Dingsdag- 1 Julij 1873. J\S 2103. U1MII DlLlGENCE-DlENSTEN Van Amersfoort naar Maarsbergen morgens 6|op de eerste treinen naar Arnhem, en namiddag 6 nor. Van Amersfoort naar Barneveld 'savonds 9 na aank. der laatste trein. Van Barneveld naar Amersfoort 'sav. 9 n. Zomerdiemt aangevang 15 Hei 1873. Nrdf.rlanpsche Centra al-Spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecb*. 7.44, 11.1, 2.17, 3.18, 8.J8. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 8.49, 9.43, 1.34, 6.16, 8.59. Diligence-dienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam IJ u. nam., van'Soestdijk 2{ u., van Baarn 3 u., Eemnes3}., aank. te Amsterdam te 6 uren. Dit blad venckijnt Maandag en Donderdagavond. AbonneinenUprij* per kwartaal f\.franco per poit 1.15. Prijs der Adverlenlien van 1 lot 6 regels 60 Cts elke regel meerder 10 Cts; legale, ofliciëele en onteigen. Advertenliën per regel 15Cts. Reclames per regel 20cents Aft. nnmmert 10cents Bestellingen bij den (Jitg. 1. H. van CUtffte Amersfoort Bureau Amert/oorUche Courant. Sloovestra.it bij de Langestraat. Wijk It, N*. 33, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren ia het Rijk. Brieven franco. Advertenliën voor dit bl.id ait Botterdam worden aangenomen door het Algemeen Adoertentieburaeu van Noen en van Dinti, Wijnstraat, Rotterdam. COURANT. PUBLICATIE. De COMMISSARIS des KONINGS in de PROVINCIE UTRECHT, Gezien het besluit van heeren Gedeputeerde Staten der provincie Ulrechtdd. 19 Junij 1873, n#. 36 Gelet op art. 11 der wet van 13 Junij 1857 (Staatsblad n°. 87) Brengt bij deze ter kennis van de belangheb benden dal de opening van het jagtbedrijf vermeld onder litt. d vanait. 15 der voormelde wet (het schieten van waterwild)voor deze pro vincie is bepaald, op Maandag den 14. Julij aan slaande ter plaatse, alwaar hetzelve, ingevolge nrt. 3 van het reglement op de uitoefening der jagl en visscherij in de provincie Utrechtvan 26 Julij 1853 (Provinciaal-blad n°. 72), mag worden uitgeoefend, en de sluiting daarvan later zal bepaald worden, terwijl de jagibedrijven bedoeld bij litt. f en i van art. 15 der wet (het vangen van waterwild met slagnetten en het van gen van eendvogels in eene eendenkooi of daarmede gelijks taanden toestel) mede op den 14 July aan staande worden opengesteld. En ten einde niemand eenige onwetendheid hiervan voorwende, zal deze worden afgekon digd en aangeplakt, waar zulks te doen gebrui kelijk is. Ulrechtden 23. Junij1873. De Commissaris des Konings voornoemd, VAN DOORN. Kenuisgeving. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dal het door den provincialen In specteur van 's rijks directe belastingen enz. in Noord-Holland en Utrecht executoor ve.'klaard kohier N°. I (wijken A. B. C en D) van de PERSONEELE BELASTING over het dienstjaar 1873/74 aan den Ontvanger van's Rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteldaan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaat sen aangeplakt te Amersfoort^ den 30 Juni 1873. De Burgemeester voornoemd A. G. WIJERS. Gemeenten en getal kiezers voor de Provin ciale Staten van Ulrecht in het kiesdistrict Amersfoort. Gemeenten. Getal kiezers. Amersfoort393 Baarn 97 Bunschoten 66 Eemnes66 Hoogland82 Leusden49 Renswoude27 Soest98 Stoutenburg16 894 De verkiezing van een lid der Provinciale Staten van Utrecht in het kiesdistrict Amersfoort Dingsdag 8 Julij e. k. geschiedt de verkiezing van een lid der Provinciale Staten van Ulrecht in het kiesdistrict Amersfoort en moet deze verkiezing door ons worden besproken. Nooit viel ons het bespreken van eene verkiezing zoo zwaar als thanswant smartgevoel doortintelt ons bij de herinnering dat de plaats moet worden bezet van Mr. Daailedel mensch en medeburger, als gewestelijk afgevaardigde en lid van het collegie van Gedeputeerde Staten onover troffen in bijna alles waaraan hij zich wijdde. Hij ontviel ons in den bloei des mannelijken leeltijds. Een braaf, nobelwerkzaam en nuttig man als hijblijft voortleven in den geest van allen die hem beminden en onbegrensde hoogachting toedroegen. Is het besef aan het onherstelbaar verlies door zijn overlijden geledenbij duizenden die hem kenden in stad en district diep doordrongen, dan zal ook de edelste hulde, aan zijne nage dachtenis te plengen, deze zijn om hem een opvolger in de Staten van Utrecht te geven geschikt hem te vervangen een opvolger hem niet in alles kunnende evenaren, echter vele zijner hoedanigheden als afgevaardigde bezittende. Vooc de vacature in het collegie van Gede puteerde Staten beslaat ruimegeschikte en zelfs eene in alle opzigten zeer wenschelijke keuze ook uit de tegenwoordige 6 afgevaardigden van hel kiesdistrict Amersfoort. Slaan wij het oog op de gebruikelijke voor bereidingen der verkiezingen dan maakt zich een pijnlijk gevoel minder van moedeloosheid (want deze staat niet in onze dictionnaire), dan wel van wankelmoedigheid van ons meester. Immers de Kiesvereeniging de Eendragt, steeds eervol en constitutionneel-reglementair gedu rende haar bijna 16jarig bestaan gewerkt heb bende, thans vermoord, of liever versmoord door haar eigen pleegvaders. De Kiesvereeniging Amersfoortmet steeds be- weegbaare drijfveeren, zonder ralionneele conse quentie tot candidaturen-behandeling overgaande. De Kiesvereeniging Vooruitgangvergaderende met een zeer beperkt getal aanwezige leden, en dat beperkt getal beslissende over drie can didates Eene tot nu toe onbekende Bunschoter afdeeling van hel Anti-Schoolwetverbondalle andere kiesvereenigingen met ontembare aandrift voor- uitloopendeeensklaps als uit de zilte Spaken burger baren met een laudelijken burgervader- lijken candidaat oprijzende en daarmede de Lemdalsche wereld verbazende. Wijders eene candidatuurdoor anonymen geproduceerdzoo extra-ordinair verbazend dat zij de Bunschoter-Spakenburger surprise ver achter zich laat. En nog zooveel wat vredeswille hier achterwege blijft, want de waarheid kan meesttijds geen welkom logies vinden. En hebben wjj dien blik op de voorbereidende werkzaamheden der aanstaande electorale cam pagne geslagen dan is onze eerste vraagwaar moet dht heen gevolgd door de vraagwaar moeten wij heen of lieverwat moeten wij doen Niet zonder lang gepeins en beraad, niet dan na rijpe overweging, was het antwoord daarop voorloopige neutraliteit. Dat antwoord wordt ons voorgeschreven door de omstandigheden en door de positie waarin wij bij deze verkiezing staan. Tot candidaten zijn geproclameerd door de kies vereeniging Amersfoortde Heer W. A. Croockewit te Amersfoortdoor de biesvereeniging Vooruit gang ie Amersfoortde Heer Mr. J. Cock Blomho/fle Baarn; enverder zijn eenige andere candidaten van elders gesteldzoodat de verkiezing hoogstwaar schijnlijk tol geen direct resnltaat zal leiden en wenschen wij derhalve, bij dit candidatenlal liever de keus aan de kiezers overtelatenten- iinde in tijds vóór de vermoedelijke herslemming eene décisie omtrent eene alsdan door ons eventueel te stellen candidatnur te nemen. Politieke Revue. Spanje is nog een party-krater. Het programma van het Spaansche gouverne" ment dat is in de gegeven omstandigheden hel programma van den dictator Pi y Margall vtas zameu te vatten in deze drie woorden «vrijheid, orde en regt". Men ziet, dat het bijzonder weinig verschilt van alle mogelijke regeringsprogramma's In Frankrijk heeft men de woorden eenigszins an ders gerangschikt en stelt de orde bovenaan. De uitslag der districts- en arrondissements verkiezingen in den Elzas zijn niet gunstig uitgevallen voor de Duitsche partij. Uit Straatsburg schrijft men daaromtrent Ongeveer 46 pet. der kiezers namen aan de stemming deel en wel 28 pet. stemmen werden uitgebragt op de anti-Duitsche partij tegen 15 pet. op de Duitsche candidaten. Drie pet stemmen werden versnipperd. Aan deze stemming namen ook deel de voorsleden van Straatsburg met hunne volksklassen. Het getal uitgebragte steramen mag bevredigend genoemd wordenin zooverre is hen ten minste een licht opgegaannl. dal zij de noodzakelijkheid ingezien hebben zelve in het veld te moeten treden. De absolute onthouding aan de stemming is ie vergeefsch gepredikt Dat de gematigde partij de minderheid verkrijgen zouwas reeds door velen voorspelddaarin ligt niets verrassends. Het geldt veel meer met getallen te bewijzenhoe velen de gematigde partij toebehooien en hen daarmede te bewijzen dat zij niet geïsoleerd is. Deze minderheid be staal hoofdzakelijk uit Duitschers, die zich daar pas gevestigd hebbenen Duitschersdie zich niet op het dwaalspoor hebben laten brengen. In welke verhouding deze beide deelen tot elkander staan, valt moeielijk te beslissen, daar het getal kiezers dat zich hiér pas gevestigd heeftniet bekend ismen schat het echter op 3 lot 2. Deze kiezers hebben thans de pligt te vervullen zich naauw aan te sluiten bij de quaesliende innerlijke organisatie van het land betrefïende. De meerderheid is gevormd uit de ultramontaaosche en nationale oppositie, twee partijen die door een gemeenschappelijken haat te zamen gehouden worden tot een grootere haat hen weder scheidt. Deze kiezers hebben zich voor zes jaar aan radicale candidaten ver bonden en daardoor hua vaderland een zware kastijding opgelegd. Op het platteland en in dc kleinere sledenalsook in den boven-Elzas viel dc verkiezing ten gunste van de gematigde partij uit.

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 1