«n betrok de villa; een oogenblik laler kwam een rijtuig waarin ds. Wolf \an Schwenia op tie villa aan. Men meende dat de Hertog den piedikani uitgenoodigd had om hem den avond gezelschap te houden. Den volgenden morgen werd men gewaar wat hij in de villa gedaan had, want in het officieöle blad verscheen de aankondiging: Zijne Hoogheid de Hertog George van Sachsen-Meiningen is den 18den dezer met de hoflooneelspeelster mej, C, Frant die tot vrijvrouw von Heiburg is benoemdin den echt gelreden. Da verkiezing van een lid van den ge meenteraad te Amersfoort Dingsdag 8 April zal te Amersfoort de ver kiezing van een lid van den gemeenteraad geschieden, ter vervulling der plaats vacant geworden door hel overlijden van den Heer Scheerenberg. Ofschoon hel te benoemen lid slechts eenige maanden zitting in den raad zal kunnen genieten, als te beliooreu onder het 5tal raadsleden dat in September aan de beurt van aftreding is (verkiezing 10 Julij e. k.)zoo mag helzeer rationeel worden geachtdat de verkiezing voor de vacante plaats reeds nu geschiedt, opdat daardoor de periodieke verkiezing des te geleide lijker zij en ook omdat daardoor weldra de gemeenteraad voltallig wordt tot het benoemen van ecuen nieuwen wethouder, welke betrekking door den overledene werd vervuld. Hoe gaarne w ij vroeger dan nu de aanstaande verkiezing hadden besproken zoo kon dat niet, tndal wij, volgens gewoonte met het procla- moren van candidaten niet willen vooruitloopen de can li-laturen der kiesvereenigingen de Eendragt en Amersfoort, welke bij deze gelegenheid zeer "kon vóór den verkiezingsdag vergaderden. Het is steeds wenschelijk dat de kiesvereeni gingen tijdig mogelijk vergaderenwant bij weigering van candidaten om de candidatuur aanièneiuen en*., hetgeen toch best mogelijk is moeten somtijds weder vergaderingen plaats heb ben en vorderen deze dan op nieuw lijdiuimle, terwijl bovendien door het laat vergaderen intus- scben weieens andere combinatiën worden ge maakt, die tot versnippering van stemmen leiden. Voor de vacante plaats in den gemeenteraad heeft de kicsvereening de Eendragt lot caudidaat gesteld de Heer Mr. J. van der Leeuw en wij zijn overtuigd dat hij een door en door bekwaam en geschikt lid van den raad zal blijken zijn. Er is zeker uioeijelijk beter keus te doen als men vooral te werk gaat naar de geschiktheid en annexe bekwaamhedendoch zooals wij herhaaldelijk vroeger opmerkten bij de massa der kiezers werken drijfveeren tot liet uitbrengen van stemmen die de beste candidatenkeuzen meermalen doen mislukken. Bij de jongste raadsverkiezing, toen de Heeren Mts. F. II. van Persijn en J. van der Leeuw als can didaten der kiesvereenigingen tegenover elkander stonden, namen wij strenge onpartijdigheid in acht schiijvende in beide candidaten te erkennen ach tingswaardige, bekwameen zeer geschikte leden voor den gemeenteraad ende Heer Mr. van Persijn toen door meerderheid der kiezers geko zen zijnde, blijven wij ook nu gaarne consequent, als de kiezers thans uitnoodigende aanstaanden Dingslag 8 April hunne stem uiltebrengen op den Heer MR. J. VAN DER LEEÜW. Door eene moeijelijke inriffting ran dit coumntnummer kon dit ops iel niet op de plaats der lealingurtikelcn aan het hoofd der oourant varden gelet. Red. A mere/. Ct. f ime zon ilen. Hot Semi larie nabij Batavia tot opleiding van Inlandsche zendelingen. Reeds meer dan 250 jaien zwaait Nederland zijn scbepter over zijne bezittingen in Indië, en genoot daardoor onmetelijk gtoote voordeden. JHaar die bezittingen zijn ons niet gegeven om er alleen profijt van te trekken. Nederland heeft niet alleen zijne rechten maar ook zijne ver plichtingen tegenover zijne koloniën. Nederland heet het moederland van Indiëmaar de moeder znoel dan ook voor hare kinderen zorgen. Java telt slechts 3000 Inlandsche christenen, nog geen 7000 kinderen gaan er op schoolwat beteekent dit op eene bevolking van 14 millioen zielen f In ons land met ruim 3 millioen worden de scholen door meer dan 450,000 kinderen bezocht. Wat moet er nn gedaan worden Allereerst moeten de onderscheidene zendingverenigingen krachtig gesteund worden, opdat er meerdere goed ontwikkelde, beschaafde zendelingen, man nen met een helder hoofd en een warm hart worden afgevaardigd. Europeschc zendelingen echter al wordt hun getal meer dan verdubbeld, kunnen nooit hun doel hereiken. Het resultaat der nieuwere zcndingincthodc doet helder zien, dat ook inlanders tot zendelingen gevormd moeten worden. Daarom heeft het genootschap voor in- en uitwendige zending te Batavia het plan opgevat, om nabij de hoofdstad van Java een Seminarie of kweekschool opterichten lot vorming van Inlandsche leeraarsdie onder hun eigen volk in een passenden vorm het Evangelie prediken. In ons land heeft zich een Centraal-Comité gevormd waarvan de heer Baron VAN LIJNDEN VAN SANDENBURG de Voorzitter is, en dat zich ten doel stelt de zaak bekend te maken aanteprijzen en giften te verzamelen. Daartoe wordt nu ook de ondersteuning Van Amersfoort gevraagd, 'lis waar, er wordt hier veel gegeven; toch meenen wij, dat er nog wel harten voor het waarachtig welzijn van Neerlands- Indië kloppen en er nog wel milde handen zullen geopend worden. Voor eene goede zaak vraagt men te Amersfoort niet te vergeefs. En al is dat gedurig geven soms een bezwaarwij mogen voor Indië wel eens wat doen dat ons persoonlijk iets kost, dat werkelijk een offer is Indië mag niet blijven zonder het brood des levens. Ziehier eene nationale werkelijke schuld 1 Helpt haar delgen, gij rijken van uw overvloed; gij mingegoeden van uw meer bescheiden deel". Er is te Amersfoortdaartoe uitgenoodigd een Hulp-Comité tot stand gekomen, bestaande uit de heeren Ds. H. C. VOORHOEVE, Oud-di- reclor van het Nederlandsch zendelinggenoot schap te Rotterdam Mr, M. \V. C. DE JONGE en P. E. VAN ITTERSUM. AMÈRSFOÖRT3 April 1873. In de Dingsdagavond jl. gehouden vergadering der Kiesvereeniging de Eendragt is uit het vroeger vermelde candidatengros tol candidaat voor hel lidmaatschap van den gemeenteraad geprocla meerd Mr. Jvan der Leeuw. Door H.H. aandeelhouders der Vereeniging Hulpbank te Amersfoort is tot bestuurslid benoemd den heer IV. Maas Geesleranusterwijl door liet bestuur zijn verkozen de heeren Mr. J. van der Leeuw tot President en W. A, Croockewit tot Vice-president, Maakten wij in hel voorgaand nummer met genoegen melding van het plan der Afdeeling Amersfoort van het Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde in Utrecht om te Amersfoort in 1874 eene luisterrijke tentoonstelling enz. te houden, thans is het ons weder aangenaam te kunnen melden dal ook op 7 Mei e. k. eene s|>eciale tentoonstelling van stieren mei prijzen van wege de Afdeeling te Amersfoort zal plaats hebben, zoodat wij hierop landbouwers, vee houders enz. ter mededinging attent maken, zullende in tijds nadere bijzonderheden daar omtrent worden gepubliceerd. Volgens ontvangen telegrammen beeft het Nederl Indisch gouvernement den 26 Maart formeel den OORLOG verklaard aan den Sultan van Atsjien, Burgerlijke Stand van Amersfoort. BËVAI.LEN 26 Maart, Gerarda Rijn, geb. van 't Weld. Wilhelrnina Cornelia Petro- nella Vlasgeb. de Bruijn d. 27 Maart Johanna Elisabeth Ruijs, geb. Jautzed. 28 Maart, Antonia van Vonno, geb. Kool, z. 29 MaartMaria Gcertruida van Doornik, geb. Stork, d. Anna Maria van Geenhuizen, geb. Vivié, z. 30 Maart, Slijntje de Goede, geb. van Appelen, d. 31 Maart, Grietje van Beek, geb, Ewig, d. 1 April Johanna Bigaël, Peglol, geb Mulder, i. ONDERTROUWD: 28 Maart, Theodorus Nicolaas van der Slok met Elisabeth Wilhelrnina Anna Aleida van Herwerden. GEHUWD 2 April, Gerrit Muermans en Hen- drika Margriet ha Snijders. OVERLEDEN: 26 Maart, Hendrika Everarda Moesveld, 49 j. 27 Maart, Bernardus Gerar- Sijnen, 50 j. wedr. van Maria Agnieta Fijnen- berg. 30 Maart, Fijtje Allijdwerk, 80 j. wed. Hartog Bakker. Willem van den Hoof!, 41 j. gehuwd met Maria Janna Hopman. 31 Maart, Iiendrika Akkerman, 59 j gehuwd met Antonie Pijpers. A D V E R TENT I E N. Ondertrouwd: T. N. VAN DER STOK Ontvanger der Registratie te Zuidbroek en E. W. A. A. VAN HERWERDEN. Amersfoort, 29 Maart 1873. Volstrekt eenige kennisgeving. *i,* Aan allen die onze onvergetelijke afge storvene vereerden en gedurende haar smartvol lijden, zooveel blijken van belangstelling gaven, zij onze warme dank toegebracht. AnirsfooutH. M. SCHERMER 2 April 1873. A. SCHERMER. De Heer en Mevrouw GODIN DE PESTERS—uk Girard van Cokboorn betuigen ook namens wederzijdsche betrekkingen hunnen opregten dank voor de vele bewijzea van deel neming ontvangen by de geboorte van hun Zoon. Amersfoort 3 April 1873. TËÏÏTsüïïïI" De Griffier bij de Arrondissements- Regtbank te Amersfoort, brengt door deze ter kennis, in voldoening aan art. 35 der Wet van 28 Augustus 1851 (Staatsblad N°. 125), dat van af heden gedurende veertien dagen ter inzage van partijen en der derde belang hebbenden ter Griffie van gezegde Regtbank is nedergelegd liet proces-verbaal betrekkelijk hei bij vonnis door genoemde Reglbafik op den 5 February 1873, tusschen de Hollnnd- sche IJzeren Spooiweg Maatschappij ten deze handelende als concessionnaris van den Oos- ter8pOOrweggevestigd te Amsterdam als eischeresse - en - den Heer PIETER MET HORST Sr., grondeigenaar wonende te Amers foort als gedaagdegewezenbevolen onder zoek en de begrooling der schadeloosstelling door de bij dat vonnis benoemde deskundigen aan den gedaagde als eigenaar, le van twintig aren en een en twintig centiaren eikenwal uitmakende een gedeelte van het perceel bij hel Kadaster der gemeente Amersfoo. I, bekend "geweest in Sectie D. N°. 728 als eikenwal, ter groote van drie en zeventig aren en twee .cen tiaren 2e zes en vijftig aren en zestig centiaren bouwlanduitmakende een gedeelte van het perceelals voren bekend geweest in Sectie D. N°. 732 als bouwland, ter grootte van vier hectarendrie en veertig aren en zeven en tachtig centiaren3« een en dertig aren cu zeven en zestig centiaren bouwland, uitmakende een gedeelte van het perceel, als voren bekend geweest in Sectie D. N°. 708 als bouwland, ter groote van twee hectarenzes aren en negen en dertig centiaren, thans N°. 921 welke reg- ten tegen gezegden gedaagde, door voormelde Maatschappij ten algemecne nutte worden ont eigend, opgemaakt in dato 8 Maai t 1873 niet het daaraan vastgehecht advies der deskundigen. Amersfoort, den 4 April 1873. De Griffier bij de Regtbank voornoemd C. A VAN DER LEEUW. iiiiisfimf. De Griffier bij de Arrondissements- Reglbank te Ameisfoort, brengt door deze ter kennis, in voldoening aan art. 35 der Wel van 28 Augustus 1851 (Staatsblad N®. 125), dat van af heden gedurende veertien dagen ter inzage van partijen en der derde belang hebbenden ter Griffie van gezegde Regtbank is nedergelegd hei proces-vei baal betrekkelijk het bij vonnis door genoemde Regtbank op den 5 Februarij 1873, tusschen de Holland- sche IJzeren Spoorweg Maatschappij ter. deze handelende als concessionnaris van den Oo8- terspoorweggevestigd te Amsterdam als eischeresse - en - den Heer CORNELIS PRINS, broodbakker en koopman in granen, wonende te Amersfoort, als gedaagde, gewezen, bevolen onderzoek en de begroeting der scha deloosstelling door de bij dat vonnis benoemde deskundigen aan den gedaagde als eigenaar, van een en dertig aren en twintig centiaren bouwlanduitmakende een gedeelte van liet perceel bij het Kadaster der gemeente Amers foortbekend geweest in Sectie D. N°. 716 als bouwland, ter grootte van een hectare, een en dertig aren en zeventig centiaren thans N°. 921, welk regt, tegen gezegden gedaagde door voormelde Maatschappij ten algemeenen nutte wordt onteigend, opgemaakt in dato 8 Maart 1873, met hel daaraan vastgehecht ad vies der deskundigen. Amersfoortden 4 April 1873. De Griffier bij de Regtbank voornoemd C. A. VAN DER LEEÜW. lllllSfllllC. De Griffier bij de Arrondisscments- Regtbank te Amersfoort, brengt door deze ter kennis, in voldoening aan art. 35 der Wet van 28 Augustus 1851 (Staatsblad N°. 125), dat van af heden gedurende veertien dagen ter inzage van partijen en der derde belang hebbenden ter Griffie van gezegde Regtbank is nedergelegd liet procesverbaal betiekkclijk het bij vonnis door genoemde Regtbank op den Februarij 1873, tusschen de Holland- sche IJzeren Spoorweg Maatschappij ten deze handelende als concessionaris van den Oos- torspoorwoggevestigd tc Amsterdam als

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2