V r ij d a g 12 jgpgf September 1873. M 2126. AMERSFOOHTSGHE Zomerdienst aangerang 15 Mei 1873. NEDERLENOBCHB CBNTRAAE-SPOORWEG. P| A V« Am.™ZrT.,;"l(.T"b«rg.n Vertrek van Amersfoort naar Utrecht I II II II 11 111 III 's morgens 6{op de eerste treinen 7.4», U.l, 2.17, 3.18, 8.18. I II II 1^ II "l1 naar Arnhem, en namiddag 6 uor. II II II fl U III I Van Amersfoort naar Barneveld Vertrek van Amersfoort naar Zwolle II li. «"l 111 I 'savonds 9 na aank. der laatste tre.n. 8.49, 9.43, 1.34, 6.16, 8.59.fl| IH II Q Van Barneveld naar Amersfoort'sav. 9a Diligence-dienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam 1} u. nam., van Soestdijk 2} u., van Baarn 3 u., Eemnes3J., aank. te Amsterdam te 6 uren. Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal 1franco per post 1.15. Prijs der Advertenlieo van I tot 6 regels 60 Cts elke regel meerder 10 Ctslegale, ofliciëele en onteigen. Advertentiën per regel 15 Cts. Reclames per regel 20 cents A fx. nummert 10 cents Bestellingen bij dea üitg. A. H. van CUeffte Amersfoort Bureau AmertfoorUehe Courant. Stoovcstraat bij de Langestraat, Wijk B, N«. 33, en bij alle Boekhandelaren en Postdirectenren in het Rijk. Brieve* franco. Advertentiën voor dit blad oit Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentieburaeu van Nuaa en via Ditmab Wijnstraat, Rotterdam. Hulpbank te Amersfoort. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Com missie uit het bestuur op MAANDAG, den 15. SEPTEM BER aanstaande, 's namiddags van halflwee tot halfdrie, zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden. Inlichtingen zijn te bekomen bij de ondergeteekenden en bij de verdere leden van het bestuur de heeren D. E Herschel, \V. A. CroockewitJhr. Mr. H. J. L. van Sasse oan Ysselt en VV. Maas Geesleranut. Mr. J. VAN DER LEEUWPresident. M. VAN BEEKPenningmeester. J. C. LE1NWEBER. Secretaris. LIJST VAN BRIEVEN aan personen geadresseerd wier adres als onbekend is opgegevenverzonden onder het postmerk Amersfoort, gedurende de eerste helft der maand Aug. 1873. PLAATS VAN NAMEN DHR GEADRESSEERDEN. BESTEMMING. 1. P. L. Richard Jr.Amsterdam. 2. Roosje Murtdam 3. J. van der Water. Baarn. 4. G. SchipperHuizen. 5. F. EikhovenNaarden. 6. F. J. H. Verdiekt. Rotterdam. 7. F. BiltelingSloten. van de Hulpkantoren Barneveld. 8. H. Engelsman Geerlruidenberg. Eemnes. 9. Mej. E. Roelofs. Amsterdam. Soest. 10. H. van DijkAmsterdam. Reglhebbenclen vervoegen zich aan het post kantoor te Amersfoort. NEDERLANDSCIIE CENTRAAL-SPOORWEG. Opbrengst over de maand Juli: 1873 1872. Reizigersf 49,987.97' ƒ47,573,29 Bagage1634.71 1621.98 Bcstelgocdercn 34,23,26 3211,57 Koopmansgoederen 5795,12 3772,36 Vee, Paarden en Rijtuigen 3755.— 5641,20 Diversen 94,12' 155,87 ƒ64,690,19 ƒ61,976,27 Opbr. van po. Jan. tot uit". Aug. 1873 ƒ424,552,30 a 1872 «369.814.14 Meerdere opbrengst over 1873 ƒ54,738,16 Per dag en per kilometer in Aug. 1873 ƒ20,66 1872 *19,79 Van 1*. Januari tot 31 Aug. 1873 17,30 1°. 31 a 1872 .15,06 Alg. vergadering der Internationale. Iu eenige bladen is reeds in een kort berigt melding gemaakt van de zesde algemeene ver gadering der Internationale die te Genève de gelielkoosde verzamel- en schuilplaats van alle roodkleurigen, wordt gehouden, 't Is opmerkelijk, dat de Zwitzersche dagbladen weinig of niets van dit congres zeggendat Maandag 1 Aug. werd geopend. De volgende bijzonderheden zijn ont leend aan den Times en het Journal des Débals. Het congres schreven wij. Eigenlijk worden er te Genève twee internationale congressen gehouden van 'tjaar, maar het eene zou eerst beden zijoe vergaderingen openen en wij weten er dus nog niets van. Er zijnzooals men zich herinneren zal tengevolge van de verdeeld heid die zich op het Haagsche congres zoo duidelijk toonde, twee Internationalen ontstaan. De eene bestaat uit de volgelingen van Karl Marx en wordt in naam want inderdaad is Marx eer. dictator bestuurd door den grooten raad van New-York. De andere is zamengesteld uit de adepten van den Rus Bakounine en den afvalligen discipel van J/arx, Guillaume. De eerste is voor eenheid in hoofd en leden; de laatste zou men de federalistische Internationale kunnen noemen. Daar Karl Marx een Duitscher isver- eenigt de eerste de meeste leden van het Ger- maansche rasterwijl de tweede grootendeels besta? t uit Russen, FranschenSpanjaarden, met een woord Slaven en Latijnen. De tweede vereeniging schijnt nog wel zoo .geavanceerd" .0 zijn als de eerste en van de beruchte be ginselen der nihilisten doordrongen. Het zijn de federalisten van Bakouninedie Slaandag 1 Aug. bijeengekomenzijn. Volgens het Journal des Débals zijn de debatten als naar ge woonte niet vrij van opgewonden hartstogtelijk- heid, eene bijzonderheid van dit congres is nog, dat het bijgewoond wordt door een aantal Russische, zeer geavanceerde dames met zeer korthaar, zeer groote brillen en zeer ongedwon- gene manieren. Een blijvende reden tot geschil isdat de arbeiders (die handenarbeid verriglen) zich verzeilen tegen de burgersdie het groot ste woord voeren als «arbeiders van den geest." Men vergadert in eene brouwerij. Nog moet aangeteekend worden, dat het vroe ger zoo geliefkoosde woord «citoyen" (burger) uit de gunst der Internationalisten is verdron. gen door «compagnon" (gezel), waarmede men thans elkander aanspreekt. Gezel" Verrijcken een Belg is voorzitter. De voorgelezen verslagen der afdeelingen zijn als altijd vol klagten over de verwoede vervol ging der Internationale door de ellendig bedorven bourgeoisie. Volgeus den Spaansclten gezel Pel- lissier badden 236 Spaansche afdeelingen den New-Yorkschen raad de gehoorzaamheid opgezegd De vereeniging was in Spanje zeer in ledental toegenomen en had natuurlijk volstrekt geen schuld aan de wanordelijkheden op haren naam staande. Zoo b. v. had te Alcoy de Internatio nale het volk gaarne in rust gehouden maar de gemeenteraad had op een ongewapenden hoop doen schieten en toen moest men wel opstaan. Als de Internationale werd vervolgdomdat zij de regten van den arbeid tegen de verdrukking van 't kapitaal verdedigdedan was men tot weerstand verpligt. De Engelschman Hales had treuriger berigten; de afdeelingen gingen daar niet vooruit en hadden moeite zich tegen de «Marxisten" staande te houden. Van Nederland werd door van den Abeele ook weinig gunstigs gerapporteerd. Amsterdam hield zich zich nog altijd aan Jl/arx, maar de andere afdeelingen zouden haar in den ban doen. Het Haagsche congres had «ontmoedigend" gewerkt. Verder wist van den Abeele nog te vertellendal de sigarenmakers die in 't voorbijgaan gezegd geene Internationalen zijn in den strijd tegen hunne patroons «de bovenhand behouden had den." Cosla zeidedat men in Italië een dubbelen strijd had tegen Marxisten en Garri- baldianen. Nog al merkwaardig is, wat de Ge- neefsche afgevaardigde zeide. Te Genève, het broeinest der vereeniging zoo 't schijnthet toevlugtsoord der Fransche communehelden te Genève willen de werklieden niets van de Internationale weien. Het bovenstaande bevat het voornaamste van wat de eerste twee zittingen opleverden. Politieke Revue. Thans is begin gemaakt met de ontruiming van het Fransch grondgebied door de Dnitsche troepen. De generaal Ladmiraultmilitaire Gouverneur van Parijs, heeft het Republikeinsche blad Le Peuple Souverain opgeheven, omdat dit blad, ge lijk in het daartoe strekkende besluit wordt gezegd: «tegen de door de Nationale Vergadering ingestelde Regering de hevigste aanvallen riglte en zich begverde aan te zetten tot verstoring der orde en tot haat en verachting van het Gouvernement". Dit zou geschied zijn in het nummer van den 4den Sept. Een correspondent van de Indépendance Beige schrijft over dit besluit het volgendeDe heer Eduard Lockroy had in den Peuple Souverain een artikel geschreven, hetwelk wel scherp maar toch niet ongegrond was omdat daarin gewaagd werd van de belemmering en tegenwerking welke de Republikeinsche partij in de uitoefening van het regt van vereeniging, de vrijheid van drukpers en zelfs bij begrafenissen ondervindt, waarna de correspondent betoogtdat dergelijke maatregelen ten slotte aan de Republikeinsche partij meer goed dan kwaad doen. «Zoo er binnen kort schrijft hij te Parijs eene verkiezing moest plaats hebbendan zouden de Republikeinsche candidaten aan de opheffing van de Peuple Souverain stellig een twintig dui zend stemmeu meer danken dan zij anders zou den hebben gehad." Van de Parijsche dagbladen verklaart het Journal des Débalsdat het zich van eene be oordeeling van dit besluit onthouden zalof schoon het doet opmerken, dat het althans met redenen omkleed is en het motief der opheffing behelst, hetgeen in de besluiten, welke de pre fecten tegen de Republikeinsche dagbladen ne men in den regel hel geval niet is. In le Siècle wordt daarentegen juist het motief aangevallen: «De Peuple Souverain wordt opgeheven zoo zegt dit blad wegens heftige aanvallen op de «door de Nationale Vergadering ingestelde Regering". Men schijnt van oordeel te zijn, dat de Nationale Vergaderingdoor het eenvoudige feit van de Regering van 24 Mei te hebben «ingesteld"stilzwijgend aan die Regering de voorregten harer soevereiniteit en onschend baarheid heeft medegedeeld. Maar waar wil men de greuzen trekken van die souvereiniteit en die onschendbaarheid Wanneer het ons niet meer vrij slaat criliek uit te oefenen op de Minis ters omdat die bun mandaat van de Nationale Vergadering hebben ontvangen, zal het ons dan ten minste vrijstaan critiek uit te oefenen op de ondergeschiklste ambtenarenwelke door de Ministers zijn aangesteld? Zullen wij misschien le eeniger tijde met opheffing worden gestraft omdat wij hebben durven afkeuren wat gedaan is door een veldwachterwelke evenzeer aan de Ministers zijn mandaat ontleent als de Minis ters hun mandaat ontleenen aan de Nationale Vergadering? «Wij wenschendat de Regering, welke aan den slaat van beleg eene uitgebreide magt ont- leeut, ons wilde doen kennen in welken zin zij van die magt gebruik denkt te makenwelk deel onzer gewone vrijheden zij ons gunt en welk deel zij daarvan verbeurd verklaartdat zij eenige aanwijzing deed van de blinde klippen, waarop wij gevaar loopen te stranden. Wij spre ken in vollen ernst. De storm ishelaas, reeds uitgebroken; het is thans geen tijd van kortswijl." Het nieuwe ministerie in Spanje is thaus

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 1