Berlijn naar Weimar lusschen FrÖttstedt en Mechterstedt een spoorwegongeluk plaats gehad. De trein, met 2 locomotieven bespannen, be stond uit 15 wagens; door'hel breken vaneen as liepen -8 wagens uil het spoor en stortten van den 30 voet hoogen dijk plotseling naar beneden. Ten gevolge van den zwaren schok werden de 8 rijtuigen letterlijk verbrijzeld. Eene dame en een conducteur bleven op de plaats dood, ruim 60 personen werden uaeeiendeels zwaar gekwetst enzoo goed het konnaar Eisenach vervoerd om aldaar te worden verpleegd. Eenige personen, die lot du ligtgekweisiett be hoorden 8 in getalkonden met een volgenden trein naar Frankfort worden overgebragt, Bij naauwgezgt scheikundig onderzoek is ge bleken dal appeleu eeu groolere hoeveelheid phosporus of voedsel voor de hersens bevatten dan elke andere vrucht of plant ook waarom zij uitstekend zijn voor menschen die meer niet hun hoofd dan met hunne spieren werken. Ook bevatten appels de zuren die de uiensch dagelijks noodig heeften zijn zij vooral aan te bevelen voor zittende menschen wier lever traag werkt. De stoffen toch, die hebben uitgediend en die, als zij in het organisme blgven ongun stig werken op de hersens en op het gestel in het algemeen, worden er door verwijderd. De Shach is te Versailles prachtig ontvangen. Hij bragt dadelijk nn zijne aankomst een visite aan den heer Buffel, die hem de vice-presidenten en questoren der nationale vergadering voor stelde. Hij herhaalde enkele namen en toen men op de vraag, hoe talrijk de nationale vergadering was, antwoordde: «ongeveer 700 personen maakte hij de naïeve opmerking Zevenhonderd sonvereinendat is veelVan de aangeboden ververschingen maakte hij een ruim gebruik. De Shach scheen veel behagen te vinden in mevrouw Buffetmet wie hij lang sprak- Hij verklaarde o. a. gaarne eene zitting der kamer té willen bijwonen. Van den president der nationale vergadering bega! zich de stoel naar de woning van den president der republiek. In de grooie zaal was eene troon opgerigt, waarop de Shach plaats nam, terwijl maarschalk Mac-Mahon aan zijne linkerzijde, de maréchale (de Shach verzocht haar te mogen zien) aan zjjne regterzjjde gingen zitten. »In u begroet ik alle vrouwen van Frankrijk!" zeide Z. M. tot mevrouw Mac-Mahon. Daarna ging men de paleizen en prachtige tuinen der Bourbons zien. 's Avonds diner, groot vuurwerk en 't springen der prachtige lonteinen, een en ander tot groot genoegen van den vorst, die zelfs zijne Ooslersche koelbloedigheid een oogenblik verloor, op 'loogenblik, dat de slot- decoratie de leeuw van Perzië eu "t naamcijfer van den Shach werd ontstoken. De Figarodie op alles gevat isbevat een gelukwensch aan den Shach in 't Perzisch. Dverigens onderscheidt zij zich niet van andere gelukwenschen behalve in dit opzigtdat het legitimistische blad zich beklaagtdat Frankrijk den koning der koningen niet door een wettigen vorst kan laten ontvangen. De Shach heeft gewenscht den heer Thiers te zien. Dat bevalt de regering te Versailles weinig en zij zal geene moeite sparen om de uilvoering van dat plan te beletten maar een Oostersch despoot is niet gemakkelijk tegen te houden. Ook heeft dc Perzische grootvizier reeds een bezoek aan Thiers gebragt. De Fransche akademie van wetenschappen heeft den prix-Barbier toegekend aan den heer Andantdie, in vereeniging met den scheikun dige Pertonne een kostelijk tegengift tegen pbos- rihorus heeft ontdekt. Üe ontdekking wasge- ijk meer het geval is toevallig. Iemand had eene groote hoeveelheid phosphor gebruikt, met het doel om zich het leven te benemen, en om zijn einde te bespoedigen, nam hij nog ongeveer 15 gram terpentijn. Dit laatste had echter een geheel tegenovergestelde werkiqg als met tooverslag vernietigde het den invloed van den phosphor. Genoemde heeren hebben hel feil met herhaalde proeven op dieren on- om s too tel ijk gestaafd. Dat terpentijn uitwendig tegen phosphor be veiligt was reeds lang in Duilschland bekend, waar de werklieden in fabrieken waar deze stof gebruikt wordteen fle6chje terpentijn om den bals dragenteneinde den invloed van den phosphor tegen te gaan. Een der jongste Araerikaansche uitvindingen van de vreemdste aoort is welligt de ploeg- m i trail Ie use welke dienen moet om de land- bouwers der binnenl-uden tegen de aanvallen der Roodhuiden te beschermen. Een Yankee is b. r. bezig zijn land te bouwen in dc verte bespeurt hij vijanden, die zich gereed maken hem te overvallen; onmiddellijk keert de be dreigde zijn ploeg naar de zijde van den aanval en begroet de wilden met een lading schroot die vervolgens zoo staat op de aanbevelings affiche van schrik vlugten. De regtbank te Warchau heelt uitspraak gedaan in eene zaak, die misschien eenig is in haar soort. Een dertigjarig molenaar werd beschuldigd, dat hij zijn drie eu twintigjarige vrouw had verkocht, met wie hij anderhalf jaar gehuwd was geweest. De koopereen her bergierhad er 60 roebels (ongeveer 100 gnlden) voor gegeven. De regter heeft den echtgenoot tojt. een jaar en vier maanden en den herbergier tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld. Een boer, die op sterven lag, liet zijne vrouw, zijne kinderen en zijne knechts en meiden aan zijn bed komen, om allen nog eens toe te sprekenvoor hij heen ging. Aan ieder afzonder lijk gaf hij bevelen en raadgevingenhet laatst aan zijne vrouw. De reeks van ordersdie. hij aan zijne weerhelft had na te laten was tamelijk grootte groot misschien volgens het gevoelen der boerin. Ten minste zij viel haar man eens klaps verdrietig in de rede met de woorden Ie hebt goed kommanderen Harmen, ie leupl er uut en loat er mien alleen veur zitten." AMERSFOORT 14 Julij 1873. Heden maandag 14 Julij 'snamiddags halftwee, heeft de gemeenteraad van Amersfoort eene vergadering 'gehouden, waarin de punten van behandeling waren 1°. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het in erfpacht afslaan van grondaan den Berg gelegenaan de Directie der Amersfoortsche Beijersch-bierbrouwerij, met ontwerp-besluit. Met algemeene stemmen aangenomen. 2°. Idembetrekkelijk de inrigting van een ziekenhuis. Aan B. en W. magtiging verleend tot onder handeling met Regenten van het gesticht de Polh. 3°. Idemtot het inrigten van eene werkplaats voor den Amanuensis aan de boogere bur- get school. Aangenomen met alg. st. 4°. Benoeming van regenten en regentessen voor het h'irgerwaeshuiswegens periodieke af treding. Herbenoemd zijn de Heeren Meihorst Sr. en Fock en Mevr.- van Werkhoven geb. Bergmann en Meihorst geb. Steinbuch. De Heer Hakkert is benoemd tot leeraar aan de hpogere burgerschool. Uitslag van het eerste* Toelatings-examen voor de Hooger<j. Burgerschool alhier voor den Cursus 187374. Aan dit examen namen 16 jongelieden deel, waarvan er zich elf voor de eerste klassetwee voor de tweedeeen voor de derde en twee voor de vierde klasse hadden aangemeld. Van de elf aspiranten voor de eerste klasse werden er negen toegelaten, n. 1. J. II. Ram J. BergsmaJ BurgerM. J, I. SprengerD. J. J. LaanM. J. fiollewijnvan der PlankW. B. Buma en G. Hubers van Assenraad; aan een aspirant werd toegestaan den l'^n Sept. herex amen te doen in Nederlandsch en Fransch, térw'ji een aspirant werd afgewezen. In de eerste klasse werd nog geplaatst C. J. Neeb en A. W. van Walchren die niet aan de eischen voor de tweede klasse konden voldoen. De aspirant voor de derde klasse, A. C. van Lan genwerd toegelaten tot de tweede klasse, op voörwaarde, dat hij zich in de vacantie zoude toeleggen op Nat. Historie, in welk vak hij niet aan de vereischten kan voldoen. A'. F. H. Roosoud-leerling van de U. Burgerschool te Wageningen, werd geplaatst in de derde klasse terwijl Willinkoudleerling van de H. Burgerschool te Winterswijk, werd toe gelaten tot de vierde klasseop voorwaarde dat hij zich in de vacantie zou toeleggen op Scheikunde. Naar ons is medegedeeld zal morgen, Dingsdag 15 dezer als ten vorigen jare van wege de Afd. Amersfoort van het Nederl. Schoolver bond in den tuin van A. Matersbuiten de 'Slijkbarrièreaan die leerlingen van de Stads Armenschool, de school der Herv.-Diaconie, die van dc Dames Directrices der loterij ten voor- deele van behoeftigenen dc handwerkschool voor meisjes aan de Stads Armenschool, welke zich door getrouw schoolbezoek eenige onder scheiding hebben waardig gemaakt, gezamenlijk ten getale van ruim 450een kersenfeest worden bereiden is voor dat doel van een lid dec Afdecling bij de Commissie voor dat feest reeds de toezegging ontvangen van voor zijne rekening te «fflen «oonien in h« LenootUgJe krentenbrood tot onthaal der kleinen. Maandag SI Julij e. k. zal zich de luitenant- kolonel IV. Roloff, van den Generalen Staf, Chef van den Stat der op de Legerplaats bij Milligen te kamperen trocpeu op het kampterrein bevin den, om den volgenden dag de detachementen te ontvangenvoor het in gereedheid brengen der legerplaats gedesigneerd. Uit Amersfoort zullen aan het kamp deelnemen de majoor F. F. Steenberghe van het regiment rijdende artillerie en de eerste batterij van gemeld regimentmet den kapitein J. W. L. Gerard van Sijsende le luitenant S. J. A. de Quertenmont en W. P- Veereneu de 2e luitenant B4. Sanders. Het Bestuur dar Maatschappij van Nijverheid heelt op de jongste Vergadering de bevoegdheid verkregen om aan onderwijzers in de lagere school, die zich verdienstelijk maken ten aanzien van het landbouw-onderwijs, eene medaille te vereereu. Duizende brieven doorkruisen ons land dage lijks, waarvan somwijlen enkelen voorzien zijn van de wonderlijkete adressen, die onwillekeurig den lachlust opwekken. Wie echter heeft ooit gehoord van een adres op rijm en zang? Geen uwer? Welnu; vóór eenige dagen werd te Grave een brief op de post gedaan met het volgende adres (Wijze: Die wacht cm Rheiml) «Vooruit papierI Naar Amsterdam 1 Och, komt toch bij den rechten mar.I De gracht, de gracht, de Marl'laarsgtacbt, Daar is 't, waar men U vurig wacht. Bij Henny Christiaan zijt gij wel (bis) Vijf honderd één-en-vijftig L. (bis.) Practicus stelt in de Prov. Gron. Ct aan de liberale kiesvereeniging «Winschoten" voor, om in eene vergadering dit besluit te nemen «de kiesvereeniging duet den heer Jonckbloet we ten, dat de houding, door hem in de Tweede Kamer aangenomenten ernstigste door haar wordt afgekeurd." Daarentegen wordt de afkeuring dezer kies vereeniging door den Heer Jonckbloet afgekeurd. Uil het noorden des lands meldt men, dat de roggcoogst zich overal gunstig laat aanzien; de boekweit staat alom heerlijk en in vollen bloei. Van aardappelen verwacht men een ruim beschot. Haver, garst en andere veldproducten beloven eveneens veel. Over hel geheel laat het zich aanzien, dat dit jaar een der vruchtbaarste van het laatste tiental zal worden; ouden van dagen herinneren zich niet dat ailes zoo gunstig stond als tegenwoordig het geval is. VERKOOPINGEN VAN VASTE GOEDEREN in Amicitia te Amersfoort, Zalurdag 12 Julij 1873. NotarisMr. J. de Louter. In Amersfoort gelegen Een Heerenhuis aan de Langestraat f 3100. Een YVinkelhuis in de Uirechtsche straat1370. Een Huis uiet grooien tuin aan het Singel1040.-^ Het erf en goed Krooiiijesmulcn bui ten de Slijkpoortupgeh. Een viertel bouwland «Mooiaars- viertel" aan den Hoogenweg 10.000. In Hoevelaken gelegen Een Boerenhofstede Kleinho- I Een eeuwigdurende Erfpacht .groot 13 'sjaars. totaal f 24,560.— marktprijzen te amersfoort. AMERSFOORT Vrijdag 11 Juli 1873. Tarwe f k f Rogge f 7.70 k i 8,30 Boekweit f8,-1- k f9.Boter f 1.20 f1,30 per N. 8. Eijeren 5S 4 Cent. Kaas 26. a 30,per 50 Ned. 8. Aardappelen f 0. a 0.—. ADVERTENTIE N. Ondertrouwd II. E. KORNDoRFKER Officier van Gezondheid en E. M. C. M. VAN DER CRAÜ. 's ham 10 Juli 1873. Door Gods goedheid voorspoedig bevallen van een ZOON mijne geliefde echtgenoot H. II. SCHUSSLER. J. J. liLEBEU

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2