JtS 2131. Ding-sclag1 30 September 1873. 1ÏEBSF00E1SCHE Zomerdienst aangctang 15 Mei 1873. Nroerlanpsche Ckntraal-Spoorwbg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 7.44, 11.1, 2.17, 3.18, 8.18. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 8.49, 9.43, 1.34, 6.16, 8.59. comm. 0lL(GCNCI-0lEN8TEN Van Amersfoort naar Maarsbergen '8 morgens 6J op Je eerste treinen naar Arnhem, en namiddag 6 uur. Van Amersfoort naar Barnevcld 'savonds 9 na aank. der laatste trein. Van Barneveld naar Amersfoort 'sm. 9 u. Diligence-dienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam 1} u. nam., van Soesldijk 2} u., van Baarn 3 u., Eemnes3}., aank. te Amsterdam te C uren. Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal f I.franco per post 1.15. Prijs der Adverteotien van I tot fl regels 00 Ctsrlkr regel meerder 10 Cts; legale, ofliciëele en onteigen. Advertentiën per regel 15 Cu. Reclames per regel 20 cents Afs. nummert 10 cents Bestellingen hij den Uitg. A. II. tan Cite ffla Amersfoort Bureau Amers/oortsche Courant. Stoovcstraat bij de l.angestraat. Wijk B, N°. 33, en bij alle Roek handelaren en Postdirecteuren io bet itijk. Brieven franco. Advertentiën voor dit blad uil Botterdam worden aangenomen door het Alyemeen Advertentiehuraeu van Nuea en v*« Divata, Wijnstraat, Rotterdam. K o n li i s g e y i n g. Jle BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat liet door den provincialen In specteur van 's rijks directe belastingen enz. in Noord-Holland en Utrecht executoor verklaard aanvulling» kohier van het PATENTRECHT over hel dienstjaar 1873/74 aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen albier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aan slag op den bij de wet bepaalden voel te vol doen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 27. Septenber 1873. De Burgemeester voornoemd A. G. WIJERS. Politieke Revue. De buitenlandscbe vijanden, de Duilschers, hebben het grondgebied van Frankrijk verlaten, maar Frankrijks binnenlandsche vijanden, de politieke partijtwisterswoelen des te feller. Le Dien Public, bekend als bet oigaan van den lieer Thiers beschouwt den staat An zaken in Frankrijk tengevolge van den intrigues der royalisten, als zoo ernstig, dat het noodzakelijk is de Nationale Vergadering bijeen te roepen. Het Itlad zegt Men heeft de Nationale Vergadering ver daagd dewijl de meerderheid i ust behoefde main in plaats van rust te nemen, houdt zij zich bezig met intrigues en dezelfde lieden, welke aan cenige departementale raden en zelfs aan hunne amblgenooten in de permanente commissie verwijten dat zij over politiek spre ken bewerendat zij ongestraft politieke za- menspanningen mogen smeden. Zoolang deze ontwerpen der royalisten niet aan de volle Nationale Vergadering voorgelegd zijn kan men ze slechts als complotten beschouwenwelke tegen de tegenwoordige Regering gerigt zijn, met verguizing van het bekende verdrag van Bordeaux waarvan de coalitie zoo grooten op hef heeft gemaakt. De Bladen, welke daaraan medcpliglig zijn hebben de naïveteit van ons mede te deelen dal de onderscheiden Monarchaal-gezinde frac tion dc belioefe gevoelen zich met elkander te verstaan en daarom weldra bijeen zullen komen om over het lot van Frankrijk te beslissen. «Waartoe deze afzonderlijke vergaderingen? Indien men de gesteldheid van zaken voor zoft ernstig houdt, dat iene oplossing gezocht moet worden, dan behoort de Nationale Ver gadering daarvoor te zorgen en niet ecne ver gadering van ongeduldige cerzuchligendie de eerste rollen in de door hen voorbereide comedie voor zich zelve bestemd hebben. Wij hebben reeds gezegd, dat wij omtrent den einduitslag niet bevreesd zijn maar niet een ieder deelt in onze gerustheid en sedert zes weken neemt de beduchtheid van dag tot dag toe. Het is tijd daaraan een eind tc maken het is tijd, dat de vertegenwoordiging der nationale souvcrcinitcit hare plaats weder inneme en dal dc zamenzwcring plaats make voor de constitutie. «Wij rekenen er op, dat in do eerstvolgende bijeenkomst der permanente commissie deze overwegingen één weisprekenden verdediger zul len vinden en niet alleen onder de Republikeinen en Bonapartistenmaar ook onder do eerlijke en naauwgezette Orlcanislen. «Wij hopen, dat het Ministerie eindelijk voor de woelingen, welke in zijne onmiddellijke na bijheid plaats hebben de oogen zal openen en niet den schijn hebben wil van complotten te begunstigen door aan de zamenzweerders den tijd te geven om ze lot rijpheid te brengen en hot Land tot nog langer durende onzekerheid en bezorgdheid te veroordeelen. «Het zal geene zes weken meer duren of Maarschalk MacMahon zelf zal de eerste zijn, die het noodig vindtde Nationale Vergadering met den meesten spoed bijeen te roepen." Een der parijsche correspondenten van de Indé- pendance Beige onderzoekt, na de mededeeling van den stand der partijen, of er kans is dat eene meeiderheid voor hel herstel van het koning schap zou kunnen gevonden worden. Na zorg vuldige berekening komt hij tot het resultaat, dat voor dat herstel gerekend kan worden op 321 vaste stemmen van de verschillende groepen der regterzijde (met uitzondering van de bona partisten) en van de monarchaalgezinde afgevaar digden welke zich niet bij een bepaalde groep hebben aangesloten en dat de 41 stemmen die nog ontbreken om de geringste meerderheid te verkrijgen, getrokken moeten worden uit het linkercentrura en de conservatieve republic- keinen. Met name noemt hij vijftig leden dier groepenmitsgaders bonapartisten opwelke zich misschien bij het herstel zullen aansluiten. Op een goede meerderheid zal echterwanneer zijne berekeningen juist zijn, in geen geval kunnen gerekend worden. De tegenspoedwaarmede Engeland aan de kust van Guinea te worstelen heeft, wekt meer en meer algemeene bezorgdheid op. Zelfs mili taire bladenzooals de Broad Arrowerkennen, dat Engeland zich op een ernstigen oorlog heelt voor te bereiden, dien het geheel met eigen soldaten zal te voeren hebben en met span ning wordt de aankomst van sir Carnet Wolteley aan de Goudkust te gemoet gezien. Het krijgsplan der Asbantijnen getuigt van overleg; hun aanvoerder, de oude generaal Atsah hloijuantha vermijdt elk tieffsn in het open veld, omdat hij met de groote voortreffelijkheid der Britsche vuurwapenen bekend is, en hoopt de Engelschen op deze wijze bezig te houden tot het weder invallen van den regentijd die de krachtigste bondgenooten der Asbantijnen koorts en dyssenleric met zi~h voert. De zaak begint overigens thans ook een staat kundige beteekenis te verkrijgen. Sir Stafford Northcoteeen van de leiders der conservatieve partijheeft dezer dagen bij een toepraak tot zijne kiezers te Nesvton-Abbotaangekondigd, dat hij en zijn geestverwanten voornemens zijn strenge rekenschap van de regering te vorderen wegens het ondernemen van een oorlog, zonder deswege de goedkeuring of het advies van het parlement te hebben ingeroepen. Allerlei. Tc Londen is onlangs in een «beestenspel" een vreeselijk tumult ontstaan. Er waren ver scheiden honderden personen in de tent, toen men plotseling een vervaarlijk geschreeuw ver nam. Er volgde een paniek. De bezoekers drongen in grooten angst naar den uitgang en poogden zich uit de voelen te makenterwijl men rondom schreeuwde, dat een der wilde beesten een ijzeren tralie uit zijn kooi doorgebroken had. Vele personen werden gekwetst, vooral vrouwen, en de verwarring werd vooral niet minder door een paar groote kamcelcn die bij den uitgang geposteerd waren. Eindelijk bespeurde men, dat een der tijgers een kleinen knaap door de traliën van 't hok bad vastgegrepen en naar binnen poogde te trekken. Men sloeg het beest op den Lop met alles wat voorbanden wasmaar slaagde er eerst intoen men 't dier met gloeijendo tangen te lijf giog. Eindelijk liet hij zijn prooi los en de knaap werd in oninagtdoor 't sterke bloedverliesopgenomen en weggedragen. Ook een der wachters is zwaar gewond door een olifant, die door hel tumult opgewonden, zijn bewaker een slag met zijn snuit toediende en hem eenige ribben brak. Aan een brief, geschreven ter reede van Atchin, ontleent de Leidsche Cl. het volgende: Reede Atchin, 13 Julij 73. Wij zijn den (2den dezer te dezer reede aan gekomen. Het is thans een geheel ander aanzien, dau toen ik voor de eerste maal hier aankwam. Wij lagen er toen geheel alleen en de reede was met Atchincesche visscherspraauwcn bezet. Nu liggen er 6 oorlogschepen, nl. de Zeeland, als wachtschip, de Sumatra, Maas en Waal, Siah en Hertog Bernhardbovendien kruisen er nog 7 4 8 oorlogschepen op de kusten. Toen wij van Singkel naar Atchin stoomden, kwamen wij 's nachts den 1 lden Julij de Watergeus tegen. Deze had eene praauw genomen.geladen mot ammunitie en rijst; de bemanning, bestaande uit 3 Arabieren en 20 Atchinezen, werd door hem gevangen genomen. Deze menschen namen wij aan boord en gaven ze daarna aan de Zeeland over. Over dag zalen zij los met de ooodige schildwachten cr bij 's avonds om 6 uur kregoa zij een ijzeren beugel aan den voet en werden allen aan een eind ijzertouw geregenzoodac zij aan elkander op het dek lagen. De Citadel van Antwerpen heeft reeds 30 praauwen genomendie allen verbrand zijnnadat de lading aan boord was genomen. Ook een vreemd schip is genomen met 300 kisten kruid toor Atchin. De Atchinezen bouwden een paar dagen geleden een fort aan hel strand, doch 17 schoten uit dc Zeeland waren genoegzaam om den ge- heelen boèl te vernielen. De weersgesteldheid is op het oogenbhk zeer goed. Zoodra de de fecten aan de ketels klaar zijngaan wij naar Edieen Alcbineschen staat op de oostkust van Sumatra. Men zegt, dat men daar zeer vijandig is. Het is druk werken aan boordde vuren worden nooit uitgehaald en wij liggen altijd met stoom op. Heden morgen bragt de Hertog Bernhard ecne volle lading rooden wijnklappenpompel moezen sigaren enz. oin dit op de schepen uit te deelenaan ons boord kregen wij ieder 9 flesschen wijn (waarmede wij 'i 6 weken moeten doen) en voor de geheele bemanning 3 kopijen van het gouvernement. Van wege het Roode Kruis ontving ieder 100 sigaren, 1 pak tabak, 1 pijp, sinaasappelen, citroenenen pompelmoezen. Dit maakt nog al wat uilonder anderen de Zeelandbemand met 4i>0 man, ontving 45000 sigaren enz.enz. De handel in zoogenaamde Zwecdsche lucifers is ontzettend toegenomen. De uitvoer bedroeg in het vorige jaar ongeveer 131 milliocn doos jes, waarvan meer dan 70 millioen alleen naar Engeland, zoodat Zweden 225 lucifers per jaar aan elk bewoner van Engeland verschaft.

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 1