l»oot onder quarantaine gehouden, die nauwe lijks voor de helft plaats had terwijl zij zicli aan de grootste onlbeeringen moesten onder werpen. Meer dan 2000 mensclien bevinden zich thans onder quarantaine, terwijl nauwelijks het vierde gedeelte behoorlijk huisvesting ver leend kan worden. Een vrouw in Canada is uit een negenja rigen slaap ontwaakt dal is, gedurende al dien tijd heeft zij geen enkele keer gesproken en werd eiken middag wakker, om eenig voedsel te nuttigen. Zij zal nu wel uitgeslapen zijn 1 De Timet meldt uit Parijs dat de vertegen woordigers der Enge'sche Fransche. Belgische en Neder landsche raffinaderijen te Parijs zullen bijeenkomen om elkander te verslaan ovei de vraagstukken, betrekking hebbende op de pro ducten van ruwe suiker en dat men hoop heeft op een bevredigenden uitslag. Uit Koppenhagen berigl men aan de Arnh. Ct. dat aldaar onlangs dooi eenigo studenten, leden van het philologisuh-historisch gezelschap, eene commedie van Plaulus Menaecknii iu het Latijn op hel hoftheater ten tooneele gevoerd is. Üe zaal was gevuld met toeschouwers, zelfs een aantal dames werden daaronder aangetroffen, die met behulp van eene vertaling, den inhoud van het stuk konden volgen. Na den afloop gaven de toeschouwers hun loiden bijval te ken nen. Het was iets eigenaardigs de tooneelspelers in de oud-lloraeinsche kleederdragl te zien optreden en de edele taal der Domeinen met zulk een juistheid en levendigheid van de lippen der jongelieden te hooren vloeijen. Men had de rollen voortreffelijk ingestudeerdde soufleur was niet te bemerken. De vrouwenrollen werden mede door studenten vervuld De bedrijven werden door eenige classieke muziekstukken afgewisseld. De beiigtgever voegt erbij, dat het in deze dagen niet zonder beteekenis isdat men de philologische studied.e zooveel tijd op de scholen en de academie inneemtook in iets anders en beters doet nitkomen dan in een geestverdoovend doorbrengen van dec lijd met het maken van glosseri en grammaticale beuze- laiijen, en dal men liet paradijs der oudbeid op eene meer uitlokkende wijze leert kennen voor dat de haren vergrijsd zijn. Verleden week was ic. Zwolle eene belangrijke hoeveelheid visch aangevoerd. Op eerstgenoemden dag was het faooMzakelijk scholop den anderen kabeljaauw en schelvisch. Tol ongewoon lage prijzen werd de visch verkocht, een kabel jauw voor 40 a 50 cent, drie schclvisschen voor 20 4 25 cent. Het was eer. lust om te zien hoe de werkmandie zich in den regel wegens de hoogc prijzen noch vleesch noch visch kan aan schaften nu voor weinig geld nog ee.is iets kon koopen. Men schrijft uit Vlissingen dd. 12 April: IJoe gevaarlijk het is bij bet lieerschen der pokken in een buis de bekendmaking daarvan te verzuimen blijkt uit een te dezer stede voorgekomen geval. Twee personen van Antwerpen komende zijn door de pokken aangetast. Zij verzuimden den geneesheer in te roepen en het huis als besmet te doen kennen, tengevolge waarvan verschei dene personen öf met hel huis óf met goederen der besmette personen in aanraking kwamen. Thans zijn reeds twee personen tengevolge daarvan aan de pokken overleden. "Op de Fransche zuiderlijn tusschen Beziers en Narbonne, is een jongeu van vijfjaar uit een sneltrein gevallen daar bet portierwaar hij tegen leunde, plotseling opensloeg. De moe der, die bij hem was, moest nog drie kwartier voortrijden eer de trein stilhield. Men kan zich haar toestand verbeelden. Het ongeval is boven verwachting afgeloopen. De knaap sprong dadelijk overeind en 't eerste woord dat hij zijn vader toeriep, die zich zoo spoedig het hem doenlijk was op de plaats bevond, waar hel was voor gevallen, was «Papa, ik heb mijn pet ver'orcn." In de provincie Posen heeft een vreeselijke gebeurtenis plaats gehad. Een tachtig-jarige vader en zijn zoondie zich sedert jaren ten koste van het zweet der arme boeren hadden verrijkt, en algemeen als bloedzuigers gehaat werden hadden om een paar ellendige silbergrosschen uit te winnen, van de heirbaan afgehouden en waren met hun wagen een zijweg ingeslagen. Ter naauwernood had het paard echter eenige stappen gedaan of het zakte in een moeras en trok den wagen en de beide mannen achter zich mede. In een oogwenk stonden de laatslen jot aan de borst in het vuile water, en hunne haren rezen te bergetoen zij den bodem nog steeds onder zich voelden wijken. Op hun hulpgeschreeuw kwamen eenige arbeiders met stokken toeloopenom hulp te bieden; doch toen zij zagen wie eigenlijk dit hulp behoefden, reikten zij onder hoongelach hunne stokken toe, om ze op hel oogenblik, dal de ongelukkigen ernaar grepen, terug te trekken. Hondeidduizend thaler bood de oude met gorgelend keelgeluid aan hemdie hem redden zou maar te vergeefs. Al dieper en dieper zonken de ramp zaligen weg nog een stuiptrekkende beweging der armen boven den waterspiegel], en alles werd doodstil. Waren de daden der gierigaards onmenschelijk geweest, dergelijke wraak was menschonteerend en afschuwelijk. Politieke Itovuo. De verkiezingen in Frankrijk maken den toe stand niet beter en de republiek is no; slechts gevestigd op de kansberekeningen dat diverse elkander balende partijen zich nog breidelen lot de bevrijdingsdag van het Fransche grondgebied aanbreekt. De bevrijding van het Duitsche bezettingsjuk zal misschien oorzaak worden van ecnen nieuwen burgeroorlog, indien Thiert niet op nieuw door zijne populariteit de politieke haristogten weet te temmen. üe Bonapartisten hielden een vergadering tot bet stellen van een candidaat, waarbij 300 a 400 kiezers opkwamen. De stemmen vielen op de HH. Weis, M Binder en Devinck; men kwam echter tot geen resultaat Een andere vergadering tol dal doel was belegd, waarbij ook de conservatieve pers genoodigd werd De monaich.de bladen, dieuil afkeer van Barodcl de partij van de Kemusat aanhangen, hebben weinig gehoor aan deze uitnoodigtng gegeven, doch zullen den minister blijven aan hangen, zoodal de uitslag van deze tweede ver gadering ook niet veel te beteekenen zal hebben. De berigten uit de departementen luiden on gunstig voor de republikeinen. De republikeinsche comités in het degartement des Uouches-du- Rhóne hebben den heer Tolain verzocht de candidatuur aan te bieden aan den heer Ledru- Rollin. Laatstgenoemde heeft echter reeds voor een candidatuur bedankt en men twijfelt er niet aan of hij zal ook deze weigeren En in dien aard gaal hel zoowat overal zoodat de republiek zeer zwak slaat en alleen nog niet valt, omdat tot nu toe geen der andere partijen sterk genoeg is haai met één vingerdruk le doen buitelen. Zelfs in de radicale clubs verheffen zich stemmen voor de Rémusal maar men durft zich niet met kracht te laten hooren omdat in deze vergaderingen maar al te dikwijls physieke kracht boven regt gaal en soms vuistslagen als argumenten dienst doen. De chroniqueur van den Tempt heelt een bezoek gebragt aan de club van 't Casino-Cadet, den avend nadat, zooals wij onlangs meldden, een der redacteuren van 't Journal det Débat* er zoo slecht weg was gekomen. «Ik za! niet beproeven, schrijft hij, de vele redevoeringen die uilgesproken werdente ontleden. Sommige leverd.-n veel stof tot vro lijkheid. De onvermijdelijke heer Gagne (vele lezers herinneren zich den heer Cagneden kandidaat van 't menschdom" en heldendich ter?) was natuurlijk aanwezig. «Ik weet wel, zeide hij dal grijze haren niet altijd dienst doen als bliksemafleider; maar gij zult mij aanliooren, want ik vraag de eenheid. Wij zijn bezweken door overmaat van baat. Wij moeten ons redden door overmaat van liefde Piocla- rneren wij dê republiek keizerrijk koning schap." Op dit oogenblik ontneemt het auditorium, dat tot nu toe met voorbeeldig geduld geluisterd hadden heer Gagne het woord door het clas sieke lied van de Lampions te zingenmet be geleiding van rythmisch voetgelrappel en hand geklap. «De burger PoUrot verklaart zich voor den heer Rêmusat en wat misschien vresmd klinkt, maar 't is zoo men luistert met groole aan dacht, ongelukkig spreekt hij te lang. Daarop stelt de president voor een adres te doen toekomen aan den heer Thiert in dezen vorai «Aan den president der republiek. Burger I «De vergadering van Folies-Bergère (Alge meen en langdurig gelach. De president denkt blijkbaar nog aan de met smart verlaten oude vergaderzaal der radicalen) «De vergadering van het casino heeft de eer u te kennen te geven, dat zij door de candidatuur te stellen van den heer Barodcr uw gouvernement geen slag wil toebrengen Zij wil u integendeel steunen in al de bezwaren waartegen gij met verstand en vaderlandliefde worstelt." «Üe lezing van dit document wordt in 'teerst teer toegejuicht Stellig verbeeldt zich de groote meerderheid, met volkomen opreglheiddat de heer Thiers al een zeer slecht hart moet hebbenzoo hij de candidatuur van Barodet onaangenaam vindt. De eene redenaar volgt intusschen op den ander. Zij vinden het beginsel van 'ladies allen uitstekend maar den vorm verkeerd. «Zijn wij republikeinen of zijn wij hel niet," toept de hevigste van hen, en daarmede eindigt deze discussie. De vergadering besluit, dat een adres overbodig is." Wij vestigen de aandacht op het nu geschetste echt Fransche looneeltjewaarin de «ge vleugelde woorden" uit de nationale vergadering op eene wijze worden geprofaneerd, die de heeren markiezen niet zal bevallcu. «De burger Burette spreekt met eene ver makelijke vrijheid. «Sedert vier dagenzegt hij, kom ik hier. Welnu, mijnè weloverdachte overtuiging isdat gij een troep snaterende ganzen zijt." Langdurig gelach. «Hij heeft gelijk."Hij heeft ongelijk." «Dal is erger dan bagage," roept een. «Dat is eene im pertinentie" antwoordt een ander. De president «verzoekt den redenaar zich ie matigen." Hel is duidelijk, dal de Vergadering over haar ge drag van gisteravond berouw heeft en zich beter houden wil. »Ik trek mijne woorden niet in", zegt burger Burette«ik begrijp niets van alles wal ge in vier dagen bepiaat hebt en ik ga weg. Bonsoir Thiers heeft Woensdag 10 April zijn 77sten verjaardag gevierd. Hij ontving gelukwenschen van alle Europeesche Souvereineu en Gouver nementen. De Parijsche bladen verzekeren, dat de gezondheid van den President der Republiek niets te wenschen overlaat. Lang zal hij gezond blijven en leven, dient dr kreet te zijn van alle Franschen die met ware vaderlandsliefde bezield zijn. In de statistiek van Duitsche landverhuizers leest men dat niet minder dan 1157 militair- pligligen zichdoor hel land te verlaten aan den dienst hebben onttrokken. Zij worden in regten vervolgd 'tScbijnt dus dat algemeene dienstpligt ook niet algemeen naar den smaak der Duilsctiers is. AMEltSl üOUT, 21 April 1873. Onderstaande treurige lijdingen verwekken veel smart. Men kan er zeker van zijn, dat zoowel doo.* het bestuur in Indië, als dooi de Hooge Rege ring de noodige maatregelen genomen zijn en worden te meer nu men ook verneemt dat Z. M. de Koning ten gchoore heeft ontvangen de Ministeis van Koloniën en van Oorlog en er daarna ministerraad is gehouden. Zoowel op de Volksvertegenwoordiging, als op de pers rust de pligt om thans get» verbit tering te zaaijen door heftige uitvallen of ver wijlen legen liet Ministerie, al maakte het misschien fouten in deze aangelegenheid, hetgeen nog bewezen zot: moeten worden, doch waarvoor alle bewindslieden van welke rigtiug ook bloot staan. Door eendiagtige zamen wei king en beza digde discussie en polemiek blijke aller vader landsliefde zoowel in woorden als in daden. Uil Penang is gisteren het volgend ielegram ontvangen Al de Nederlandsc.be troepen zijn tot aan het strand achter de palissaden teruggetrokken, daar hunne positie onhoudbaar is. De Alcliineezen hebben groote strijdkrachten. Htt regenseizoen is begonnen. Het aantal dooden en gekwetsten bij de Nederlanders wordt op 500 geschal. Van die der Alchincezen kan geen cijfer worden ge raamd, maar bij hen zijn de verliezen aanzienlijk. Gisteren namiddag werd bij het Departem. van Koloniën het navolgende telegram ontvangen «Berigt van den Commissaris van 17 April. «Troepen leden den vorigen dag een gevoelig «éche bij de kraton. Dien ten gevolge naar strand- bivouac teruggekeerd. Toestand is zoodanig «dat in verband met mousson staking der expe- «ditie in overweging zou werden genomen." Vrijdag morgen werd uit Londen per telegraaf berichtdal de aldaar verschijnende Daily Tele- graph het volgend treurig nieuws mededeelde hetwelk haar uil Singapore is overgeseind In een gevecht met de Alchineezen veroverden de Hollanders twee forten, maar toen zij een derde en wel het voornaamste fort wilden in nemen ledcn^ zij de nederlaag. Het gevecht was moorddadig. Generaal Kohier is bij de bestor ming gesneuveld en ruim 100 man met hem. Een paar uren later werd in een telegram uit 's Hage die tijding bevestigd, onder mededeelt pg dat in het gevecht 130 der onzen muetcn gevallen zijn. Vrijdagmorgen werd, zooals de Staatscourant mededeelt, bij het Dep. van Kol. hel volgend

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2