rijdende artillerie2e prijs, met zilver gemon- teerden cigarenkoker, behaald door den korporaal Vreeswijk, van de rijdende artillerie. De manschappen der artillerie namen geen deel aan de courses, omdat voor hen een afzonder lijken wedstrijd in optuigenaanspannen en manoeuvre de force is uitgeschreven. Scheidsregters bij den wedren der artilleristen waren de kapitein J. W. L. Gerard van Sijsen der rijdende artillerie en de ritmeesters van het le reg. hussaren P. iV. J. Thirion en F. Ypey De wedrennen zijn zonder ongelukken afge- loopen. Slechts een korporaal der artillerie is met zijn paard gestruikeld en bekwam eene weinig beduidende kneuzing aan den schouder en aan het boofd eene kleinigheid. Voor eventueele aantewenden geneeskundige hulp was vooraf behoorlijk zorg gedragen. De baan was minder gevaarlijk dan verleden jaartoen er ongelukken waren. Men heeft zich nu bepaald tot sprongen over den dam, terwijl die over de sloot achterwege zijn gelaten. Het terrein was ook gunstiger gekozen dan destijds en alles eindigde in goede orde en tot groote voldoening zoowel der rijdersals militairen en andere toe schouwers die in aanzienlijk getalvan allen rang en standin den loop van den dag waren opgekomen. De courses-feesten werden door de muziek van het 6e regiment infanterie opgeluisterdterwijl was bepaald dat wegens het vergevorderde uur de militairen een uur later dan gewoonlijk het middagmaal zouden gebruikendat voor offi cieren te 5 uren en voor onder-officieren en manschappen te 4 uren aanving. Des avonds te 7 uren werd groot concert gegeven door het muziekcorps der grenadiers en jagers. Het was een fraai kampfeest. Heden en morgenmanoeuvres in het vuur; overmorgen, Woensdag, schietwedstrijd en artil lerie-wedstrijdDonderdag, verjaardag van Z- K. H. den Prins van Oranjeparade en uitreiking der prijzen enz., zoodat op deze dagen ongetwijfeld het kamp duizendtallen bezoekers zal tellen. Op Dingsdag den 2. September f873, des namiddags ten één ure, zal de gemeenteraad van Amersfoort eene vergadering houden, waarin de punten van behandeling zijn: 1°. Benoeming van eenen Wethouder. 2°. Benoeming van eenen Ambtenaar van den burgerlijken stand. 3®. Benoeming van leden voor de commissie van wetgeving. 4°. Benoeming van eenen hulponderwijzer aan de Armenschool. Tijdens de avond-godsdienstoefening der Her vormde gemeente te Amersfoort van Zondag 24 Augustus jl. was eene gift van honderd guldea gecollecteerd en heeft gisteren Ds. H. J. van Hossein, tijdens de godsdienstoefeningdaarvoor den mil- den, onbekenden gever dank betuigd. Op het verzoekschrift van ingezetenen aan Hee- ren Burgemeester en Wethouders van Amers foort ingekomen 25. Augustus jl.ver meld inN°.2l21 van 26 Augustusji. strekkende om geene vergunning te verleenen dat het op 7 Augustus jl. afgebrande perceel wederom tot magazijn van beenderen en lompen zal worden ingerigt, is door voormeld geacht collegie te kennen gegeven»dat de eigenaar en gebruiker van bedoeld perceel reeds den 19 Augustus jl. is aangeschrevendat aldaar voortaan geen lompen meer zullen mogen worden bewaard." Wij lezen in de Provinciale Friesche Courant van den 20 jl. In deze tijden van Onantieele crisiswijzen wij met ingenomenheidop eene gunstige uit zondering, onder vele treurige voorbeelden. De Maatschappij voor Landontginning te Apel doorn, in den korten tijd van haar bestaan, reeds gunstig bekendgeeft dezer dagen eene tweede Premieleening uitditmaal echter tot een kleiner bedrag; waaraan thans, evenals ten vorige maleprijzen in vast goed en nu ook verlotingen in geldverbonden zullen zijn. De geringe prijs der Obligatiën de vele kan sen en de soliede waarborgen dezer Maatschappij, zullen ongetwijfeld velen tot deelname nopen. Moge het gevolg hiervan zijn, dat de Maat' schappij voor Landontginningzooals wij vernemen, dat bij welslagen haar plan is, in de gelegen heid gesteld wordetelken jare eene dergelijke uitgifte te doen. Hoe afkeerig wij over 't algemeen van kans of loterijspel zijn, deze kunnen wij aanbevelen omdat hare strekking is de nationale welvaart te vermeerderen door een van hare beste bron nen, de landbouw, te openen. Fransche bladen geven een uitvoerig uittreksel van Castelars rede bij 't aanvaarden zijner nieuwe waardigheid als voorzitter der cortes. Hij zeide o. a: «De moeijclijkheden waarmede het vader land heeft te kampen vermeerderen het gevaar is grooter dan ooitziedaar de redenen, die mij bewogen eene betrekking te aanvaarden, waartoe ik onverdiend ben gekozen. Ik werd echter gesterkt door het geloot, dat alle partijen mij zullen ondersteunen. Alle republikeinen hebbeu eens gestreden onder dezelfde leushet was toen de republiek nog moest werden gevestigd. Toen de overwinning was behaald, geiaakten zij in zich zeiven verdeeld. Bat komt, omdat er altijd een ideaal blijft. De regering en de meerderheid vertegenwoordigen de werkelijkheid in al hare droevige naaktheid. Gijvan de oppositie, vertegenwoordigt het ideaal. Blijft Strijden voor dat ideaalmaar strijdt dan voor de kracht van het regtniet voor het regt van de kracht. Als president dezer vergadering zal ik mij wachten de vrijheid te beperken van het debatmaar persoonlijkheden zal ik niet dulden. Mijne staatkunde is vervat in het programma van senor Sahneron(den president-minister). Wij hebben het werk der September-omwen- teling te voltooijen en vertegenwoordigen niet een enkele partij maar de gansche democratie." Caslelar gaf hierop van de geschiedenis der democratie een prachtige schetsdie met luide en herhaalde toejuiching werd ontvangen en ging voort als volgt: «Sinds den lfden Febru ary was vrijheid het motto der republiek. De val der republiek zon het doodvonnis der vrij heid zijn. Niets nu zou verachtelijker wezeu, dan een geslachtdat de vrijheid had verwor ven maar die niet wist te handhaven. Ik ben een voorstander van het federalisme, omdat het federalisme een dictatorschap voorkomt. Maar bovenal wensch ik hel behoud der natio nale eenheid en dat het gebied van Spanje on geschonden blijve. Zou het niet krankzinnig zijn onze nationaliteit te ontbinden, juist nu groote natiën als de Duitschcrs en de Italianen zich vormen Wij moeten den weg op van praclisch zelfbeheer; wij moeten elks streven eerbiedigen, maar tevens eischen wij eene groote hoeveel heid gezag, orde, regering. Werd de orde niet herstelddan moet de republiek nood zakelijkerwijze vallenwant zoodra de maat schappij te kiezen heeft tusschen regerings loosheid en een dictatorneemt zij onvoor waardelijk den laatsten. Wilt gij de republiek bevestigd ziendan moeten wij maatregelen nemen om orde en tucht le herstellen. Het is in éóa woord noodzakelijk, dat alle liberale partijen deelenniet in de bitterheid van het oefenen van gezag, maar in de pligten van het openbaar leven, wal thans een leven is van voortdurende strijd. Ik bid den Almagtigedat hij ons steune bij onze pogingen om de vrijheid en de integriteit van Spanje te redden." De krijgsraad heeft het vonnis geveld van de artilleristen te Barcelona, die onlangs in opstand zijn gekomen; 12 hunner zijn ter dood en 37 tot levenslange galeistraf veroordeeld. Luidens met de jongste mail bij het depar tement van koloniën uit Suriname ontvangen berigten deden de le Paramaribo van verschil lende zijden uit de buitendistricten bekomene mededeelingen zien, dat de overgang van de onder staatstoezigt geplaatsten tol algeheele vrij heid zonder eene enkele stoornis van orde heeft plaats gehad. Er zijn enkele plantages, die of geheel of ten deele hare aibeiders hebben verloren, maar deze zijn hetzij op andere plantages, hetzij op eigene of gepachte erven aan het werk gegaan. Men mogt de verwachting koesteren, dat de verordening van den 1 April jl.houdende opheffing der disciplinaire regtsmagt van de districts-commissarissen en vaststelling van de daaruit voortvloeijendo voorzieningen, behoorlijk aan haar doel zou beantwoorden. Het Dagblad bevat een berigt uit Rotterdam dal bij het baggerenuit een der Singéls zou zijn opgevischt een mes zoogenaamd couteau poignard, hetwelk vermoed wordt aldaar door den verdachte in zake den dubbelen moord te 'sllage, de Jong, in het water te zijn geworpen, terwijl hij met zijn schuit in dat water vertoefde. Door den burgemeester van 's Hertogenbosch is, volgens besluit van den raad aan de hoofdon derwijzers een circulaire gezonden, waarin ge klaagd wordt over de toenemende straatschenderij der schooljeugd en tevens ernstig aangedrongen om de kinderen meer eerbied voor de eigen dommen der ingezetenen te leeren. De uitrusting der pruisische cavalerie zal binnen kort nog talrijke verbeteringen ondergaan; zoo zal zij voortaan niet alleen met dynamiet- patronen maar ook van schroevensleulels en schroevenbrekers voorzien zija tot het vernielen van 8poorweglijaen en verder van werktuigen om de telegraaf-palen omver te halen. In eene Duitsche correspondentie uit Hong- Kong wordt medegedeeld dat de thee-reryal- sching hoe langer hoe meer toeneemt. 'tGeschiedt met name met de thee, die voor export bestemd is. Men maakt er ook geen geheim van. Ont moet men op 't land een man, die, beladen met bossen van allerlei bladerenzich begeeft naar de thee fabriekenen vraagt men hem wat hij daar heeft, dan antwoordt hij ronduit: Valsche thee voor de vreemde duivels I" De kunst om van afgetrokken theebladen versche thee te maken schijnt men took in China uit muntend te verstaan. De kamer van koophandel te Shangaï heeft hare afkeuring uitgesproken over het bestaand en tot allerlei ongelukken leidend gebruik, dat de thee-schepen om 't hardst varen. Dit jaar zijn daarbij verscheideue schepen op de klippen gestooten of geheel vergaan. De koning van Dahomey is aan eene congestie in de hersenenten gevolge van het overdadig gebruik van taflaoverleden. Daar hij niet bemind waswordt hij ook niet betreurd. Men heeft dan ook op apn graf slscAts vier en twintig vrouwen geofferdin plaats van duizenden slavenzooals men plagt te doen bij andere meer beminde vorsten. Te Zutphen werden ter vischmarkt aangevoerd 40 manden garnalenwelke echter door den keurmeester van vleesch en visch zijn afgekeurd, dewijl zij voor de consuratie schadelijk werden geachtdeze visch werd vervolgens op last der politie begraven. Ine;eiondeu. MESTHOOPEN De mesthoopen in de stad moeten verwijderd worden want zij zijn nadeelig voor de gezond heid. Dit is ontegenzeggelijk, maar het is tevens hard en onbillijkindien er niet wat anders bij komt. Wanneer vele menschen mest bewaren dan doen zij dit niet voor de aardigheidmaar tot nuttig gebruiknamelijk om daarmede een stukje land te bemesten waarop zij aardappelen poten. Deze landbouw in het klein mag niet onder druktmaar moet aangemoedigd worden. Hoe is dit nu te vereenigen met zorg voor de ge zondheid Op eene doodeenvoudige wijs. Laat de stad de mest ophalen dochals het tijd is om het land te bemesten, aan ieder, die er om vraagt, tegen een schriftelijk bewgs van den commissaris van politie zooveel mest voor niet geven als hij noodig heeft. Op deze wijs zou wezenlijk voor de gezondheid gezorgd worden en zou de landbouw geen schade lijden. D. B. ADVERTENTIE N. Gbhuwd A. S. ALTER A. G. TERSCHUUR die tevens bedanken voor du belangstelling bij de voltrekking van hun huwelijk ondervonden. Amersfoort 29 Augs. 1873. Heden overleed tot diepe droefheid van mij en mijne kinderen mijne innig geliefde Echt- genoote JOHANNA VAN DE WETERING, in den ouderdom van ruim 63 jaren, voorzien van de H. Sacramenten der stervenden. Amrrsfoobt, 28 Aug. 73. A. VAN DE WETERING. De Heer F. RAUH en Echtgenoot betuigen dank voor de belangstelling bij de geboorte van hunnen Zoon ondervonden. Ambrsfoort 1 September 1873. SEMINARIE NABIJ BATAVIA. Ontvangen van Ds. F. C. WIEDER uit de gemeente Bunschoten /54. De Ondergeteekenden hebben de Eer bf) deze kennis te geven, dat b|) beo gevestigd is een OÊPOT VAN THEEËN uit hbt maoazijn van M. RAVENSWAMJ, Zö\EN, te GORINCHEM. welke sjj zich vleljen. door ruime sorteringgepaard by seer billyh* prijxen cn puike kwaliteitenmet vertrouwen bf| het algemeen te kunnen aanbevelen. GEBR. TAN DER STEUR uafetuui u JminfotU

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 3