fiel waren oude stukken welbewaard uit den tijd der Spaansehe regering Ieder stuk heeft «ene waarde van nagenoeg 10 francs, en alzoo telde men tot eene som van 80 duizend trane Dat liet werkvolk niet meer voortwerkteutaar voor dien dag hamer en truweel liet lij_ is ligt te begrijpen. Den gansehen nacht dronk men in gezelschap van den boerdie niet gierig was, maar ontzaggelijk, veel vrolijkheid aan den dag legde." Jl. Zaterdagdes avonds ten 8 ure, verscheen mevr. X.vanNeniliy, met haren echtgenoot op het bureau van den specialen polilie-com- tuissaris aan het Station St.-Lazare en legde de volgende verklaring af: «Ik kwam heden och tend bij de maatschappij van den Westerspoor- wegom 50 i'iterestcoupons te innen, en i aan de kas de mij toekomende som ontvang) te hebben nam ik ten half één ure deu cein tuur-trein oui huiswaarts le koeren. In het compartiment waarin in plaats nam, bevond zich reeds eene alleen reizende dame, bijna gelijktijdig met mij kwauien drie andere dames met eeu kleinen jongen en zij zetten zich naast mij. Eene dier dames was gelijk met mij des morgens ten kantore der Maatschappij geweest en had mij gevraagd hoe zij een borderel moest opmaken. Ik herkende haar terstond, en daar het in den wagen drukkend heet wasverzocht ik haar ecu der raampjes te laten zakken om «en weinig lucht binnen te krijgen. Zij deed mij opmerkendatals het raampje aaii dien kant geopend wierdede stekende zonneschijn nog meer hitte zou aanvoeren en verzocht eene hater vriendinneu een laatnjc te openen aan de andere zijde. Deze beproefde hetmaar beweerde dat de raampjes te vast zaken eu zij ze niet naar beneden kon krijgen. Op hel station van Coucellcs giog de damedie bij mijne komst reeds in den wagen zater uit. De trein ging weèr voorten ik bleef met de drie dames en bet jongentje. De vrouw, tot wie ik reeds ge sproken had, zeide nu lot eene harer gezel linnen: «Waarachtig ik stikt lieve, reik mij toch eens uwen flacon." De dus aangesprokene stond ophaalde uit haren zak een kleinen Hakouopende dien, eu mij voorbijgaande, deed zij als of zij door het stooten van den treinviel. Zij liet zich op mij vallen en hield mij als bij vergissing haren flacon onder den neus. Naauwelijks bemerkte ik den door- diingenden geur, of ik was reeds builen kennis. Toen ik tot bewustzijn kwam, op het slation van Auteuilwaren de drie onbekenden en bet jongetje verdwenen. Ik zag dadelijk dat mijne kleederen losgemaaktdoorzocht en daardoor verkreukt wareneu bij onderzoek bleek dat mij alles ontstolen waswat ik in den zak bad, mijne sieraden twee gouden ringen waarop de dagteekening van 1 i April en 5 October 1872 t en eene som van 350 fr. in bankbiljetten, welke ik met eene speld aan mijn corset had vastgehecht. Geeuszins twijfelende of de diefstal was gepleegd door gcnrjinde reisgenooten, beu ik thuis gekomen «nu andere kleederen aan te trekken vóór dat ik bij u mijne klagt kwam indienenen ik zou dit al eerder hebben kun nen doenzoo ik niet dadelijktoen ik in huis kwamware overvallen geworden door geweldige brakingen bepaald het gevolg van het verdoovend narcoticumdal men heeft gebezigd. De justitie doet onderzoek. A title Spilzeder de bekende bestuurster eener zoogenaamde Dachauei depositobank le Mun- chenis wegens bedriegelijke bankbreuk tot drie jaren tuchlhuisstrat veroordeeld en hare vriendin en medebeschuldigde Rota Ehringer lot zes maanden gevangenisstraf. Men meldt uit Venetié den dood van den geleerden Philarite Chaslet. Hij is 75 jaar oud geworden (geboren le Mainvilliers bij Ghartres op den 8>ten October 1798). Hij was prof. voor vreemde talen in bet «Collégede France" en bad zich lol taak gesteld de vreemde schrij vers aan Frankrijk le doen kennen door ver talingen en artikelen in bladen en tijdschriften. H,j schreef ook in buitenhmdsche revues op stellen over Fransslic letterkunde. Ungetrijfcld herrinnert men zich nog wel de grootc ophef, die c-cnige jaren geleden de zaak van den kapitein Doineau, cbef de bureau van Arabic, in Frankrijk en Algiers maakte, welke den 23 Aug. 1857 ter dood veroordeeld was, voor een me i'd met voorbedachten rade door hem gepleegd in den nacht van 11 en 12 September 1856 op de personen van Maho- mcd-L'-a-Ahdallab en zijn tolk llam-Adi ben- Schenkalsook op een rijk koopmanValette genaatnd. Kapitein Doineau, benoemd tot ridder van bet legioen van eer bij decreet van den prins-president dd. 16 Juli 1852, werd door het hof van assises voor altijd van het legioen van eer uitgesloten. Evenwel vond hij genade iu de oogen van den Keizeren werd zijn doodstraf op voorstel van Abbalucciminister van justitie veranderd in eeuwigdurende gevangenisstraf. Den 20 November 1869, verkreeg hij echter gratie, op voorwaarde dat bij zich op zijn eere woord in den lijd van 10 jaren uoch in Frank rijk noch iu Algiers zou verloonen. Na van het kiezerlijk gouvernement toestem ming Verkregen te hebben in het Spaansche leger dienst te nemen zonder zijne regten als Fransch burger tevciüezen, bekleedde bij verschillende posten te Monaco. In 1870 keerde Doineau weder in Frankrijk terug en steunende op zijne brieven van gratie deed bij weder aanzoek om de nationale orde van het Legioen van Eer. Dit is hem echter geweigerd waarop hij zich in dezen tot den staatsraad gewend heeft. Men deze vreemde zaak is thans den raadsheer Pascalis belast. Politieke Kevue. Hel blijft in Frankrijk partijwoelenzoodat geen gouvernement op vastenalgemeenen sleuu kan rekenen. De heer Jules Favre heeft in de nationale ver gadering zijne interpellatie ontwikkeld. Htj zeide, dat Frankrijk moet weten waarheen de regering het wil leiden. Naar mat? het zijne levenskrachten terugkrijgtgevoelt het behoefte aan een defini- lieveu toestand. De heer Thiers begreep dithij beeft het in zijne boodschap te kennen gegeven en de gebiedende noodzakelijkheid drong hem de republiek aan te nemen. Sprekende over de revolutie van den 24 Mei bragt de beer Favre in herinneringdat deze alleen kon tol stand worden gebragt door ondersteuning van eene republikeinsche fractie. De ovefdragt van het gezag heeft dan ook zonder schokken plaats gehad. Zelfs de verklaringen der regering be wijzen dat de republiek bestaat. Iu den verderen loop zijner rede rigtte de spreker tot de regering bet verwijt, dat zij niets had gedaan om den stroom van beleedigingen waaraan de heer Thiers ten doel stondlegen te gaan en dat zij de publikeinen van de deelneming aan het bestuur had uitgesloten. De minister de Broglie heeft Jules Favre be antwoord. Wij hebben, zeide hij, alleen re kenschap te geven aan de meerderheiddie het tegenwoordig gouvernement gevormd heeft. Indien de meerderheid over ons voldaan is, dan moeten de anderen zich daarin schikken. Verder herinnerde de minister aan de parle mentaire revolutie van den 24 Meidie eerst ilaats had nadat veel malen gewaarschuwd was. Vóórdat over den definitieven staatsvorm, welken de heer Thiers heeft verlangdeene beslissing kon worden genomenzeide hij vervolgens moest de grondslag daarvoor worden gelegd. Die grondslag is de aaneensluiting van alle conser vatieve krachten op bet terrein, dat vreemd is aan de politiek. Het programma van Bordeaux was: wapenschorsing tusscben de partijen en voorloopige terzijdestelling van de kwestie om trent den staatsvorm. De vorige spreker beeft gevraagd boe men de drie tegenstrijdige par tijen waaruit de meerderheid is zaamgesteld, gelijktijdig kan tevreden stellen. Maar hierop moet hij antwoordendal de minderheid nog meer verdeeld is dan de meerderheid. Nadat de heer Louis Ulane nog kortelijk te midden van veel rumoer, hel woord had gevoerd en herhaaldelijk geroepen was sluiting van het debatwerd overgegaan tot de stemming over eene door de regterzijde voorgestelde motie waarbij de kamer verklaart vertrouwen le stellen in de staatkunde van het gouvernement. De motie is aangenomen met 400 stemmen tegen 270. Keizerin Eugénie en haar zoon hebben bet kasteel Arenenberg in Zwitserland betrokken. De jonge Prins eens Keizer Napoleon IV? oefent zich, in weerwil van den onge- lukkigen kruiddoop, welken hij in den Fiansch- Duilschen oorlog ontving, druk iu het schieten met de pistool cn in 't rueijen. Oscar II en Gemalin zijn op 18 jl. It Dront- heim bij heel mooi weer gekroond als Koning en Koningin van Noorwegen. Er was onbeschrijfelijk veel gejubel. Niets is afschuwelijker dan een sluiptnootd want hij, tegen wien dolk of pistool gerigt is, is de mogelijkheid ontnomen tegenweer te bicden. De dweepzieke Sand Kotzebue's moordenaar, beeft zoovele navolgers gekregen, dat het een schande mag heclcn dat velen nog aanleiding vinden zulk een daad te verontschuldigen. Een moord is en blijft een moord, en in geen geval mag de bedrijver als minder strafwaardig worden beschouwd, orndat ziekelijke denkbeelden vau dweepzucht hem er meer toe dreven dan moorddadig opzet. Tc Biarritzzoo meldt de Soirheeft thans een moordaanslag plaats gevonden op maarschalk Serrano, terwijl deze in den tuin wandelde. De schuldige bevindt zich iu verzekerde bewaring. Werkelijk is het te betreuren dat naar zulke middelen wordt uitgezien om een tegenstander uit den weg te ruimen. Mengt zich dan nooit in dat gevoel vau wraakzucht, de bewustheid dat door een koning te dooden slechts plaats gemaakt wordt voor een opvolger en dat voor een maarschalk er velen zijn die oumiddellijk zijne voetstappen zullen drukken AMEIISFÖülÏT~~24 Julij 18737^*™ Blijkens den staat aan het hoofd dezer courant geplaats, is bij herstemming tot lid der Piovinciale Stalen van Utrecht gekozen de Heer Mr. J. Cock Blomhof!' te Baarn. Nog niet de helft der kiezers kwam Ding dag jl., evenals bij de verkiezing op 8 Julij, ter stembus opzijnde deze trage opkomst vooral wal de landelijke kiezers betreft, welli«t veroorzaakt door de groote warmtedebedrijfs- werkzaamheden, inzonderheid in deze hooimaand en de afstanden naar en van de raadhuizen afteleggen. Evenwel maken hierop gunstige uit zondering de kiezers van Bunschotenzijnde zestig van de zesenzestig kiezers ter stembus opgekomen. Door het Gemeentebestuur van Amersfoort is heden in hel openbaar aanbesteed bel verbouwen van de Veranda aan de boogere burgerschool tot werkplaats voor den Amanuensis. Aannemer is de heer C. van Eijbergen te Amersfoort, voor 295. Bij beschikking van den minister van binncn- landschc zaken van 19 Julij jl., is aan de Centraalspoorwegmaalschappij tot 1 September 1873, voor zooveel betreft de rijtuigen 3e kl., ontheffing verleend van de naleving van art. 119, tweede zinsnede, van het algemeen icglemenl voor de spoorwegdiensten laatstelijk vastgesteld bij koninklijk besluit van 15Junij 1873 (57aa/i- blad n°. iklijk 79). De Tentoonstelling van Landbouw en Nijver heid te WilJervaiik is op den aangekondigden tijd geopend met eene zeer belangrijke redevoe ring van ds. Coolhuas van der Woudeover de geschiedenis der tentoonstellingenafgewisseld door de muziek van het regement veldartillerie uit Arnhem. Op de tentoonstelling waren aangebragt 120 paarden 23 slieren 25 melkgevende en vroeg- melkte koeijen77 vaarzen en 30 schapen. De optogteen potpourri, zegt het programma, deed een 70lal vermomde en gemaskerde mannen aanschouwente voetle ezelte paard en te wagen. Zij gaf ook eene zinnebeeldige voorstelling van hel begraven der inkomsten-belasting en wel door een groen versierde lijkwagen, paarden met rouwklceden bedekt, een voerman met giooten zwarten rouwhocd en een achttal man nen van voor cn van legen Welk een verband er bestond zegt iemand in de Veendammer Courant tusscben dien optogt en de tentoonstelling is mij niet duidelijk." Hel is volstrekt onverschillig of cr verband of geen verband tusscben zij als de optogt en tentoonstelling maar genoegen hebben verschaft, is zulk verband niet noodzakelijk. Beter een prettige optogt zonder verband dan een saaijcdie overloopt van verband. Als er een wagen bij ware geweest, zinne beeldig voorstellende hel begraven van alle vitters van den optogtdan zou die verhand zoeker voormeld zeker zoo hard niet hebben geblazen. In gecne gemeente heeft de uilslag der jongste verkiezingen voor den gemeenteraad verrassender uilkomst opgeleverd dan te Utrecht. Terwijl men wist <lat tegen de verkiezing van den wet houder Mr. IV. IL Boer door Catholicken en Orthodoxen alle krachten werden aangewend bleef men gerust in de overtuiging dat bij eene mogelijke herslemming de tegenover hem staande candidaat, van welke parlij ook, het onderspit zoude delven. Thans evenwel worden de kansen moeijeüjkernu de burgemeester Kien tegen den wethouder, die hem in zijne afwezigheid steeds vervangt, in herstemming komt, ofschoon het bekend is en weder uit zijne advertentie blijkt dat de burgemeester bij eene verkiezing voor hel lidmaatschap van den raad, bedankt, (gelijk hij in 1867 reeds gedaan heeft) kan men verzekerd zijn, dat alleen eene zeer talrijke opkomst de verkiezing van den Heer Boer kan verzekerendaar de anli-revolulionnnircn in verecniging met de catholicken, zooals herhaal delijk ook te Utrecht gebleken is, vooral bij gemeenteraadsverkiezingen eene beduidende

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2