omii. Dingsdag 9 September 1873. JÏS 2123. Zomerdienst aangeving 15 Mei 1873. Nedf.rlandsche Centraal-Spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 7.44, 11.1, 2.17, 3.18, 8.18. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 8.49, 9.43, 1.34, 6.16, 8.59.—. DlLIGEACl-I'lK.VSTEir Van Amersfoort naar Maarsbergen 's morgens 6f op de eerste treinen naar Arnhem, en namiddag 6 uur. Van Amersfoort naar Barneveld 'savonds 9 na aank. der laatste trein. Van Barneveld naar Amersfoort 'sav. 9u Diligence-dienst J. Flood, van Amersfoort naar Amsterdam 1 j u. nam., van Soestdijk IJ u., van Baarn 3 u., Ecmnes 3j, aank. te Amsterdam te 6 uren. Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal f 1franco per post 1.15. Prijs der Adverteotien vanTl töl 6 regeï»-60 Cl» elke regel meerder 10 Ct»legale, officiëele en onteigen. Advertentiën per regel 15 Cis. Iteclaines per regel 20 cents Ajz. nummert 10 cents Bestellingen bij de* Uitg. .4II. nan Clerffte Amersfoort bureau Amert/oortsehe Courant. Sloovestraat bij de bangestraat, Wijk B, N®. 33, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Bijk. Brieter. franeo. Advertentiën voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Adeertenliehuraeu van Nijgb en vav Ditbab Wijnstraat, Rotterdam. Politieke Revue. Een correspondent van de Times tc Calcutta over den toestand van Britsch-Indië schrijvende, haalt uit een inlandsch Blad de volgende regelen, tot de Engelsche Regering gcrigt, aan: «Indien u de magt ontbreekt om dit Land naar behooren te regerenwanneer gij geene kosten wilt maken om opstanden te onderdrukken en dit alles lastig vindtgeeft dan Indie prijs. De Russen zijn reeds in de nabijheid; laat hen hier komen en aan hunne onderdanen cene goede Regering verschaffen." De Engelschen zijn krachteloos geworden," gaal de correspondent verder voort. «In den oorlog met Frankrijk en in den Krimoorlog is dit gebleken. Engeland mag niet langer stil blijven zitten het moet zich met inspanning van alle krachten tegen Rusland veizetteu liet moet Indie en tegelijk zijn eigen roem, rijkdom en eer redden. Wij kunnen niet ver klaren of raden waarom Engeland stil zit, tenzij de Engelschen wanhopig zijn geworden en, zich magteloos gevoelende om Indie dat zich begint te verzetten te beheerschen, het Land eenvoudig aan Rusland willen prijs geven." De vraag of er uitzigt bestaat op het herstel der monarchie in Frankrijk houdt de regering aldaar in spanning en is steeds het onderwerp der dagbladpoiemiek. Blijkens mededeelingen in de ohiciense organen is in vele provinciën^ de publieke opinie alles behalve royalistischgezind. Wat Rretague en Normandië betreft, welke gewesten bezocht zijn door twee afgevaardigden die aan de regering een verslag hunner bevinding gezonden hebben, daar arbeidt de radicale partij met een voor haar bijzonder goeden uilslag onder de bevolking. Uit het berigt der bedoelde afgevaardigden blijkt dat de departementen Cal vados, Manche, Ome, Mayenne, Cótes-du-Nord, Morbihan, Finistère en Ille-et-Vilaine overstroomd worden door de fransche radicale bladen die men zelfs in de kleinste dorpen aantreft. Boven dien heeft elk departementaal rood blad in iedere gemeente een uit de keur der partij gekozen correspondentdie in last heeft, het gif overal te verspreiden. De goede bladen worden zorgvuldig verwijderd en komen bijna nooit in de plaatsen waar de communistische bladen en brochures talloos otider het publiek gebragt worden. Een parijsch correspondent van een duitsch blad doet opmerken dat, hoewel men als zeker mag aannemen dal de beide afgevaar digdenwelke de twee genoemde provinciën bezochtenmet hunne mededeeling ten doel hadden de regering tot het nemen van nog meer maatregelen van geweld aan te zcuen, dit echter niet belet dat hierdoor bevestigd wordt de vroeger geuite meening dat niet alleen in hel vroeger zeer weinig republiekeinschgezinde Normandië, maar ook in het zoo clcrikaal- royalistische Bretagne de plattelandsbevolking van het herstel der monarchie niets welen wil, en elke maatregeldoor de regering van 24 Mei reeds genomen tot dus verre niets gebaat, maar integendeel het aantal barer tegenstanders ver meerderd heeft. Volgens andere berigten uit de provinciën zot. het aantal royalisten op het platteland veel minder zijn dan in de steden. Desniettemin hebben de aanvoerders der konings gezinde partij dc hoop op liet herstel der Bour bon- monarchie nog niet laten varen. Met betrekking tot de monarchie-kwestie verneemt men voorts uit Parijs dat een der voornaamste ministers, in zijne hoedanigheid van eenvoudig kamerlidin een gesprek heeft te kennen gegeveu dat cenige leden van het kabinet zich niet veel beloven van den terugkeer van Bourbon. Het behoud van de driekleur-vlag is naar het schijnt een noodzakelijkheid waaraan alle politieke mannen zich heden onderwerpen moeien vele hooggeplaatste personen achten de monarchie verzekerd alleen danwanneer zij tengevolge van een door de nationale ver gadering uitgesproken wil der natie niet op bezwaren sluit. Let men op de tegenwoordige stemming, dan blijkt dat de groole monarchale meerderheid niet wil opgeven de driekleurvaan en niet «vil aiwijken van de grondslagen der staatsregeling. Er wordt opnieuw melding gemaakt ven eene mirustrièle crisis in Spanje, ve.-oorzaaki naar bet schijnt door de kwestie, of men op de ongedisciplineerde troepen de krijgswet meer ol minder streng zal loepassen. Het schijntdat Salmerondie anders niet tegen krasse maat regelen opziet, in dit geval terugdeinst voor zijne verantwoordelijkheid eu dat de artillerie officieren, die men thans graag weer in dieast zou willen ncmeu, alleen hunne vroegere be trekkingen willen aanvaardenop voorwaarde van volstrekte handhaving der krijgswet. Dat alles schijnt zoo; hoe hel is, valt moeijelijk te zeggen. Van den opstand in 'l zuiden weinig nieuws. De rooden van Carthagena, die moord en doodslag hadden gedreigd aan den Engelscherv admiraal Velverton, -oo deze de Almansa en de Villoria durfde meenemen naar Gibraltar, zijnter elfder ure tol andere denkbeelden gekomen en hebben de schepen laten vertrekken. Aan de Times wordtnaar aanleiding van Victor Emmanuel's reis naar Weenen en Berlijn, uit Florence dit geschreven Men hecht aan deze reis van den Koning alhier eene groote politieke beteekenisomdat zij een bewijs geeft van de innige betrekkingen, welke tusschen de Italiaansclie Regering en de beide groote Hoven van Duitscbland bestaan. In de wisseling van beleefdheden der Souvereinen ligt echter geene vijandelijke beteekenis jegens andere Mogendhedenzij mag niet worden opgevat als cene uiltartende of bedreigende betooning. Italië zal stiplelijk de politiek der onzijdigheid in het oog houdenwelke den sterksten waarborg voor dc vrede van Europa uitmaakt. De stoffelijke belangen des Lands kunnen niet in strijd komen met die van zijne naburen en bijaldien er eenige moetje! ijkheden ontslaan door den toeleg de.' clericale partij heeft llalie volkomen hetzelfde belang als de beide groote Mogendheden van Duitschland welker bevolkingen onzen Koning eene hartelijke ontvangst bereiden." A I I o r l e i. Een 22jarig meisje kwam op een der stations in Oostenrijk de coupé van den trein binnen met een grootcn langwerpigen zak, die zij onder de bank legde. De medereizigers meenden nu en dan beweging aan gezegden zak te bespeuren en toen deze bewegingen toenamendrongen zij bij het meisje aan op verklaring van dit geval, /.ij vertelde nudat zij om finanliécle redenen haar broertje in den zak had verstopt en haalde ten bewijze een vierjarig knaapje bij zijn kraag uit den zak voor den dag. De spoorwegongelukken in Engeland zijn thans weder vermeerderd ten gevolge van eene nalatig heid ol vergissing in het seinen op den onder- aardschen spoorweg, die van de City uitgaat. Wegens een gebrek aan de machine kon een der treinen niet voort en moest deze eindelijk in een tunnel stilstaan. Niettegenstaande hel oponthoud duidelijk kenbaar kon zijn aan het laatste stationzoodal de reizigers zich niet zoo zeer verontrusttenseinde de mart aan dat station dat de lijn vrij was, zoodat eet. tweede trein op den stilstaanden stoomde en dertig reizi gers meer of minder gewond werden, docb slechts twee of drie op ernstige wijze. In een der jongste zittingen van den gemeen teraad van Maastricht is door de commissie van onderwijs uit den Raad rapport over het gyra- nassium en de boogere burgerschool aldaar uit- gebragt. Bij die gelegenheid heeft de Raad aan het dagelijks bestuur opgedragen hel ontwerpen van een reglement waai bij den leerlingen het be zoeken van koffijhuizen, tooneelvoorstellingen of danspartijen anders dan in gezelschap hunner ouders of voogden, ten strengste wordt verboden. In de zitting van eergister is Mr. Theod. Micheels nader op dat reglement teruggekomen en heeft hij al het nadeelige van het rooken door de jongelieden nitvoerig en met nadruk aangetoond en er op gewezen dan ook dit den leerlingen u'.drukkehjk moest worden verboden. De Baad heeft met algemeene stemmen in het nieuwe reglement eene verbodsbepaling tegen het rooken doen opnemen. In de Munievallci (Ohio) heeft men eene vreemdsoortige ontdekking gedaan. Naast Je overblijfels van een groep eiken, die door den bliksem getroffen warenvond men een men- schelijk geraamte, benevens eenige knoopen en een lederen portefeuille. Deze portefeuille hield in geel papier met nauwlijks leesbaar potlood schrift. Na de lezing van dit zonderling docu ment bemerkte men dat dit het geraamte was van Roger van der Burg, medgezel van Washing ton. Hij was met Saint Clair tegen de Indianen opgetrokken. Den 3 November 1761 werd hij gekwetst en door de roodhuiden gevangen ge nomen. Hij wist e liter te ontsnappen vluchtte op een boom en liet zich in de holte van den stam zakken- Deze holte was echter ongelukkig zóó diepdat hij er nimmer weer uit kon komen. In dien toestand bragt hij de laatste dagen zijn levens door met het schrijven van zijn dagboek, afgrijselijk proefstuk van hel menschclijk lijden, dat inlichtingen geeft over elf dagen van een leven in deze verschrikkelijke ellende door gebracht. Na honderd en twaall jaren hegraven te zijn geweest is het dagboek aan het licht gekomen. Maandag jl. verloor een spoorwegreitiger zijn leven en twee personen werden zoodanig gewond, dat men aan het behoud van hun leven twijfelt, en zulks ten gevolge van het ontsporen der machine van den Sunderland-spoorwegnabij het station Hartlepool; de machine stiet leger eene brug die over den weg lag. De brug viel op een der drie waggons, welke op de machine, volgden en verpletterde dat rijtuig, waarin zich vier menschen bevonden; een daarvan stierf, terwijl hij weggevoerd werd en de drie anderen zijn in gevaarlijken locstand. Twee jongens, die

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 1