Dingsdag 8 J u 1 ij 1873. 2107. im Fomii COÏÏHAIT. DlLIGENCE-DfENSTEN Van Amersfoort tiaar Maarsbergen morgens 6£op de eerste treinen naar Arnhem, en namiddag 6 nar. Van Amersfoort naar Barneveld 'satonds 9 na aank. der laatste trem Van Barneveld naar Amersfoort 'sav. 9 a Zomerdienst tangerang 15 Mei 1873. N edp.rlandsche Ceï tra a l-spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 7.44, 11.1, 2.17, 3.18, 8.18. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 8.49, 9.43, 1.34, 6.16, 8.59.—. Diligence-dienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam 1} u. nam., van Soestdijk 2{ u., van Baarn 3 u,, Eemnes3J., aank. te Amsterdam te 6 aren. Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal f I.franco per post 1.15. Prijs der Advertentie!, van I tot 6 regels 60 Ctselke regel meerder 10 Ctslegale, officiëele en onteigen. Advertentiën per regel 15 Cis. Reclames per regel 20 cents 4fs. nummert 10 cents Bestellingen bij den Uitg. .4. H. van CUeffto Amersfoort Uur eau Amenfoortsehc Courant. Sloovestra.it bij de l>angcstraat. Wijk B, N°. 33, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Kijk. Brieven franco. Advertentiën voor dit blad uit llotlerdam worden aangenomen door bet Algemeen Adetrlentiebaraeu van Niisa en vsa Uitvis, Wijnstraat, Rotterdam, Kennisgevingen. De GEDEPUTEERDE STATEN der pro vincie UTRECHT Gelet op art. 162 der provinciale wet; Biengcn ter kennis van de belanghebbende, dat het uitvoerig en beredeneerd verslag van den toestand der Provincie over 1872, tegen betaling van f 1.ter provinciale Griffie alge meen verkrijgbaar is gesteld. Utrechtden 3 Jul ij 1873. De Gedeputeerde Staten voornoemd VAN DOORN VoonUter. DE ROCK., Griffier. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Gezien de aanschrijving van den heer Com missaris des K onings in de provincie Utrecbt van den 23. Juni 1873, N°. 1 N, M. en S. (provinciaalblad n°. 79) Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat het Z. M. den Koning heeft behaagd bij besluit van den 25. April 11., n°. 16, onder anderen te bepalendat tot het houden van prnctische octeningen in de verschillende leger plaatsen van najaarsoefeningen in hvi algemeen en tot verdere oefening in den wapenhandel dit jaar in workelijken dienst zullen worden opgeroepen de MILICIENS-VERLOFGANGERS der'lichtingen van 1869 en 1870, met dien verstandedat de opgekomen manschappen in liet genot van onbepaald vei lol gesteld worden: de infanteristen vóór of op den 13. September e. k., de artilleristen der lichting van 1869 zoodra zij uit hel kamp terugkeeren of gedurende 30 dagen in activiteit zijn geweest, en de artilleristen der lichting van 1870 zoodra wij gedurende zes weken iu werkelijken dienst geweest zijn; dat dientengevolge de miliciens-verlofgangers uitgetrokken voor deze gemeente, onverschillig of zij thans al dan niet hier tegenwoordig zijn, in werkelijken dienst worden opgeroepen, en wel: tegen 16. Juli aanstaande de miliciens verlofgangers var. het 2. regement Vesting-Artil lerie der lichting van 1870; tegen den 9Augustus aanstaande die van het regement Grenadieis en Jagers en van het 7. en 8. regement Infanterie, lichtingen 1869 en 1870; tegen den 28. Augustus aanstaande die van het 2. regement Vesting-Artil lerie tot de lichting van 1869 behooiende. En voorts dat de manschappen der lichting van 1869, zoo van de Infanterie air. van de Artillerie, die vóór den 1. Augustus 1873 ge huwd zijn, ditmaal buiten oproeping werden gelaten. Amersfoortden 7. Juli 1873. De Burgemeester voornoemd, A. G. VV1JERS. LIJST VAN BRIEVEN uan personen gcadresseer- wier adres als onbekend is opgegevenverzonden onder het postmerk Amersfoort, over de ie helft der maand Junij 1873. PLAATS VAN Namen der geadresseerden. bestemming. 1. J. de Kaai»e Amersfoort. 2. J. F. de Groot 5. P. GijszeisAmsterdam. 4. 'B. de Nuusover 6. G. Smit '6. D. Mot 7. Rut Timmer Buitenbanen. 8. ven DijkRotterdam. Van de Hulpkantoren Baarn. 9. PrinsNij kerk. Laren. 10. F. BrouwerAmsterdam. Regthebbenden vervoegen zich aau het post kantoor te Amersfoort. i ii i ii. a—— De verkiezing van een lid der Provinciale Staten van Utrecht in het kiesdistrict Amersfoort. Vervolg en slot van N°. 1105] Eene week geleden gaven wijomkleed met enkele onzer redenente kennen dat wij na rijpe overweging, bij deze verkiezing, ter ver vulling der vacature, ontstaan door bet overlijden van den on verge lel ijken heer Mr. Laan waren overgegaan tot voorloopige neutraliteitons dit ook voorgeschreven was door de omstandigheden, en door de positie, waarin wij bij deze verkiezing staan tevensvermits de verkiezing hoogst waarschijnlijk thans tot geen direct resultaat zai leiden bij de talrijkheid der candidaten voor ééne plaatswij alsnog in trjds vóór de ver moedelijke herstemming eene décisie zouden nemen omtrent eene alsdan door ons te stellen eventueele candidatuuruit de twee voor de plaats met elkander in concurrentie.komende can didaten, die de meeste stemmen zullen erlangen. Hetgeen wij sedert deze kennisgeving onder vonden en opmerkten heeft ons versterkt in ons gevoelen dat de aangenomen neutraliteit niet enkel voegzaam was bij deze gelegenheid, maar van meer d.in eene zeer geachte zijde en zelfs door groote voorstanders der diverse candidaten werd deze neutraliteit geoordeeld thans doel matig te zijn en bijna zouden wij mogen zeggen dat ook de geproduceerde candidaten misschien daarover zeer dankbaar en voldaan waren. Wij vermelden hiertevens ter wille van juiste invulling door de kiezers, de namen enz. der candidatennemende daarbijmede ter handhaving van stride neutraliteit, in acht als volgorde de prioriteit hunner proclamatiènook zooals zij ter onzer kennis zijn gebragtwaarbij wij nog opmerken dat het steeds wenschelijk isen vooral bij deze gelegenheid wenschelijk, dat de kiesvereenigingen en kieskringen minsiens veertien dagen h drie weken vóór de verkiezing vergaderen, ten einde, men tijd kan hebben lot informatie naar, oordeel over, en vergelijking van de candidaten. Wel zijn er kiescirkels, die eerst willen weten, wie door andere cirkels zijn geproclameerdom daarnaar hunne keuze als anderszins inlerigtenmaar het is van onbe twistbaar algemeen nutdat de candidaten zeer in tijds worden geproclameerd en juist ter hul diging van het algemeen nut ten deze grondt zich onderstaande volgorde op het regt van tijd- prioriteitineengesmolten met de waardering van 't moreel regtwaarop de Red. van de Amersf. Ct. aanspraak heeft, zoowel door journalistieke nncienneteitals door hare veeljarige, bezadigd mogelijke bespreking der parlementaire, gewes telijke en plaatselijke verkiezingen, om donr hoofden der kiesvereenigingen en kieskringen enz steeds ten vlugste te worden geïnformeerd van hetgeen in hare vergaderingen als vatbaar voor publiciteitis omgegaan en welke candi daten zijn voorgedragen en geproclameerd. Te meer hebben wij aanspraak op deze bedoelde information, ondat wij steeds zoodra het ons bekend isin onze eerste berigten kosteloos melding maken van dag en uur der te houden vergaderingenbetgeen toch wel iels bijdraagt tot voldoende opkomst van leden der kiesver eenigingen. De candidaten zijn thans naar de volgorde hierboven uiteengezetde Heeren Mr. J. COCK BLOMHOFF, heemraad en hoofdingeland van het heemraadschap de Eemt bekenenp.vroeger hoofd-ambtenaar bij het Crovinciaal bestuur van (Jlrecbtwonende te aarn geproclameerd door de kiesvereeniging Vooruitgang afdeeling Prov. Steden) te Amers foort W. A- CROOCKEWITwethouder ie Amersfoortgeproclameerd door de kiesvereeni ging Amarsfoortte Amersfoort W. PEUKERS, burgemeester der gemeente Bunschoten geproclameerd door de afdeeling Amersfoort van het Anti-Schoolwetver bond. W. COLLARDRentmeester van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden en notaris te Soestdijkgemeente Baarn. Het is mogelijkzooals meermalen geschiedde, dat tol veler verwondering een nog niet ge produceerd maar zoolang mogelijk door een der seetelijke kieskringen geheim gehouden candi- daalmet zeer veel stemmen uit de stembus opschieten mede daarom mag bet als hoogst raadzaam worden geachtdal alle kiezersdie naar bet raadhuis kunnen wandelen of rijden hunne stemmen uitbrengen, zijnde de slembus geopend van 's morgens negen lot 's namid dags vijf uren. Men zegge niet: er is toch herstemming. Want eensdeels is men daarvan niet geheel zeker en anderdeels kan hetjuist bij de tal rijkheid der candidatenvan ééne stem afbangen öf er herstemming zal zijnen zoo ja wie in herstemming komen. Verscheidene verkiezingen in bet district leveren het voorbeeld, dat ééne stem de verkiezing heeft beslist. Trouwe opkomst ter stembus is derhalve zeer aantcradcn en ook best mogelijk bij de tegen woordige lengte der dagenzonder iets in zaken te verzuimen en 't is bovendien eene gezonde beweging voor ligchaam en geestmen tiet nog eens op weg naar of bij de slembus kies- collega'smen scherpt zijn begrip op wien zij hunne stem uiibragtenmen redeneert soms met den een of den ander over de verkiezing en publieke belangenkortom: bij thuis bljjven wordt niets geleerd of niets gewonnen maar het gaan naar de stembus is soms leerrijk en de kiezers winnen cr de voldoening bij als staatsburgers hun kiezerspligt te hebben vervuld. Nog eene enkele opmerking, zeker van gewigt, zij ons vergund, juist nu kunnende worden aangevoerd omdat door ons geen candidaat is geproclameerd en dus de meest mogelijke on partijdigheid is en wordt in acht genomen. Zij is deze het is nog zoo gansch gemakkelijk niet om geschikt en goed in de Provinciale Stalen van Utrecht te zitten en zelfachting gebiedt zicli niet aldaar tot de zoo verdrietelijke positie van figurant en stern-machine te bepalen, of zich achter absenties te verschuilen. Reeds verscheidene voor malige leden dier Staten deinsden terug voor de laak op zich geladen in de openbare Statenver gaderingen maar vooral niocijelijk in de afdec- lingsvergaderingcn, als opinien en argumenten werden afgevraagdhun ontslag nemende toen zij daarvoor een doelmatig oogenblik vonden. Bovendien niet ieder is daar welkom in den tin van cordial medelidmaatschap. Alen beebte aau

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 1