den 2den December 1870; toen bij Bazoches- les-Hantes en Vogfcres en levens bij Parijs te Chainpigny en Brie gevochten werd. 8 regemen- len hebben de helft hunner sterkte verloren. Politieke Revue. Verscheiden leden der linkerzijde van de Fransche Nationale Vergadering zullen het constitutionele ontwerp der langdradige Com missie van 3D ondersteunen, omdat het getrok ken is uit de Boodschap van Thiers en in 't vaste geloof, dat de President die Boodschap iu eere zal houden De radicaalste Republikeinen hebben geen vrede met het ontwerp. Er loopt, zeggen zij, te veel Monarchaals door. Zij willen echter Thiers behouden, totdat eene andere Vergadering een nieuw Bewind heeft ingesteld. De hoop op eene verzoening, die leiden zou tot het zamengaan onder ééne vlag, i« ver vlogen na het antwoord van den Graaf van Chambord aan Bisschop Dupanlonp op een schrijven van dezen, 't welk een brug wilde leg gen tot verzoening. Meu eik-'nt echter, dat de Graaf beleefd schreef en nog geene concessien deed aan den magtigen tijdgeest. «Zoo de Graaf van Chambord zegt het Journal des Débalsfijn spottend ook al niet onfeilbaar is, onveranderlijk is hij toch en niet ongestraft laat hij zich eene verander lijkheid aanwrijven Hij laat de aarde draaijen, de wereld loopen zuchtende dat Frankrijk in de klaauwen der Republiek is vervallen, maar hij blijft in zijne rol van zuchtend toeschouwer der ondermaansche zaken, hij blijft bij zijn principe en zijne vaan en wacht, wacht altijd door, tot dat de draaijende aarde mogelijk eens op dat punt komewaar de Graaf staal te hui len. Toen de berg niet tot Mahomed kwam, ging Mahomed tot den berg, 'doch Mahomed wa> ook niet God zelf, maar slechts zijn pro feet. Graaf van Chambord is een geïncarneerd principe, hij behoeft zich alzoo niet te roeren, hij behoeft zich niet te reppenwant in zijne incarnatie is hij eeuwig." De Nationale Vergadering heeft met groote meerderheid het ontwerp der Commissie van Dertig urgent verklaard. De Minister van Justitie zeidedat de regeering zonder eenig voorbe houd zich met de conclusien der Commissie vereenigde. De Spaansche Republiekwier officieele er kenning door de Mogendheden verdaagd is verwekt in Lissabon weinig sympathie. In den Pruissischen Landdag heeft een inter pellatie plaats gehad aangaande de overbrenging van de paardenziekte van Amerika naar Enge land. Er werd gevraagd welke maatregelen de Regeering zou nemen om de overbrenging naar Duitschland te voorkomen. Antwoord in een volgende zitting. Allerlei. Uit Parijs zal '"*n voorwerp naar de tentoon stelling te VVeenen gezonden worden dat zijne wedergade niet heefteen horologie van berg kristal cristal de roche). Dertig jaren heeft de vervaardiger, nu reeds sedert lang overleden, er aan gearbeid. Hij heette Rebeller en werkte in de beroemde fabriek van Dreguet. Hoe hij op het zonderlinge denkbeeld kwam is onbe kend. Al de stukkende veer natuurlijk uitge zonderd zijn van kristal, tot zelfs de schroeven. Het is een werk a échappement Duplew Rebeller schatte hel op eene waarde van 50,000 fr. en voor dat hij het nog voltooid had, vermaakte hij het reeds aan zijné bruid. Diep getroffen door deze toewijding, wilde zij, zijne weduwe gewordener zich dan ook niet van ontdoen. Haar uileinde was tragisch. Op zekeren dag wilde zij bloemen gaan brengen op het graf van den geliefden doode en werd op weg der waarts overreden. Hare erven, die voor het bewonderenswaardig werkstuk niet dezelfde ge hechtheid konden hebben verkochten het voor 10,000 fr. aan een der voornaamste horologie- makers te Parijs, die hel nu naar de tentoon stelling te Weenen zendt. De Berlijnsche hólels zijn dezer dagen gevuld met vreemdelingen, die Lasker verlangen te zien. Zijne woning wordt door Engelschen letterlijk bestormd. JI. Maandag, juist toen hij den trap afsteeg om uit te gaan kwamen hem drie Engelschen te gemoet. Op zijne vraag, wien zij zochten, gaven zij ten antwoord: «Wij willen zien the little Lasker." «Van daag?" hernam Lasker niet veel gevatheid, «van daag?" op een Maan dag? maandags wordt Lasker niet vertoond"! Élk photograaf wil hent in zijn atelier hebben. Naar dc berigtgevcr er bijvoegt, ontbreekt het intuschen niet aan medeburgers, die gaarne zouden zien, dat aan Lasker een pak slaag werd toegediend. Het Fransche Journal Officiel geeft berigt van een stormdie 't eiland Reuniondal in de "laatste tien jaren door zoovele rampen is be zocht den 7den Jan. heeft verwoest. De wind was zoo hevigdat zelfs in die gewesten nie mand zich zulk een storm herinnert. Alle open bare gebouwen der hoofdstad St. Denis hebben groote schade geleden, 't Regeringshótel't stadhuis 't lyceum de openbare tuinen de calhedraa!alle andere kerken de scholen de schouwburg, het paleis van justitie, de magazijnen en de gevangenis, allen eischen kostbare reparatien. In St. Pierre zijn evenzeer de openbare gebouwen verwoest. De bijzondere eigendommen hebben nog meer geleden. Dui- zende kleine grondbezittershandwerkslieden en landbouwers verloren alles en werden van dak beroofd. Op het land zijn onderscheiden woningen vernield en vele personen verdronken, daar de storm met een watervloed gepaard ging; ook een groot gedeelte van den oogst ging verloren. Vele suikerfabrieken zijn tot op de grondvesten gescheurdveel vee is onder de puinhoopen begraven; bruggen en wegen zijn geheel on bruikbaar. De halve stad St. Paul liep onder water; de bewoners moesten opschepen worden gered de meeste havens en ladingsplaatsen zijn vernield; de koopmansgoederen, in de pakhuizen geborgenzijn voor een groot deel door het water bedorven. Het verlies van den suiker-, koffie- en vanille-oogst is nog niet te berekenen. De Fransche Regering heeft aan de Nationale Vergadering voorgesteld eert millioen te verleenen voor het geteisterde eilanddat de hootdkolouie der Franschen in den Indischen Oceaan is. Zekere Robertseen Amerikaan, heeft bij zijn dood 900.000 dollars nagelaten. Toen zijn va der hem in zijn jeugd in een winkeltje zette gaf hij hem den raad mede zijne wekelijksche uitgaven nooit hooger dan 8 chillings 6 pennies te laten loopen dat hield hij altijd vol lot hg op zijn 72ste jaar als nieuwe bezuiniging in voerde van wilde kastanjes te leven dit dieet is den man echter zeer slecht bekomen hij is kort daarna gestorven. Te Antwerpen is een groote misdaad gepleegd. Zekere Carolina Magdalena Att, 37 jaren oud geboortig van Straatsburgsigaren maakster van beroep, is Dinsdagmorgen door haren min naar zekere Alphons Joseph Collinoud- wachtmeester van het regiment pontonniers en nu bij de douanen geplaatstzoo men denkt vermoord. Carolina Alt lag vermoord op haar bed; de moordenaar had haar met twee revolverschoten aigemaakt. Onmiddelijk is een mandaat van aanhouding tegen Collin, den verdachten moordenaar, uit gevaardigd, maar tot hiertoe is hij niet ontdekt. Generaal graaf de Scgur is te Parijs na een korte ziekte overleden in den ouderdom van 93 jaren. De Segur had aan de veldtochten van Napoleon I in Oostenrijk, Italië en Spanje deel genomen werd verscheidene maal gewond en den 23 Febr. 1842 tot den graad van brigade generaal bevorderd. Hij schreef een zeer beroemd werk over den veldlogl van Napoleon 1 in Rusland. Bij den val van het keizerrijk werd hij op nonactiviteii gesteldde revolutie van 1830 riep hem terug in dienst en Louis Philippe benoemde hem tot luitenant-generaal en pair van Frankrijk. Sedert 1848 had hij zich uit de dienst verwijderd. Een dienstmeisje te Hamburg bezocht een der eerste modewinkels om een omslagdoek te koopengeen der haar voorgelegde eenvoudige doeken was mooi genoeg, tot zij eindelijk hare al hooger en hoogei komende keus op een shawl van 200 thaler bepaalde zij verliet het maga zijn om het bediag te halen en keerde dan ook spoedig met 200 thaler baargeld terug, doch werd door de politie, die inmiddels gewaar schuwd was, ingerekend, daar men eene diefegge in de koopster vermoedde. Het bleek echter, dat zij uit een goede dienst was en de shawl voor gemeenschappelijke rekening met de ove rige kameraden aangekocht was, ten einde om beurten des Zondags gedragen te worden. Het zijn dus niet alleen onze Hollandsche dames die over de weelde bij de dienstboden Jeremi ades mogen aanheffen. De oudste man van Nederland de bekende Tjitte Hendriks de Vries te Beneden-Knype is gisteren overleden. Hij zou in Maart a. s. den leeilijd van 108 jaren bereikt hebben. In Pruissen is het onderwijs in vrouwelijke handwerken na Paschen verpligtend gesteld voor de meisjes in de middelste en hoogste af deel in gen der lagere scholen, gedurende min stens 2 uren per week; vrijstelling zal kunnen verleend worden aan meisjesdie buiten de school voldoend onderrigt in de handwerken Hot 40jarig ambtsleest vaii den_ Hoofd -onderwijzer MuHRING te Amersfoort. Wie Zaturdag 1 Maart jl. de Openbare Ar menschool dezer gemeente bezochtbehoefde niet te vragen ol cr ook iets buitengewoons plaats had. De straat, die toegang verleent tot de school, had een feestelijk aanzien en op hel gelaat van de bewoners dier straat lag een g..«as van vreugde. Had men gevraagd naar de oorzaak van de feestelijke stemming, de kleinste knaap of 'tjongste meisje zou geantwoord hebben: «Onze meester viert feest, en wij met hem." Dat deden ze inderdaad die kleinen; ze hadden leeds in den morgen van den feestdag getoond, dat gemis aan schatten 'i bezit van een dankbaar hart niet buitensluit. Van die dankbaarheid waren allerlei kleine verrassingen de welsprekendste bewijzen. En ze hadden reden tot dankbaarheid. Immers 't was op dien 1 Maart, 40 jareil geleden dat hun waardige leermeester, de Heet GMühring, de betrekking aanvaardde als Hoofdonderwijzer der Open bare Armenschoolalhier. Een der schoollokalen was door de zorg der Hulponderwijzers smaakvol en gepast veisierd. Hunne bemoeijingenom de feestvreugde te verhoogenverdienen allen lof. Nadat de jubilaris 's ochtends door zijne Zoons en Dochters in 't versierde lokaal geleid en door hen onder 't aanbieden van prachtige geschenken hartelijk begroet was, kwamen de Hulponder wijzers der school en vereerden den Heer Mühring bij monde van den Hulponderwijzer Klerkin bewoordingen die van de hoogste achting cn de warmste toegenegenheid getuigden, een sier lijk kristallen sigarenstandaard c. a. met zilver gemonteeid. De ünderwijzers-kweekelingen kwamen daarna hunnen geachten Onderwijzer geluk wenschcn, onder 't aanbieden van een half anker fijnen wijn, en reikten Hem een fraai album over, voorzien van hunne namen. Inmiddels had elke post eene menigte brieven en de telegraaf van lijd tol tijd eene menigte telegrammen aangebragt, uit wier inhoud zooveel warme deelneming sprakdat de geachte jubi laris nu eens zijne oogen naauwclijks durfde geloovendan weder in stilte eene traan weg pinkte. Menige vriendelijke hand had vóór 't middag uur de feestzaal versierd met pracht van bloemen rijk in kleuren en in waarde bij 't tegenwoordig saisoen. Éene der leerlingen bij privaat on derwijs zond een paar smaakvolle kristallen tafelflacons met zilver gemonteerd. Van een oud leerling van vóór 39 jaren kwam een hartelijke wensch, vergezeld van Van Lenncp's poëtische werken in piachtuitgave. Tc ongeveer 1 uur bood dc Hoogleeraar Dr. M. Salverdajongst afgetreden Inspecteur van 't Lager Onderwijs in deze provincie, den jubi laris namens de Hooge Regering Da Costa'a Werken in prachtbanden aan en wenschte hem hartelijk met dit feest geluk op eene wijze, die van groote ingenomenheid met en waar deering van den jubilaris getuigde. Namens deelnemende ambtsbroeders en voor malige ambtsbroeders werd dnarnA de Heer Mühring begroet door eene Commissie, wier voorzitter en tolk was de Heer baron ran liter turn, schoolopziener in dit distrirt. ZEd. wenschte in hartelijke bewoordingen den feestvierenden ambtsbroeder geluk en bood hem namens deze en zich zeiven eene prach tige marmeren pendule aan. Bijna gelijktijdig kwamen de Heeren Mr. A. G. Wijers, Burgemeester, Jhr. Mr. ran Saste ran Yuelt, Wethouder, en W. L. Scheltus, Secretaris dezer gemeente den jubilaris gelukwenschen. De Heer Burgemeester gaf zijne hartelijke deelneming in dit feestelijk herdenken te kennen, wees er op bij hoe velen in deze gemeente de jubilaris de de eerste kiemen van deugd en kennis had ge- legdwenschte den gelukkigen man nog vele gelukkige jaren als onderwijzer toe en bood hem, van gemeentewegeeen' prachtigen rust stoel aan. Daarna gaf de Plaatselijke Schoolcommissie, bij monde van haren Voorzitter, den Heer C. Koning hare hartelijke belangstelling in dit fecA te kennen. Heeren Directeur en Onderdirecteur der Hoo- gere Burgerschool, Hector- en Conrector van 'tGymnasium, Predikanten en lal van parlicu- heien gaven allen op ondubbelzinnige wijze hunne warme sympathie met 't leest van den dag te kennen. Tot laat in den avond wisselden deelnemende vriendenen deelnemende brieven en telegrammen

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2