Jt£ 2! 14. Y r ij d a g 1 Augustus 1873. AXERSPDORTSGHE cousin. Zomerdienst aangerang 15 Mei 1873. Nedkrlandschk Centra al-Spoorweg. Vertrek Tan Amersfoort naar Utrecht 7.44, 11.1, 2.17, 3.18, 8.18. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 8.49, 9.43, 1.34, 6.16, 8.59. DlLIGENCB-DtENSTEir Van Amersfoort naar Maarsbergen 's morgens 6£ op de eerste treinen naar Arnhem, en namiddag 6 nur. Van Amersfoort naar Barneveld 's avonds 9 na aank. der laatste trein Van Barneveld naar Amersfoort 's av 9 o. Diligence-dienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam 1j u. nam., van Soestdijk 2{ u., van Baarn 3 o., Eemnes 3j., aank. te Amsterdam te 6 uren. Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal f I.franco per post 1.15. Prijs der Advertentien van L tot 6 regels 60 Cts; elke regel meerder 10 Cts; legale, odiciëele en onteigen. Advertentiën per regel 15Cis. Reclames per regel 20cents Afz. nummert 10cents Bestellingen bij den Ditg. A. H. van CUeffte Amersfoort Bureau Amersfoorttehe Courant. Stoovestraat bij. de Langestraat, Wijk B, N°. 33, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. Advertentiën voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertenlieburaeu van Nuen en van Drnui, Wijnstraat, Rotterdam. Kennisgeviugen. De COMMISSARIS des ROWINGS in de provincie UTRECHT brengt ter kennis van het algemeen dat van den 4 Augustus lot den 24 September a. s. gekampeerd zal worden in de legerplaats bij Zeistgelegen onder de gemeenten Amers foort Soest en Leusden en dat gedurende dien tijd dagelijks, behalve Zon- en feestdagen, van 's morgens 7 tot 's namiddags 3 ure zal gevuurd worden op het gedeelte van het terrein gelegen onder de twee eerstgenoemde gemeen ten en viermaal 's weeksdes maandags dingsdagS, donderdags en vrijdags op het gedeelte gelegen onder Leusden in Augustus van 's mor gens 7 tot 's namiddags 2 ure en in September van 's morgens 8 tot 's namiddags 3 uregedu rende welken tijdop de hoogste punten van het terreinroode vlaggen zullen waaijentot aanduiding van het onveilige terrein. Utrechtden 20 Junij 1873. De Commissaris des Konings voornoemd VAN DOORN. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Gezien de aanschrijving van den heer Com missaris des Konings in de provincie Utrecht van den 18. Juni 1L, n°. 2 Az. Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat van den 4. Augustus lot 24 September aanslaande gekampeerd zal worden in de Legerplaats bij Zeist, gelegen onder de gemeenten Amersfoort, Soest en Leusden, en dat gedurende dien tijd dagelijksbehalve Zon- en feestdagen van 's morgens zeven tot drie uren des namiddags zal gevuurd worden op een gedeelte van het terrein gelegen onder de twee eerst genoemde gemeenten en viermalen 's weeks op Maandag, Dinsdag, Donderdag, en Vrijdag op het gedeelte onder Leusden gelegenin Augustus van 's morgens zeven tot twee uren des namiddags, en in September van's voormiddags acht tot drie uren des namiddags, gedurende welken tijd op de hoogste punten van het terrein roode vlaggen zullen waaien, tot aan duiding van bet onveilig terrein. Met het oog op de omstandigheid dat bij het schieten eenige projectielen somwijlen niet springen, worden de ingezetenen nadrukkelijk opmerkzaam gemaakt op de gevaren waaraan men zich blootstelt dusdanige gevonden projec tielen te behouden. Hel is daarom raadzaam alle kogels die gevonden worden zonder daaraan iets te doen en vooral zonder die in de nabijheid van vuur te brengendadelijk bij den officier belast mol het mateiiëel tegen het daarvoor vast gesteld vindingsloon inteleveren. Amersfoortden 29. Juli 1873. De Burgemeester voornoemd A. G. WIJERS. Hulpbank te Amersfoort. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Com missie uit het bestuur op MAANDAG, den 4. AUGUS TUS aanstaande, 's namiddags van halflwee tot halfdrie zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden. Inlichtingen zijn te bekomen bij de ondergeteekenden en bij de verdere leden van het bestuur de heeren B.E Herschel, W. A. Croockewit, Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse van Ysselt en W. Maas Geesteranus. Mr. J. VAN DER LEEUWPresident. M. VAN BEEK, Penningmeesler. J. C. LEINWEBER. Secretaris. MINISTERIEELE en PARLEMEN TAIRE CRISIS en CONFUSIE. De tegenwoordige gansch niet heldere staat kundige toestand van ons land een klein maar een begeerlijk land, voor maglige huurlie den levert geen reden van ontmoedigingmaar toch stellig reden van bezorgdheid op. Wij laten, bij de beschouwing daarvan, ge heel daarbuiten de Alchineesche kwestie, zoowel in politieke, als militaireopzigten. Niet, omdat wij haar niet van groot gewigt beschouwen maar omdat bij veel wat deze kwestie betreft van krijgskans afhing en afhangt en men de Regering in het Moederland niet solidair ver antwoordelijk kan stellen, olanders uitgedrukt, niet mag laten boeten voor het in Indië ge voerde en te voeren militair beleid enz.waarbij wel het meeste gelet wordt op succes! Onze reden van bezorgdheid is dat eene zoo zeldzaam langdurige ministeriëele crisis, als de tegenwoordige, juist io het tijdsbestek dat de begrooling van het volgend jaar in elkander gezet en de alsdan te behandelen wetsontwer pen gereed gemaakt wordenniet is in 's lands belang. Te tni.?der in 's lands belang, omdat wij nog niet eens zijn aan het begin van hare oplossing en dus het tijdstip van haar einde zelfs nog niet bij benadering is te voorspellen. Immersuil de verklaring der Regeringbij den afloop van de jongste zitting der Eerste Kamer, blijkt alleen, dat zij nog steeds overweegt wat haar te doen valt. Doch wélk resultaat ook hare overwegingen opleveren moge wat ook de toekomst daar omtrent baren zal hetzij de tegenwoordige ministers, met eenige verwisseling van titularis sen, aanblijven of niet hoogstwaarschijnlijk wordt een onvruchtbaar zittingjaar weder tegemoet gegaan en dkt geeft gegronde reden tot bezorgdheid. Het zij verre van ons de tegenwoordige moei- jelijkheden en crisis totaal aan het Ministerie te willen wijten want integendeel zijn het juist een aantal politieke medestanders van het Ka binet die vele dezer moeijelijkheden hebben ver wekt, terwijl daarentegen wij, als geen partij blad redigerende en alleen lettende op hetgeen, naar overtuigingin 's lands belang en redelijk wasons meesttijds konden vereenigen met het geen doot het tegenwoordige Ministerie werd beoogd en voorgesteld. De vraag moet echter nu zijnwat kan er geschiedenom uit de tegenwoordige moeije lijkheden te geraken Aanblijven der Ministers, als hierboven aange stipt f In dat geval zal eene ontbinding der Tweede Kamer onvermijdelijk zijn, want om te kunnen regerenmoet het Ministerie op eene meerder heid in de Tweede Kamerzij die dan nog zoo gering, steeds kunnen rekenen en deze heelt het thans te minder dan onlangsomdat de jongste verkiezingen de liberale partij waarin het zijnen steun moet vinden hebben verzwakt. Of door eene ontbinding der Tweede Kamer het Ministerie de bedoelde meerderheid, langs den weg van nieuwe verkiezingen, verkrijgen zal, blijft raadselachtig, want de liberale partij heelt door hare tweespalt veel vertrouwen bij de Natie verspeeld. Treden de Ministers af, zoo zalwelk Minis terie ook optreedt, voor het aanslaand zitting jaar weinig of niets worden gewonnenomdat men mede als zijnde dit gebruikelijk, nieuwe ministers steeds tijd dient te gunnen zich in hunne departementen en aangelegenheden te orienteren en om collectief in kapitale onder werpen decisien te kunnen nemennè zich aliengskens in successivelijke zittingen van den ministerraad volkomen te hebben verbroederd. Doch, de ministers zullende aftreden, aan wiets zal dan het vormen van een nieuw ministerie kunnen worden opgedragen Immers ons land is gansch niet rijk aan kabinets-organisateurs, gansch zoo rijk niet aan geaccrediteerde talenten, zich leenende tot entente cordiale voor kabinets- formatien. Het Ministerie aftredende, nit welke partij of kleur zullen dan nieuwe ministers moeten rijzen f Uit de geavanceerd liberale partij Namelijk uit die partij waarvan Mrs. S. van Houten en Kappeijne sommiteiten zijn Men mag het er voor houden, dat zij geen geschikt personeel voor het vormen van een ministerie kan leveren en verondersteld hel werd gevonden, dan nog zou zoodanig ministerie geen levenskracht hebben als kunnende in de tegenwoordige Tweede Kamer geen meerderheid erlangen en zou eene hernieuwde Kamer daarvoor ook weinig kans opleveren. Moeten nieuwe ministers uit de zuiver liberale partij de geavanceerden djarvan afgescheiden rijzen Zelfs ter zijde latende wie daarvoor in aan merking zouden kunnen of mogen komen en zich alsdan daartoe beschikbaar zouden willen stellen, zoo sluit men op hetzelfde hoofdbezwaardat hel aanblijven van het tegenwoordige Ministerie belet. En ook, sedert het overlijden van den Heer Thorbeckeis nog geen sommiteit aangetreden genegen reeds nu als leider der liberale party krachtig onder zijne leiding vereenigd op bet ministerieel- en parlementair schouwtooneel op- Ietreden. Dat de tijd hem baren zalmag men zich wèl voorstellen. Moeten ministers uit de conservatieve partij rijzen Wij twijfelen sterk aan belangrijken levens duur van een zuiver conservatief Ministerieais twijfelende er aan dat het eene meerderheid in eene zelfs door ontbinding, vernieuwde Tweede Kamer zal erlangen; want oh de oorlogsverklaring van Dr. Kuijper en zijne medestanders en den verdelgingsoorlog, dien zij en de liberalen tegen de conservatieven zij het dan met weinig succès voerdenis het wel niet denkbaar dat de anti-revolutionnairen een conservatief kabinet zullen steunen, terwijl de phalanx der Catholieke leden, indien zij ondersteunen wil, geen voldoenden en duurzamen steun oplevert. Kunnen nieuwe ministers rijzen uit de anti revolutionaire partijzelfs in monsirueuse combinatie met de calholieken Zoodanig ministerie is raoeijelijk denkbaar zoowel persoons- als zaakshalve; zelfs, indien Mr. Groen van Prinslerer en Dr. Kuijper zonden willenzelfs indien de conservatieven het zouden willen steunen, bij begrootingen en nevenkwes- tiën yvant in de principieele kwestie, in het onderwijsslaat de anli-revolulionnaire partij geheel geïsoleerd, omdat de catholieke leden daarin maar lot ietwat hoogte met haar zouden mogen méégaan. Bovendien zou zoodanig ministerie hcfligen tegenstand ontmoeten bij verreweg het grootste gedeelte der intellectueele kiezers en staatsburgers, vindende de aoii-icvolutionnaire

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 1