Dingsdag 2 September 1873. M 2125. UHSSFOORISGII Zomerdienst aangevang 15 Mei 1873. Nedkrlandsche Centraal-Spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 7.44, 11.1, 2.17, 3.18, 8.18. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 8.49, 9.43, 1.34, 6.16, 8.59.—. Diligence-dienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam ij u. nam., van Soestdijk 2J u., van Baarn 3 un Eemnes3J., aank. te Amsterdam te 6 uren. COURANT. Diligence-Diensten Van Amersfoort naar Maarsbergen 's morgens 8f op de eerste treinen naar Arnhem, en namiddag 6 uur. Van Amersfoort naar fiarneveld 's avonds 9 na aank. der laatste trein. Van Ilarneveld naar Amersfoort 's av. 9u Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal fl.franco per poat f 1.15. Prijs der Advertentien van 1 tot 6 regels 60 Cts elke regel meerder 10 Cts; legale, olDciëele en onteigen. Advertentien per regel 15 Cts. Reclames per regel 20 cents Aft. nummert 10 cents Bestellingen bij den Uitg. A. H. van Cleeffte Amersfoort Bureau Amertfoortsehe Courant. Stoovestraat bij de Langestraat, Wijk B, N®. 33, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in bet Rijk. Brieven franco. Advertentiën voor dit blad uit Botterdam worden aangenomen door het Algemeen Adverlentieburaeu van Nusa en vaa Dirnaa, Wijnstraat, Rotterdam. Kenuisgeviiigeu. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gezien art. 203 der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad No. 85), Doen te weten, dat de BEGROOTING der plaatselijke inkomsten en uitgaven dezer ge meente voor hel jaar 1874 door hen aan den Raad aangeboden, gedurende veertien dagen, te rekeneu van heden alle werkdagen van 10 tot 1 uurop de Secretarie voor eenieder ter lezing zal liggen en dat men van voormelde begrooting afschrift kan bekomen tegen betaling der kosten. Amersfoortden 30. Augustus 1873. Burgemeetler en Wethoudert voornoemd De Burgemeester De Secretaris A. G. WIJERS. W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dal heldoor den provincialen Inspec teur van 's rijks directe belastingen enz. in Noord-Holland en Utrecht execuloor verklaard kohier van hel PATENTRECHT over hel dienst jaar 1873/74 aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verpligt is zijnen aanslag op den bij de wel bepaalden voel te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoortden 1. Sep tember 1873. De Burgemeester voornoemd A. (J. WIJERS. KAMP BIJ MILLIGEN. Vrijdag 29 Augustus vóór den middag hadden plaats, per brigade, velddieustoefeningen van twee partijen tegenover elkandermet toe passing der voorschriften van de kondschaps- dienst. Aan elke brigade Infanterie was een peloton liussaren toegevoegdom ordonnance-dienst te verrigten. De le brigade Infanterie hield de oefeningen in de rigting \oorthuiiende 2e brigade Infan terie in de rigting Slaverden-Leuvenum de reserve brigade Infanterie in de rigting Apeldoorn De cavalerie deed kondschapsdienst in de rigting Kootwijk-Harskamp. Voor de Artillerie hadden oefeningen in de divisie-school en hel kiezen van stellingen plaats. Na den middag was het schijfschieten voor de zes regter balaillons. Wedrennen, Schietwedstrijd en Ar tiUeriewedstr ij d. Ter aanmoediging en opwekking van den militairen geest, bij de officieren de onderoffi cieren, korporaals en manschappen van de verr schillende wapencorpsen, welke aan de oefeningen in de legerplaats deelnemenheeft zijne Excel lentie de Minister van Oorlog eenige prijzen beschikbaar gesteld, bestemd om te worden uitgereikt aan diegenenwelke^ bij een wedstrijd blijken gaven in hel schijfschietenhet wed rennen het op- cn aftuigenhel aanspannen of wel in de bediening van hel geschut, de grootste bedrevenheid te bezitten. De Minister verlangt dat het concours door de officieren der infanterie en die welke bij de korpsen infanterie zijn ingedeeld met het geweer klein kaliber worde gehouden wordende voor die officieren twee revolvers, een als eerste en een als tweede prijs bestemd. De officieren van de staven, van de cavalerie, van de artillerie, die van het balaillon mineurs en sappeurs alsmede de bij die wapens inge deelde officieren zullen met de kavalerie-kara- bijn naar de schijf schietenzijnde voor hen een revolver als prijs beschikbaar gesteld. Voorts kan over de volgendelprijzen worden beschikt Voor de onderofficieren der infanterie die het radicaal van scherpschutter bezitten of in de eerste klasse van het schijfschieten zijn, per regement één gouden, een zilveren hoiologie, en een met zilver gemonteerden ciga- renkoker als eerstetweede en derde prijs. 2°. Voor de korporaals en de verdere man schappen der infanterie die scherpschutter of in de eerste klasse van het schijfschieten zijn per balaillonéén zilveren horologie als eersteen een met zilver gemonteerden cigarenkoker als tweede prijs. 3*. Voor de onderofficieren der cavalerie en van het delachement mineursals prijs voor het schijfschieten met de cavalerie-karabijneen gouden horologie. 4°. Voor de korporaals en verdere manschappen der cavalerie en van het detachement mineurs een zilveren horologie als eerste en een met zilver gemonteerden cigarenkoker als tweede prijs voor het schijfschieten met de cavalerie-karabijn. 5°. Voor de gezamenlijke onderofficieren der kavaleiie een gouden horologie als eerste en een zilveren horologie als tweede prijs voor den te houden wedren. 6*. Voor de gezamenlijke korporaals en ver dere manschappen der kavallerie één zilveren horlogie als eerste en één met zilver gemonteerden cigarenkoker als tweede prijs voor den te houden wedren. 7°. Voor vier stukrijders, ieder twee gulden, voor het vlug en goed optuigen en aanspannen van trekpaarden. 8*. Voor vijf kanonniers (bedieningsmanschap pen) ieder twee gulden, voor de meeste bedre venheid en vlugheid bij het uitvoeren eener manoeuvre de force. 9°. Voor de gezamenlijke korporaals der artil lerie als prijs bij den te houden wedren een zilveren horologie en 10*. Voor de gezamenlijke onderofficieren der artillerie als prijs bij den te houden wedren een gouden horologie als eerste en een zilveren horologie als tweede prijs. De renbaan is 600 pas lang en 40 pas breed. Er zal geschoten worden met het geweer klein kaliber op 200 pas staande en uit de vrije hand op eenmansschijven, waarvan de roos verdeeld is in drie cirkels komende de schoten in de roos alleen in aan merking. De witte roos zal gelden voor 3 punten, ieder volgende voor 2 en i puntmet de kavalerie karabijn op 200 pas slaande op een mansschijven komende alle punten in aanmer king. Schoten vallende op de grens van twee kringen komen ten voordeele van den schuttel aange slagen zijn geldig. Er wordt geschoten mot serien van 5 schuileis. Ieder schutter kan desverkiezende eon proefschol doen en doet daarna achtcieenvolgens 5 schoten, hel kampschielen geschiedt in drie scholen zon der proefschothet proefschot komt voor het opnemen der punten niet in aanmerking. Tot het vaststellen van het programma en de regeling der zaak zgn in commissie benoemd Kolonel BeeckmanPresident. kommandant van de 2e brig. inf. Kolonel van Tollkommandant van het\ le reg. hussaren. Luit.-Kolonel Queijsenkommandant van de reserve-brigade infanterie. Luit.-Kolonel Roëllkommandant der artillerie. Luit.-Kolonel Rolo/fChef van den Staf der vereenigde troepen. Kapitein Jhr. van Suchlelen lot de Haar van het regement grenadiers en jagers. O Kapitein Michaèlist van het 3e regiment inf. Kapitein Jhr. Spengler, van het 6e regiment infanterie. Ritmeester Baron van Lijndenvan het le regement hussaren. Kapitein Gerard van Sijsenvan het rege ment rijdende artillerie. En als secretaris een der officieren van het 6e regiment infanterie door den President te designeren. Wedrennen, Zondag 31 Augustus's middags halftwee. Woensdag 3 September schiet wedstrijd 's morgens negen urenartillerie- wedstrijd 's middags twee uren. Vervolg op de 2e bladzijde. Allerlei. Het gieten der groote Keizerklok voor den Keulschen Dom (gelijk men weet uit veroverde Fransche kanonnen) is volgens een verslag uit Frankenthal mislukt. De berigtgever schrijft dienaangaande van 20 dezer «Gisternamiddag ten 4J ure werd het werk aangevangen. Ten gevolge der openbare nitnoo- diging waren er 3000 personen van heinde en ver aangekomen om van dien zeldzamen arbeid getuigen te zijn. Nadat een uur te voren on geveer 60 centners tin in het smeltsel waren gestortwerden de kranen geopend en met volle kracht stroomde de glocijende massa in den vorm. Eensklaps hoorde men een knal waarbij het uilstroomende gas de bovenste dek laag ter hoogte van een huis naar boven slin gerde. De aanwezigen en ook de directeur stonden verschrikt en naar bet zich laat aanzien is de gieting mislukt. Men vermoedtdat de lucht in de holte door de gloeijende massa te snel is verhit en dat daardoor een ontploffing en scheuring heeft plaats gehad, ten gevolge waar van het gietsel niet in den vorm is gebleven maar de binnenruimte heeft gevuld. Althans ofschoon men 600in plaats van de noodige 500 centners metaal had gesmolten was de hoeveelheid toch niet toereikend om den vorm te vullen. Waar het gebleven was, kon natuur lijk voor 'lougenblik niet worden opgespoord. Eerst eenige weken later, wanneer hel metaal is afgekoeld zal men de oorzaak kunnen vin den. De aanwezigen verlieten zeer teleurgesteld de werkplaats." Het reglsgeding betreffende den eisch van den zich noemenden sir Rogers Ticbborne boezemt steeds aan het Engelschc publick de belang stelling in (ofschoon op nieuw bijna drie maan den in gang)dewijl het standpunt van den eischer verbeterd schijnt. Inluschen is het reglsgeding legen de vier Amcrikaucn, Macdou-

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 1