Dingsdag 16 September 1873. M 2127. Zomerdienst aangevang 15 Me i 1873. Nkdkrlandichk Centra al-Spoorweg. Vertrek too Amersfoort naar Utrecht 7.44, 11.1, 2.17, 3.18, 8.18. Vertrek tan Amersfoort naar Zwolle 8.49, 9.43, 1.34, 6.16, 8.59 comu Diligence-Diensten Van Amersfoort naar Maarsbergcn 's morgens 6 j op de eerste treinen naar Arnhemen namiddag 6 uur. Van Amersfoort naar Barneveld '«avonds 9 na aank. der laatste trein. Van Barneveld naar Amersfoort'sav. 9u Diligence-dienst J. Plooi, van Amersfoort naar Amsterdam IJ n. nam., van Soestdijk 2J u., van Baaro 3 i., Eemnes 3}., aank. te Amsterdam te 6 uren. Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnement.prij. per kwartaal f i^franco per post 1.15. Prijs der Adwteotien van I tot 6 regels 60 Cis; elke regel meerder 10 Culegale, ofllciëele en onteigen. Advertentiën per regel 15 Cts. Reclames per regel 20 cents Aft. nummert 10 cents Bestellingen bij den Uitg. A. H. va» Clteffte Amersfoort Bureau d.nenfoorUeke Courant. Stoovestraat bij de Langestraat, Wijk B, N». 83, en bij allefaekbandelaren en Postdirecteuren in bet Rijk. Brieten jraneo. Adrertenliën foor dit blad uil Rotterdam worden aangenomen door bet Algemeen AdterlenUelturaeu fan Nutn en vss Dimi, Wijnstraat, Rotterdam. Politieke Revue. Bij de ontruiming van het Fransche grond gebied door de Duitscherswordt door de Fransche bladen daarover sterk geredeneerd. De Parijsche LibtrU zegt; «Neen, het is geen tyd om vroljjk te zyn; er zijn genoeg feesten, toasten en illusiën ge weest I In de uitbarsting der vrengdedie wij onder andere omstandigheden niet hadden kun nen bedwingen mengen zich heden zeer ernstige en treurige gedachteninnig medelijden mot onze landgenooten in Elzas en Lotharingen toom en haat tegen hendie in het moderne volluregt den regel hebben opgenomen smagt gaat boven regt." Aan de eerstenaan onze broeders, kunnen wy niet zonder ontroering denken en wij brengen hulde aan de waardigheid, die zij onder de zwaarste beproevingen wisten te bewaren, hulde aan den geest van verzet tegen het werk der annexatie en aan hunne onwankelbare trouw jegens het Vaderland. In het ongeluk hebben zy zich naauwer aaneengesloten en men kon hunne gelederen niet verbreken alle pogingen der diplomatie, verleiding en omkooping stuitten af op geloof hoop en patri ottische fierheid. AU op den eersten dag zijn zij nog één in het gevoel van afschuw tegen ÓAze overwinnaars. sDen Pruissen hebben wij niets te zeggen. Zy "welen welke gevoelens zij ons inboezemen en het is hun niet onbekend, dat alleen een gevoel van eigenwaarde ons belet deze gevoelens uit te drukken. De gematigdheid hebben wij ons tot wethet zwijgen in de meeste gevallen tot pligt gemaakt. Maar in den grond van ons hart dat weten zy zeer goed bewaren wij de hoop, het geloof aan betere dagen. Wij vertrouwen op ons goed regt en geduldig wachten wij af tot ons uur slaat. In bet Fransche regt geldt dezelfde regel als in het RomeinscheTegenover den vyand geldt geene verjaring." Gematigder laat zich de officieuse Frangaiuit «Frankrijk heeft zijn losgeld afbetaaldmaar Duitschland heeft niet alleen milliarden van ons genomenmaar ook twee groote en dierbare Provinciën. Een geldwond is niet doodelijk, zegt een oud spreekwoord. Runnen wijnu de milliarden betaald zijnStraatsburg, Koimar, Muhlhausen, Schletlstadt, HagenauWeissen- burg, Niederbrunn, Zabern, Bitscli, Pfaisburg, Saarburg, Thionville, Metz en zoovele andere door talrijke herinneringen geheiligde plaatsen vergelen f «Slechte burgers zijn het, die aan feesten kunnen denkenterwijl de geliefdste zonen aan den familiedisch ontbreken De herinnering aan Elzas en Lotharingen is niet de eenige gedachte, die ons ernstig stemt onze schuld aan Duitsch land is afbetaald, maar volstrekt niet gebedeld. Wij hebben geleend om te kunnen betalen. De Fransche schatkist heeft zich slechts van de Duitsche schuldvordering kunnen vrij maken door den schuldenaar te worden van alle open bare en particuliere kassen van Frankryk en Europa. Frankrijk heeft ontzaggelijke sommen geborgd. Wij zijn niet alleen aan de nemers onzer leeningen verschuldigd onze verpligtingen na te komenmaar het is ook onze pligt aan een volgend geslacht niet den last onzer fouten en onzer schulden na te laten. In plaats dat het in ons een overmoed opwekt, waarvoor wij zoo hard zijn gestraft gewordendat wij de oorlogschatting betaald hebben, moge het voor ous een aansporing tol orde, vrede, vlijt en spaarzaamheid zijn.'* De Duitsche bladen zijn natuurlijk van oor deel dat nu regt blijkt, dat de oorlogsvergoeding niet te hoog was en dat de prompte be"'ing alweer pleit voor den scherpen blik der Duitsche staatslieden. Toch is Duitschland er door de vijf milliarden niet veel rijker op geworden. Er is een zorgvuldig begraven en renteloos gemaakte krijgt schat" er is een, trouwens nog lang niet toereikend, rijks-invaliden-fonds in oprigling; er zyn dotatiën gegeven aan generaals en hoofdofficieren er is uitzigt op buitengewoon sterke vestingen met zeer groote, maar zeer lastige rayons; er worden splinternieuwe wapenen vervaardigd voor het gevaldat Duitschlands tonen op nieuw ten strijde worden opgeroepen er worden nieuwe pantserschepen gebonwd om te loonen, dat Duitschland ook ter zee zijn «ijzeren" invloed wil doen gevoelen; maar dit alles herinnert slechts aan den oorlogaan den bloedigen oorlog met zijn treurigen nasleep, die is geëindigd, en aan de nieuwe bloedige oorlogendie blijkbaar onvermijdelijk worden geacht ook in de hooge regeringskringen, waar men steeds den mond vol heeft van hel aan gebroken vredestijdperken de vreedzame burger, die niets liever wenscht dan dat, vraagt, waarom de Fransche milliarden geen enkele belasting hebben doen verminderen en waarom hij steeds duurder leeft, zonder iets meer te genieten. De verschijnselen, die zich in Duitschland open baren zyn ernstigalle levensbehoeften stijgen in prijs; onder de arbeidende klassen heerscht een algemeen malaise; de landverhuizing neemt in ongekende mate toeroekelooze speculaiiên zijn aan de orde van den dag; in één woord, de houding van Duitschland is zooals de Frank' filrler Zeilung onlangs opmerkte, niet ongelijk aan die van een burgermandie onverwacht een groot lot uit de loterij trekt. Meestal be vinden de finantiën van z'oodanigen winner zich na verloop van eenigen tijd in slechter toestand dan voor zijn geluken het is evenzeer te be twijfelen, of de Fransche milliarden een wel daad of een ramp voor Duitschland zijn geweest. Geen wonder dat le Tempt vraagt, of deze ver schijnselen niet de eerste vergelding zijn voor Duitschland onmatige eischeo. Het Journal dee Débals zegt dat gisteren, na af loop der gehouden zitting van permanente com missie, eenige afgevaardigden der regterzyde, die zich te Versailles bevinden, en de leden van de meerderheid der permanente commissie eene conferentie hebben gehad en een uur zijn bij eengebleven. De Cortes hebben aan Castclar bewilligd al wat door hem is verlangd met betrekking tot de bnitengewone en onbeperkte volmagten aangenomen het ontwerp van wet lot het be boeten van gezinnenwaartoe reservisten be- hooren die niet opkomen. Het Nationale Feest te Brielle. Donderdag jl. heeft op plegtige wijze de ont hulling plaats gehad van het monument te Brielleter eere van den 300jarige gedenkdag van de inneming van den Briel door de Water geuzen opgcrigtin tegenwoordigheid van den Koning en verdere leden van het Kon. liuis, hooge Regeringspersonen en veidere autoriteiten, d§ Brielsche hoofdcommissie, de Utrechtscbe commissie van het asyl en tal van belangstel lenden. De Amsterd. Cl. meldt o. a. daarover Juist toen kanongebulder de aankomst des kouings verkondigdewerd het weder over heerlijk. De heer de Jager, de feestredenaar, predikant te Brielle en secretaris der hoofdcom missie kweet zich opperbest van zijne taak. Hij was zelfs voor ben die op verre afstand stonden, zeer goed verstaanbaarzijne rede muntte echter niet door bijzondere belangrijk heid uit hetgeen trouwens gemakkelijk te be grijpen is. Het onderwerp is in het laatstejaar uitgeput en ware het niet dat de redenaar met klem de partijzucht van hen had doen uitkomen, die aan bet feest het nationale karakter hebben willen ontnemenik zou op geen enkel licht punt kunnen wijzen. Deze tirade was bepaald ae piéce de résietaneeen werd blijkbaar met welgevallen geboord. Wat de incidenten op het terrein betreft, verdient de opmerking dat, hoewel op het programma alléén vermeld stond dat de hr. Koelman aan den koning zou wor den voorgesteld, Z. M. zich naar den heer Enthoven informeerdedie dan ook van achter uit de rij te voorschijn trad om van den Koning een compliment te ontvangen. Ik boorde den koning zeggen: dat hij het beeld der Nymf in uitvoering fraai] er vond dan op de teekeniug; over het algemeen was Z. M. bijzonder minzaam, en hoewel de officiële plegtigheid reeds vóór IJ ure was «fgeloopen werd het lj ure vóór dat de vorstelijke personen, die zich met velen hadden onderhoudenhet terrein verlieten. De overdragt aan de gemeente geschiedde door den burgemeesterden heer Letteals president der hoofdcommissieaan den oudsten wethouder der gemeente, die uit naam van de burgerij het geschenk aanvaardde. Zeer aardig was de aanblik, toen de jonge meisjes allen in het wit, met oranjesjerpen en bloemenmandjes eerst de koninklijke personen en daarna het monument met bloemen bestrooiden. De kindertjes zagen er allerliefst uit en ontvingen een bartel ijken groet tot dankbetoon van den vorst. De heer Lette heeft ten zijnen huize uit den mond des konings zeiven vernomen dat hem het ridder kruis van den Nederlandschen Leeuw geschon ken was. De koning verzekerde hem dat hij er prijs op stelde persoonlijk van deze benoeming aan den burgemeester kennis te kunnen geven. Huim een half uur duurde de receptie bij den heer Lette, waarheen de hooge gasten in rij tuigen met cavalerie voor en achterwerden begeleid. Wat aan het diner op het raadhuis voorviel weet ik nietgebrek aan ruimte had het onmogelijk gemaakt aan de pers plaats te verleenen. In de straten werd het na afloop der onthul ling zeer drok. De boeren en boerinnen uil den omtrek hadden hunne landelijke woonsteden verlaten om ook van het feest te genieten dat door de plotselinge weersverandering zoo gunstig beloofde te eindigen. Pret en pleizicr heerschten overal. In de hótels en koffijhuizen veel zyn er in den Briel niet ging er erg roesemoesig toe. In den hotel de Ngmf was table d'bóte. Vele hadden vooraf hunne plaatsen aan den disch besproken maar toen ten drie ure de tafel beginnen zou waren alle zetels bezet door anderen zoodal zij die bij voorbaat gezorgd had den moesten wachten. Dit diner zou voor een hu morist stof lot een verhaaltje kunnen geven. Drie bediendendie de kunst van bedienen niet ver stonden voor vyftig personen wijn in het genre van dien van Saphir; die verklaarde est ich ettigtrinke ich nichtstoffige glazen cn stoffige borden cn geen servettentotdal door het goede voorbeeld van den korrespondenl van Le Monde IUustrédie een schcisvati hel terrein

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 1