Y r ij d a g 25 Julij 1873. Jte 2112. uiiRsroosiscii Zomerdiemt aangerang 15 Mei 1873. Nkderlandschb Centraal-Spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 7.44, 11.1, 2.17, 3.18, 8.18. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 8.49, 9.43, 1.34, 6.16, 8.59.—. oüriit. Diligekcb-Pienstem Van Amersfoort naar Maarsbergen 's morgens 6f op de eerste treinen naar Arnhem, en namiddag 6 uur. Van Amersfoort naar Barneveld 'savonds 9 na aank. der laatste trein Van Barneveld naar Amersfoort 's av 9 u. Diligence-dienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam 1J u. nam., van Soestdijk 2} u., van Baarn 3 u., Eemnes3}., aank. te Amsterdam te 6 uren. Dit blad rencbijnt Maandag en Donderdagavond. AbonnemenUprij» per kwartaal f\.franco per po»t 1.15. Prij» der Advertenlien ran I tot 6 regels 60 Cis; elke regel meerder 10 Cts; legale, ofHciëele en onteigen. Advrrtenliën per regel ISCts. Reclames per regel 20 cents Aft. nummert 10 cents Bestellingen bij den Uitg. A. H. van Cleeffto Amersfoort Bureau Amertfoorltehe Courant. Sloorestraat bij de Langestraat, Wijk B. N°. 33, eo bij alle Boekhandelareo en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. Adrertenliëo voor dit blad ait Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Adverlentiehuraeu van Nuos en ras DivanWijnstraat, Rotterdam. Spaarbank. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting honden op M A A N D A G 28 J U L IJ e. k. ten Raadhuize te Amersfoort, des namiddags van 12 tot 1 ure, A. J. BOS, Secretaris. Dingsdag 22 Julij jl. had de verkiezing bij herstemming plaats voor een lid der Pro vinciale Stalen van Utrecht in het kiesdistrict Amersfoort en was de nitslag als i rolgt Gemeenten. Getal GeUl opge Getal opge komen kiezen op 32 Julij kieren. komen kiezen op 8 Julij Amersfoort 393 184 166 Baarn 97 51 44 Bunschoten 66 53 60 Eemnes 66 30 32 Hoogland 82 17 29 Leasden 49 22 20 Renswoudc 27 9 17 Soest 98 30 24 Stoutenburg 16_ 7 8 894 403 400 getal biljetten 400 van onwaarde 6 getal geldige biljetten 394 Hiervan verkregen de Heeren Mr. J. Cock Blomhoff 210 stemmen. W. Beukers184 s zoodat gekozen is de Heer COCK BLOM HOFF te Baarn. Kennisgevingen. Dc BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeentedat het door den provincialen In specteur van 's rijks directe belastingen enz. in Noord-Holland eu Utrecht executoor verklaard kohier N°. 2 van de PERSONEELE BELASTING over het dienstjaar 1873/74 (Wijken E, F, G H en I) aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aauslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaat sen aangeplakt te Amersfoortden 22. Juli 1873. De Burgemeester voornoemd, A. G. WIJERS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT doen te weten dat de processen- verbaal van inlevering en opening der stem briefjes ter verkiezing, bij herstemming, van één lid voor de Provinciale Staten van Utrecht in afschrift aan het Raadhuis zijn aangeplakt en gedurende veertien dagen op de Secretarie voor eenieder ter inzage liggenalle weikdagen van tien tot één uur. Amersfoortden 23. Juli 1873. Burgemeester en Weihouders voornoemd De Burgemeester De SecretarisA. G. WIJERS. W. L. SCHELTUS. Parlementaire verantwoording. De heer Jonckbloet heeft gemeend zijne houding in de tweede kamer, die in den laatsten tijd, vrij algemeen en zeer scherp is afgekeurd in 'het ware licht te moeten plaatsen. Hij doet dit .in een schrijven uit de badplaats Kissingen aan de Prov. Gron. Ct. Aan wien de schuldvraagt hijdal sedert de opireding van het tegen woordig kabinet op wetgevend gebied niet veel van belang is tot stand gekomen En het ant woord luidt al weer: aan het ministerie, «dat een hoofd en leider mist, die den noodigen tact en de noodige energie heeft om de banier zijner partij te dragen waarin mannen ge vonden worden »van zoo twijfelachtig beleid en degelijkheiddat niet slechts bij politieke tegenstandea» maar ook bij staatkundige vrien den het geloof aan de politieke superioriteit van het kabinet in rook vervliegt." 't Is niet mogelijk, meent de heer zoodanig kabinet of zulke ministers te volgen of te steunen integendeel pligt om te waarschuwen en zijne stem tegen zoodanigen staat van zaken te heffen. De heer gaat hierop meer in 't bijzonder de geschiedenis na van het census-ontwerp en put daaruit eene nieuwe acte van beschuldiging tegen den heer Geertsemoy den minister van bin- nenl. zaken. De meerderheid der liberale leden van de tweede kamer achtte eene algemeene verlaging van den census onnoodig, onstaalkun dig en verderfelijk voor 's lands welzijnzij deelde den voorzitter van den ministerraad deze zienswijze mede, maar ondanks de waarschuwing verscheen de wetsvoordragt, waarin de wijzi gingen veel verder gingen dan de liberale meer derheid oirbaar achtte, en die vergezeld ging van eene memorie van toelichting van zoo schamelen inhoud, dat zij eigenlijk den naam van toelichting niet verdiende. De minister, van binnenl. zaken vatte zijne taak op lucht hartige en ligtvaardige wijze op. Wat daarvan in het afdeelings-verslag gezegd is door de com missie van rapporteurswaartoe de heer Jonck bloet behoorde, was nog slechts een flaauwe weerklank van de niet malsche epithetawaar mede het proefstuk van den minister van bin- nenlandsche zaken werd bestempeld, niet bloot door de politieke tegenstanders, maar zelfs door hen die zich doorgaans vrienden van dit kabi net getoond hebben. De commissie van rap porteurs was volstrekt niet vijandig gestemd en wilde voor de regering zelfs eene brug bouwen om zich uit de valsche positie te red den, door alsnog op een onderzoek aan te dringen. Had het ministerie maar zich afgeschei den van den minister van binnenl. zaken dan had het zich wezenlijk kunnen versterken, daar het toch voor niemand een geheim meer was^«dat de heer Geertsema de kracht en het prestige van het bewind niet verhoogde." De regering nam echter de toegestoken hand niet aap, 't werd op haren en snaren gezet en de uitkomst was zoo als men had voozien. 't Blijkt dusaldus concludeert de heer Jonck bloetdat de regering zich die nederlaag zelve heeft berokkend en »dat van onzen kant alles is gedaan om eene breuk tuschen het liberale kabinet en de liberale meerderheid te voor komen en om aan het ministerie zijn eerste groote echec te besparen." Gruwelen in Spanje. Vroeselijke bijzonderheden omtrent het ge beurde te Alcoy (Spanje) thans uil officiële stukken bekend geworden, worden medegedeeld. Zóóvele gruwelen als daar zijn gepleegd in 2 maal 24 uren tijds zal men zelfs te vergeefs zoeken op de bloedige bladzijden van de ge schiedenis der Parijsche Commune. De burge meester van Alcoydon Augustin Alborseen volbloed republikein, die sedert 1844 de zaak der republiek en der vrijheid heeft verdedigd, werd net eerste slagloflcr van het gepeupel. Men wilde, dat hij en de gemeenteraad zijn ontslag zou nemen en het gezag van een viertal ellendelingen crkcuucn hij weigerde. Men liet hem drie uren tijd om zich te bedenken; Albors deed zijn pligt en bleef weigerenterwijl hij eenige vrienden enkele vrijwilligers en gendar men rondom zich verzameldeom het gezag tot hel laatst toe te verdedigen. Het gepeupel drong het raadhuis binnen en viel als tijgers op de ongelukkigen aanaHendie zich in het gebouw bevondenwerden mishandeld en ge vangen genomes. De belhamels vroegen uit het raadhuis aan het gepeupeldat zich onder het venster had verzameld, of men den burgemeester dood of levend in ontvangst wilde nemen levend" luidde het antwoord, en onmiddellijk werd Albors uit het venstc^ geslingerdwaar hij door het juichende gepeupel werd opgevangen en aan stukken gehakt. Toen men eenmaal bloed had gezien begon de slagting eerst regt; verschillende ongelukkigen volgden den weg van den burgemeestero. a. de commandant der burgerwachtwiens hoofd van de romp werd gescheiden en op een bajonnet in triomf rondgedragen. De gemeente-ontvanger werd uit zijn huis gehaald, als een dolle hond door de straten gejaagd en na langzame marteling afgemaakt. De republikein Camillo Garciaeen man die bij allen was gezien en geacht, werd geheel naakt in een vat petroleum gestopt op welk vat vervolgens werd geschoten, totdat de ongelukkige den adem had uitgeblazen. De gendarmen en vrijwilligers, die het stadhuis hadden verdedigd, werden aan handen en voeten gebonden in één van de vertrekken nedergelegd, die men vervolgens met buskruid en petroleum in brand stakalle fabrieken van eenige betee- kenis werden aan de vier boeken in brand ge sloken, de fabrikanten vermoord en in de vlam men geworpen; 23 huizen, 5 fabrieken en het raadhuis stonden gelijktijdig in brand. Het ge peupel voorzag, dat de straf niet zou uitblijven; daarotn werden 70 gijzelaars, waaronder de eebt- genoote van Augustin Albors medegenomen eu balen katoen met petroleum doorweekt in de voornaamste huizen der stad binnengebragt met bedreiging, dat moord eu brand zou vol gen, zoodra de Regeringstroepen zich in de nabijheid vertoonden. 'Allerlei. Tusschen Engeland en Duitschland zijn moei- jelijkbeden van emstigen aard ontstaan ten ge volge van een pleizierlogtje door een dertigtal Duilsche heeren en dames uil de deftige klasse van Bremerhaven naar Helgoland ondernomen. Aldaar aangekomen werd een bal georganiseerd, maardaar het Zaturdagavond waskwam te 12 uur de gouverneur van Helgoland in volle uniform de balzaal binnen en kondigde den Zondag aan waarop het bal onmiddellijk moest worden geëindigd. Men stoorde zich daaraan echter niet en danste voort. Nu wordt door de Engelsche regering een geregtelijke vervolging geëischt. Men meldt uit Charleroi Een landbouwer te Carnieren was deze week bezig met het fondament van eene nieuwe schuur te bouwen toen zijne werklieden op eene soort keldering stieten waarin zij weldra eene opening maakten. De landbouwer was natuurlijk zeer nieuwsgierig om te wetenwat de kelder mogt bevatten Hij daalde er in afvoorzien van eene lampen waarlijk zijne moeite bleef niet onbe loond. Hij vonil er een lederen zak indie door de schimmel geheel verrot was cn bij 't openen rolden de goudstukken om zijne voeten,

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 1