van genoemd "depót ter uitreiking aan de be langhebbenden. Deze vult dien datum too me le de betreffende gemeente in, vóór de uitreiking, en voortiet Ze van tijn handmerk. Van het tijdstip waarop, en de gemeente waarheen de miliciens met groot verlof vertrekkeu, wordt door den kommanderen den Officier van hel Koloniaal Werfdepót on- middelijk aan de betrokken korpskommandanlen mededeeling gedaan; terwijl hun daarbij tevens ■door dien chef woiden toegezonden de betrek kelijke extracten-stamboek uil ludië tol bijschrij ving der stamboeken. 7°. De onder G°. bedoelde miliciens worden bij de korpsentot welke tij behoorenna ontvangen kennisgeving van bet Koloniaal Werf depot van gedetacheerd terug en op dato met groot vonof gemeld. 8°. Aan hen, wier militie-diensttijd geëindigd is bij hunne terugkomst in Nederland, tal door den kommandant van bet Koloniaal Werfdepflt onverwijld op de gewone wijze het paspoort wegens expiratie van dienst worden uitgereikt. 9°. Overeenkomstig bet bepaalde in art. 123, 4S. der militiewetzal bij de korpsen voor ieder milicien die in voege voorschreven wordt gedetacheerd, één man minder voor bet blijvend gedeelte on Ier de wapenen gehouden of geroepen worden. 10°. De bestaande voorschriften omtrent het inleveren van kleeding- en uitrustingstukken, het sluiten der rekening in het kleedings- en reperatiefonds en liet verrekenen der saldo's schuld en te goed bij overgang van militairen naar het leger in Indiëblijven van kracht voor de miliciens, die op grond van voornoemd besluit bij het leger in Nederlandsch Oost Indië worden gedetacheerd. De miliciens, die bij terugkomst in Nederland in het genot van groot verlof worden gesteld worden wanneer zij later bij hunne korpsen onder de wapenen komen, op nieuw van kleeding on uitrusting voorzien. 's Gravenhage den 12. Augustns, 1873. (get.j VAN STIRUM. Voor eensluilend Afschrift, De Secretaiis-Generaal H. HARDENBERG. De Burgemeester en Wethouders doen voorts te wetendat de milicien-verlofgangersdie zich tot detacheering naar Nederlandsch Oost- Indië wenschen te verbinden, zich daartoe, voorzien van de noodige bescheidenbehooren aantemelden bij den provincialen Adjudant in de hoofdplaats van het gewest waaruit zij af komstig zijnot bij den kommandeerenden officier van het korps waarbij zij ingelijfd zijn zullende aan hen na definitieve bekrachtiging van hunne verbindtenis bij hel koloniaal werf depót evenals aan de vrijwilligers, eene gra tificatie van /20Ü worden uitbetaald. Amersfoortden 28. Augustus 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester De SecretarisA. G. WIJEBS. W. L. SCHELTL'S. Allerlei. Zaturdagnami Idag heeft in Overijssel een vreeselijk onweder gewoed. Te Noorddeurninge is de 80jarige Koehorst door den bliksem doodelijk getroflen. De grijs aard had, door het onweder overvallen, een schuilplaats gezocht onder een boom. Bij Denekamp is eene koe door den bliksem gedood. in de buurtschap Huiten onder Hellendoorn is eene woning getroffen en verbrand. 't Zelfde had plaats onder Wierden met twee woningen. Te Rijssen had een braaf, oppassend man. die zich in de nabijheid der stad in de veen derijen bevond zich ter beveiliging tegen den regen achter een turfhoop geplaatst en werd daar door den bliksem gedood. Eene boerenwoning onder de gemeente Holten werd getroffen en brandde geheel af. De woonhuiten in Rijssen hebben meerendeels •door den hagel schade aan glasruiten geleden alleen in een der fabrieken van de heeren ter Horst .j- C. bedraagt het getal der gebroken glasruiten omstreeks 200. Het boekweitgewas, dat zoo schoon cn veelbelovend te veld stond, is aldaar voor het grootste gedeelte verloren. Ook op andere plaatsen hebben de te velde stamde gewassen veel doo- hagelslag geleden. De Ntderlandsclie sloombleekerij te Nijverdal heeft door den hagel die in groole stukken nederviel, haar glazen dak verloren; de werklieden moesten om dc nedervaüende glasscherven hel gebouw ontv'ugten. In Noord-Brabant is Zalurdag nabij Eindhoven ook eene woning door het inslaan van den bliksem afgebrand. Ook moet een man door den bliksem gedood zijn. Een knaap van twaalf jaren, Justin Denis, begaf zich dezer dagen naar Argentcnil om te visschen. Naauwelijks had hij ingelegd, of fijn dobber werd met zooveel kracht omlaag getrok ken dat hij niet sterk genoeg was zijn vangst tot zich te halen. De visch overwon den visscher, die zijn hengel niet in den loop willende laten, uit alle macht vasthield daardoor zijn evenwigt verloor, in het water stortte en toen alles losliet. Nu gebeurde iets, dal ten eenemale on- geloofelijk zou zijnware het niet deugelijk geconstateerd. De visch, het bleek later een snoek van 15 pond te zijn, zich vrij voe lende, school op zijn belager toe. Het kind slak in doodsangst den arm boven water. De snoek sprong met geweldige kracht op en beet den armen knaap twee vingers bij de handpalm at. Op zijn vreeselijke angstkreten kwamen twee visschers loeloopen die ziende wat er gaande was onmiddellijk te water sprongenen met alles den knaap, maar snoek en hengel er teven* uithaalden. Men heelt de vingers in de maag van den visch teruggevonden. Justin Denis is dadelijk verbonden, maar zoowel de doodelijke schrik als het bloedverlies maken dat zijn toe stand hoogst gevaarlijk is. Het steeds vermeerderend aantal spoorweg ongelukken dat thans in Duitschland tot een schrikverwekkende hoogte is geklommen heeft den minister van koophandel naar middelen doen omzienten einde in dien toestand ver betering te brengen. Voor een paar jaren onge veer, toen insgelijks luide klagten werden aan geheven over de schier dadelijks voorkomende ongelukkenwerd door de spoorwegdirectiën gewezen op het zoo drukke verkeer gedurende den jongsten oorlog, het buitengewoon afslijten van het materieel en de onmogelijkheid, waarin zij zich hadden bevondenom zich nieuw materieel van verschillenden aard daarvoor aan te schaden. Men moest de juistheid dezer be wering, voor een groot gedeelte, toestemmen ia die dagen; thans echter mag van dergel ij kea anleiding geen sprake zijnen de oorzaak van het kwaad moet dei halve worden gezocht Om hierin te voorzien, heeft de minister de direction van alle zoc staats- als aan maatschappijen be- hoorende spoorwegen binnen Pruissen gelegen, opgeroepen tegen October e. k. tot het houden eener conferentie. De hoofd-onderwerpen ter behandeling op die bijeenkomst zijn het opsporen der oorzaken van de veelvuldige ongelukken en het aanwijzen der middelen om daarin te voor zien. Om als leiddraad bij het vereischte onder zoek te strekken zal door den minister aan de bedoelde spoorwegdirectiën een groot aantal vragen voorgelegd worden en waardoor tevens eenheid van rigting aan de zaak zou worden gegeven. Te San Francisco werden den 30sten Julij in 't Chinezenkwartier 22 Cbinesche vrouwen in het openbaar verkocht. De prijzen varieerden tusschen 40 en 200 dollars. tOberonKónig der Elfen" is door een schouw burgblaadje aldns in 't Fiansch overgezet: Obe- ronle roi d'Onzième. Uit Philadelphia wordt aan de Times onder dagteekening van 25 Augustus gemeld dat door het springen der stoomketels van de stoomboot George Wolfeop de rivier Arkansas 11. Vrijdag, 27 personen gedood ot gewond werden. Dingsdag avond ji. werd te Groningen door de politie een partij vleesch aangehouden, dat door den rijksveearts onderzocht voor de comsnmiie is afgekeurd. Het werd onder toezigl der politie op de daarvoor bestemde plaats begraven. Tegelijkertijdals 11 Sept. te Brielle het beeld der Nimf zal worden onthuld, zal daar het beeld van den geus geplaatst worden voor van gevel van het geuzengestigl van weezen den zeelieden en niet van zeelieden van het eiland Voornelaatstgenoemd beeld is vervaar digd in de fabriek van de heeren Martin te Zeist. Den 2 Oct. zal het gesticht zelf feestelijk worden geopend. Men berigldat de Koning in het begin van Oct. de Weener tentoonstelling zal bezoeken. Een pleiziertrein die jaarlijks opzettelijk in- gerigt wordt voor de werklieden van de fabriek der heeren Grayson Sc Lowood van Deepcar cn Scheffieldom aan genoemd werkvolk met dc vrouwen en kinderen een uitgaansdag aan zee te geven bereikte bet station Retford, waar de baan dwars over die van den Grooten Noor delijken spoorweg loopt en wel in een region hock. Gp dat oogenblik zagen de reizigers een met visch geladen trein van Duncastcr in snel len gang aankomen. Spoedig daarna stoomde de vischtrein midden door den «pleiziertrein" en verbrijzelde eenige wagons. Drie personen een man met zijne echtgenoot en hun twaalf- of dertienjarig neefje werden plotseling gedood. Het seinhuis werd vervolgens vermorzeld, doch de seinniandie op de machine viel, bleef on gedeerd. De stoker en de machinist van den vischtrein zijn in hechtenis genomen. De poging, hetzij van den vischtrein ol van den pleizier trein om het eerst óver het puntwaar de spoorlijnen elkander kruisen, le geraken, wordt voor het oogenblik als de oorzaak van het on geluk genoemd. Eergisteren avond werd beweerd, dat de pleiziertrein getracht had liet punt v ooi bij te stoomen vóór dal de vischtrein aankwam en dat laatstgenoemde, bij jiet zien van het gevaar, onmiddellijk zijnen spoed verminderd ban. Dit ongeluk gebeurde omstreeks half acht in den ochtendstond zoodat beide treinen elkan der duidelijk ontwaren konden. AMERSFOORT 28 Augustus 1875. KAMP BIJ MILLIGEN. DingBdag 26 Aug. vóór den middag, had plaats kondschapsdienst per hiigade infanterie. Aan iedere brigade infanterie was één peloton hussaren toegevoegd om ordonnancedienst te verrigten. De overige cavalerie deed kondschapsdienst afzonderlijk. De reserve-brigade infanterie deed in de rigting Voorthuizen, de 1ste brigade infanterie in de rigting StaverdenLcuvcnumde 2e brigade infanterie in de rigting Apeldoorn en de kavallerie in de rigting KootwijkHarskamp kondschapsdienst. De artillerie was werkzaam in de divisie-school en het kiezen van stellingen. Na den middag werd door de zes regter bataillons infanterie en door de cavalerie naar de schijf geschoten. WO0HSdag 27 Aug., vóór den middaghad den manoeuvres van twee partijen tegenover elkander plaats. De 2e brigade infanterie met twee bataillons grenadiers, twee batterijen veld-artillerie en een escadron hussaren stond (op het oefenings-terrein) westelijk van het Meerveldsche bosch en zette te 9 uren voorposten uit in westelijke rigting met het doel den toegang tot genoemd bosch te verde digen tegen een vijand, komende van Garderen- Houtdorp. Zij werd gecommandeerd door kolonel Beeckman. Deze troepen waren in marsehlcnue. De fste brigade infanterie met twee bataillons jagers, drie batterijen veld-artillerie tène batterij rijdende artillerie en drie escadrons hussaren was te 9 uren bij hel Meer en had in last te trachten de 2de brigade infanterie aantevalfen en uit hare stelling te verdrijven. De aanvallende beweging begon op het sein van drie kanonschoten gelast door den Opperbe velhebber, die als leider optrad. Scheidsregters waren kolonel ran Toll en luite nant-kolonels Queijsen, van Gheel floell en Roloff Na den middag had schijfschieten door de zes linker bataillons plaats. Omtrent de verdeelingen der brandspuiten en het personeel voor hare bediening zijn doel matige beschikkingen gemaakt en heeft de Op perbevelhebber herinnerd aan de verantwoorde lijkheid der betrokkenen voor de reinheid van hel kampement van af het front der bandière tot aan de latrines. Aanstaanden Zondag 31 Augustus wordt de godsdienstoefening der protcsianten geleid d°°r Ds. AH. de Klerckpredikant te Lopik en zijn de gezangen Voorzang: Gezang 2, vs. 1 Nazang: Psalm 72, "5. 11. Tevens worden aanst. Zondag wedrennen ge houden, door onder-officieren en manschappen der cavalerie en artillerienaar prijzen uitge loofd door het Ministerie van Oorlog. Maandag 1 en Dingsdag 2 September hebben manoeuvres in het vuur plaats van twee partijen tegenover elkander met scheids regters. Woensdag 3 Septemberdes voormid- <Jags, geschiedt de Donderdagsche dienst, wor dende reglementair gebezigd voor huishoudelijke inspectiën enz. zoodat de troepen des Donderdags gewoonlijk niet uitrukken. Daarna worden op dien dag concoursen gehouden in het schijf schietenspoedig aanspannen van vuurmonden enz. enz., naar prijzen uitgeloofd door het Ministerie van Oorlog. Donderdag 4 Soptomborverjaardag van Z. K. H. don Prins van Oranje, wordt groote parade gehouden en vervolgens heeft de'prijs- uitdccling voor dc gehouden concoursen plaats.

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2