V r ij d a g 22 Augustus 1873. AS 2120. Zomerdiemt aangevang 15 Mei 1873. Nrderlanpsche Centra al-Spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 7.44, 11.1, 2.17, 3.18, 8.18. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 8.49, 9.43, 1.34, 6.16, 8.59 omii. Diugencb-Dienstw» Van Amersfoort naar Maanbergen '8 morgens 6£ op de eerste treinen naar Arnhem, en namiddag 6 nar. Van Amersfoort naar Dameveld 'g avonds 9 na aank. der laatste trein. Van Barneveld naar Amersfoort 's av. 9u Diligence-dienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam IJ u. nam., van Soestdijk 2J u., van Baarn 5 u., Eemnes3J., aank. te Amsterdam te 6 uren. Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal f Ifranco per poit 1.15. frija der Ad verten tien van 1 lot 6 regeU 60 Cl»; elke regel meerder 10 Ct»; legale, ofliciëele en onteigen. Adverlenliën per regel 15 Cu. Ileclame» per regel 20 cent» Aft. nummers lOcent» Bestellingen bij den Ui tg. .4. II. ram Cleeffte Amersfoort Bureau Amersfoortsch» Courant. Sloovestraat bij de Langestraat, Wijk B, N°. 33, en bij alle Boekhandelaren eo Postdirecteuren io het ttijk. Brieven franco. Adverlentiën voor dit blad uit Botterdam worden aangenomen door het Algemeen Adverlentieburaeu vao Nue» en va» Ditiab Wijnstraat, Rotterdam. Kennisgeving. De BURGEMEESTER -an AMERSFOORT Gelet op liet koninklijk besluit van den 17. October 1820 (Staatsblad No. 22); Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat tol het uitgeven van de PATENT BLADEN aan beu die aangifte voor patentrecht over het dienstjaar 1873/74 hebben gedaan ten raadhuize zal worden zitting gehouden op Dinsdag, den 26sten en Woensdag, den 27sten Augustus aanstaande, des namiddags van 5 tot 7 urenen dat de niet-afgehaalde patentbladen door den deurwaarder van 's rijks belastingen zullen worden bezorgd, tegen betaling van tien cenlt. Amersfoort f den 19. Augustus 1873. De Burgemeester voornoemd A. G. WIJERS. Spaarbank. liet Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op MAANDAG 25 AUGUSTUS e. k. ten Raadhuize te Amersfoort, des namiddags van 12 tot 1 ure. A. J. BOSSecretaris. Politieke Revue. De opstandelingen te Carthagena hebben bet bagno geopend en 1500 loges losgelaten. Men zegt dat de ontmoeting allerhartelijkst was wat ook niet anders onder vrienden te verwach ten is. De vrienden in Frankrijk zetten ook door en houden vergadering op vergadering om de ver kiezingen in rooden kleur voor te bereiden. Zij beweren dat de provinciën vóór hen zijn en dat de «monarchale intrigues" volstrekt niet in den smaak der bevolking vallen. Zij nemen zich voor een afwachtende houding aan te nemen en waakzaam le blijven. Twee verklaringen zijn door Italië en Duitsch- land geteekendwaarvan de eerste bepaalt dat de commercieeleindustrieele en financieele maatschappijen in het eene land ook in het andere zullen worden toegelatenterwijl de andere de verklaring inhoudt dat het paspoor ten-stelsel algeschaft is. 't Is gezegd en dikwerf op bitteren toon her- herhaald«de Prinsen van Orleans hebben zich te FrohsdorfF onderworpen aan den Graaf van Chambord 1" dat wil zeggen de Orleans hebben het constitutionneel Regerings-systeem vertrapt voor de voeten van een Vorst, die zegt: de Staat ben ik I 't Moet nog blijken wat hiervan waarheid is, maar ongepast kan het toch niet genoemd wor den als men den Graal van Parijs nog eens voorleest het testament zijner edele Moeder, de Hertogin van Orleans. «Laat mijne kinderen -—zegt zij getrouw blijven aan de voorschriften hunner jeugd; ge trouw blijven aan hun staatkundig gelooi. Laat hen die overtuiging dienen door hun standvas tigheid in tegenspoed cn ballingschap, of door hun vaderlandslievende toewijding, wanneer ze in hun Land weder worden toegelaten. Moge Frankrijk hersteld worden in vrijheid en waar- digheid moge het constitutioneele Frankrijk steeds op hen kunnen rekenen tot verdediging van zijne eer, zijne grootheid en zijne belangen 1" De Londensche Times kan niet begrijpen, dat het Fransche Volk 38 millioen zielen zoo gedwee berust in 'l geen twee Familiën met elkander in ccn salon te FrohsdorfF overleggen. Maar dat heelt het immers al zoo dikwerf gedaan 1 't Gerucht looptdat op de bijeenkomst te Froltsdorfl een manifest, aan 'tFranscbe Volk gerigt en gesteld door den Graaf van Chambord, ter tafel kwammaarna lectuurdoor de Prinsen van Orleans is afgekeurd. Door de Britsche Regering is aan het Parle ment opgave gedaan van de sterkte van bet 6taande leger, zonder inbegrip van de militie en de vrijwilligers-corpsen in de jaren 1853 en 1874. Deze opgave moet strekken om de on waarheid aan te toonen eener door Lord Elcho volgehouden beweringdatofschoon de be grooting van oorlogmet vijf millioen ponden sterling was toegenomende strijdkrachten van Engeland in de laatste twintig jaren nagenoeg stationair waren gebleven. Uit de Regeringsopgave blijkt thans, dat de sterkte van de strijdkrachten in 1853 bedroeg: aan cavelerie 7,666, aan artillerie 8,7(0, aan genie 1,039, aan infanterie 53,651 manschap pen. En in 1873: aan cavelerie 13,051, aan artillerie 19,205, aan genie 3,646, aan infante rie 62,817 manschappen. De Times is van meening dat uit deze cij fers, indien daardoor al Lord Elcho's bewering onwaar wordt gemaakt, echter de gegrondheid schijnt te blijken vau de beweringen diergenen, die zich beklagen dat Engeland veel meer troe pen onderhoudt dan voor de verdediging des Lands vereischt worden. Het Blad geelt toe, dal de magtwelke Engelandzelfs tijdens de oorlogen van den aanvang der negentiende eeuw, onderhieldin vergelijking veel geringer was dan hel tegenwoordige staande legerdoch doet daarbij opmerken, dat men, bij de versnelde wijze van oorlog voeren van onzen tijdbij de groote legerswelke andere Mogendheden op de been hebben of in één oogwenk op de been kunnen brengen over eene betrekkelijke groote en geoefende magt moet kunnen beschikken om een mogelijken inval af te slaan. Op de vloot kan men het in dusdanige omstandigheden even min alleen laten aankomen als men dat in 1808, het jaar der groote paniekgedaan heeft. Naar men van officieuse zijde verneemt is het zoo goed als zeker dat deduitsche regering heelt afgezien van haar voornemen om den Rijksdag in den aanstaanden herfst nog bijeen te roapen. Daar in de maand Maart e. k. het mandaat der tegenwoordige afgevaardigden afge- loopen is, zou de eerstvolgende zitting van deu Rijksdag dan waarschijnlijk niet vóór October 1874 gehouden worden. Te Bern zal den 1 September aanstaande een internationaal postcongtes bijeenkomen; zestien Staten zijn tot deelneming aan de werk zaamheden uitgenoodigd en tot dusverre heb ben eerst acht zich hiertoe bereid verklaard. Onder de nog niet ontvangen antwoorden is dat van Frankrijk; men verzekert echter dat het gunstig zal luiden. Vermoedelijk zal dit congres tot resultaat hebben het vormen van eeu »post-unie" tusschen Duitschland, Italië België en Oostenrijk. Aan Engelands en A merikaas toetreding wordt getwijfeld; die van Zwitserland hangt al van de besluiten welke over eenige punten van ondergeschikt belang, met name wat do transilo-regtcn betreft, genomen zullen worden. In de te Utrecht gehouden algemeene ver gadering van leeraren aan inrigtingeu van mid delbaar onderwijs was bet eerst aan de orde de bespreking van hel verslag, uitgebragt door de in het vorige jaar benoemde commissie, naar aanleiding van het voorstel de Zaaijer-van Bemmelenover de inkrimping der leerstof en de eischcn gesteld voor het eindeexamen. Het bleekdat men nog niet algemeen de meening deelde, dat de leerstof aan de hoogere burger school te uitgebreid is of dat de eischen bij bet eindexamen te hoog zijn. Sommige leden waren voor inkrimping der leerstof en werden bet meest besproken de mechanica, technologie en beschrijvende meetkunde. Na levendige za- menspreking werd eindelijk besloten onder dank zegging aan den rapporteur, mr. Pekelharing, voor de genomen moeite het rapport niet verder te bespreken, maar dit tot eene andere vergadering uit te stellen. Verder werd overgegaan tot de behandeling der overige punten van beschrijving en wel in de eerste plaats: het «koninklijk besluit van den 15deu Maart 1873 betreflende het meer uitgebreid lager onderwijs te Zalt- Bommel. Na eenige discussie werd de volgende motie aangenomen: De vergadering is vau oordeel, dat daarwaar hoogere burgerscholen met 3jarigeu cursus bestaanhet meer uitgebreid lager onderwijs onnoodig is, ea betreurt het koninklijk besluit van den 15den Maart 1873, omtrent een uitgebreid lager ouderwijs teZalt- Bommel." Op voorstel van het departement Noord-Hol land werd door de vergadering het wenschelijke uitgesproken om vlugge en vlijtige kinderen uit de arbeidende klasse tot het bezoeken der hoogere burgerscholen aan te sporen en daartoe de noodige fondsen te verkrijgen. Naar aanlei ding van eene vraag van hel depaitement Delft, Rotterdam c. a. werd de wenschelijkheid uitge sproken om aan meisjes, die met vrucht de hoogere burgerschool hebben bozochteen diploma van welvolbragte studiën uittereiken zonder dat zij daarvoor een nader examen heb ben afgelegd. Ten slotte werd nog medegedeeld, dat voor het volgende jaar door het hoofdbestuur uit zijn midden was benoemd tot voorzitter dr. F. G. Gronemanvan Groningen en tot secretaris- penningmeester de beer B. de Regt van Rotterdam. Zaterdag jl. werd ten huize van Mejufvr. de wed. Kuipers te Assen de vergadering van de veeartsen uit de Noordelijke piovinciën gehouden. Die vergadering werd door den heer H. Renners, veearts te Dalen, gepresideerd en het secretariaat door den heer Bosscher veearts te Veendam waargenomen. De verschillende punten, die naar aanleiding van het progromma ter sprake zijn gebragt, wekten algemeene belangstelling. In de eerste plaats kwam in aanmerking het adres aan de Hooge Regering over de uitoefe ning der veeartsenijkunde, dat algemeen ia goedgekeurd. Het aansluiten der noordelijke veeartsen aan de Maatschappij ter bevordering der Veeart senijkunde in Nederland vond geen bijval. Het bespreken der wetenschappelijke onder werpen van voornoemd programma, als de parel» ziekte bij het rundveetrok iu hooge inate de belangstelling, voornamelijk wat liet vleesch betreft, dat voor de volksvoeding geheel werd afgekeurd. De bevangenheid der paarden werd mede bc-

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 1