daden was altijd dezelfdehet verkrijgen van de premie van levensverzekering. Elk sterfgeval bragi Mary van 65 tol 150 gulden op. De veroordeelde is 36 jaar en niet leelijk, hoewel hare zwarte oogen eene koude, harde uitdrukking hebben. Politieke Revue. De tijding, dat het Fransche grondgebied weldra zal ontruimd zijn, heeft allerwege groote blijdschap verwekt, die zich echter niet in alle plaatsen op gepaste wijze openbaarde. Zoo zijn eenige Pruissische officieren «over hoop" geloopen De Duilscbe militaire autoriteiten hebben hierbij eene prijzenswaardige gemaligdhied in acht genomen. De Miuister van Financien deelde aan de Nationale Vergadering mede dat de liquidatie rekening wegens den oorlog eene ontvangst van 630 en eene uitgave van 773 milioen aanwijstderhalve een tekort van 140 milioen te dekken door de uitgifte van vlottende schuld, doch welk tekort eerst na verloop van de vijf jaren over welke de liquidatie looptzal behoeven gedekt te worden. Van de 1500 milioen, welke nog aan Duilschland van de oorlogsschatting moeten betaald worden, is de helft in specie en wissels bij de Regering beschik baar, terwijl de wederhelft door de maauue- lijksche stortingen voor de leening zal worden geleverd. Er is dus, om de verpligtingen jegens Duilsch land te kunnen vervullen, geenerlei leening, finantiele operatie, noch geldelijke waarborg noodig. De blijdschap in Frankrijk over de aanstaande bevrijding van het grondgebied, geeft zich meer en meer lucht. Te Orleans beeft men geillumi- meerd en de adressen van dankbetuigingdie uit alle oorden van het land aankomen, groeijen met den dag aan natuurlijk tol groote ergernis van de partij der nationale vergadering, die zich in eene der zittingen zoo ondankbaar in deze zaak heeft uitgelateu. Daarentegen heeft een gedeelte der afgevaar digden van de uiterste linkerzijde zich bij de -commissie van de republikeinsche linkerzijde gevoegdop haar togt naar den heer Thiers. De Frangais deelt de namen van die afgevaar digden mede, die van de meest geavanceerde kleur zijn, zooals Gieppo Naguel, Ferrouillat, Challemel-Lacour^Gambetta was er volgens dit blad niet bij) en die van bovengenoemde gelegenheid gebruik hebben gemaakt om Thiers met den gelukkigen uitslag zijner pogingen geluk te wenschen en na hun bezoek hunne namen hebben doen inschrijven. Maar wat de bladen van de regterzijde ook mogen zeggen dit zal altijd tol schande blijven van de leden der nationale vergadering, niet dat zij, van welke kleur ook bij deze gelegenheid den heer Thiers bezocht hebben, maar dal zij zich terug- gelrokken hebben. Volgens hetzelfde blad zouden die afgevaardigden zeer ontevreden zijn geweest toen de heer Thiers zeidedat de grootste belooningdie men hem kon geven was de •erkentelijkheid van de Nationale Vergadert g, -die het land vertegenwoordigt. Het Duitsche Huis van afgevaardigden heeft •de wet op de uittreding uit de kerk bij derde lezing aangenomen, alsook het ontwerp tot ver goeding aan de bevolking langs de Oostzeekust, wegens schade door de laatste overstrooming veroorzaakt. Hel conflict tusschen de Grieksche en Latijn- sche Christenen te Bethlehem schijnt te zijn bijgelegd. Na 't einde der ministeriële crisis, die Engeland doorleefd heeft, slaat weder hetzelfde kabinet aan 't hoofd van den staat als voor dien tijd. Alle leden van het kabinet Gladstone hebben de neergelegde portefeuilles weder opgenomen en zullen de zaken blijven leiden volgens dezelfde beginselen als vroeger. Gladstonedie hiervan kennis gaf aan het lagerhuis, voegde er bij,dat hij evenals vroeger bleef rekenen op den steun der liberale partij. Toch gelooft men vrij algemeen in Engeland, dat de crisis slechts is uitgesteld en dat na afloop der dringende parlementaire werkzaamheden Gladstone nogmaals zijn ontslag zal aanbieden daar hij zijn prestige toch verloren acht. Misschien zouden dan de ontbinding van het lagerhuis en de nieuwe verkiezingen de conservatieve partij aan 't bestuur brengen en zou Disraéli Stegenheid krijgen om te toonen of hij beter n Gladstone het middel kent om de grieven der leren weg te nemen. Allerlei. Een pandjeshuishouder te Oldham ontving ongeveer een week geleden een briefje met een sleuteltje, en Vrijdag II. vond hij een pakje aan den klopper van de deur gebonden; vermoe dende dat de eerste zending in verband stond met de tweede, beproefde hij de doos ™et het sleuteltje te openen, hetgeen gelukte, doch het deksel weigerde. Daarop nam John Butler, I0°* als de eigenaar van hel pandjeshuis heetde doos met het achterste gedeelte naar zich toe en brak ze open, toen onmiddellijk een pistool in de doos afging en de kogel door het venster vloog. De pistool was zoodanig in de doos ge plaatst met den haan gespannen, dat, wanneer het deksel open werd gedaan de haan door middel van een ijzerdraad dat over een klein rolschijfje liep, overgehaald werd. Op het oogenblik dat het schot viel had de heer Butler twee zijner broeders bij zich. Te New-York wordt een museum van natuur lijke historie gebouwd, waarvan de kosten op 10 millioen doll, zijn geraamd. Het gebouw zal 15 acres beslaan, vier verdiepingen tellen en het grootste zijn in Amerika. Men zal aan vangen met het front gereed te makenhet geheel zal in 15 jaren voltooid zijn. Als materiaal is graniet, als styl de Fransche renaissance. Men zal zich herinneren dat er in de laatste weken een koffijhuis, met naam Kiovoto te Smyrnain zee stortte en het grootste deel zijner bezoekers onder het dak den dood vond. Nu is het de beurt geweest van het koffijhuis Aphraessa, dat door eene hevige windvlaag van zijn stelling boven zee werd weggeslingerd en in de Egeezee verdween. Gelukkig had dit feit over dag plaats want zonder dit waren er mis schien weder talrijke menschenlevens te be treuren geweest. Het heele gebouw dreef eenige oogenblikken op de golven en zonk daarna met een hevig gekraak op dsn bodem der zee. Een goederentreindie met buitengewone snelheid van Luxemburg naar het station te Spa liep, is even voorbij genoemde badplaats gederailleerdmet dat ongelukkig gevolgdat de stoker, de hoofdconducteur en de remmer oogenblikkelijk gedood zijn. De verliezen aan materieel zijn zeer aanzienlijk. Twee andere geëmployeerden zijn gekwetst. Dezer dagen was men te Charleroi getuige van een koddig voorval In zeker huis van de Rue Neuve werd op de tweede verdieping jagt gemaakt op een kal. Het dier, van alle kanten in het naauw gebragt en geen anderen uitweg ziende dat hel open venster, bezon zich niet lang en sprong naar beneden, juist op den cilinderhoed van een heerdie zich daardoor in de «aangename" positie zag gebragt van Pieter Spa bij de krooning van Koningin Victoria. Met veel moeite en uiel zonder eenige kneuzing van 'smans neus en ooreo werd de koed wéér van zijn aangezigt gestroopt Burke had steeds een grooten afkeer van den handelsstand. «Praat mij niet," zeide hij eens, «praat mij niet van de vrijzinnigheid en de vaderlandsliefde der kooplieden. Het geld is hun afgod, de pakhuizen vormen hun va derland, hun kantoor is hun altaar, helgroot- boek is hun bijbelde beurs is hun kerk en zij gelooveo aan niets dan aan hun bankier." Burke overdreef en vergiste zich daarin. Te Bololatie op Java beet een hond eene vrouw, waarna men de ontdekking deed, dat het beest dol was. Een der Europesche bewoners dier plaats, daarvan mcdedeeling ontvangen hebbende, nam zijn geweer, spoorde den hond op en schoot hem dood. Daarna ging hij naar huiswaar hij een scherp mes haalde, benevens een spuitje en een fleschje ammonia liquida met welke wapens hij de gebeteu vrouw van hondsdolheid wilde redden, waartoe hij eene harer aderen boven de wond opende en daar een weinig ammonia inspoot. En ziet, terstond vloeide er een zwartachtig vocht uil de wond, die zich zeven dagen later sloot, en de vrouw werd niet dol. Te Potsdam is een ruiter op een hollend Kard er nog betrekkelijk goed afgekomen. Een diende vau den graaf Douglas was op een der Eaarden van zijn heer uitgereden. Bij zijn terug eer wordt het paard niet ver vau het spoor wegstation schichtig en gaal met zijn bereider op hol. Voor de Havelbrug gekomenziet de ruiter tot zijn schrikdat deze is afgediaaid. Hel paard rent tegen de 12 voet helling op, springt over de 8 voet breede opening en komt behouden aan den overkant. Het dier holt altijd voort de stad in tot aan de garnizoenskerk, waar het zich regis wendt in een rigting van een stal. De ruiter ziel nu den dood voor oogen en denkt tegen den muur verpletterd te zullen worden. Maar gelukkig glijdt het paard uil, buitelt en de ruiter er onder. Bewusteloos haalt mcu hem er onder van daan en vervoert hem in een rijtuig n..r hni.. De ruiter k««m er met een ontwrichte heup en arm alterwijl bet paard bij zijn dollen rid slechts drie hoef ijzers verloren had. De vijfentwintigste verjaardag van de volks beweging te Berlijn (18 Maart 1848) heelt aanleiding gegeven lol vrij ernstige ongeregeld heden in die hoofdstad. Telken jare worden door een comité de graven der gevalleni strijders met bloemkransen versierd en daar blijft het gewoonlijk bij; naar thans behoefde het comité niet veel uit te geveu voor de gewone versie ring, daar de graven reeds vroeg in den mor gen door anderen met bloemen bedekt waren. Eene talrijke menigte bewoog zich op den Friedrichsham. Men zong en hield heftige rede- voeiigen en maakte het de politie zeer lastig. Des middags begon men de agenten met stee- nen te werpen er werd versterking aangevraagd en eene afdeeling Schuiitndnner te paard verscheen om hel volk met de blanke sabel uiteen te drijven. Het gelukte, maar vele personen werden gewond en volgens 't loopende gerucht een man gedood. Men spreekt van eene reusachtige onderne ming het huis Rothschild heelt het initiatief genomen waaraan alle groote bankiers van Europa en China zullen deelnemen. Er is na melijk sprake van het aanleggen van een spoor weg tusschen Moskou en Peking, via Turkestan. De reis zou slechts zeven dagen duren. Sedert korten tijd zijn binnenlandsche post wissels ingevoerd van een nieuw model dat hel in doelmatigheid nog verre wint van hel vroegere. Er werd wel eens de opmeiking gemaaktdal afzenders van postwissels op den wissel vermelddenwaarvoor hel monlant als betaling strekte, terwijl toch de adressant geen blijvend voordeel van die vermelding kon heb ben, omdat de wissel na ontvangst van het bedrag aan het postkantoor verbied. Thans bevindt zich aan de nieuw-model wissels een strook, die door den geadresseerde er van kan geacheiden en behouden wordenen waarop door den afzender kan worden ingevuld, dal de betaling betreft: zijn brief van....; des adressants briefof des adressants rekening van zoodat voortaan de laatste b. v. in de gelegenheid zal zijn de wisselstrook door voldaanteekening op den rug te doen dienen voor quiianlie. AMERSFOORT24 Maart 1873. In de heden, Maandag namiddag, gehouden zitting van den gemeenteraad van Amersfoort werd behandeld fa. Kohier vau de hondenbelasting over 1873. Vastgesteld op ƒ638. 2°. Advies van Burgemeester ei; Wethouders op het rekwest van grondeigenaren aan den Leusderweg tot in gebruik geving van grond met onlwerp-besluit. Het ontwerp-besluit tot ingebruikgeving is aangenomen. 3*. Voordracht tot af- en overschrijving vau posten op de gemeente-begrooting over 1872. Goedgekeurd. 4*. Rekr—t van den heer F. T. Weitiet om eervol ontslag als gemeente-veearts. Verleend. 5*. Rekwest van den hulponderwijzer A. Jansen om eervol ontslag. Verleend. 6*. Benoeming van een heel en vroedmeester tevens geneeskundige bedoeld bij art. 25 vau het reglement op de huizen van ootucht. De heer Morren is herbenoemd. 7«. Benoeming van een veearts, met rekwesten. De heer M J. Uengeveld te Zeist is benoemd. 8#. Benoeming van leden der stembureaux voor de verkiezingen in 1873. Tweede kamer: de heeren van Perstfn en van Beek tol leden Scheltus en Croockewit lot plaats vervangers, levens leden voor de Raadsverkiezing, fan Burgsleeden en Methorst tot plaatsvervangende leden van laatstbedoeld stembureau. De Heer Verhoes tnambtenaar aan 't station des Centraal-Spoorwegs te Amersfoorttal op 1 April «I» tijdelijk stationchef des Centraal- Spoorwegs te Zwolle optreden. Men meldt ons het volgende Zaturdag jl. had in Buitenlust (Maliebaan te Utrecht) het vergelijkend examen plaats voor de betrekking van Hoofd-onderwijzer in de ge meente Maartensdijk. Van de ruim 70 sollici tanten, die zich hadden aangemeld, waren 50 tegenwoordig; één daarvan onttrok zichwegens ongesteldheid, aan het onderzoek. Het examen werd, in tegenwoordigheid van 't Bestuur van Maartensdijk, afgenomen door den Heer Baron fa» IttersumSchoolopziener in het 3e district

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2