tames tij a gereed om te worden aangetrokken. Kortom we beleven liet afmarcheren der lente- en het aanrukken van den zomertijd. Nog eene halve maand en de zomermaand (Junij), de zomertijd is op het saizoen-appèl. We tellen half-Mei (bloeimaand), een liéve datum, voor een lief seizoen. En de zon rijst en daalt ook prompt op zijn tijd. Maar lief lente- of zomerwederlente- of zomerwarmte zijn nog absent. Regenguurheidkoude zijn nog present. Men bibbert nog van koude in Mei. Een beeld van het leven een beeld van de politiek. Meent_men op vreugde, op voorspoed te mogen rekenendan verschijnt soms droefenis of tegenspoed. Meent men dat op het algemeene wereldtooneel vrede en geluk zullen prijkendan verschijnen soms oorlogonrusthandels- of finantieele crisis. Doch men zij dan niet ontmoedigd. Na regen en koudekomt zonneschijn. Men verbeidt nu overal warmte en bloe mengeur. Algemeen wardt gewis met onzen wensch inge stemd dat de beide lieve dames overal spoedig present mogen wezen en langen tijd blijven logeren. Die logés zullen zeker aangenaam zijn. Wereldtentoonstelling van de gevol gen der speelzucht, van het beursspel; tentoonstelling eener finantieele paniek, zooals men nog nimmer ter wereld heeft gezien tentoonstelling van woede en wanhoop ter beurze, tegelijk met de wereldtentoonstelling van handel, nijverheid, kunst, heeft thans in dezelfde stad plaats. Weenen geeft thans in werkelijkheid een schouwspel van weenen van tranenwant niet alleen dat honderde firma's in staat van faillis sement zijn, wier chefs met hunne vrouwen en kinderen ellende tegemoet gaan ook winkeliers, ambtenaren, renteniers met vrouwen en kinderen ondervinden daarvan mede grootelijks de terug kaatsing. Te verwonderen ii dit niet. Weenen is in de laatste jaren de hoofdplaats geweest van het beursgedobbel en van allerlei zwendelarijen in aandeelen van insoliede-maatschapijen. Het was te voorzien, dal het kunstig opgedreven spel eens moest in duigen vallen. De regering heeft in overleg met het beurs comité en de voornaamste bankiershuizen getracht de paniek te stuiten. Zaturdag avond stelde zij aan het comité drie millioen op onderpand van effecten tot den 31 sten Jul ij beschikbaar. Ook de nationale bank schoot vijf millioen voor. Door de bankiershuizen werd tot verligting van de prolongatie, eene som van 15 millioen bij- eengebragt. Men hoopt op deze wijze de gevol gen van de paniek te stuiten. Die hoop wordt allengskens verwezenlijkt. Te Madrid schijnt men ten opzigte van de verkiezingen weer in de oude onverschilligheid te zijn vervallen. De politici hebben er wel wat anders te doen dan te werken voor de verkie zingen. Zij beijveren zich liever betrekkingen magtig te worden. De ministers zijn voortdurend omgeven door een hoop van sollicitanten. Ge lukkig zijn alle ministers niet zoo inschikkelijk als generaal Pieraddie tijdens zijn kort minis terschap betrekkingen heeft weggeschonken bij dozijnen. Estebanezde gouverneur van Madrid, heeft op zijn kabinet een strookje papier laten plakken met dit merkwaardig opschrift: «De gouverneur waarschuwt het publiek, dat hij noch geld, noch betrekkingen, noch kiesdi stricten, noch geduld heeft." Zeer lakoniek. Omtrent de Carlisten wordt gemeld, dat Dorregaray en OUo een overwinning behaald hebben op de regeringstroepen en dat de regerings troepen eene overwinning behaald hebben op Dorregarag en Ollo. 't Zou ons niet verwonderen als zij elkander wederkeerig hadden opgegeten. Guizot heeft op het Elysée het ontbijt ge bruikt. Hoe kort dit berigt ook zijbewijst het maar al te zeer, dat Thiers met zijn ouden medestander nog steeds op een goeden voet ver keert. Met het oog op den tegenwoordigen toe- stant^zou het zoo'n wonder niet wezen als bei den oen slechts onder vier oogen uitgesproken wensch koesterden voor een beter gegrondvesten regeringsvorm dan de tegenwoordige. Men weet heton revient tonjours 4 ses premiers amours. Zou dit bij deze Ueeren zoo onmogelijk zijn De familie Orleans is niet ondankbaar, weet diensten te erkennen en te beloonen. K e n u i s g e v i u g. Bemettelijke Ziekten. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gezien de aanschrijving van Heeren Gedepu teerde Staten der provincie Utrechtvan den 1. Mei 1873, (Provinciaalblad No. 55), Vestigen de aandacht der ingezetenen op de navolgende bepalingen der wet van den 4. De cember 1872 (Staatsblad No. 134) Artikel 1. »De besmettelijke ziekten, waarop deze wet van toepassing is, zijn: a. Aziatische cholera; b. typhus en febris typhoïdea c. pokken variolae en varioloïdes)d. roodvonke. diph- itheritisf.mazelen." Een algemeene maatregel van inwendig be- stuur kan deze wet geheel of gedeeltelijk ook op andere ziekten voor een bepaalden lijd in aantewijzen gemeentenin deelen van het Rijk of het geheele Rijk van toepassing ver klaren. Die maatregel is niet langer verbindbaar •dan gedurende een jaar na zijne afkondiging tenzij hij binnen dat tijdperk door de wet bekrachtigd zij." Art. 8. »Hel is verboden, lijders aan eene besmettelijke ziekte te vervoeren of te doen vervoeren, behalve in de gevallen in deze wet aangewezen; zich, daaraan lijdende, naar eene andere plaats te begeven; voorwerpen, die in aanraking waren met lijders of over ledenen aan eene besmettelijke ziekte of daarvan afkomstig, te vervoeren, te doen vervoeren, ten geschenke of in gebruik te geven of te doen geven, te nemen of te doen nemen, tenzij na ontsmetting volgens art. 25; door onvoorzichtigheid of achteloosheid gevaar van besmetting, «Jat voorzien kon worden, voor •anderen te doeu ontstaan." Art. 10. «Onverminderd de wettelijke veror deningen betreffende de quarantaine, zijn schip- pers van vaartuigen waarin zich een lijder aan een der ingevolge art. 1 dezer wet als besmettelijk aangeduide ziekten bevindt ot waarin iemand in de laatste veertien dagen ■aan eene dier ziekten geleden heeft of gestor. ven is, gehouden, v«5ór het binnenvaren van eene gemeente, waar zij willen vertoeven of aanleggeadaarvan kennistegeven aan den burgemeester. Zij zijn verplicht met hun vaar- tuig de door hem aantewijzen ligplaats inte- nemen, en aldaar zonder gemeenschap met den vasten wal te verblijven totdat ontsinet- ting overeenkomstig art. 25 heeft plaats gehad." Art. 14. «Bewoners van huizen of vaartuigen, waarin eene besmettelijke ziekte voorkwam, mogen geen scholen bezoeken dan na verloop van acht dagen nadat de ziekte, volgens schrif telijke verklaring van eenen geneeskundige, uit die huizen of vaartuigen geweken is." Het verbod wordt opgeheven, zoodra ont smetting overeenkomstig art. 25 dezer wel heeft plaats gehad." •Op scholen uilsluitend bezocht door leer- lingen boven de twaalf jaaris, bij het voor- komen van mazelen en diphlhcrilishet be haalde in de eerste zinsnede van dit artikel niet van toepassing." Art. 15. «Hoofden of bestuurders van dein' het vorig artikel genoemde inlichtingen mogen de daarbij vermelde personen zoolang het verbod duurt, niet lol die inrichtingen loe- Ia ten." Art. 19. »Het hoofd van een gezin de houder of houderes van eene slaapstede of een logement, de schipper van een in eene gemeente vertoevend vaartuig, de bestuurders van gestichten van wel- •dadigheid, in artl. 1 en 2 der wet van 28 Juni 1854 (Staatsblad No. 100) vermeld, van gevangenissen, van bedelaars- en krankzinnigen gestichten geven, wanneer daarin eene besmet telijke ziekte voorkomt, hiervan binnen 24 uren nadat hun het feit ter kennis is gekomen, mededeeling aan den Burgemeester." Gelijk voorschrift geldt voor de kommandan ten van legercorpsen of oorlogsschepen in havens, voor de onder hun toezicht slaande kazernen, schepen of andere localen." Art. 20. «Huizen en vaartuigen waarin éene besmettelijke ziekte vooikomt, worden onmid- del lijk en uiterlijk binnen 24 uren na de aangifte door de zorg van den Burgemeester, ten koste der gemeente, voorzien van een van builen duidelijk zichtbaar kenmerk, zoo noodig van meer dan één, de woorden abesmcuelijke ziekte" en den naam der ziekte vermeldende." Het kenmerk moet aldaar verblijven totdat door eene verklaring van eenen geneeskundige is gebleken dat het gevaar van besmetting •geweken is." Art. 28. »De Burgemeester, alleen of vergezeld van de door hem daartoe noodig gekeurde en aangewezen personen, is bevoegd de woningen der ingezetenen hun ondanks tussclien zons op* en ondergang binnentetreden, ter uitvoering van de bepalingen dezer wet of van de krachtens •deze wet uitgevaardigde besluiten." Volgens art. 30 wordt de overtreding van artt. 8, 14 en 15 gestraft met eene boete van/"5 t0't ^25 en met gevangenis van een tot drie dagen te zamen of afzonderlijk terwijl volgens art. 31 de overtreding van artt. 10 en 19, benevens het wegnemen verplaatsen, onleesbaar of onzichtbaar maken van het kenmerk in art. 20 vermeld, wordt gestraft met eene boete vau f 10 tot 100 en met gevangenis van drie dagen tot eene maand, te zamen of afzonderlijk, en de weigering van toelatingin het geval bij art. 28 omsphreven, met eene boete van f 25 tot f 75. Amersfoortden 12. Mei 1873. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester De SecretarisA. G. WIJERS. W. L. SCHELTUS. AMERSFOORT, 15 Mei 1873. Van doorgaans goed ingelichte zijden is ons het volgende, door ons geresumeerd, medegedeeld: «In verschillende districten van het hoofd kiesdistrict Amersfoort wordt door velen tot candidaat voor hel lidmaatschap der Tweede Kamer, in plaats hel aftredend lid Jhr. Mr. W. van Jjoongewenscht Mr. W. baron van Goltstein tot den Oldenallerthans lid van de Eerste Kamer; zullende de Stalen van Utrecht diens plaats in de Eerste Kamer kunnen bezetten door Mr. E. L. baron van IIardenbroek won Lookhorst, thans lid van de Tweede Kamer, die in vorige jaren meermalen met een groot galal stemmen door de Staten van Utrecht voor eene plaats in de Eerste Kamer werd in aanmerking gebragt. Wordt daardoor de plaats van den Heer van Hardenbroek in de Tweede Kamer vacant, 100 komt alsdan als best candidaat voor de Tweede Kamer sterk in aanmerking baron A. J. Schim- melpenninck van der OijeBurgemeester van Nijkerk. Mr. IV. baron van Goltstein, voor de Tweede Kamer thans gewenscht in plaats Jhr. Mr. tan Loonhad zeven jaren zitting in de Tweede Kamer, zijnde in 1864 door het kiesdistrict Hoorn gekozen. In 1866 en 1867, na de her haalde ontbinding der Tweede Kamer, werd hij telkens met groote meerderheid van stemmen herkozen. In 1871 verccnigden zich in Hoorn nog meer dan elf hondcid stemmen op hem, doch met eenige stemmen meer werd een inge zeten van Hoorn gekozen. In zijne parlementaire loopbaan behoorde hij tol de onafhankelijke en zaakkundige leden der Tweede Kamer die, van vcrdcrfelijkcn partij strijd atkecrig, 'a lands belang het best behar tigd hebben geacht door naauwgetcl onderzoek der welsvoordragten en door bezadigde en objectieve behancleling van zaken terwijl bij onder de welsprekendste co gcmocdelijkstc leden eene eereplaats innam. Meermalen voorzitter van seclién en cohimis- siën genoot hij dikwerf de eer tot rapporteur te worden benoemd over de belangrijkste wets ontwerpen en nam bij steeds ijvriig, belang stellend cn onvermoeid deel aan alle werkzaam heden dei Tweede KamerZoodat, toen hij in Hoorn niet werd herkozen het hij zijne mede leden groot leedgevoel verwekte üaI hij uit hun midden moest treden. De Prov. Staten van Utrecht, doordrongen van zijne bekwaamheid, geschiktheid en waarde om 's lands belangen te bepleiten cn ie behar tigen benoemden hem. na liet overlijden van zijnen oom Mr. J. K baron van Goltsteinin diens plaats lol lid der Eerste Kamer alwaar hij onder de talentvolste leden rang inneemt. Maar men mag zich overtuigd houden, dal hij, bij uit nemendheid werkzaam van aard en bezield met liefde om zijne krachten te meer aan «lc publieke belangen te wijdenniet aarzelen zal die plaats met eene in de Tweede Kamer te verwisselen, indien hij daarvoor door de meerderheid der kiezers wordt gekozenviycischendc hol lid maatschap der Tweede Kamer veel meer tijd, moeite en inspanning dan dat der Eerste Kamer. Om het aftredend lid Jhr. van Loon te doeu vervangen, biedt geen andere candidAtuur dan die van Mr. W. van Goltstein betere kans van welslagen aan, mede omdat hij, in de Veluwe gevestigd, districtsburger is, aldaar en in andere deelen van het hoold kiesdislrict Amersfoort bij velen in een aantal gunstige opzigten, ook per soonlijk, bekend slaat en hij geschikter is dan ieder ander candidaat om in algcineenen zin door zijne erkende bezadigde politieke cn maatschappelijke beginselen en in de uitmuntende toepassing daarvan alle kiezers, van allezoowel politieke als godsdienstige rigtingen in redelijkheid te bevre digen en om een uiteenloopend hoofd-kiesdislrict als Amersfoortin drie provinciën gelegenop waardige wijze te vei tegenwoordigen." Morgen, Vrijdagochtend 16 Mei, te elf uren, zal in Amicitia te Amersfoort eene vergadering gehouden worden door de kiesverecniging Voor- uilgang waarin het concept-reglementin ons voorgaand nummer medegedeeld en besproken,

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2