Vrijdag 17 October 1873. M 2157. Zoraerdieiul aangeving 15 Mei 1873. Nederlandscue Centra al-Spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 7.44, 11.1, 2.17, 3.18, 8.18. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 8.49, 9.43, 1.34, 6.16, 8.59.—. COIUIT. Diligence-Diensten Van Amersfoort naar Maarsbergen 's morgens 6( op de eerste treinen naar Arnhem, en namiddag 6 uur. Van Amersfoort naar Barneveld 'savonds 9 na aank. der laatste trein. Van Barneveld naar Amersfoort 'fm. 9 u. D' 'g e- ienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam 1u. nam., van Soestdijk 2J u., van Baarn 3 u., Ecmnes 3}., aank. te Amsterdam te 6 uren. ■tifwrfl.r lit Dan^rA*9*,ond- AbonnemeoUprij» per kwartaal franco per poil 1.15. Prija der Advertentien van 1 tot 6 regel» 60 Cta; elke regel a fi—H 5 T officieel, en onteigen. Ailverlentiëo per regel 15 Cu. Reclame, per regel 20 cent. Aft. nimmer» 10 cent» Be»tellingen bij den Ditg. A. U. van CUtffte C Ah!" ,^rt0^C.,'!rmnt' S,00TetlrMl b,J de b.06«tra.t. Wijk B, N*. 33, en bij alle Boekhandelaren en Po»tdirectearen io het Kijk. Brieven franco. Advertcntieo voor dit blad Bit Roller dam worden aangenomen door het Algemeen Adverlentiebnraeu van Num en v»a Oir...Wijn.traat, Rotterdam. Kennisgeving. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT brengen Ier kennis van de ingezetenendat de Commissiedie zich gedu rende onderscheidene jaren heeft heiast n\et de bezorging van spijzen aan bchoeftigen, zich weder bereid heeft verklaard om gedurende den aanstaanden «inter hare pogingen tot leniging van de armoede, voorttezetten. Burgemeester en Wethouders openlijk hunnen dank betuigende zoowel aan de bovengenoemde Commissievoor hare belanglooze en edelmoe dige werkzaamheidals aan de Ingezetenen voor hunne milddadige medewerkingmaken tevens bekend dat de Commissie voornemens isoin op Maandag, den 20. October e. k. aantevangen inet het openen der aan de huizen te doene inschrijvingen tot deelneming aan het uitdeelcn van spijzen gedurende den aanstaanden winter; terwijl ue ingezetenen dezer gemeente dringend worden aangespoord oin door ruime inteekeningde heilzame pogingen dier Commissie te ondersteunen en daardoor hunne belangstel ling in deze zoo nuttige inrichting te toonea Amersfoortden ld. October 1873. Burgemeester cn Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De SecretarisA. G. WIJERS. W. L. SCHELTUS. LL1ST VAN BRIEVEN aan perionen geadrettcerd wier adret al» onbekend is opgegevenverzonden onder het pottmerk Amersfoortgedurende de tweede helft der maand Sept. 1873. plaats van namen der geadresseerden. bestemming. 1. Palacbete Amsterdam. 2. Wed. de Blecourl idem. 3. Dekkera idem. 4. A. J. Blomidem. 5. J. van Dam idem. 6. P. LodeboerHoogezand. 7. A. Smit en ZnRotterdam. 8. Wed. G. A. Orten a 9. Wed. Cleijnderd. Spaarndam. 10. Mevr. Vermeu,on Woerden. Van de Hulpkantoren Baarn. 11. J. H. Cozijnse Utrecht. Laren. 12. J. HeibrokAmsterdam. 13. F. Schram Regthebbenden vervoegen *ich aan bet post kantoor te Amersfoort. 5___?!===shM=s-aaH» Politieke Revue. De kansen voor de monarchie metChambord verminderen in Frankrijk. Rouher, de volbloed Bonapartistdie ecne volksstemming over den Regeringsvorm wenseht, heeft de Napolconisten in de Kamer ter con- lercntie bescheiden op 15 e. k. Zevenentwintig leden van den Parijschen ge meenteraad schreven aan Afgevaardigden der Nationale Vergadering, dat deze geen regt heeft de Volks-Souvereiniteit te schenken en dal het Fransche Volk niet gediend is van den Graaf van Chambord. Omtient dezen schrijft het Panjsche blad de Tempt, dat hel zijne vroegere mededeelingen kan bevestigende Graaf van Chambord wil de witte vlag niet loslatenen om zich aan bezoeken te onttrekken is hij in Opper-Oosten- rijk gaan jagan. Een laatste poging tal worden beproefden meer bevoegde onderhandelaars zullen vertrekken om aan den Graaf van Cham bord het minimum der eischen van de Commissie van negen over te brengen. Evenals Thiert ziet de Toequeville 's Lands heil alléén in een Republikeinscheconservatieve Regering en nu maakt de heer Germoniére wel de opmerking: .De Republiek! Welke Republiek verlangt ge Er zgn verscheidene en tot dusverre hebben wij de goede nog niet gevonden"; doch hei Journal dei Débat» zegt: »Het schijnt niet dat hij en zijne collega's zich veel moeite gegeven hebben om de goede Republiek te vinden. Na den 24sten Mei werd de reglerzijde wettelijk beheerscheres der Republiek zij was het best in staat eeue ondervinding op te doen met die Republiek aan welke zij de voorkeur zou willen gevenmaar zij maakte van hare magl geen ander gebruik dan om de Monarchie te willen herstellen en dus mag meu geruslelijk haar toevoegen gij heb: de goede Republiek niet gevonden, omdat gij ze niet hebt gezocht Met betrekking tol het laatst geleverde gevecht lusschen de republiekeinsche troepen en de carlisten meldt de Timet dat hel niet beslissend is geweest. Een correspondent van dit blad in het carlislisch kamp berigt in een telegram uit Cerangui van 10 October het volgende «Ge neraal Moriones is heden ochtendmet 8000 man republiekeinsche troepen en 16 stukken geschut van Puenle la Reyna naar Stella opgerukt. Generaal Oliomet 5000 man en 4 kanonnen, trok hem te gemoeten bij Maneria raakte men slangs. De republiekeinen hebben eerst de posi- tiën van Ollo weggenomen maar werden later met zeer groote verliezen teruggedreven en trok ken in verwarring naar Puente la Reyna terug. De verliezen der carlisten zijn niet gering. Ik zag een groot aantal republikeinsche soldalen dood op het slagveld liggen." Ia de thans ontvangen beriglen uit Batavia van den 30slen Augustus komt zeer weinig belangrijk nieuws voor. De legerkommandant had eene soirée gegeven, teneinde de opper en hoofdofficierente Batavia aanwezigmet generaal van Swieten nader in aanraking te bren gen. De luit. ter zee Marinkelle, vroeger adjudant van wijlen generaal Kohieris tot adjudant van g^teraal van Swieten benoemd. Terwijl intusschen alles wordt in gereedheid gebragt voor de tweede expeditie tegenover Atchinkomt in het pas verschenen koloniaal verslag over 1873 eene uitvoerige beschrijving voor van de eerste krijgsverriglingen tegen dat rijk. Daarin lezen wij de volgende zinsneden Even vóór dat de terugtogt op den 16 Apriltoen de laatste aanval op de versterkingen van Atchin plaats had was bevolen, gelukte het der 2de compagnie van het 3de bataillon van een der vijandelijke werken de poort open te slaan en binnen te dringen. De magt was evenwel te. zwak om den vijanddie achter een tweede versterking en uit de naburige huizen en van achter de boomen haar van alle zijden bestookte, verder terug te dringen, zoodat de commanderende officier hel succesdat door de reeds aangevangen retraite niet opgemerkt werd, moest opgevenen de rest onzer magt ziende aftrekkendaartoe ook moest besluiten." Door deze officiële mededeeling wordt eeniger- mate het gerucht opgehelderd, waarvan in particuliere beriglen over de krijgsverrigtingen sprake is geweest, namelijk dat een gedeelte onzer troepeu werkelijk reeds den kraton was binnengedrongen toen de aftogl bevolen was. Volgens hetgeen vroeger in hel verslag voorkomt, behoorde die versterking tot de vijandelijke werkengelegen lusschen de missigit en de plaats, waar zich de kraton moest bevinden," en welke, volgens een verkenning van den ▼origen dagwegens het te doorloopen terrein niet kon worden omgetrokkenzoodat tot jen aanval op die versterkingen zeiven werd over gegaan. De Londensche Timet heeft een particulier cor respondent uitgezonden om getuigen te zijn van de tweede expeditie tegen Atchin. Deze schrijft uit het Nieuwediepvan waar hij met de Celebes vertrokken is, dat de Nederlandsche regering vol vertrouwen is op hel welslagen der expeditie en dal zij gelool.dat de Atchinezen reeds wenschen vrede te maken. De expeditie zal volgens dezen correspondent omstreeks het einde van November van Padang vertrekkenen men hooptdat zij hoogstens vier of vijf maanden zal behoeven te duren. Proces Bazaine. Het hoofdstuk over de capitulatie van Metz in het rapport uitgebragt in de zaak van Bazainet behandelt in hoofdzaak de voorwaarden der capitulatie en is zeer bezwarend voor den maar schalk ten opzigte van 1°. het lot der officieren en manschappen van het leger onder zijne bevelenvoor wier eerste verpleging niet eens was gezorgd, en de overhaastingwaarmede de maarschalk zijn le ger nadat de capitulatie gesloten wasver waarloosd en verlaten heeft 2°. de overgave van het materieelaan ge schut draag'ja' ''ens en munitie eene waarde van ruim Z6 u.. Ir. bedragende. De maarschalk had de officierenmet die overgave belast, in den waan gelaten, dat die overgave slechts tijdelijk en tol aan hel sluiten van den vrede wasniettegenstaande daarvan nergens in de capitulatie eenige voorwaarde ge maakt was. Eveneens was met de vaandels en standaards gehandeld. Merkwaardig is het einde van het hoofdstuk. Had maarschalk Bazaine voor of op 1 Sept. behoorlijk orde gesteld op de levensmiddelen die toen voorhanden warenzoowel binnen als buiten de vestingen eene rationeering voor het leger in de vesting vastgesteld op 500 gram brood, 350 gr. vleesch en 5 kilo foerage per paarddan ware de voorraad 30 dagen langer, en zonder gebrek, voldoende geweest. En had hij zooals eer en pligt hem geboden, voor 1 Sept. de legerplaats om Metz verlaten en ware hij niettegenstaande alle verliezen door gebroken dan had de vesting voorraad genoeg gehad voor een beleg van 3 maanden, gerekend tegen 160,000 rations per dag. Dien dien tegenstand der vesting zou het leger van Prins Ftederik Karei voor en om Metz bezig gehouden en dus niet in slaat geweest zijnom in December met zooveel overwigt aan de Loire op te treden en de voordeelen daar reeds door een nieuw te zamen gesteld leger onder generaal Aurelles de Pnlvdine bij Coulomniers op het Beijersche legercorps be haald in eene nederlaag en bezetting van Orleans te veranderen En wie kan zeggen welke uitkomsten er dan niet bekomen zouden zijn Het ontzet van Parijs en geheel andere en gunstige vredesvoorwaarden hadden de gevolgen

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 1