M £132» V r ij d a g 3 October 1873. AmSFOOMSCIE Zomerdienst aangevang 15 Mei 1873. Nkdrrlandsche Centraal-Spoorweg. Vertrek yan Amersfoort naar Utrecht 7.44, 11.1, 2.17, 3.18, 8.18. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 8.49, 9.43, 1.34, 6.16, 8.59. COIF,All. Diligence-Diensten Van Amersfoort naar Maarsbergen 's morgens 6J op de eerste treinen naar Arnhemen namiddag 6 uur. Van Amersfoort naar Barneveld 's avonds 9 na aank. der laatste trein. Van Barneveld aaar Amersfoort 'sin. 9 u. Diligence-dienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam 1J u. nam., van Soestdijk 2{ u., van Baarn 3 u., Eeranes 3J., aank. te Amsterdam te Dit bind verschijnt Maandag en DonderdagavondAbonnementsprijs per kwartaal f I.franco per post 1.15. Prijs der Advertenlien van 1 tot 6 regels 60 Ctselke regel meerder 10 Cts; legale, olliciëele en onteigen. Advertentiën per regel 15 Cts. Reclames per regel 20 cents Aft. nummert 10 cents Bestellingen bij den Ui tg. A. II. tan CUeffte Amersfoort llareau AmertfoorUehe Courant. Stoovestraat bij de Langestraat, Wijk B, N*. 33, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. Advertentiën voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentiebaraeu van Nuca en via Dmui, Wijnstraat, Rotterdam. Politieke Revue. De Courrier de Parie zegtdat bij de Pruissi- sclie infanterie bel verschil nog veel aanzienlijker is en maakt de opmerking, dat de Fransc.he vijf' niilliardcn Pruissen eerder zullen verarmen dan veiijken omdat dit Land aanhoudend miiar geld uitgeeft en bel nog niet te voorzien is dat hieraan vooreerst een einde zal komen. Alleen bet volgende lijstje, bevattende de ge schutgieterijen, wapcnlabrieken enz.die, ten gevolge der aanneming van het nieuwe geweer- Mauser voor de infanterie en bet nieuwe stalen veldgeschut, achterlader van klein kaliber, voor de Regering werk leveren doet zien dal met kwistige band het geld wordt uitgegeven: 1°. De geschut-gieterij te Spandau 2°. De Krupp-gieterij voor stukken van ge goten staalbij Essen. 3°. Voor artillerie-projectielen te Berlijn, Span dau Dantzig, Glentvictz, Puricolli, Sterkrade Boeking en Siegburg. 4". Voor draagwapencn Erfurt, Dantzig en Spandau Bommerda en Sulil. 5°. Voor kruid de fabrieken te Spandau Hcisse en Metz. 0°. Voor de ammunitie Erfurt. 7". Voor touwwerk enz. Roblentz. Vervolgens nog 8 constructie-magazijnen en te Augsburg •een geschutgieterij. 8®. Kruid- en salpeter-fabrieken te Ebenbau- sen Diesden enz. Wanneer men nu in aanmerking neemt, dal 128,000 mannelijke en 33,000 vrouwelijke werk lieden in deze verschillende fabrieken voor re kening van hel Gouvernement geregeld aan den arbeid zijn, dan ziet men, dal aan arbeidsloon alleen een milliard franken spoedig uitgegeven zal zijn. Wanneer men de officiële rapporten der Pruissische militaire inspecteurs-generaal verge lijkt uiel die van vroegere jaren dan zou uren bijna tol de conclusie komen datwanneer de in volgende jaren uil le brengen rapporten in dezelfde rede staan tot die van dit jaar, als de jongste rapporten tot die van vorige jarendat dan Duilschland over eenigen tijd geen enkel paard naar het buitenland zal kunnen verzenden, tenzij afgedankten. In 1867 b. v. had Pruissen voor de ligte en zware cavallerie 54,113 paarden en in 1873 telt men reeds 78,538. Het bombardement van Alicante heeft voor j}e Spaansche opstandelingen, die, even als de carlisten in een ander gedeelte van bet land den burgeroorlog voortzettende door hen ge- wenschle uilkomst niet opgeleverd. De krachtige en met goeden uilslag bekroonde verdediging dier stad legen de inlransigenten benevens de zware verliezen welke hunne zeemagt leed, heb ben ben in den moeijelijksten toestand gebragt. Alicante heeft door zijnen krachtigen wederstand aan de republikeinsche regering nieuwe hoop gegevenAlicantes verdediging bewijst dal het bewind le Madrid 's lands sympathie heeft en op zijnen stoffel ij ken bijstand kan rekenen de groote steden zijn aan die regering gehecht. Üe opstand zal nu welnaar men met eenigen grond mag verwachtenbinnen korten tijd on>. derdrukl zijn, en dit is boog noodig, opdat al de beschikbare slrijdmagt der republiek kunne gebezigd worden tot fnuiking der carlisten, reeds zoo zeer ontmoedigd door hunne nederlaag voor Tolosa; in de provincie Valencia daarentegen houdt zich nog staande. Wenscbelijk ware het dat de parlementaire pariyen zich thans stil hielden tot 4a* Castelar er in geslaagd zij de groote taakdoor hem ondernomentot een goed einde te brengen doch naar het schijnt zal hij niet alleen intransigenten en carlisten le bestrijden hebbenmaar ook door malkon- tente volksvertegenwoordigers worden lastig ge vallen. De Gacela popular nl. maakt melding van een le verwachten protest der linkerzijde legen de schorsing der Corteszitting. Onder de leden die hunne namen onder dit protest geplaatst hebben vindt men niet de heeren Figueras en Pi y Margall. Zoodra de Cortes weder zullen zijn bijeengekomentalnaar men gelooft worden overgegaan tol de verkiezing van een president der republiek Castelar zal Salmeroo en Salmeron zal Castelar aanbevelen. Het monarchale complot gaal goed vooruit. Uit alle berigten omtrent de vergadering van leden der meerderheid blijkt, dat «eene vol maakte overeenstemming" onder die heeren heerscht en dalals Chambord maar een weinig inschikkelijkheid loontde monarchie kant en klaar is. Er zijn er nog altijd, die denken, dat de edele graaf zal blijven bij zijn vlag en zijne beginselen maar hun aantal vermindert zeer. Thieri althans behoort niet lot hen. Hendrik IVy" heeft hij gezegd, «achtte wel Parijs een misse waarJen zijn nakomeling zou om de kroon te verkrijgen geen afstand willen doen van ziju lapje wit doek Volgens de Prette zal de meerderheid op nieuw eene vergadering houden om te beraadslagen over de inkleeding van 't ontwerp tot herstel der monarchie, dat men bij de nationale ver gadering wil indienen. Hel blad voegt er echter bij dat men eene constitutie en de driekleur als voorwaarden zal stellen. De houding van FAvenir National trekt zeer de aandacht. Dit blad, tot nu toe een orgaan van het uiterste radicalismeheeft plotseling eene beweging gemaakt naar de zijde der Bona- partisien en wilde onderhandelen over een ver bond met prins Napoleon. Natuurlijk heeft deze met beide handen de uitlokkende uitnoodiging aangegrepen maar de Bonaparlislische bladen, die voor den jongen keizerlijken prins zijn vinden de manoeuvre niet naar hun smaak. Zij waarschuwen FAvenir, dat een bond met prins Napoleon slechts een verbond, met een man is en niet met eene partij. En de repu blikeinsche bladen «Zy zijn zegt de Tempt «niet zoo slecht van geheugen, dat zij, drie jaren na Sédan reeds zouden vergeten hebben wat het keizerschap niet alleen van de revolutie, maar van Frankrijk heeft gemaakt." Uok de Bépublique Francaise wijst het bondgenootschap af en zegtdat zij evenmin iels weten wil vau de Bonapartes als van de Bourbons. Allerlei. Spoorwegongelukken zijn zoo zeer aan de orde van den dag, dat de Timet een verslag der jongst voorgevallene geeft, onder hel hoofd «Spoorwegongelukken van Vrijdag", alsof iedere dag geregeld de zijnen had. Terwijl de trein van Leicester naar Birmingham de Newslreet- slation doorstoomde over een reeks wissels liep het achterste gedeelte van het spoor tegen een seinpost, waar twee mannen werkzaam wa ren. Zij ontvingen echter geen letsel, doch het huisje werd zwaar beschadigd. Bij eene vorige gelegenheid werd een seinhuis omgeworpen. Ter voorkoming van het ongerief dat door zulke tegenspoeden veroorzaakt kan worden (of ook door andere oorzaken die hel doorseinen afbre ken) heeft men thans een seinpostje in mini atuur naast den seinman in zijn verblijf ge plaatst, en dit geeft, door electrieke verbinding met de seinposten van beide zijdenelke ver storing te kennen. Op den Nevr-Castle- en Car- lisle-spoorweg ontstond een botsing tusscben een vee- en een goederentrein, waarbij de brug over de Eden beschadigd werd en eenige wag gons in de rivier of op den weg vieleneene diepte van honderd voet. Ongeveer drie ureu van Leeds stoomde een trein met reizigers tegen een goederentreinwaardoor vele personen werden gekwetst. In Lincolnshire stoomde een veetrein tegen een kolentreinwaarbij de ma chine en een dozijn waggons van het spoor geraaktenmenschenlevens zijn echter niet verloren gegaan, behalve dat een jong ambachts man te Oxfordde spoorlijn overstekende om naar zijn werk te gaan, door een aankomenden sneltrein gedood werd. Een schotsch beer, die alvorens de trein welke van Edinburgh te Lon den aankwam ophield, uitstapte, viel onder den trein en werd zoo verminkt dal hij dadelijk stierf. De stoker van den visebtreindie op den Gr. N. spoorweg een trein met reizigers trachtte voorbij te stoomen en het noodlottige bekende ongeluk veroorzaakte, zal teregt staan wegens manslag. Circa zeven jaar geleden sloeg te Garderen de bliksem in eene woning waardoor een meisje zoodanig schrikte, dat zij stom werd. Eenige weken geleden schreef bet meisje op de lei waarvan zij zich aliijd bediende, dat zij een gevoel had alsof zij spoedig weder haar spraak zou terugkrijgen. Het voorgevoel werd bewaar heid twee dagen later kon zij even goed nis anderen spreken doch eet sedert dien tijd zeer weinig, is zeer vreemd in haar doen eu laten en loopt soms geheele nachten in het veld. Den 24sten dezer is mevrouw Mundlgeb. Clara Mullerals schrijfster onder den naam Lovite Muhlbach bekendte Berlijn overleden. Roderick Bened'ude bekende üuitsche blijspel dichter, is den 26slcn dezer na een langdurig lijden te Leipzig overleden, waar hij den 21 sten Januarij 1811 het levenslicht zag. Het Journal de Genève behelst een schrijven van Michael Bakouninewaarin hij protesteert tegen hetgeen hij noemt «de lasterlijke verkla ringen door Carl Marxvan de Internationale, omtrent hem afgelegd"en zijn voornemen te kennen geeft om geheel en al het publiek leveu vaarwel te zeggen. Een eerste gevolg van 't Ge- neefsciie congres. Deurne is dezer dagen het tooncel geweest van een vreeselijken moord. Zekere Frans Ver hoeven werkman en winkelier wonende op het Kerkeveld, was buitengewoon aan den sterken drank verslaafd en mishandeldewanneer hij in abnomalen toestand was zoozeer zijne vrouw en 6 kinderen, dat liet oudste zoontje, nog pas 13 jaar oud reeds uil het ouderlijke huis gevlucht was op eene naburige hoeve woonde. Weder in dien ongelukkigen toestand verkeerendc, kwam het oudste zoontje thuis eu zocht de vrede weder te herstellen. Hij werd echter de deur uitgegooid, terwijl zijn vader hem toeriep dat hij hem eeu

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 1