IJZEREN EN HOUTEN SNIJBOONENMOLEhS veroorzaakt le weien doordien het achterste gedeelte van dun trein losgeraakt en met het platiorm van het station in botsing gekomen is. Voor korten tijd is een vierde telegraaf kabel ter verbinding van Europa met de Vereenigde Saten van Amerika gelegd. Een hevige brand is te Portland, in Oregon, uitgebroken; 365 huizen ziin verbranden 150 gezinnen van dak beroofd. De schade wordt op een millioen, vijfmaal honderdduizend dollars geschat. Voor den aanleg van staatsspoorwegen is op de begrootingen voor de jaren 1860 tot en met 1873 uitgetrokken een totaal bedrag van f 138,500,000waarvoor ook het kanaal door Zuid-ltcveland en dat door Walcheren zijn ver vaardigd. Het aantal kilometers, dat reeds in exploitatie isbedraagt ongeveer 868. Gemiddeld zal na vollooijing van het geheele thans vast gestelde net ieder kilometer gekost hebben on geveer f 150,000, een zeer hoog bedrag voor een spoorweg zonder eigen exploitatie-materieel. Reeds uit die cijfers blijkt, dat buitengewone kunstwerken moeijelijke aansluitingen enz. niet zeldzaam zijn geweest* De Javabode en de Indiér zijn bedreigd met geregtelijke vervolging wegens het verspreiden van een telegram uil Padang, dd. 21 Mei, mel dende dat 100 hoofden den gouverneur der westkust waren komen bezoeken de adat beter te bandhaven, daar zij anders niet voor de ge volgen instaan. Dit feit werd eerst door de regee ring stellig tegengesproken, doch thans zegt de Indiër in het bezit te zijn van de naamlijst der 113 hoofden en van twee door hen aan den gouverneur der westkust ingediende adressen. Het blad zal deze stukken openbaar maken, en dan afwachten of de regeering den last tot ge regtelijke vervolging zal durven handhaven. Tegen den redacteur van de Sumatra.-Cl., die elk oogenblik zijn veroordeeling verwachtte lot een boete van 2000, werd weder een drukpers- proces begonnenomdat eenige artikelen van genoemd blad in verbaud gelezenaanzetten tot haal en minachting voor het bestuur. Recapituleerende aan weike vervolgingen de drukpers gedurende de laatste maanden heeft blootgestaan, komt de Java-Bode tot de volgende statistiek Drukpers-vervolging tegen de Sumatra-courant. dito dito Soerabay-courant. «Uitzetting van den redact, der Samarangtcht Courant. Bedr. van sluiting der drukkerij van de dito. dito dito dito Vorttenlande n. Drukpers-vervolging tegen de dito. Instructie voor drukpers-vervolging tegen de Indiër en den Java-Bode. Bedreiging van sluiting der drukkerij van den Java-Bode." In de Straitt Timet werd beweerd, dat het bestuur der Straits Settlements de neutraliteit niet naleefde, daar men toeliet dat de Neder landers praauwen kochtenbestemd voor de expeditie tegen Atchin. De heer Readonze consul-generaal aldaar, spreekt dat tegen en schrijft dat de praauwen voor Deli bestemd zijn. De keizer van Oostenrijk heeft Vrijdag een geruimen tijd in de Nederlandsche afdecling der Weener tentoonstelling doorgebragt. Bijzon der trokken de teekeningen van het Koninklijk- Instituut van ingenieurs en voornamelijk die van de groote brug te Culenburg de aandacht van den keizer, die dan ook herhaaldelijk zijne hooge ingenomenheid met het tentoongestelde op het gebied van waterbouwkunde en scheeps bouw te kennen gaf. Men meldt ons verder dat onder de afdeeling «landbouw en veeteelt" teer vele bekrooningen aan Nederlanders te beurt zijn gevallen, terwijl de Handelmaatschappij de hoogste medaille voor de »koffij" is toegewezen. De zoogenaamde varkensziekte heeft op ver scheidene plaatsen in de provincie Groningen zich plotseling weder geopenbaard en wel in hevige mate. In sommige dorpen zijn, in zeer korten tijd bijna alle varkens verdwenen hetzij door de ziektehetzij door noodslagling. Het laatste nl. heeft vrij algemeen plaats, zoodra de landbouwer merkt, dal het dier de ziekte heeft. Men schrijft 't uitbreken der ziekte toe aan de groote hitte van de laatste weken. Bij den Rijksbetaalmeester te 's Bosch is uit Boxtel een valsch bankbiljet van f 100 ont vangen het papier moet eenigzins witter zijn cn het watermerk ontbrekenoverigens was het, om den omloop gemakkelijker te doen zijnvuil gemaakt en van achteren met hand- teekeningen voorzien. Naar men verneemt houdt men zich thans in de weikplaatsen van de Ned. Rijnspoorweg maatschappij te Utrecht bezig om in rijtuigen 3de klasse aan te brengen compartimenten, uitsluitend voor bet vervoer van vrouwen. Zij zullen allerwaarschijnlijkst voor het eerst met den aanvang van den winterdienst in werking treden. Men meldt uit 's Gravenhage In den nacht van Zatuidag op Zondag jl. wist zeker persoondie vroeger bij de heeren R. C0., pianofabriekanten in de Hofstraat alhier, in dienst was, maar thans ook weder bij een ande ren fabriekant ontslagen is, het kantoor van eerstgenoemde heeren te bereiken en aldaar met een centerboor eene lade te openen en daaruit te ontvreemden eene som van 17,50. De wijze waarop hij zich den toegang verschaft heeft moet niet van de gemakkelijkste geweest zijndaar bij op bet Plein langs het gebouw van den Hoogen Raad een gang doorgaande, een aantal muren en daken heeft moeten overklimmen terwijl hij op verschillende binnenplaatsen teregtkomende, telkens weder zijne kunst in bet klimmen moest beproeven. Eindelijk ter plaatse van zijn doel gekomen, wasdaar bij met de localiteit bekend was het kantoor spoedig gevonden en het geld in zijn bezit. Deze persoon werd gisteren ochtend door de politie alhier aangehouden en ter be waring gesteld in een daarvoor bestemd en goed gesloten vertrek van het politiebureau op de Nieuwe haven waar het hem echter niet scheen te bevallen. Want ook daar beproefde hij weder zijn klimtalent en wel met goed gevolg. Door een luchtgat hoog drie en breed twee decimeters, dat zich daar twee meters boven den grond bevindt, wist hij te ontsnappen en'zich bloots hoofds en met achterlating van zijn goed uit de voeten te maken. De politie zat echter na deze ontdekking niet stil, want zij herinnerde zich dat te Oegstgeest de moeder van deze vlugger woonde. Zij haastte zich dan ook naar die gemeente en had de vol doening den klimgraag weder te vatten en her waarts terug te brengen, waar men thans wel zal zorgen dat hij vooreerst buiten ds gelegen heid zal zijn zich op vrije voeten te slellea. Dr. Lubach maakt in het Album der Natuur melding van verschillende meeningen omtrent de vraagwie de stichters der hunebedden zijn geweest. Als het dienaangaande thans vrij algemeen aangenomen gevoelen deelt hij hel volgende mede •Alles duidt er op dat de Germaansche volks stómmen uit het Oostenen wel uit Midden- Azië, naar Europa gekomen zijn. Maar van waar ze ook oorspronkelijk warentoen zij r.ankwamen in de landendie zij sedert bewoond hebbenvonden zij die niet onbewoond. In tegendeel zij vonden daar menschenmaar menschen van een ander slag dan zy zeiven, eene andere taal sprekende en van andere ge woonten en zeden. Met deze oorspronkelijke bewoners moesten zij den kamp wagen om het bezit van het land; zij waagden dien en het gevolg was, dat zij meester bleven. Maar die kamp was, althans in vele streken, zwaar en langdurig geweest; ook toen de overwinning zich beslissend voor de Germaansche aan valleis verklaard had en deze zich voor goed in het overwonnen land hadden gevestigd, leden zij nog lang veel last van de overblijfselen van de oorspronkelijke bevolking, die zich in bergstreken of in ontoegankelijke bosschen en moerassen hadden teruggetrokken. Die strijd met de autoch tonen of oorspronkelijke inwoners werd door de sage van mond tot mond overgeleverd en nam al gaandeweg meer ongewone en bijna bovennatuurlijke evenredigheid aan. Bij onbe schaafde volken, die geen letterschrift kennen en bij wie alle kennis van vroegere gebeurtenissen en toestanden op de mondelinge overlevering berust, worden die vroegere gebeurtenissen spoedig oudwat ten tijde van de overgroot vaders geschied is, is bij hen teeds in bet halfdonker var. den ouden tijd gedompeld. De zucht om het voorgeslachtwaarvan men zelf afstamt, te verheffen, openbaart zich daarbij steeds bij onbeschaatden en half beschaafden zeer sterkgetuigen de wonderbare en onge- loofeiijke feiten die in alle sagen aan de helden van den voortijd worden toegeschreven. Bedenkt men dit, dan is het niet moeijel ijk te begrijpenhoe de vijandenmet welke de Germanen aanvankelijk te kampen hadden en die zij niet dan met moeite overwonnenin de overlevering weldra verschenen als een volk van verschrikkelijke, bijna bovennatuurlijke wezens, maar die dan toch voor de alles vermogende dapperheid en kracht der voorouderen hadden moeten bukken. Zij werden voorgesteld als van buitengewone ligchaamsgrootlemeer dan tncn- schclijke kracht, vreeselijke woestheid en wreed heid, «oms zelfs als begaafd mei bovennatuurlijke vermogens, in een woord het werden reuzen. «Die reuzen of liever die volksstammendie de overlevering weldra tot reuzen omvormde, zijn de Scandinavische Jelten en Thurtendie de Jetlegrcifvar hebben gesticht- het zijn de Rieten en Uünen van Noord-Duitschlandwier gebeenten in de Rieten- en Hiinengrtiber rustenhel zijn de Hunen van Drenthe, de reuzen van vader Picardt, de bouwers van onze vaderlandsche hunebedden. «Zoo zijn we toch weder tot de reuzen van Picardt teruggekomen. En werkelijk, wanneer men die reuzen slechts duidtzooals zij moeten geduld wordennamelijk als de wilde volks stammen die de Germanen in Europa vonden en die zij niet dan met veel inspanning konden meester worden en onschadelijk makendan is het waar, dat, gelijk hij zegt, bijna overal reuzen hebben gewoond en niet onwaarschijnlijk, dat die reuzen de stichters dei hunebedden zijn geweest." Dr. Lubach houdt, evenals vele andeten, de hunebedden voor graven, zooals hetgeen er in gevonden wordt overtuigend bewijst. De bouwstoffen waaruit de hunebedden zijn t£<neng~st(Jdwerden genomen uit den bodem zeiven. Tegenwoordig nog worden in Drenthe steenklompen in den grond aangetroffen, die in omvang voor de steenen der hunebedden niet behoeven onder te doen. Op de vraag, hoe die steenklompjes bijeen- gebragt en op elkander geplaatst werden, geeft dr. Lubach 't volgend antwoord «Het vervoer der steenen naar de plaats, waar het hunebed zou worden opgengt eu waarvan de afstand zelden groot zal zijn geweest, had plaats op rollen van boomstammen. Om den steen werden sterkevan leder gevlochten riemen geslagen en met deze de steen voortge sleept. «Waren nu de bouwstoffen by een gebragt, dan kon men op tweeërlei wijze te werk gaan. Men kon den deksteen of de deksteenen met de vlakte zijde naar beneden op den grond of op den vlakken top van een opgeworpen heuvel leggendan de randen er van ondergreven en in de zoo gevormde kuilen de zijsteen en zetten, waarna men de aarde onder de deksteenen weggroef en de wanden van het hunnebed verder voltooide door het invoegen van kleinere steenen. Uit Zwolle meldt men dd. 4 Aug. De nieuwe industrieel G. H. L Smitzich noemende Henri Smitwonende te Haarlem, vroeger te Amster dam, die, behalve te Arnhem, Utrecht, Amers foort en andere plaatsen van ons landook hier zijne agenten hadaan wien hij tegen stor ting van /300 of meer (zijnen mede-contrac tanten) eene betrekking beloofde van 4 a 600, behalve vrije woning de betrekking was agent van een huur- en en verhuurkantoor is krachtens bevel der arrondissements-regtbank te Haarlem, ter zake van oplichtingorloopig in hechtenis gesteld. Na ontvangst der storting en na, zooals in Zwolle bijvoorbeeld, een groot woonhuis te hebben gehuurd, worden den be drogen agent eenige weken uitbetaald en wordt deze later onder allerlei voorwendsels en beloften teleurgesteld. De op deze wijze bedrogen menschen worden uitgenoodigd zich tot hunne burgemees ters of commissarissen van politie te wenden, om de geleden nadeelen te constateeren. LIJST VAN BRIEVEN aan pertonen geadretteerd wier adret alt onbekend it opgegevenverzonden onder hel pottmerk Amersfoort, over de maanden April f Hei en Junij 1873. plaats van namen der geadressberoeh. bestemming. Verzonden geweest naar Duitschland 1. Hendrika Paste Elten. 2. Madame M. Greve Hoffslal Althausen. 3. P. BoekenWiesbaden. Van 't Hulpkantoor Barnevcld 4. KapteijnNassau. Frankrijk I. Madame Blomhoff Parijs. Regthebbenden vervoegen zich aau het post kantoor te Amersfoort. ADVERTENTIE N. Voor de vele bewijzen van belangstelling bij de geboorte en het overlijden van ons kindje ondervonden, betnigen wij onzen hartelijken dank. Ameikpoort J- J. KLEBER, 7 Augustus 1873. H. H. KLEBER— schussler. TE HÜDR bij G WUNANDS, Lte>e- vrouwestraat Amersfoort.

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 3