den heer Adolphe Thiertvan den ConstUulionnel. Deze belooning daleerde van 1822 1 Op 't laatst van het vorig jaar had de uit "Windeweer (prov. Groningen) geboortige persoon Hendrik Joele het onaangename avontuur, terwijl hij in Antwerpen vertoefde om dienst te zoeken op eene sleepboot, door list aan boord van een Amerikaansch vaartuig gelokt te worden. Zoodra hij daar gekomen was, grepen twee personen hem vast en wierpen hem in een hok. Ik slak toen zoo verhaalt hij zelf hel hoofd door een klein venster en verzocht, dat men er mij zou uitlaten, doch nauwelijks had ik dit gevraagd, of ik kreeg zulk een slag in het gezigt, dat ik bedwelmd neerviel. Ik bragt den nacht in het hol door en des morgens te G uren moest ik er uit en aan 't werken. De twee loodsen kwamen aanboord met den kapitein. Ik wilde mij achter uit begeven om met hen te spreken maar naauwelijks midships gekomen, vroeg mij de tweede stuurman wat ik wilde. Ik -zeide hemdat ik met den kapitein en de twee loodsen wilde sprekenwaarop hij mij een slag tegen het hoofd gatzoodat ik hevig bloedde. Zoo werd hem met geweld elke gelegenheid benomen om zijn beklag te doen, en toen het schip de ankers ligtte en naar Savannah vertrok, moest hij de reis mede maken. Van daar keerde hij met de Aiginegezagv. Raymondbestemd naar Bremerhaven naar Europa terugdoch onderweg, bij gelegenheid van een hevigen storm, brak hij een been. In het begin van Januarij jj. liep het schip Bremerhaven binnen, en na den Gden dezer het gasthuis, waar hij dien t:jd vertoetd had, verlaten te hebben, reisde nij naar Antwerpen om zijne regten te doen gelden tegenover den slaapsteehouder eu zijne bediendendie hem aan boord gelokt hadden. De zaak is nu in handen van de justitie. Uit Honolulu is het berigt ontvangen dal de Wetgevende Vergadering der Sandwich eilanden de verkiezing van Prins Lunalilo tot Koning heeft goedgekeurd en dat de nieuwe Koning den öden Januarij is gekroond. Bij hel afleggen van den eed op de constitutie had de Koning eene redevoering gehoudenwaarin hij na hulde te hebben gebragt aan zijn voor ganger het volgende zeide «Dit Volk levert het in de geschiedenis éénige vooibeeld van inboorlingen en vreemdelingen welke eendragtig en met ernst zich zei ven rege ren in alle maatschappelijke betrekkingen heerscht er een uitstekende geest, welks bevor dering pligtmatig is. «Mijne Regering begint onder gunstige voor teekenen. Met de vreemde Mogendheden houden wij de meest vriendschappelijke betrekkingen van wier handhaving ik overtuigd benzoo wij voortgaan met onzen pligt te doen, volgens de begrippen van regt en welvoegelijkheid welke le betrekkingen der Mogendheden bcheer- schen. Inwendig geniet dit Rijk vrede, rust en eene behoorlijke mate van welvaart, welker verdere ontwikkeling mijn grootste wensch is. De eilanden zijn vatbaar voor eene veel hoogere ontwikkeling, dan thans hun deel is. Zij bezit ten de vereischte eigenschappen om een Ko ningrijk te vormen hetwelk op de achting van andere Mogendheden aanspraak kan maken en tevens welvaart en geluk te verschaften in veel ruimere kringen. Den. uur heelt ons eene zeer gunstige ligging geschonken in den weg van den wereldhandel. Door de zekerheid onzer ha vens de overvloedigheid onzer producten, door onze vrijzinnige wellen en in de havens gel dende reglementenbehooren wij den handel van alle Natiën bierheen te trekken. Elke wetgevende maatregel, welke strekken kan tot uitbreiding en bescherming onzer han delsbetrekkingen, zal op mijne opiegte mede wei king kunnen rekenen." In de nabijheid v««n Zwolle is een verliefde kleermaker in een vlaag van wanhoop in 't water gesprongen, om een einde te maken aan zijn leven dal hem een last scheen te zijn geworden, daar zijn meisje, met hem vanj eene bruiloft komende, verklaard had niets meer van hem te willen weten. Door te hulp komende personen is hij echter nog weer bij tijds op het drooge gebragt. Dc sprong heeft hem niet bevallen, zoodal hij dezen niet weder ten tweede male voor een meisje zal doen. De burgemeester van Zuid-Beijerland heeft 's Konings jaardag op eigenaard.ge wijze gevierd. Hij noodigdc alle inwoners dier gemeentedie den ouderdom van 7U jaren hadden bereikt en bedeeling genoten, ten ziynent en onthaalde hen 's voormiddag» op kofly en gebak en daarna op een flink middagmaal. In Engeland heeft zich thans eene deputatie uit de verschillende kamers VRn koophandel bij den minister van finanticn vervoegd om aan te dringen op de a f s c h a fli n g van de i n- komslenbelasting. Zy heelt niet veel hoop op de vervulling van dien wensch ver- De minister voerde aandal bij afschaffing der inkomstenbelasting een tekort op het bud get zou ontstaan van 7 niillioen; dit tekort zou öf moeten aangevuld worden door de in voering van andere belastingenóf men moest het doen verdwijnen door vermindering der uit gaven, door ingrijpende bezuinigingen. Wat het eerste middel aanging, beriep de minister zich cp eene door de deputa.ie zelve gegevene stil zwijgende erkentenis der onmogelijkheid om eene nieuwe belasting te vinden, die de ver eischte som zou kunnen leveren. En ook door bezuinigingen kon men onmogelijk zonder schade voor 't algemeen belang eene zoo groote som besparen. De minister verklaarde daarom op de meest stellige wijze, dat hij de deputatie geen hoop kon geven op de inwilliging van haar verzoek. Het Census-ontwerp. Het verslag der commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer omtrent het censusoilt- Werp is thans gedrukt. Volgens dat verslag openbaarden zich bij het onderzoek in de afdeelingen zeer onderscheidene meeningen omtrent de vraagof censusverla ging wenschelijk en van dringenden aard is en in welke mate zij moet plaats hebben. De groote meerderheid zag de noodzakelijkheid van census- herzieningin zooverre deze een algemeen karakter zou hebben niet in. De meerderheid oordeelde dat het alleen aankomt op herziening van de tabel van 1850 in den geest waarin ze werd zamengesteld en dus op het zuiveren daarvan van hare gebreken, eu de vraag dus alleen kan zijn, in hoever in hel vijftigtal steden met verhoogden censusdat is met hoogeren census dan de districten waartoe zij behooren, die census verlaagd kan worden. Nagenoeg algemeen was het oordeel over de voordragt zeer ongunstig en erkende men dat het voorstel op zeer losse en betwistbare grondslagen rustte. Een aantal vragen werden gedaan. De com missie vau rapporteurs is daarom eerst in schriftelijk overleg getreden met den Minister van Binnenlandsche Zaken vooral ten aanzien der vraag: 1. op welke grond meent de Rege ring haar stelsel van algemeen gelijken census voor alle gemeenten, enkelen uitgezonderd, over een te brengen met art. 76 der grondwet, en 2. of de Regering meent, dal bij eventuele census verlaging behalve een of beide Kamers ook Provinciale Staten en Gemeenteraden onver mijdelijk moeten ontbonden worden. De Minister Geertsema heeft bij nota geant woord dat de strekking van het voorstel is om te doen wat de wetgever van 1850 zou ge daan hebben indien hij den laagsten census voorde provinciën Limburg, Noord-Brabant, Gelderland, Overijssel en Drenthe behoudende, thans nog den census voor de andere moest regelen. De Regering meent, dat zij, voorgaande in den geest der kieswet van 1850geheel getrouw blijft aan het voorschrift van art. 76 der grond wet. Het gebruik door de Kroon te maken van bevoegdheid tot ontbinding der Staten-Generaal mag geen onderwerp van voorafgaand overleg tusschen de Vertegenwoordiging en de Regering zijn en geen invloed uitoefenen op het lot van het wetsontwerp. Ontbinding bij wet van alle Regeringsligchamenvolgens de kieswet zaam- gesteld, ligt niet in de bedoeling der Regering. De commissie van rapporteursoordeelende dat door de antwoorden der Regering gevvigiige bezwaren niet waren opgelost, meende daarin eene bevestiging te vindendat de cijfers in art. 2 van het ontwerp zonder voldoenden grond zijn gesteld. Zij is in nader mondeling overleg getieden met den Minister en heeft dezen nogmaals gewezen op het gevoelen der meerderheid, dal de wet onaannemelijk is, zoolang niet meer zekerheid verkregen isdat algemecne censusverlaging het gevaar niet zou kunnen doen ontstaan van vooral bij Gcraeen- leraads-verkiezing te stuiten op ongeschikte kiezers, welke zekerheid alleen te verkrijgen was door een onderzoek van Regeringswege. De Minister verklaarde daartoe genegen te zijn mits de Kamer bepaalde punten van onder zoek aangaf. Hieromtrent is geer.c overeenstemming ver kregen, waarom de commissie het verslag ein digt met de verklaring, dat, na de resultaten van een algemeen onderzoek, vóór het opma ken der voordragt gehouden, zij omtrent die voordragt geen beslissing kan nomen voordat zij door een dergelijk alsnog in le stellen on- derzoek in staat zij de vraag te beoordcclen of de voorgestelde regeling geacht kan worden te strooken met het grondwettig voorschrift, dat de census bepaald wordt overeenkomstig de plaatselijke gesteldheid en of vaststelling daar van niet kan leiden tot optreding van geheel ongeschikte personen als kiesgeregtigden voor de Tweede Kamer en de Gemeenteraden. Voor de noodlijdenden aan de Oost- Zockusten is ontvangen van v. B. f 20.— X. 5.— a S. 2.80 P. 2.50 A. 4 F. 1. v G. 1.23s Onder dankzegging aan de edele gevers, ver klaart de ondergeteekende zich bereid meeidere giften te ontvangen en overtemaken. D. BURGER. De verwoesting door den verscbrikkelijken stormvloed op 1215 November 1872 aan de Ooslzee-kusten veroorzaakt is enorm. Sleeswijk Holslein had eene sclmde aan vee, gebouwen, mobilair enz., van ongeveer 2 millioen gulden. In 't Vorstendom Lubeck zal circa twee ton gouds noodig zijn om de schade te dekken en de vrije stad Lubeck zal daartoe 1J ton behoeven. Mecklenburg, de provincie Pom meren de Kreilz Usedom Wollen en Grimmen en andere landstreken zullen om de 6 ton gouds moeten aanwendenom 't verliesdat daar geleden werd, eenigszins te boven le komen. AMEtlSFOOKT27 February 1873. De Arrondissemcnls-Regtbank te Amersfoort heeft bij vonnis van hedenDonderdag 27 Februaryin de beide zaken der Hoeren de Ridder (in onze twee vorige nummers uitvoeiig vermeld) beslist, dal niet was bewezen dat de weg in kwestie openbaar is en mitsdien beide beklaagden vrijgesproken, de kosten te dragen door den Slaat. Niettegenstaande allerongunstigst weder was het concert, gisteren avond in Amicilia onder directie van den Heer Schweinsbtrg ten voordeele der Anaa Paulowna Bewaarschool te Amersfoort gegeven vrij wel bezocht en genoot het corps dilettanten, in de diverse nuuimets ten gehoore gebragt, voor het meeiendeel wel verdienden bijval terwijl vooral uit het concert, in zijn geheel beschouwd, voldingend bleek dat in onze stad de toonkunst bij hel aankomend geslacht in toenemende mate wordt beoelend hetgeen onder de verblijdende kapitale teekenen behoort, dat beschaving en welvaart in toene mende mate alhier wortel schieten. Inzonderheid waarzooal» «laai hij eene uitvoering weldoen, op den voorgrond slond gedoogt de délicatesse niet om in vele must- cale détails te tredenmaar toch mag niet worden onopgemerkt gelaten dat diverse be- oetenaien dei' toonkunst uitmuntend hunne par tyen voordroegen. Lof en dank zij derhalve toegebragt aan den Directeur en de dilettanten die hunnen tijd moeite en beste krachten dienstbaar maakten aan het bereiken van het tweevoudig doel van ecnen genotrijken avond en het uitoefenen van lief dadigheid, te prijzenswaardiger omdat daartoe ook door kinderen edelmoedig voor hel welzijn va» kinderen werd medegewerkt. Vooral voor hen die dezen aangenamen avond ten voordeele der opgemelde nuttige en liefdadige instelling met groote belangstelling en ijver organiseerden, is hel eene schoone vol doening, dat hunne edelaardige pogingen tot gunstig resultaat hebben geleid en mcencn wij dat de doelmatigste hulde daarvoor is, den wensch te uiten dat zij te zijner tijd weder een soortgelijk concert voor hetzelfde doel organi seren en alsdan zeker, bij gunstiger weder, een talrijker publiek zal aanwezig zijn, daartoe aan gemoedigd door het succès van het nu gegeven concert. De zuivere opbreugst was f 67. De heer F. Th. Weiliel, dezer dagen benoemd tot leernar aan *s Rijks Veeartsenijschool te Utrecht, heeft maandag jl. aanklen gemeenteraad eervol ontslag verzocht als gemeente-veearts, levens keurmeester van het vleescb te Amersfooit, teneinde op 1. April in zijne nieuwe betrekking te Utrecht optetreden. Een aantal jaren was hij alhier als vee-arts enz. werkzaam en genoot en geniet hij door zijne theoretische en practische veterinaire zaak kennis gepaard aan rijke ondervinding, het algemeen yertiouwen in stad en arrondissement. Velen, wier vertrouwen hij zich waardig heeft gemaakt, zien hem met leedwezen vertrekken. Kort na het uitbreken der veepest in 1865

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2