samengesteld als volgtPresident zonder porte- icuillc Castclarbuitcnhndsche raken Car- vajaljuslicieHerges; financien: Pedregal; openbare werken: Cervcra oorlog: Brega; marine: Oreirobinnenlandsche zaken: Mai- sonnave koloniën Soler. Een belangrijk teil is de verkiezing van den uitstekenden warmen republiekein Caslelar tot president der spaansche regering. Met 133 stem men legen 67, welke op Pi y Margall waren uitgebragt, werd lay door de Cortes tot deze liooge waardigheid verheven. Deze benoeming was door de meerderheid der Cortes, in een alzonderlijk gehouden bijeenkomst, voorbereid, door de aanneming met algemeene(l08) stemmen van een daartoe strekkend voorstel van den heer Prefino. In die bijeenkomst werd ook besloten aan Castelars verlangen te voldoen wat betreft de voortvaarde, dat hem onbeperkte volmagt zou verleend worden; en het telegram het niet meldt, kon men aannemen dat hij deze ook van de landvertegenwoordiging zelve gekregen heelt als voorwaarden had hij a. a. gesteld: a. terug gave aan de regering van de uitoefening van het regt van gratie; b. de bevoegdheid voor hem als hoofd van het bewind 1*. tegen de carlisten te bezigen al de officieren welke hij daartoe wenscht aan te wijzen; 2®. het leger zoo noodig, door een te organiseren burgerwacht te doen vervangen; 3®. vijfhonderdduizend geweren voor het leger aan te koopen4®. door middel van een gedwongen leening of op andere wijze vier tot vijfhonderd millioen te verschaffen, uitsluitend tot het voorzien ia oorlogsbehoeften5®. de grondwettelijke regten te schorsen; 6®. de ge meente- en provinciale raden te ontbinden. Naar men verneemt heeft hij Espartero tot opperbevel hebber van het leger en Serrano tot bevelhebber van de troepen in het Noorden benoemd. Manuel Concha zon bevelhebber van het leger in Catalonië worden. Madrid is rustig. Allerlei. De stoomboot Corse verliet den 23 Augustus te 5 uur des namiddags Marseille met bestem ming naar Algiers. Zij had aan boord vijf en twintig veroordeelde militairenonder geleide van vier gendarmen. Zij waren twee aan twee geboeid. In volle zee beklaagde zich Ruolz, een jong man van 24 jaar, die uit het tuchthuis te Douëra inAlgerië was ontsnapt, waar hij acht jaren moest doorbrengen, wegens desertiedat hij ziek was. Inderdaad was zijn hoofd in doeken ge wikkeld. De chef van het militair geleide liet hem uit den hoofde eerst boeijen en tusscbendeks brengen om daar te slapen. Tegen 10 unr io den avond, toen het schip in volle zee was, hoorde men den kreet «een man in zeel" Aanstonds liet de kapitein stoppen en drie kwartier lang werd er gezochtmaar daar men niets zagmoest de reis wel voortgezet worden. Er werd appèl ge houden van de gevangenen en bevonden dat er een ontbrak, namelijk Ruolx. Den anderen morgen weder appèl met gelijken uitslag. De brigadier der gendarmes stelde toen een onderzoek in naar den persoon, die geroepen haddat er een man in zee was. Een heer meldde zich als zoodanig aan en verhaalde, dat, toen hij op het dek wandelde hij een persoon over de ver schansing had zien klimmen en in de golven verdwijnen. Men vroeg wie hij wasen hij noemde zich Louis .Voi/ond 24 jaar, student in de medicijnen aan de academie te Algiers. Maar daarna ingesteld onderzoekbleekdat hij niet als passagier aan boord was ingeschreven, antwoordde hij dat hij heimelijk aan boord was gekomen. Dit wekte de achterdocht van den brigadier die nu weldra tot de overtuiging kwam, dat Naif geen ander was dan de zieke Ruolz. De man was intusschen niet te herkenuen, Hij droeg fijn net gestreken linnen boordjes, een blaauwe das met strikeen lorgneteen horlogeketting enz., wat hem hel vootkomen van een jong mensch-van goeden huize gaf en geheel deed verschillen van den gevangene met zijne versleten kleèren en zijn neerslagtig voor komen. De brigadier liet hem noglhans in de boeijen slaan en daarop bekende Naif, dat hij inderdaad Ruolz was. Men vond bij hem ver scheidene papieren, onder anderen het livret van een ambachtsman, certificaten, adressen, introductie-kaarten voor sociëteiten, een brief van een Duitsch ambassadeur te Parijs, photogra- fieo, visitekaartjes, een kruisje van hel legioen van eer enz. Later bekende Ruolz, dat hij tijdens de commune te Parijs luitenant was geweest bij het 24ste bataillon en secretaris van Cluseret. Deze gebeurtenissen uil zijn leven zullen waarschijnlijk wel eene verandering in zyn toe stand brengen, maar geene gunstige. In Ierland zijn gedurende de vorige week de uilzigtcn van den oogst zeer ongunstig geworden, en de toestand is zorgwekkend. Uit verscheidene oorden van het eiland zijn verontrustende be- rigten ontvangen. Ten gevolge van den aanhou denden regen zijn vele velden overstroomd en moet men overal de oogslwerkzaamheden staken, lu de laatste dagen der week kwam een veran dering ten goedeen wanneer de verbetering van eenigen duur isdan bestaat er nog hoop veel te redden van hetgeen reeds als verloren is aangemerkt. Voorloopig echter is de schade zeer aanzienlijk. De prefect van het departement der Pyrénées- Oiientales heelt het volgende besluit genomen: De prefect enz., overwegende dal de dans genaamd farandole door een gedeelte der bevolking van het depar tement beschouwd wordt als herinneringen uit den tijd der revolutie opwekkende; •dat de onstuimigheid van dezen dansde liederen welke men er veelal bij zingt en de ongeregeldheden waartoe zij somwijlen aanleiding heelt gegeven deze opvalling bevestigen heelt besloten bet dansen van de farandole is in het geheele departement verboden." Een jongen kwam deze week bij een boekver- kooper te 's Bosch zijne diensten aanbieden deze vroeg, ol hij kon lezen. »Neen", was het antwoord. tKunt ge rekenen «Ook niet." «Maar mijn lieve hemel, wat kan je dan?" «Ik kan op mijne handen loopen en driemaal omduikelen net als de kunstenmakers bij mijnheer Corty was bet antwoord van den jongen. De boekverkooper nam hem niet in dienst en dit was dom. Immers de jongen kon door zijn kunsten de mensehen in goeden luim brengen om op de inleekenlijsten voor boekwerken in- teteekenen. Als eene bijzonderheid uit het leven van den gouverneur-generaal Pahuddeelt men aan de Standaard mede, dat hij als jongeling tegelijk met den heer Wilkenslater hoofdonderwijzer te Samarangzijn examen aflegde voor den derden onderwijzers-rang. Hij droop, en werd later gouverneur-generaal van Ned.-Indië. De heer Wilkens kwam er door en bleef schoolmeester. Ten opzigte van het voorgevallene in dead- sistent-residenlie Benkoelen (op Sumatra's Weet- kust)waarvan de Staats Ct. gisteren een telegram medegedeeltezegt het Vaderlanddat de ver moorden zijn de adsistent-resident va» Amstel en de controleur E, W. Casleus. Men zegt, dat de moord heeft plaats gehad bij gelegenheid van eene vergadering van hoofden, de bevolking is ontevredendat het de belasting in geld moet opbrengen en nietzooals vroegerin peper. Éenige maanden geleden is op den toen- maligen adsistent-resident Humme ook een moord aanslag gepleegdnu zijn helaas de aanvallers gelukkiger geweest. Hoezeer de Amerikanen ons toch in vinding rijkheid vóór zijn I In alle omstandigheden des levens bedienen zij zich van publiciteit. Zoo las men onlangs in een Amerikaansch blad de volgende advertentie Wordt gevraagd: een artist, gewoon aan diefstal door inbraak. De ondergeteekende heelt den sleutel zijner secretaire verlorenterwijl al zjjne pogingen om het slot open te breken vruchteloos zijn. Hij doet derhalve een beroep op alle lieden van professiewie dan ook die lust en genegenheid mogten hebben om eenige dollars te verdienen. De sliptste geheim houding wordt gewaarborgd." Victor Hugo wordt wel zwaar beproefd in zijne iamilie. Zijn eenig overgebleven zoon Franrois Victor Hugo ligt op het uiterste. De grijze dichter heeft twee jaar geleden ook een zoon verloren; eene zijner dochtersdie met Vacquerie getrouwd wasis verdronkeneen andere dochter is vroeger overleden en ook heeft hij een derden zoon verloren. Reeds vier jaar is nij bovendien weduwnaar. De Zwolsche Ct meldt «Naar wij vernemen is onzen stadgenoot, mr. D. WA. E. baron Sloet tot Oldhuitde', onder scheiding ten deel gevallen van wegp dèOosten- rijksche Begering door den Minister van Land bouw, ritter iion Chlumeêkyeene uitnoodiging te ontvangenom ir. den loop dezer maand te Weenen deel te nemen aan de bespreking van internationale belangen van landbouw en bosch wezen met afgevaardigden uil Oostenrijk en verschillende andere Stalen." Te Birmingham had jl. Zaturdag in de Con cert-Hall 't volgende plaats. Tol de toeren van zekere kunstenares,' madame Laurabehoorde mede het losbranden van een revolver met twee loopen op het gespannen koord. Toen zij op s dien avond liet midden van het hoog gespannen koord had bereikt en haar vierde schot loste sprong de revolver uiteen en de stukken van 't vuurwapen vlogen haar in 't gelaal cn legen de borst. Trots die hevige pijn, behield de kunstenares haar tegenwoordigheid van geest en liep, onder ademlooze stilte van 't publiek, tot het einde van het koord. Zoodra zij den grond bereikte, viel zij in onraagt. Bij Ommen (stad) was een boer aan 't ploe gen, toen plotseling een bijenzwerm zich op zijn paard zette. Het beest werd doodgestoken, de man werd nog bij tijds gered uit zijne be narde positie, maar ziet er onherkenbaar uit. De particuliere correspondentie der AmslerdCl. behelst uil Parijs hel volgende Er is hier zoo weinig nieuwsdal het eigen lijk de moeite niet waard is het te schrijven. De president der republiek jaagt; de ministers jagen of varen: de diplomatie is op reis, kortom de politiek rust. Er heerscht alge- meene kalmte in stad en land. De ontruiming van Verdun is begonnen. De prefect Ducros heeft in twee dagen geen besluit genomen, dat den Lyonneren onaangenaam is. Generaal Bourbaki commandeert oorlogmanoeuvres, om Lyon te doen ziendat zijne troepen ieder oogenblil gereed zijn om, zoo noodig, een oproer te dempen. De vorst van Servië, Milan Obrenowitch IVis bier aangekomen. De beeldhouwer Demon man van talentheeft zich tevens doodgeschoten. De procureur- generaal van Algerié heeft per telegraaf krasse maatregelen bevolen om aan de branden in die provincie een einde te maken, De politie heeft in verschillende huizen kelders, putten, privaten enz. een grooten voorraad wapens ge vonden die nog van de commune alkomstig zijn. Ook zijn geladen bommen ontdekt. Er zijn Parijeenaarsdie altijd een kleia arsenaal van hun huis maken. Men kon hel nooit weten. Een revolutie kon er zijn voor men er aan denkt, zoodat men altijd moet voorbereid zijn. Overmorgen zal hel oostersch congres in het Grand-Hótel een dramatische soirée geven. Bij die gelegenheid zal voor de eerste maal in Europa een japansch tooneelstuk worden opgevoerd getiteld Het klooster van den groenen draak ver taald door den heer de Rosnyhoogleeraar in de oostersche talen aan hel Collége de France. Van de 34 jongelieden, die te Groningen het admissie-examen hebben afgelegd voor hel vol ledig onderwijs in de eerste klasse der Rijks boogere burgerschool aldaar, zijn 11 toegelaten en 23 afgewezen. Men weel dat voor de Rijks scholen het admissie-examen onlangs bij konink lijk besluit verpliglend is gesteld. Uil Madrid wordt getelegrafeerd Castris r heeft voorgelezen een ontwerp van wet, waarbij hij gemagligd wordt1. tot hel nemen van buiten gewone maatregelen wat belrelt de provinciën die door de carlisten overmeesterd zijn ol bedreigd worden2. tot het onder de wapenen brengen van de gansche reserve; 3. tot het sluiten eener leening van honderd millioen pesetas ter voor ziening in de oorlogsuitgaven4. lot hel opleggen eener boete van 5000 pesetas aan iederen man der reserve die zich niet aanmeldtwelke boete dengene die er door getroffen wordt geenszins vrijstelt van de buitengewone geregielijke ver volgingen. Dit ontwerp wordt met algemcene siemmen (164) urgent verklaard, en zal morgen behandeld worden. Met algemeene stemmen (122) is Palmeron tot voorzitter der Cortes benoemd. Meer dan 30,000 jongelieden der reserve heb ben zich reeds aangemeld. Te Madrid zijn heden eenige huiszoekingen gedaan cn eenige personen in hechtenis genomenten gevolge van de ontdekking eener zamenzwering die het vormen van een carlislische bende in de omstre ken der hoofd&tad ten doel had. Volgens berigten tot den 30sten Julijper laatste mail uit Oost-Indië ontvangenzou do enquête over Alchin nog wel een paar maanden Irtinnen duren. Er waren weder verscheidene hoofd- cn subalterne officierente Samarang en Willem I in garnizoen opgeroepen. Naar aan den Indiër wordt verzekerdzou het opperbestuur er op aandringendat de nieuwe expeditie tegen Atchin om politieke redenenin het begin van October a. s. zou aanvangen. Te Pinang is zekere SlauAman, sergeant-majoor, te 's Bosch geboren gearresteerd en naar Java teruggebragt, die van Willem was gedeserteerd en, naar zijn zeggen, in Alclirticscüc dienst legen onze troepen gestreden heelt.

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2