Werkmeid Keukenmeid, ONTVANGEN Dr. E. Laurilkrdpredikant te Amsterdam, meldt ons, met dankbetuiging wegens or.s ovcrzigt zijner predikatie van Zondag jl. in het kamp bij Milligendat daarin een paar foutjes zijn geslopen, op wier rectificatie ZwE. wel eenigszins prijs stelt, als zijnde zonden tegen de geschie denis, namelijk: het woord van Koning Willem II behoort niet lot zijn sterfuur. Dr. L meentdat hii het heeft geuit in verband met de opvoeding zijner zonen in plaats van: «haalde hij het door zedeloosheid vervallen Komeinsch leger aan, hetwelk door Hannibal werd overwonnen", worde gelezen haalde hij het door zedeloosheid vervallen leger van Hannibal aan hetwelk door de Romeinen werd overwonnen". Gaarne plaatsen wij deze rectification. Het blaadje Uilenipiegel signaleert, met zijn gewoon valsch vernuft, in een vijftal regeltde Amerifoorltche Courant, wegens het vermorzelen van «politieke sophismen." Het vermorzelen van Uilenspiegel geschiedt slechts met iine letter, want Uilenipiegel wordt, wegens zijn aanhoudend religietpollen enz. o. a. op geestelijken bijbelprocessies enz. genoemd den Vuilenipiegel. Te 's Gravenhage is eergisteren overleden de Heer haac Jacob Lionhoofdredacteur van het Dagbl. v. Zuid-H. en 't Cage geboren te Amersfoort op 17 December 1821 zijnde zoon van Jacob Levie Lion en Grietje Rheemen. Ouk te Rotterdam heeft het gemeentebestuur zich beijverd maatregelen te nemen, om tegen eerf mogelijke verschijning der cholera gewapend te zijn. Het heelt namelijk aan vier poiilie- bureaux en op drie andere plaatsen een ont smettingsmiddel verkrijgbaar gesteld, aanbevolen in het kon. besluit van den 17den April j.l. namelijk eene oplossing van 4 deelen ijzervi triool en 1 deel ruw carbolzutir in 60 deelen water. Aan de genoemde plaatsen wordt dit middel, tegen een bewijs van een geneeskun dige, ten allen tijde koilelooi aan minvermogenden uitgereikt. Voorts worden alle ingezeten aange maand zich dit middel aan te schaffen, om het zoo noodig onverwijld tot wering van besmet ting, tot desinfectie der ontlaste •tollen van lijders aan Aziatische cholera of typhus, te kunnen gebruiken. Ook zullen van gemeentewege riolen en andere plaatsen worden ontsmet. De nieuwe Fransche dir.-gen. der posterijen de heer Seliban, heeft een merkwaardige circu laire gerigt lol hel postpersoneel. Misschien kan het geen kwaad de volgende résumés uit die circulaire onder de oogen te brengen van de Nederlandsche postbeambten «De post-admini- slratie is van alle staatsdiensten die, waaraan het publiek de meeste zorg wenschl gewijd te zien. Het gewigt der zoo verschillende belangen, welke wij hebben te behartigen, legt ons bijzon dere verpligtingen op, en hol vertrouwen, dat men in ons stelt, moeten wij ons waardig maken door allen een even vlugge als volmaakte dienst te verzekeren. Bescheidenheid, stiptheid en beleefdheid moeten de wet en de eer zijn van onze admi nistratie. Daardoor alleen wordt het staats monopolie van de posterijen geregtvaardigd. Goed te doen is onze pligt, boter te doen moet ons streven zijn. «Ik hoop dat de post-beambten van alle rangen van die beginselen doordrongen zullen zijn en blijven." Die voortreffelijke woorden zijnverzacht de herhaling van het slot der circulaire van den heer Vendaldie onder Napoleon III directeur-generaal was der posterijen: «Vergeet niet, dat wij, op welken sport van de hiërar chische ladder wij ook staande dienaren zijn van het publiekdat ons betaalt." Om bij de post nog een oogenblik te blijven, men heelt thans de aandacht gevestigd op het internationaal post-congres te Bern. Wel verwacht men niet, dat daarop reeds de wenschen van Emile deGirardin: «één internationaal brieven- port" zal worden verwezenlijkt, maar toch hoopt men, dat van de vele hinderpalen, die nu nog aan het internationaal brievenverkeer worden in den weg gelegd, het gros zal worden opge ruimd. Er zijn dan in den laatsten tijd ook Atemmen opgegaan, die pleiten voor een volkomen vrije post, d. i. die alle brievenport willen zien afgeschaft. Die menschen schijnen niet in te zien hoe onbillijk het zou zijn een administratie, een staatsdienst, waarvan niet allen evenveel profiteren, op alle staatsburgers gelijk te doen drukken, Naar men verneemt zal tegen het midden vrn Sep. eene mutatie in het personeel van den waterstaat plaats hebbentengevolge van het verlof dat aan den heer Slroolman en eenige andere ingenieurs zal worden verleend om naar Egypte te gaan. Een der kassiers van de Leipziger bank is voortvluchtig, een te kort achterlatende van 20.000 l!ilr. Naar men mededeelt, zijn door den regter- commissaris Jhr. Mr. i. J. de la Uassecour Gaan, om voor hem in het locaal van de rechtbank als getuigen te verschijnengedagvaard niet minder dan 8 vrouwenwaaronder een huis vriendin van wijlen mevr. van der Konwen en haar naaister, die, behalve, dat zij bij de overledene werktente haren huize bijna dage lijks verkeerden en het bewuste knipje, waaraan door beiden wel eens een zeker herkenningteeken moet waargenomen zijn, dikwijls in handen heb ben gehad. De nicht van den verdachten Behagel, H. M. van der Ham gek Behagelbehoort ook onder de personendie de regter-commissaris heeft doen dagvaarden, ten einde zich te verantwoorden hoe zij in het bezit van het bij haar gevonden zil veren knipje is gekomen. Blijkens een bij het Dep. van Koloniën ont vangen regerings-telegram, gedagteekeud Buiten zorg 25 Aug.is Zijne Excellentie de luitenant- generaal J. van Swielen aldaar in welstand aan gekomen. De Comtilulionnel vermeldt een merkwaardig verschijnsel, dat zich in de vlakten van Beauce (Eure et Loire) moet hebben voorgedaan. Daar toch is in een vlaktegenaamd Boston waar een heerlijke tuin lagde grond over een op pervlakte van 20 vierkante meiers onder een geweldig geraas, met alles wat er op stond, weggezakt en terstond door water vervangen dat zich weldra over de omliggende eigendommen heeft gestort. Dat geheimzinnige voorval heeft de bewouers in den omtrek met grooten schrik vervuld te meer dewijl het tot dus ver nog niet gelukt is den afgrond te peilen. Te Heerenveen is een koopman in manufac turen gefailleerd, met pl. m. f 150,000 passief. Te dier plaatse zijn in twee jaar tijds faillieten met te zamen meer dan 1 millioen schuld voorgekomen. Men schrijft uit Rotterdam De aandacht van het publiek wordt er op gevestigddat in deze gemeente valsche Rijksdaalders in omloop zijn die zoo bedriegelijk zijn nagemaakt, dat ze op pervlakkig niet van de echte zijn te onderschei den. De politie is nu weder in bezit geraakt van een exemplaardragende het borstbeeld van Z. M. Koning Willem III, het jaartal 1871 en een zeer goed randschrift. Een Geldersch liefhebber der jagt klaagt er over, dat de jagt hier zoo laat wordt geopend. In geheel Duitschland was 24 Augustusjl. de openings-dag. Bijna dagelijks ziet men thans bijenhouders passeren die naar het veld trekken om hunne Koningrijken eens te inspecteren of van daar terugkerren. Omtrent het gewin inden laatsten tijd vernemen wijdatofschoon het weder tot voor eenige dagen meestal niet gunstig is geweest, de inzameling van honig toch nog redelijk goed was en dat het ijverige volkje nu een dag of drie een flink gewin heeft gehad. Blijft het nog eene week zoo^ aanhouden zeggen de ijmkers dan zal in de meeste zoo niet in alle korvende winlerkost ver zameld zijn. De ijmker Jan Haanilra te Bovenknijpe, voor eenige dagen ter inspectie zijner korven in het Wapserveld zijndevond van eene dier korven den kap aan de buitenzijde voor gedeelte doorgesneden. Vrij zeker is de bedrijver van zulk eene schandelijke daad en diezooals te begrijpen is, zijn adres niet had achtergelaten, nog vóór hij aan zijn snoeplust had voldaan door de bijen overvallen en op de vlugt gedreven; wjjl het werk in de korf ongeschonden is gebleven en de korf nog goed en wel op zijn plaats stoud. Te Versailles worden onder presidium van Maarschalk Mac-Mahon beraadslagingen gehou den, waaraan het gansche artillerie-comité en de voornaamste artillerie-officieren deelnemen tot het nemen van een besluit omtrent de ka nonnen die in het Fransche leger zullen worden ingevoerd. Naar het schijnt heeft men besloten zich van bronzen in plaats van stalen kanonnen te bedienen. De tot heden gedane proeven hebben bewezen dat de bronzen kanonnen van den overste de Refine de beste zijn. Deze bieden de meeste zekerheid en hebben een groote draag kracht. De stalen kanonnen hebben wel een groote snelheidwisse schotendoch geringe draagkracht en gevaar van springen. Het Fran sche staal is niet zoo goed als het Engelsche en het Duitscbe en daar men niet van het buitenland wil afhangen, zoo geeft men de bronzen de voorkeur. Betreffende inbraak en moord te Sweijkhui- zen, in den nacht van 22 op 23 dezer, ver neemt men het volgende Mejufvrouw Kisters werd door de maréchaus- •ées des morgens badende in haar bloed gevonden, en had nog de kracht met gebroken woorden uit te brengendat de dader door een doek om hel hoofd te bindengetracht had zich onkenbaar te maken. Het slagtoffer, dat zeven doodelijke wonden badalle door messteken toegebragtoverleed kort na het afleggen dozer verklaring, en schijnt zich tegen haar aanrander verdedigd te hebben, daar het vertrek, waarin de moord gepleegd iszoowel op den vloer als op den muurop verschillende plaatsen groote bloedvlekken heeft. Een persoon volgens sommigen een lid harer familie, uit bet gehucht Krawinkel (gemeente Geleen), werd als vermoedelijke dader gearres teerd en Maandag in verzekerde bewaring naar Maastricht overgebragt. Een uitgewasschen hemd, dat nog versche spo ren van bloedvlekken droeg, benevens een bebloede doek, waarvan hij geene -verklaring kon geven, werden bij hem gevonden.Ook zijne beweringdat hij dien nacht te Maastricht zou hebben vertoefd, hetgeen blijkt niet waar te zijn, geeft alle vermoeden dat hij de dader is. A D VERTE N T I ENT"" Getrouwd J. VAN ASPEREN met A. G. DU BOIS. Amsterdam, 28 Augustus 1873. Voorspoedig bevallen van een ZOON, H. G. LEINWEBER—Dut. Amersfoort, 27 Augustus 1873. Wordt gevraagd met No- Wfc* vember eene P. G. geheel bekwaam voor haar vak. Franco brieven onder Letter S. bij den Boekhandelaar A. M. SLOTHOUWER alhier. Te Amersfoort verlangt men tegen 1 NOV. in een groot gezin eene die ook huiswerk verricht öf eene TWEEDE MEID, die met kinderen kan omgaan en die bedreven is in het naaijen.. Alleen zijdie goede getuigen kunnen over leggen komen in aanmerking, In persoon of franco brieven letter O boekhandelaar SLOT HOUWER Amersfoort. eene rijke verzameling DuitSClie en PrailSCllÖ CHROMOLITHOGR APHIËK met ruime keuze van prachtige goud- en zwartlij Stentegen billijke prijeet.. Kt. .on, D.c. HETTERSCHIJ Kerkstraat P 371. Commmtottalr. -.- De prjjs Her COKES aan de Casfabrielc alhier ie 60 Cents de 32 Ned. Ponden. De aflevering geschiedt, wanneer dezelve aanwezig zijn alleen des morgens tusscheii negen en twaalf uren. iMEBSrooRT 28 Augustus 1873. e alom bekende C. BECKER'S |fjj\ BALANSEN K\ BASCULES i Jy jwordeu alleen vervaardigd eo zijn te 5^' bekomen btf de Fabrikanten BECKER k BUDDING TE ARNHEM.

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 3