maar gelukkig heeft geen bloed gestroomd (de Carlislen-oorlog wordt zooals uien tiet niet medegerekend) De republiek is geproclameerd, omdat de revolutie van September auti-mouar* «•haal was en de republiek dus kaar noodwendig gevolg moest zijn. Men had noglhans vele zwa righeden te overwinnen. Men wilde eerst een ministerie van verzoening, maar door de eer zucht van sommigen, den weerstand van ande ren is deze verzoening verbrokenhetgeen sommigen nog altijd beschouwen als eene on herstelbare staatkundige fout. De laatste mailberichten loopen tot 26 April. Hieraan ontlcenen wij het volgendeDe begra- icnisplegtigheid van den generaal-majoor I. H. II. Kohier opperbevelhebber van de land- en zeemacht bij de expeditie tegen het rijk van Atchin heeft met groote militaire plegtfgheden plaats gehad. In het algemeen overzicht van de Indiër leest men dat het berigt van de mislukking van de expeditie naar Atchin een zoo smartelijke in- «iruk maakte als zelden eenig telegram teweeg bracht. Nog slechts weinige dagen te vorer. was het succes volkomen gewaarborgd en men debat teerde geen andere vraag dan of het nemen van Atchin den oorlog zou eindigen Daar bracht de telegraaf de dood van den bevelhebber en dat de tegenstand verwoed was, toen verzoek om versterking en eindelijk nederlaag op ne derlaag. Uit alle brieven bleek dat de Atchinezen van het begin at aan een doodsverachting en onver schrokkenheid aan den dag legden, die bewonde ring verdient. Ook onze troepen hebben met een dapperheid en volharding gestreden, die volkomen succes waard waren. Maar de Atchinezen hebben echter doen zien dat zij het in het opwerpen (van ver sterkingen ver gebracht hadden. Men verzekert dat 26000 man tegenoyer ons stonden, die telkens verwoede uitvallen deden en onze troepen dachten intesluiten. Generaal Kohier stierf den heldendood met het vaandel in de hand, terwijl hij zijn troepen poogde te rallieeren. Het regent te Atchin met stroomen en dat kan zoo wel tot September voortduren. (Dj opgaven omtrent het geleden verlies tol 18 April zijn reeds bekend.) Vol angst verbreidde men den 20 April de efficiele mededcelingen. Zij volgden elkander snel op, doch waren zeer kort. Van het totaal verlies eu het aantal ziekeu is nog niets bekend. De verslagenheid was hier groot. De Regering had ons doen kennen, dat de kil,.naad ginds beraadslaagde wat vetder te doen stond. Allerlei. Een paar kroeghouders te Harderwijk waren op het idee gekomen om evenals bij vroegere gelegenheden hunne dranken een toepasselijken naam te geven. Zoo zag men bij twee banner voor de ramen gepubliceerd «Atchinbier en Atchrnbitter." De kroeghouders hadden op eenen grooten toeloop gerekend, doch zagen zich deerlijk teleurgesteld, daar nu niemand binnen kwam. «Wij willen wel tegen Atchin vechten maar wat van Atchin komt, drinken wij niet; vooruil maar jongens, dan naar een ander, waar nog Holfandsch goed te krijgen is." Den volgenden dag waren de publicatiebil- jetlen voor de ramen veidwenen eu nu ging het zoogenaamde Atchinbier en bitter onder Hoilandsche vlag zonder wroeging het keelgat binnen. Naar men verneemt, is de 80-jarige onder wijzer 11 Kok, te Kruisweg, gemeente Bleis wijk, geschorst en genoodzaakt tegen 17 Junij a. s. eervol ontslag uit zijne betrekking te nemen wegens verschil met zijn burgemeester over de toepassing der inëntirigswet op de leerlingen, en omdat hij zelf in gebreke was gebleven een bewijs zijner inenting van 1799 over te leggen. Van verscheidene ingezetenen dezer buurt circuleert een beleefd verzoek aan den gemoen- teiaad, om den grijzen man, wiens naam eu vonnis nu voor elk op het aanplakbord te lezen staat, in zijne eer en waardigheid te herstellen, getuigendedat zij met zijn onderwijs tevreden zijn en op zijn gedrag geen aanmerking hebben. De oude man, die op zijn 15e jaar reeds als hoofdonderwijzer te Marken-Binnen benoemd werd, daarna te Oostzaan en Nieuwveen als zoodanig werkzaam waswenschte zoo gaarne tot Augustus a. s. in funktie te mogen zijn, om alsdan een nooit gekend feest in de onder wijzerswereld te vieren, namelijk dat van 65 jaar hoofdonderwijzers bij het lager onderwijs ie zijn geweest, welk vooruilzigl hem zoo jdolsclijk ontnomen is. De vergadering van liet Noorder-departemcnt van de vereen'ging van leeraren aan hoogere burgerscholen had verleden week te Groningen plaats in hel gebouw der rijks hoogere burger school. Vertegenwoordigd waren de rijks hoogere burgerscholen van Groningen Leeuwarden en Sappenneer, benevens de hoogere burgerscholen van Harlingen en Sneek. Nadat de voorberei dende werkzaamheden waren afgeloopen, ging men over tot het behandelen der punten van beschrijving. Belangrijke discussiën hadden plaats over de vraag, hoe men het best de noodige eenheid kan brengen in bet onderwijs der verschillende talen; de wenschelijkheid van zoo danige eenheid werd door de meeste leden uit gesproken. Ook over de wijze van de verdeeling van hel aardrijkskundig onderwijs in de verschil lende klassen van een diie- en een vijfjarigen cursus werden beraadslagingen gevoerd. Ten slotte werden door dr. F. G, Groneman, direc teur der rijks hoogeie burgerschool te Groningen, belangwekkende mededeelingcn gedaan over de wijze, waarop het gymnasliek-onderwijs aan de rijks hoogere burgerschool te Groningen wordt gegeven, waaruit bleek, dat, hoewel dit lusschen de gewone les-uren plaats heeft, daaruit toch geen hinder voor het gewone onderwijs ontslaat. Te drie uur werd de vergadering gesloten. Zondagmorgen is even boven Wezel een goe derentrein gederailleerdmet het noodlottig gevolg, dat een machinist terstond werd gedood, een andere de beide beenen verloor, terwijl uien over bet lot van den derde nog in het onzekere is De personenwelke van dezen trein gebruik maakten, zijn met een hevigen schok vrijgekomen. De schade, door den brand te Boston aan- 1 gerigt, wordt, volgens een nader berigt, op 1,250,000 Sbllars geschat, waarvan 750,000 dollars door assurantie gedekt zijn. Vijf spuitgasten zijn omgekomen. Ter waarschuwing om toch vooral het verbod in onze Diergaarde oui geen beesten aan te raken niet in den wind tc staanwordt ons medegedeeld, dat gister omstreeks 2 uren een der vreemde bezoekers bet wild zwijn willende streelen van dezen een beet ontving, waarbij de muis van zijn band totaal uitgerukt werd. AMERSFOORT, B Junij 1873. Er wordt voortgegaan om door heftige en bier en daar laakbare taal in courantenartikelen, circulaires en aanplakbiljetten de candidatuur van Jhr. Mr. van Loon te bevorderen, eu ook de Amertf. Cl. wordt door sommige dezer be vorderaars bier en daar gansch niet lekker aangegrepen. De Amersf. Cl. heeft dat echter niet verdiend want met eigenhandige schrifturen van den can- didaat enz. enz. van medio 1869 kunnen wij slaven dat wij hem destijds hebben gespaard en ook nu zachtzinnig mogelijk behandelen. Daarentegen hepft de Njkerksche Courantdestijds den Heer van Loon besprekende het 8e gebod gezegd gij zult niet stelen! En in een Weekblad van Zaturdag jl. is van den Heer van Loon gezegd dat hij tot nu toe heeft getoond nagenoeg de ongeschiktste van alle ongeschikten te zijn voor het lidmaatschap der Tweede Kamer."Met 't laatste zijn wij het gansch niet eens en vinden die beoordeeling veel te kras. Onwrikbaar blijven wij bij ons voornemen niet in twistgeschrijf daarover te treden, maar tol eene rustige verkiezing mcdelewerken en hopende dat alzoo vele kiezers hunne stem zullen uitbrengen op Mr. fV. bftron van Goltslein. In de vergadering der kiesvereeniging Amersfoort van Dingsdagavond jl., waarin de President kennis gaf dat de Heer Mr. IV. baron van Goltstein had te kennen gegeven dat hij de candidatuur aannam, werd direct en niet groote meerderheid van stemmen tot candidaat der kiesvereening geproclameerd Mr. W. baron van Goltstein. Kort voor 'l ter pers gaan der courant ontvingen wij van een stadgenoot eene adv. voor dc candidatuur van den Heer Alberdingk Thijmhem van elders verzocht ons ter plaat sing te bezorgen zoodat er daardoor vermoe delijk een candidaat meer is. Gisteren bevond zich te Amersfoort Z.Exc. de Minister van Ooi log, die vergezeld van hoofd officieren en adjudant der rijd. artillerie het arsenaal, manége, stallen en andere militaire gebouwen in oogenscbouw heeft genomen. Z.Exc. is thans naar Kampen om, na verblijf aldaar, Harderwijk te bezoeken. Op lieden, Donderdagochtend te elf uren, geschiedde te Baarn de bcgrafenisplegtigheid van hel stoffelijk overschot van onzen onvergetelijkeu stadgenoot Mr. J. C. G. C. Laan. Bij de plegtigheid bevonden ziclibehalve hel Collegie van Gcd. Stalen en den Griffier van Utrecht, de Burgemeester, Wethouders en vele ingezetenen van Baarn en omstreken. Uit Amersfoort waren aanwezig Mr. E. L. baron van Hardenbroek van LookhorstMr. A. G. Wijert Luit.-Kol. J. J. MederMr. J. de LouterMr. A. R. van Del en Mr. S. J. A. van Walchren. Door het Lid van Ged. Staten van Deeck Calkoen, Ds. van OordtDs. Herman en namens de familie door Ds. van Gc-kum zijn treilende aanspraken gehouden. Z.Exc. de Commissaris des Konings in de prov. Utrecht E. C. U. van Doorn en Echtgenoot zijn gisteren te Amersfoort gekomen ter condo- leantie der familie van wijlen Mr. Laan. Gaarne vestigen wij de attentie van belang stellenden op don goedkoopon extra trein des Centraalspoorwegs, die op Zondag 8 Junij 6. k. van Utrecht, naar Amersfoort Zwolle en Kampen en terug is georganiseerd en waar van men de bijzonderheden in achterstaande advertentie vindt. Burgerlijke Stand rail Amersfoort. BEVALLEN: 27 Mei, Sloflelina van Veen geb. van Pelsend. 28 MeiGerrilje Albarta Bremer, geb. van Vinmond. Botje van Geensgeb. de Grootd. 30 Mei Cornelia Bosch, z. Jacoba Johanna Renes geb. Hartogsveld z. 31 Mei Her manna Cornelia Johanna Smill, geb Putman Cramer, d. Catharina Kraan, geb. Kool cl. - - Annigjc Bollandgeb. Fransend, 2 Junij Agues \an Ekelen, z. 3 Junij Johanna Elisabeth Hulst, geb. Verhaar, z. -4 April. Cornelia van Doorn geb. van Wageningen z. ONDEHTBOUWD29 Mei. Antonius Aloij.iu» Hamers met Elisabeth Johanna Ida Annette van Eijk. Tijmen van den Brom met Maria van Veldhuizen. Dignis Izaak van de Vijver met Elisabeth Kraan. Johannes Reglien met Johanna Maria Sleenbcck. GEHUWD: 4 Junij, Hendrieus Gerardus Calis met Cornelia Maywald. Johannes Benardus Balle met Gijsje Lover. Willem Hendriks met Elisabeth Brandscn. OVERLEDEN: 28 Mei. lïendiika Biesl.aar, 3 m. 30 Mei, Johanna Willcmina van Ekelen, 3 j. 6 m, 31 Mei, Eltsabeth Alflïink5 j. 6 m 2 Junij Ilendrika Blorn 23 j Josephina Jeannclte Maria Alida Wicrdels, 2ft j. BERIGT. Vriendelijk wordt verzocht de advertcnliën en anderen inhoud voor het volgend courantnuminer Vrijdag, Zaturdag en Zondag aanst. inlezen.len, omdat wij wenschen Maandag zeer tijdig de courant uittcgevenzoodat zij tussclicu den middag te Amersfoort en omstreken en in den loop van den namiddag in de andeie plaats n van hel district wordt gelezen. Het is wel mogelijk dat wij de advertentiën voor dat nummer na negen ure maandagochtend niet meer kunnen aannemen. ADVERTENTIE N *4* Den 30sten Mei 1873 overleed tc Utrecht, in den ouderdom van 77 jaren «le Wel Edele Heer J. E. HERSCHEL, geliclde echtgenoot van B. W. HEHSCIIEL Zkckkisdorff. Amersfoort, 3 Junij 1873. Eenige Kennisgeving. Den 31"t'n Mei 1873 overleed te Wiks- Badkn, Mr. J. C. G. C. LAAN, lid der Gede puteerde Staten van Utrecht enz. enz., hartelijk geliefde echtgenoot van J. LAAN Lkuvelino TJBENK. Eenige kennisgeving. Amersfoort, 3 Juni 1873. De Notaris H. PEN te Baarn zal op Maandag den 16 Junij 1873 des namiddags één uur ten huize van den Heer II. VELAARS, logementhouder te Baarn publiek verkoopon Eene HUIZINGE, BROOD- en BAN KETBAKKERIJ, TUIN, ERF en GROND staande en gelegen in het midden van liet dorp Baarnaan den Straatwegka daster Sectie B nummcro 2049groot 02 aren, 40 centiarenmet de daarbij bchoorendc bak- kersgereedschappen. Het perceel is dagelijks te bezigtigen en ter stond te aanvaarden.

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2