alle hoendersoorlen geeft hij de voorkeur aan de donkergekleurde Brahma-poelrnsook in Nederland welbekend. Zij zijn sterk, groeijen spoedig en worden zeer groot, terwijl de beunen goede legsters zijn, zelfs in den winter, entevens goede, trouwe moeders. Eene hoofdzaak bij bet kippenbouden isom zeer vroeg in bet jaar in Januari), February en Mtart, reeds kuikens te hebben. Men beeft dan jonge hanen in den tijd wanneer zij den hoogslen prijs op de markt golden en geheel volwassen bennendie reeds vroeg in den volgenden winter leggen, de eijeren alzoo die liet duurst betaald worden. Daarvoor moet men over een afzon Jerlijk, bepaald ingerigt gebouw kunnen beschikkenmet broedcellen van 9 bij li centimeter ruimte en de noodige loopruimte voor de kuikens, alles onder glas en door warm-water-pijpen, als anderszins, warm gehoudentot zoolang de zon kracht beeft verkregen, om dt noodige warmte te geven. Het gcheele bier bedoelde broedpaleis is voor 21 ben non cu een kalkoen ingerigt en kost omstreeks 2."> gulden de cel. Elke ben kan twintig eijeren uitbroedenzoodat er hier 420 vroege kuikens geleverd worden. De boenders worden overvloedig gevoederd met allerhande graanals: tarwe, rogge, haver, garstmaisgierst, rijst, boek weit en henuipzaad, alsmede met gekookte aardappelen meelpap sla en koolbladeren. Van daar gaan ze nimmer op roof uit. Buitendien kunnen ze zooveel kalk, grint en boulas vinden als ze verlangen. Met één cent daags kan men een kip onderhouden, als wanneer 200 eijeren, •Je mestde veeren en de dieren zelf eene behoorlijke rente geven. Gewoonlijk raadt men aan, oin alle bennen na afloop van baar tweede jaar tot den pot te doemen maar dit is ver keerd. In haar derde jaar leggen zij wel wat minder maar grooter, meer ontwikkelde eijerea et. zijn dan juist geschikt om baar geslacht voort te planten zonder dat men voor ver bastering en verzwakking behoeft te vreezen. Naar men uit New-York meldtzal de mode die weinig jaren geleden rood haar voor de dames als het ideaal van schoonheid aanprees, voor het aanslaande saisoen «zomersproeten1' rfls fashionable aanbevelen. Een toongevende dame was namelijk op een der Araerikaansche badplaatsen met deze sproetjes in bet gelaat begiftigd. Zij wordeu door middel van een fijn penseeltje met gewone merk-inkt zeer gemakkelijk nagebootst. In de kolomdie thans onder het hoofd «spoorwegongelukken" in Engelsche dagbl. voor komt vindt men vermeld eene botsing op den scbotscben spoorweg die den stoker van den sneltrein onmiddebjk doodde. Dit ongeluk ont stond uit een eigendunkelijke handeling van een machinist, die den waggon beboorendc tol ecti trein met delfstoffen op dc iijn liet staan, begrijpende dat een sneltrein achterlijk was en liij liji had om te wisselen. In Noord-Slallordshire liepen 16 waggons van een trein, die afgedeeld werd, terug tegen de stoommachine, die er aan Voorgegaan was en werd de conducteur gedood. Het onderzoek naar de verschrikkelijke mis daad tc Dcurne, vermeld in ons vorig nummer, wordt vlijtig voortgezet. De voornaamste getuige is j. Verhoeven, 13 jaar oud, zoon vaa den moordenaar. Deze heeft dc worsteling zien be ginnen cn verklaart dat hel slachtofTer door zijnen vader is aangevallen. Volgens een ander getuige zou Frans Ver hoeven eene maand geleden met Petrus van Soom getwist en zelfs gevochten hebben en hij zou alstot-n hebben gezegd dat van Soom door zijne handen sterven zou. Een correspondent van Daily News schrijft uit Carthagcna Niets treft mij zoo zeer als het aantal tucht huisboeven en kolonels, die ik overal ontmoet. Hoofdofficieren en tuchthuisboeven schijnen de 6tad te bevolken. Een gewoon vrijwilliger is hier en daar te zieu doch hij loopt dan ook onmiddellijk in het oog, omdat het gebrek van teckenen, die een militairen rang bewijzen, verwondering baart. Ik durf niet te zeggen, hoevclc generaals cu kolonels hier zijn. Een tuchthuisboef behoef ik niet te beschrijven. Men kent dc' kaalgeschoren gevangenen van Portsmouth cn Portland. Stel zoo'n boef voor met een bruine huid, een sluipenden gang, een nijdi- gen aanblik en een vuil ongeschoren gelaat, en gij hebt een Spaanschc tuchthuisboef voor u. Som migen hadden zich uitgedost in fraaije unifor men. Zij gedragen zich slecht. Een hunner zag ik een bakker aanvallenhem eerst met een stok op het hoofd slaan cn toen met een rhes steken. Hij werd in hechtenis genomen, doch werd woest en wilde iedereen te lijf. Waarom word ik gcvaugca gcuomcQ riep hij uit. Waarom werd ik tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld F Ik heb een carabinero gedood toen hij mij omdat ik smokkelde, wilde ge vangen ueinen. En dit is alles. Een paar dagen geleden waren eenige vrijge laten tuchthuisboeven bezig met het vullen van een der regeriiigspakbuizeii met zakken meel. Binnen twee uren tijds waren zij er in geslaagd zeven groole zakken te stelen toen zij ontdekt, doch ik vreesniet gestraft werden. En deze diefstal heelt nog al plaats in een tijddat de bedienden in ons hotel genoodzaakt zijn de stukjes brood welke wij overlaten, te verzamelen, om ze ons bij het volgende maal weder te geven. Het brood wordt telkens slechter en begint langzamerhand zeer te gelijken op het brood dat men tijdens bet beleg.ip^Parijs kreeg. «Een ander losgelaten misdadiger zag ik.dezer dagen midden op de straat staanmet vuile woorden en vloelten dreigende den eerste den beste overhoop te stekendie het waagde hem voorbij te gaan. «Een paar dagen geleden gelastte de junta dat de deuren der huizen die door de inwoners verlaten waren zouden opengebroken worden. Eene weduwe, die naar Murcia gevlugt was, keerdetoen zij van dit bevel hoorde naar Carthagena terug om het plunderen van haar huis te voorkomen. Men stelle zich haar gevoelens voor toen zij voor haar deur gekomenden moordenaar van haar echtgenoot ontmoette. Twee jaren geleden hadden dieven bij haar ingebroken en haar man op de wreedste wijze vermoord in zijn bed; het was haar gelukt te ontsnappen en den moordenaar te doen gevangen nemen. Den mandie ze in dien onlzeltendcn nacht gezien had en dien ze veilig achter de grendels waande kwam ze nu bij den ingang Van haar eigen huis tegen. «Deze zijn de heerendie ik icderen morgen fraai opgeschikt in schitterende unilormcn zie voorbijtrekken en die afschuw wekken als men hen ziet. Ik heb vrouwen haar idem zien in houden, als ze voorbij gaan en haar kinderen weg zien trekken uit hun pad, uit angst en walging voor deze boeven." I u e z o tl d e li. Choiera-commissie. II. Was het ons aangenaam dat het opstel «cho iera-commissie," voorkomende in de Amersfoorlsche Courant van den 26 Sept. 11. niet onopgemerkt is voorbijgegaan, minder verblijdend was het voor ons te ontwaren dat het opstelhoe een voudig ook gesteld, niet juist begrepen is, want in het artikel «choiera-commissie" van den Heer Doctor MenalJa van Schouwenburg geplaatst in de Amersf. Cl. van 3 Oct. 11. hebben wij opgemerkt dat de schrijver in ons artikel tusschen de regels meer kan lezen dan wij die het stuk hebben geschreven. Hij schrijlt toch dat het eene «on gepaste insinuatie" was, toen wij schreven «de mogelijkheid mag niet uitgesloten worden, dat «wanneer zich in eenige gemeente eene geheel «zelfstandige choiera-commissie vormt, en in «die gemeente de burgemeester en bet gemeen- «tebestuur hel laisser aller huldigen, deze hunne verpligling stilzwijgend aan die commissie over- «laten enz." Waar leest Dr. M. v. S. in ons artikel, dat wij een bepaald persoon hebben aangewezen t Zeker niet in hetgeen wij schreven. Wie zegt aan Dr. M. v. S. dat wij uilsluitend schreven over eene choiera-commissie in Amers foort op le rigten Ongetwijfeld niemand. Of maakt Dr. M. v. S. die onjuiste gevolg- tickking, omdat bet stuk in de Amersf. Cl. werd opgenomen Wij hebben de plaatsing in die courant ge vraagd omdat wij in Amersfoort wonen waren wij elders gevestigddan was bel stuk stellig in eene andere courant opgenomen. In het geheele artikel door ons geschreven zal Dr. M. v. S. le vergeefs naar eenig bewijs zoeken voor zijne ongepaste beschuldigingmaar zal hijwanneer hem de tijd niet ontbreektwel kunnen ontdekken dat wij in zeer algemeenen zin hebben geschreven. Over hetgeen Dr. M. v. S. verder schrijft, kunnen wij kort zijn. Hij hecht aan eene vrije commissie, bestaande uit ingezetenen door de burgerij gekozenwerkzaam naast het gemeente bestuur. Waarom Dr. M. v. S. het verband tus schen die commissie cn het gemeentebestuur niet naauwer wil toehalen is aan velen niet regl duidelijk. Misschien is de veronderstelling niet onjuistwanneer wij vermoeden dat Dr. M. v. S. nog niet in de gelegenheid is geweest, zich praclisch bekend le maken met den werk kring eener choiera-commissie. Meer bejaarden, die even als wij bij herhaling bobben opgemerkt, hoe, in weerwil van de beste bedoelingen en de grootste opofferingen der ledende bemoei- j in ge a ecner choiera-commissie op teleurstelling zijn uitgeloopen zullen toestemmen dat slechts eene choiera-commissie, in oveileg en in za- menwerking met den burgemeester en het ge meentebestuur georganiseerdbetere vruchten kan opleveren. Ook raden wij nog zeer af, het tijdstip af te wachten dat de wel tegen besmettelijke ziekten populair is geworden, zoodat slechts zedelijke middelen uoodig zijn om die wet uit le voeren. Niemand onzer zal die gelukkige lijd beleven Doch wij eerbiedigen het gevoelen van Dr. M. v. S. Ons gevoelen is, zoo als wij in ons vorig opstel reeds hebben medegedeeld, dat eene choiera-commissie moet worden zauiengesleld uit ingezetenen door hunne medeburgers geko zen deze sluiten zich bij de bestaande gezond heidscommissie aan, en hebben den burgemeester lot voorzitter, als penningmeester een der leden door de burgers gekozen en als secretaris een der klerken van het gemeentebestuur. Het getal door de burgers te kiezen leden bedrage indien men Amersfoort als voorbeeld"neemt, op ieder 1000 zielen twee; zoodal de geheele commissie ruim 30 personen telt; verdeelt zich nu deze commissie in subcommissiëndan moet ieder subcommissie als voorzitter hebban een lid van de beslaande gezondheidscommissie. Deze leden zijn toch met den sanilairen toestand van dc gemeente het best bekend, kunnen de andere leden opmerkzaam makenwaar dc behoefte aan hulp het meest noodig iswaar hygiënische maatregelen moeten genomen wofden en ein delijk waar dc wet ter voorziening tegen be smettelijke zickien moet worden toegepast. Over de verdere beuioeijingcu der aldus za- mengestelde cholera commissie te spreken ont breekt ons thans de lijd; welligt bestaal daartoe spoedig gelegenheid. Wij wijzen met een enkel woord liever op de noodzakelijkheid om met het opiigtcn van cholera-commissiën spoed te makenwant de gevreesde vijand, de cholera, heeft reeds de grenzen van ons vaderland overschreden en kan ons ieder oogeublik overvallen. Daarom mag niet langer worden gewacht met hel nemen van maatregelen, die den «verschrikkclijkeu vijand het grondgebied voet voor voet kunnen betwisten"; de vijand waarschuwt niet, komt niet, langzaam voortgaande, zoo als in de eerste epidemiënmaar reist thans dikwerf per spoor, en zou ons zoo op een oogenblikwaarop wij niet zijn voorbereidkunnen overvallen. Amersfoort, 4 Oct. 1873. A. (Vermits wij omtrent die zaak nog stukken van anderen ontvingen, moeten wij lol decisie komen, dat stukken over dit onderwerp in het vervolg slechts zullen worden geplaatst bijaldien de inzenders hunne onderteekening in de Courant daaronder willen zieu gesteld. Red. Amersf. Cl) AMEUSFOOHT 0 October 1873. Z. M. heeft benoemd tot Minister van Oorlog de Generaal-Majoor WeitZOl- Dat verheugt velen en gelooven velen met ons dat moeijelijk een geschikter titularis voor deze gansch uiel benijdenswaardige portefeuille le vinden is. Waarlijk, er behoort tegenwoordig veel moed voor deze zware taak te aanvaarden. Te hopen is het, dat ons Parlement eindelijk zal beseffen dat een geschikt Minister van Oorlog niet móet worden gedwarsboomd in hetgeen hij voorstelt tot verbetering van ons krijgswezen en het behoud onzer koloniën al worden daarvoor zware o fiérs uit 's Lands schatkist en van de Natie gevorderd. Wie zal na Generaal Weitzel dan nog minister van oorlog willen wordenals ons Parlement ook hem door het weigeren dier offers en door het afstemmen van voorstellen lot legerorgani- satie enz. zal doen vallen Dat de krijg tegen Atchin die reeds veel vroeger in ons koloniaal belang en in het belang van alle in Üost-Indie handeldrijvende natiën ha<l moeten worden ondernomen thans door de Regering krachtig is en wordt doorgezet, ver dient waardering van Volksvertegenwoordiging cn Volk, maar dat is nog niet genoeg voor onze koloniale belangen. Het oog moet ook daaromtrent op de lockomst scherp uilzien; want omdat art. 185 van de Grondwet weinig of geen kans Reeft ooit le worden gewijzigd, zoo is het dringend noodig dat met klem de oprigting der geprojecteerde Indische Brigade hier tc lande wordt doorgezet en voorstellen daartoe door de Tweede Kamer met de minst mogelijke tijdverkwistende babbel zucht worden aangenomen, waardoor, zonder de Grondwet te wijzigen, vrij wel liet voor onze koloniale belangen beoogde doel wordt hcicikt zullende men daardoor in Nederland eene flinke en geoefende troepenmngt steeds beschik baar hebben, om bij eventualiteiten omnicide!, lijk per slooiuboolcii naar ludië te Luimen

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2