INBOEDEL, AMERSFOORT en OMSTREKEN kciiik ffc vei-dachle rol I,eel, goS|1(!cld wdko hem m hot rapport wordt toegekend, dan is het le verwonderen dat ook hij niet voor den krijgsraad wordt geroepen. In het voorgeleten gedeelte van het rapport t.en wij ook den prefect van politie Pt dir., twee agenten der algemeene veiligheid, onder bevel van kolonel Stoffel, en een geheel personeel van lieden optreden die met militaire opcralien niets te maken moesten hekben en het is nu reeds maar al te duidelijk gebleken dat Bnsatnes gedrag veel meer door politieke dan door strategische beweegredenen is geleid liet proces sal echter in descn nog veel aan hel licht moeten brengen. VersaillesII October. In het rapport wordt Buialne groolendccls verantwoordelijk gesteld voor de gebrekkige maatregelen om het leger van levensmiddelen te voorzien en de inten dance verontschuldigd. Hol scgtdat Bazaine zijne veranlwoordelijkheid heelt verdubbeld vooreerst door niet al hel noodige te doen om liet leger van krijgs- en mondbehoeften te voorzien, en ten tweede, door aan andeien on juiste mededeelingen te doen en hen daardoor te beletten de noodige voorzorgen te nemen. Het rapport bespreekt daarna het gedrag van Bazaine gedurende de insluiting. Toen hel algemeen resumé- voorgelezen was, waarin de aanklagten tegen Bazaine worden gerecapituleerd en verlangd wordtdat de maar schalk in staat van beschuldiging zal worden gesteld, beval de hertog van Aumalc de juati- ficatieve memorie voor te lezen die Bazaine vroeger aan de commissie van enquête voor de capilulfliën had ingeleverd. De memorie is eene bijna volledige herhaling van het reeds bekende boek van Bazaine over het Rijn-leger. Aan het slot der memorie zegt Bazaine, dat de gebeur tenissen sterker waren dan hij cn dat zijn ge weten hem niets verwijt. Hij verwijt zijne on derbevelhebbers, dat zij zijne beschuldigers zijn ge woi den. Na de voorlezing der memorie las de hertog van Aumale de hooldpunlen voor der acte van beschuldiging, waarin geconstateerd wordtdat Bazaine niet alles gedaan heeft, wat pligt en eer voorschreven. De zitting is verdaagd tot Maandag aanst. AMEUSl'OOBT Maandag 13 October 1873. Heeds in verschillende steden zijn commissien georganiseerd voor de feestelijke viering van de 25jarige regering in Mei 1874 van onzen voolgoliofdon Soiling en ook te Amersfoort rijst allcngskens meer en meer de wcnsch, dal xnede alhier zoodanige commissie in hel leven treedt. Gaarne zouden velen met ons zien dat hel initiatief'daartoe uitgaat van eenigc stadgenooten, voldoende populair kunnende worden geacht teneinde voor zoodanige feestviering geschikte eolega's om zich te scharen. Welligt zou het geachte bestuur der Afdeeling Amersfoort van bel Utrechlsch Genootschap van Landbouw en Kruidkundey dat in 1874 ook een leest, geeigend aan zijne genootschappelijke bedoeling, beoogt te vieren, zich bij zoodanige commissie gelieven aante- sluiten of bet bovenbedoeld initiatief nemen om met ter zake geschikte stadgenooten zoodanige commissie ui ticmaken en derhalve dooi veiee- viigde krachten welslagen zij verzekerd. Met genoegen zullen wij naar onze beste krachten alles trachten tc bevorderen wat daartoe kan leiden en zal het ons aangenaam zijn weldra te kunnen vernielden dal de opiigling wordt vborbcreid of dat zij reeds goede vorde ringen maakt. Bij voldoende inteekening zullen Dingsdag 21 en Woensdag 22 October e. k. buitengewone soiree's in Amicitia te Amersfoort worden gegeven door het beroemde concert-, operetlen- en gym- nastickgezelschap onder directie van den Heer Charles Henricibestaande het gezelschap uit Fransche, EngelscheHollandscbe en Duitsche artisten en zijn extra geëngageerd de beroemde gymnastiekers gebroeders Henrici, die den eersten gymnasliekprijs op het concours te Berlijn be haalden en in het Paleis voor Volksvlijt te Am sterdam uilbundigen bijval en roem hebben ingeoogst. Het is derhalve te hopen, dat door veler inteekening op de circulerende lijst voor deze twee soiree'sde optreding van dit gezelschap mogelijk woidt gemaakt en daardoor een alhier nog nimmer genoten amusement zal kunnen plnals hebben dat, naar ons voorgelegde aan beveling van geaccrediteerde zijde alleszins tal rijke deelneming verdient. In liet algemeen belang herinneren wij cr onze stadgenooten aan, dat aanst. Woensdagavond 15 Octoberte halfacht in de zaal van Amicitia eene vergadering, toegankelijk voor eenieder, zal gehouden worden tot opiigling ecner cholera- conmiisiie te Amersfoort en met referte aan hetgeen wij daarover in ons cxtra-courantnum- mer 2135 van Zaturdag 11 October jl. meer uitvoerig schreven veroorloven wij ons nog met een enkel woord aanlcsporen tol talrijke opkomst, opdat door zoo algemeen mogelijke belangstelling en medewerking de zaak zoodanig kan worden daargesteld dat zij meest mogelijke sympathie kan blijven inboezemen door hart reglementaire organisatie als anderszins, waartoe thans nog door eenieder kan worden medegewerkt; doch eenmaal reglementair gearresteerd, eenieder het zich zeiven zal te wijten hebben dat door zijne afwezigheid le dezer vergadering zijne denk beelden en voorlichting niet konden worden gewogen en ingang vinden en veler aanwezigheid derhalve veel goeds ter zake voormeld kan bij dragen. De Amst. Cl, behelst het volgende ingezonden stuk: De aanbieding van een ontwerp van wel tot wijziging der zoogenaamde geneeskundige wetten (een wel toch kan m. i. niet kundig zijn), en de toevalligheid dat op hetzelfde tijdstip mij ter ooren is gekomen het gevaar waarin dezer dagen hier ter stede een kind verkeerde van vergiftigd te worden ten gevolge van een vergissing, bragten mij tot het besluit het volgende ter openbare kennis te brengen, opdat, naar ik hoop, de bevoegde autoriteit hare aandacht er op moge vestigen. Bedoeld kind nl., een allerliefst zeven jarig meisje, kreeg in plaats van een lepeltje van het voor haar bestemde drankje een lepeltje van een vocht tot uitwendig gebruik bestemd de fleschjes stonden nevens elkanderen hoe onvoorzigtigook, de vergissing, allezins mogelijk, veroorzaakte dat de kleine lijderes vergil had tol zich genomen. Gelukkig was de hoeveelheid zeer gering, gelukkig was dadelijk hulp bij de hand en het kind en hare ouders kwamen er met den schrik afmaar er bestaan, helaas 1 voorbeden te over dal zulke vergissingen zwaar lijden en zelfs den dood ten gevolge hadden. Ter voorkoming van gevaar acht in het niet onnuttig ie herinneren een wettelijke bepaling die in Engeland is voorgeschreven de vloeibare geneesmiddelen voor uitwendig gebruik bestemd moeten zich bevinden in fleschjes van gekleurd en geribd glas. Door dezen voorzorgsmaatregel voorkomt men misvattingzelfs bij nacht zonder licht kan men hel ileschje grijpende aan de soort van het glas voelen of men het regte middel in de hand heeft. Zulk een vooibeeld verdient navolging. De Staats Ct. bevat voorts een koninklijk be sluit van den 3den October, houdende bepalin gen betredende visitatie, aangilie en vervoer van rundvee en het schorsen van markten cn open bare verkoopingen van rundvee, een en ander lol beteugeling der longziekte onder het rundvee. Bij kon. besluit van den 29sten September II. is uithoofde de tegenwoordige stand van den vee-typbus in het buitenland de opheffing toelaat van hel verbod van in en doorvoer van hooi en stroo in Nederlandhet kon. besluit van den 30slen April 1871 ingetrokken. Men meldt uit Kerkwijk van 8 Oct. Naar men verneemt zal de geachte hoofd onderwijzer, de heer van Heijniugen eerlang zijne betrekking nederleggen. Ten volle heelt hij ook een eervolle rust verdiend. Omstreeks 55 jaren mogt hij hier aan het hoofd der openbare school staan. Hoewel men zijn besluit met leedwezen ver neemt moet men zulks toch billijkendoch hij zal voortdurend in onze herinnering voort leven. Moge hij nog vele jaren de aangename herinnering van eenen welvolbragten werkkring smaken 1 Naar wij vernemen was de najaarsmarkt te Druten verleden Donderdag zeer druk bezocht, bij een aanvoer van omstreeks 600 stuks vee aan de lijn. Hoewel de handel zeer levendig waswaren de prijzen in flaauwer stemming. Er is eene komeet in aanlogt. De sterrekun- digen hebben een merkwaardige komeet ontdekt, dio met den telescoop gezien en eiken nacht meer tot de aardbewoners nadert. Haar staart ontwikkelt zich in evenredigheden bij de be roemdste kometen onbekend. Weldra zal men haar met hel bloote oog kunnen zien. De Corr. Havas meldtdat twee personen die Dingsdag jl. te Bijssel waren aangekomen en daar vijf personen voor het Nederlandsch- Indische leger hadden aangeworvendoor de gendarmerie deswege in hechtenis zijn genomen. Bij het onderzoek van het wetsontwerp tot wijziging van hooldstuk V der hcgiooling van de Staatsuitgaven voor het diensljaar 1872, hadden eenige leden bezwaar tegen de verhooging van die subsidie voor de Weener tentoonstelling met /25,000. Zij waren van meening, dal de subsidie in het gelieel vrij hoog is en betreurden dit te meer, omdat naar hun oordeel op die tentoonstelling door Nederlanl weinig is gepres teerd. Ook werd gevraagd om welke reden de Regering zich tot deelneming aan de tentoon stelling hoegenaamd niet schijnt le hebben ge wend tol de hier te lande bestaande landbouw- maalschappijen. Door den aanmaak van ruim zes millioen stukken van 10 ct.1 ct. en ct. aan 's Rijks Munt in den laalsien lijdbestaat cr weder overvloed van zulke pasmunt en kan dus de ruime omloop van vreemde, voornamelijk Bel gische stukken niet aan behoefte worden toege schreven. Dat der speculatiezuchtwaardoor deze voortdurend onze grenzen overschrijden zoo vrij spel wordt gegevenvindt alleen zijne oorzaak in de handelingen van het publiek, dat klaagt over de circulatie van zoovel builen- landschc centen en zichzelf toch zoo lauw toont in de wering daarvan. Nam iedereen naar mate hij daartoe in slaat ishet besluitom zulke centen niet in ontvangst te nemen voorzeker de omloop zou spoedig merkbaar minder worden EX-KEIZER NAPOLEON. De ei-koizer Napoleon had zeer veel te lijden ran rheomatiek. De geneetheeren die hem in behandeling hadden hebben verklaard dat hij sedert verscheidene jaren niet maer van rheomatische pijnen te lijden had. Uitgezonderd de ontsteking der nieren en de liekte der steen was zijn ligchaam in een goeden staat van gezondheid, .\llen hebben verklaard dat hij deze algemeene staat van gezondheid to danken had aan het Eau d'Anven van Aug. de Marbaixnooit waachtc of baadde hij zich of hij stortte eerst eenige flacons in het water bij vochtig weder had hij altijd de gewoonte om de ledematen die hem pijn deden er mede in te doen wrijven. De doctors hebben verklaard datindien zij de ontsteking der nieren geweten hadden of hadden kannen voorzien deze gemakkelijk had kunnen verdreven werden door het Eau d'Acven (royale), maar men kende die ziekte niet anders leefde hij misschien nog. Napoleon waa zoo aan deze parfumerie gehecht dat hij nog eenige oogenblikken voor zijn dood zijn zakdoek aan zijn mond bracht om die heerlijke gear in te ademen. ADVERTENTIE N. Die iets te vorderen hebben van- Ywi* of verschuldigd zijn aan de nalaten schap van Mejufvrouw S. M. JUTTING den 22e Juli jl. alhier overledenWorden verzocht daarvan vóór den 22» dezer maand opgave of betaling te doen ten Kantore van den Notaris Mr. DE LOUTER. Ons doel is bereikt. Hartelijk iWbA dahk aan allen, die daartoe hebben medegewerkt. Amersfoort, 13 October 1873. D. P. M GRASWINCKEL H. W. KAT,FF. De ondergeteekenden Bierbrou- wers te Amsterdam, geven hiermede kennisdat zij voor al» hunnen DHPóTHOUDER aangesteld hebben J. A. L. H A A R S Lan gestraat hoek StoovestraalWijk B N#. 54, terwijl zij beleeld hun fabricaat minzaamst aanbeveelen. P. S. RENDORP. HEDEN ONTVANGEN Gerookte Pnliug Paling in gelei per Moot en per Potje Krouiuiestraat JACOBS» De Notaris G A. VAN WERK HOVEN te Amersfoort, zal op Dingsdag en Woensdag den 28e en 29e October 1873 telkens des morgens om ure, ten sterfhuize van den EdelAcht- baren Heer D. SCHEERENBEBGaan den Kampstraat aldaar om contant geld publiek verkoopeu eeu netten en goed onderhouden bestaande in chiffonnièressecretaires buffetmahoniehouten ronde en ovale tafels, stoelen met zittingen, spiegels, schilderijenmangelpersbedden met toebehooren, ledikanten met be hang statie- en ophaalgordijnen. vloer- kleeden en karpetten, tafel- en linnen goed porceleinkoper-glas-blik- tin- en aardewerk, enzv. Daags te voren op de gewone uien te bczigtigen.

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 3