proken. De bekende v.iikcnszieklc maakte mede een onderwerp der discussiên uit. De volgende bijeenkomst in 1874 is bepaald te Leeuwardenwaarsoor bet bestuur bereids is benoemd. KAMP BIJ MILLIGEN. De kapitein san den Fransclien generalen staf Demasur wordt tegen aanst. Maandag 25 Aug. in de Legerplaats verwacht. Abusievelijk is de komst van gen.-majoor Mac-Leod aldaar vermeld; bij was aldaar Zondag jl. niet, maar reisde toen op den Centraal spoorweg langs Amersfoort komende van Utrecht. Maandag 18 Augustus, vóór den middaghebben oefeningen plaats gebad van de infanterie, cava lerie en artilleriebeslaande in opstellingen en bewegingen der brigade uit de linieschool. Aan de reserve brigade infanterie werden toegevoegd de 7de battery veld-arlillerie en het 2. eskadron bussaren; aan de 1ste brigade infanterie, de 8e batterij veld-artillerie en bet 3e eskakron bussarenen aan de 2e brigade infanterie, de 9e batterij veld-arlillerie en bet ■4e eskadron hussaren. Het 1ste eskadron hussaren deed kondschaps- dienst in de rigting van l'ckelen. De niel-ingedeelde artillerie deed oefeningen in het kiezen en bezetten van stellingen onder commando van den majoor F. F. Sleenberghe •der rijdende artillerie. Te 2 uren werd door den Opperbevelhebber inspectie gehouden over hei kampement en de tenten van de 2e brigade infanterie. De oefeningen na den middag bestonden in schijfschieten voor de zes regter-bataillons en vroor het 7e en 8e bataillon in velddienst-oefenin gen te Garderen. Door de 2e brigade infanterie geschiedde het betellen van ileerveld en omliggend terrein met het doel dit tegen eenen vijandkomende van Staverden en Eltpeelte verdedigeneen bataillon dier brigade verrigtte eene verkenning naar de zijde van den vijand. De Urigade-kommandanten waren uitgenoodigd rapport intezenden in hoe verre de miliciens der ligtingen van I8G9 en 1870 voldoende geoefend zijn in de behandeling van hel geweer klein kaliberom aan alle oefeningen deel te kunnen •nemen. Eergisteren. Dingsdag vóór den middag, hebben manoeuvres plaats gebad van twee partijen tegen over elkander. De le brigade infanterie, onder bevel van den luitenant-kolonel Pelversterkt met het Ie en 2e bataillon van de reserve-brigade in fanterie 3 batterijen veld-artillerie1 escadron hussaren en hel detachement 1 an het bataillon mineurs en sappeurs werd verondersteld te zijn eene terugtrekkende achterhoede in de rigting ApeldoornAmersfoort. Zij werd van nabij vervolgd door de 2e brigade infanterie, onder bevel van den kolonel Beeck- manversterkt met bel 3e en 4e balailion van de reserve-brigade infanterie 2 batterijen veld artillerie 1 battery rijdende artillerie en 3 escadrons van het 1ste regement hussaren. De 1ste brigade infanterie nam stelling op het westelyke gedeelte van het oefeningsterrein. De 2e brigade infanterie vereenigde zich op het oostelijke gedeelte nabij Nieuw-Milligen, De 2e brigade infanterie had in last de 1ste brigade infanterie uit hare stelling le verdrijven en zoo mogelijk van hare lerugloglslijn af te snijden. De 1sle brigade was te 9 uren in stelling. De 2e brigade deboucheerde te 9 uren tot den aanval. De stelling, door de 1ste brigade infanterie ingenomenwerd door den Opperbevelhebber nagezien vóór dat het gevecht een aanvang nam. Naar gelang van den loop van het gevecht zijn door den Opperbevelhebber die toen als leider optradbepalingen gemaakt omtrent de te retireren partij. Tot scheidsrechters waren benoemd de kolonel van Tollkommandant van het 1ste regement hussaren de luitenant-kolonel Queijsenkom mandant van de 1ste brigade infanterie; de luitenant-kolonel van Gheel Roeitkommandant der artillerie; de luitenant-kolonel RoloffChef van den Slat der vereenigde troepen. De patroon-caissons werden bij de oefening mede genomen. Dingsdag is alzoo voor het eerat eene ma noeuvre volgen» de nieuwe wijze met scheids- reglers gehouden. Ofschoon dit in den beginne nog vreemd waszal het builen twijfel op den duur goede resultaten opleveren. Na den middag had schijfschieten plaats voor de zea linker bataiilons en voor de kavallerie de overige troepen waren ter beschikking van de kommandccrcnde officieren. Zaturdagavond jl. was er hevige wind in het kampdoch de tenten bleven goed staan. Het bijvoegsel der Nieuwe RoUerdamiche Courant van Dingsdag behelst bel volgende onwaar berigt In de legerplaats bij Willigen had Vrijdag 15 dezer bij de afzonderlijke oefening der cavalerie, het volgende ongeluk plaatsbij eene snelle beweging en met uitgetrokken sabel zijn een officier en een huzaar tegen elkander gereden, waarbij de punt der sabel den huzaar in de borst trofen wel zóó dat hij den volgenden dag aan de gevolgen is overleden. «De officier was, op het oogenblik dat dit ongeluk plaats greepzóódanig ontsteld dat hij achterover van zijn paard stortte. Hij bevindt zich in de ambulance en naar hetgeen gezegd wordt, moet zijn toestand ernstig wezen." Dit berigt is onwaar omdat de huzaar bij eene charge een hoogst onbeduidend wondje ontving en springlevend is. De huzaar werd naar de ambulance gezonden alwaar het miniatuur wondje gehecht is. Hij bevindt zich uitstekend wèl en ook hij weet stellig dat hij niet dood is. Dat die beroemde verwonding door een officier werd bedreven is volstrekt niet bewezen ter wijl van eenig bussaren-officier, daarover ont steld en bedenkelijk ziek in de ambulance, niets hoegenaamd waar is. Als bewijs van journalistiek cynisme, of liever van journalistieke onopregtheid mag worden aangepunt dat enkele bladen, die gretig en op vallend melding maakten van dagelijkt toenemend getal zieken in de ambulancevooral van lijders aan eholerineen meer soortgelijk onrustbarend kampnieuws, niet hebben overgenomen de tegen spraak en logenstraffing dier ongunstige tijdingen, uit de Amersfoortsche Courant en andere bladen maar nu een mutisme daarover bewaren dat gansch niet pleit voor bun besef van hetgeen de probiieit gebiedt. Een paard van een der bereden officieren was ontvlugt uit den sul. Alle pogingen, om hel paard te vallen, waren vruchteloos; rennende vloog het de beide over, en hoewel het paard den volgenden dag bij Deventer gezien waszoo waren ook daar de pogingen, om het te vatten, vruchteloos. Na een 4lal dagen en nachten op de heide enz. te hebben rondgezworvenwerd het achter Rozendaal bij Arnhem gegrepen en door de goede zorgen van den Heer Burgemeester dier plaau, geleid door berigt der provinciale politie, onmiddellijk naar het kamp getranspor teerd. Wanneer er slechte aardappelen onder de aan de miliuiren gedistribueerde aardappelen bevonden wordenzoo kunnen deze dadelijk of bij de volgende distributie worden ingeruild in het magazijn tegen goede aardappelen. Wegens het verkoopen van bedorven ge rookte worst is het bevel uitgevaardigd dat de cantine No. 6 gesloten zal zyn gedurende vier dagen. Woensdag, 20 Augustus, hadden vóór den middag manoeuvres plaats van twee partijen tegenover elkander. De 2e brigade infanterie, besUande uit 4 bataiilonsonder het commando van kolonel Beeckmanversterkt met het 3de en 4de bat. van de 1ste brigade inf., drie batterijen veld artillerie één eskadron hussaren en bet detache ment mineurs en sappeurs, nam, als achterhoede van een terugtrekkend corps, in de rigting Amers foort—Deventer t eene stelling in, op het oostelijke gedeelte van bet oefenings-terrein. De reserve-brigade inf., bestaande uit 4 bataii lons, onder het commando van luit.-kolonel Quegtenversterkt met het 1ste en 2de bat. van de 1ste brigade inf., twee batterijen veld-artillerie, drie eskadrons hussaren en één batterij rijdende artillerie, had in last de 2de brigade inf,aante- vallen en te trachten haar tol den terugtogt te noodzaken. De 2e brigade inf. was te 9 uren in stelling. De reserve-brigade inf. begon op hetzelfde uur den aanval. Als leider trad op de Opperbevelhebber gene- raal-majoor van der Schrieck en tcheidtrechler» warende kol. van Toll, de luit.-kolonels Pel, van Gheel Roéll en Roloff. De tenue was voor de reserve-brigade inf. en de haar toegevoegde troepen, exercitie-tenue met politiemutsvoor de 2de brigade inf. en toegevoegde troepen marschtenue. Na den middag van 5 tot 7 uren had schijf schieten door de zes regier bataiilons plaats. Heden Donderdag namiddag van 5 tot 7 uren zal schijfschieten door het le regiment hussaren geschieden. AMERSFOORT 21 Augustus 1873. In de legerplaats bij Millige* zal aanst. Zondagmiddag te 12 uren groote parade van alle aanwezige troepen plaats hebben gccom- uiandeeid door den Kolonel van Tollcom mandant van het le regiment hussaren, wor- dunde de parade geïnspecteerd door den Opper bevelhebber gen.-majoor van der Schrieck en ge schiedt het dcGleren. Te 2 uren, na afloop der parade, wordt eene matinée musical© gegeven door hei muziekcorps der grenadiers en jagers aan de officiercn-canlinc van gemeld regement en geschieden mede alsdan aan andere cantines muziekuitvoeringen door alle andere muziekcorpsen. Door Dr. ELaurillardvan Amsterdameen der welsprekendste predikanten, wordt 's morgens le halftien de godsdieustoelening der protes tanten geleid en beslaan de gezangen begeleid door het muziekcorps der gieuadiers en jagers en andere muziekcorpsen, uit Voorzang: Psalm 100, vers 1 en 4 Nazang: Gezang 2, vers 1. Op denzelfden tijd wordt de godsdienstoefening der catholieken, mede met begeleiding der mili- taiae muziek, geleid door den WelEerw. Heer M. Maatpastoor le Pulten. Zondagavond worden concerten gegeven. De legerplaats levert een' alleraangenaamsten aanblik op en de wandeling daarin is allerge- noegelijkst en ruim terwijl vele (raaije cantines, restauraties, enz. enz. als rust-en ververschings- plaatsen uitmuntend zijn ingerigt en er ook goede gelegenheden voor plaatsing van paarden en rijtuigen zijn. De legerplaats kenmerkt zich door beschaafde atttaclie en genoegeltjkheid en burgeressen burgers en landlieden van alle standen, die het kamp bezochten, geschiedende dit zelfs door de hoogste standenondervonden van officieren en verdere miliuiren hoogst minzame bejegening. Daarin bevinden zichals rijkseigendom, een predikstoel met aanbehooreo K. C. kapel, vaste groote Officierscan tine, lelegraat- en postkantoor, Ambulance, 2 bakkerijgebouwen, meel- en brood- bergplaatsen fraai en ruim slagthuis enz. enz. een en ander ook waardig te worden in oogen- schouw genomen. De legerplaats is langs Hollandsche-, Staats-, Rijn en Centraalspoorwegen tol Putten en verder per diligence of rijtuigen veel vluggeren aangenamer dan vroeger te bereiken zoodal bezoeksters en bezoekers van de prachtige parade en een aantal andere zeldzame genoegens genot zulltn kunnen hebben. Volgens ministerieele aanschrijving zullen er wedstrijden plaats hebben, zoowel voor officier en, als voor onder-officieren en manschappen na melijk in schijfschietenwedren op- en af tuigen aanspannen en bedrevenheid in de be diening van geschut. De officieren der staven die aan den schiet wedstrijd wenschen deeltenemen, zijn uitgenoo digd daarvan hedenDonderdag, kennis te geven aan den Kolonel Beeckman, commandant der 2e brigade infanterie, President der Commissie tot de concours-regeling. Z. M. heeft eervol ontslag verleend, op ver zoek, aan Mr. li. Roy aards van Scherpenzeelals hoogheemraad van den Lekdijk ltenedendams en van den IJsseldamprov. Utrechtzijnde hij onlangs gekozen tot lid der Gedeputeerde Staten van Utrecht. Door Heeren Gedeputeerde Staten der pro vincie Utrecht is de opening der jagt be paald op Zaturdag 6 September e. k. In de provinciën Zuid-Holland en Noord-Hollaud is gelijk tijdstip genomen. In Gelderland is die opening vastgesteld op Maandag 15 September e. k.en in Limburg reeds op aanst: Zaturdag 23 Augustus. Op nieuw is de longziekte te Soest, en wel in een koppel van 21 stuks, waarvan 2 stuks, op advies van den districts-veearts plaats vervanger M. J. Hengeveld le Amersfoort, zijn onteigend en afgemaakt. Aan 'sRijks-veeartesenijschool in de stad Utrecht wordt bij voortduring uitbreiding gegeven. Ter wijl in dit jaar daaraan een pare vaccinogène werd verbonden, zal on 30 Augustus e. k. te Utrecht mede worden aanbesteed bet bouwen van een kwaden-droesstal en een dolle-hondcnstalwaar van de raming is f 12,600. Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben dc aandacht van de gemeentebesturen in dat gewest gevestigd op de geringe bezoldiging der gemeente-veldwachtersdie op vele plaatsen nog geen 300.bedraagt, en hen uitgenoo digd bij het voortdurend stijgen der nryzen van de noodzakelijkste levensbehoeften die trac- tr men ten bij het opmaken der gtmccnlebe- grootingen te verhoogen.

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2