kannen zijn van het doorzetten van het succes door het Loire-leger reeds bevochtenmaar door de ovci mvgtonder Prins Fredenk Karei van Metz opgeruktgestuit en in eene neder laag veranderd, Deze beschouwing, in 'l einde van bedoeld hoofdstuk opgenomengeelt den rapporteur aanleiding te zeggen: Sédan, Metz, Orleans, de naam van Bazaine zullen steeds aan de groote krygsrnmpcn der militaire geschiedenis van 1870 verbonden blijven. AM EBSFOOIIT Maandag 16 October 187 3. Maandag, den 20. October 1873 des na middags te één uurzal de g0U100Ilt0raad. van Amersfoort eene vergadering houden, waarin de punten van behandeling zijn 1°. Begrootingen van bet Burgerlijk Armbe stuur, het Weesbuis en de Schutterij voor 1874. 2*. Gemeenle-begrooiing voor 1871, met re kwesten om verbooging van jaarwedden cn voorstel van Burg. en Welb. aangaande de bestraling. 5°. Staten van oninbare posten ter zake van den hoofdelijken omslag en de hondenbe lasting, dienst 1872. 4°. Eerste aanvullings-kobier van den hoofde- lijken omslag, dienst 1873. 5°. Verzoek van den beer Mr. .4. R. van Bel om eervol ontslag als curator der Latijn- scbe scholen. De Commissie tot uitdeeling van spijzen aan beboeltigen zal, blijkens eene in dit blad opgenomen openbare kennisgeving van het Ge meentebestuur, eerlang weder bare gewone jaarlijkscbe werkzaamheden aanvangen. Hare onvermoeide pogingen om den nood der armen gedurende de wintermaanden te lenigen, zulleu naar we ons voorspiegelen, evenals in vorige jaren weder leiden tot eene ruime deelname aan de gebruikelijke inschrijving door gegoede ingezetenen dezer gemeente. Niet onopgemerkt meeneu wij te mogen laten dat de leden dier Commissiewelke in den regel bare bijeenkomsten tot dus verre hield in eene der zalen van bet Stadhuis, onlangs eene welingerigte kamer voor het houden van ver gaderingen heelt doen bouwen aan de localen der kokerij op bet Singel. De behoelte aan eene behoorlijke vergaderzaal in bet gebouw zeil deed zich dan ook meer en meer gevoelen, en schijnt den Heer C. Dromsinds 25 jaren ijverig lid der Commissie, op het denkbeeld te hebben gebragt om tot den bouw overlegaan en de daaraan verbonden uitgaven voor geza menlijke rekening van de leden te nemen als voorsteller moet bij zich tevens bereid verklaard hebben een goed deel der kosten te dragen van een paar andere leden volgde daarop de toezegging van belangrijke bijdragen terwijl de overige leden van de Commissie goedvonden ter bereiking van het beoogde doelhel bedrag der ontbrekende gelden voor hunne rekening te nemen. De vergadering van belangstellenden in de oprigling van een vereeniging tol bestrijding van epidemische ziekten te Amersfoort (een zoo gen. cholera-commissie die), welke gisteren Woens dagavond weid gehouden in Amiciliawas niet zoo druk bezocht als men bad mogen verwachten. De tijd ontbreekt on* van die belangrijke bijeen komst een uitvoerig verslag te geven wij ver melden slechtsdat een ingezonden stuk van Ds. J. H. van Bossem alhier werd voorgelezen en voor kennisgeving aangenomen dat de sta tuten werden vastgesteld en de vijf dignitarissen van het Hoofdbestuur werden benoemd; dat het Hoofdbestuur later zal worden aangevuld door de Voorzitters der wijkcommissieswelke door deze zullen herkozen wordendat eenige leden van bet voorloopig bestuur verzochten niet in aanmerking te komen tot leden van het hoofdbestuurwaartoe werden gekozen Ds. W. J.Mansscn Voorzitter)Dr. E. D. PjzelV icc- Voorzilter)Jok. Keijser (Penningmeester), P. A. Huet (le. Secretaris) en Dr. J. Nieuwenhuyzen Kruaman (2e Secretaris); dal aanwezigen als lid of donateur tot de Vereeniging zijn toegetreden en vrouwen volstrekt niet van bet lidmaatschap zijn uilgesloten. Heden heeft de Arrond.-Reglbank te Amers foort uitspraak gedaan in eene, inzonderheid voor grondeigenaren belangwekkende zaakop Donderdag 2 October jl. door de Reglbank als volgt behandeld Verschillende personen, in het najaar van 1872 jagende met schriftelijke vergunning der grond bezitters op gronden te Eemnesondervonden bekeuringen van een' rijksveldwachter op motief dat deze gronden onder het ressort van het jagtregt vau Zt K. H.'Prins Hendrik der Ne derlanden waren gelegen. Voor den Heer Kantonregter te Amersfoort gedagvaard, beweerde een der bekeurden «dat hier geen ovei treding was geschied, vermits het jagtregt van Z. K. H. den Prins geen wettelijk rcgl van bestaan had"zoodat de Heer Kan tonregter do vcrvolgiug tegen deze personen schorsteaannemende dat deze verdediging een geschilpunt van burgerlijk regt daarstelde. De (looge Raad der Nederlanden veinietigde echter het vonnis dezer schorsingverwijzende de zaak naar de Reglbank te Amersfoorten bij de behandeling der zaak aldaar zijn alle bekeur den afwezig geblevenmet uitzondering van één, die het le laste gelegde erkende en voor wien als verdediger Jhr. Mr. E. N. de Brauw van 's Gravenhageoptrad. Na het hooren van nog een getuige, ging de Heer Substituut-officier van justitie Jhr. Mr. M. IV. C. de Jonge, zich, naar hetgeen in deze zaak was voorafgegaan den aard der verdediging voorstellende tot de uitvoerige behandeling van drie vragen over luidende 1°. Was het wettelijk bewijs voor het te last gelegde aanwezig 2°. Kon hier schorsing van het geding worden uitgesproken f 5". Bezat Z. K. H. Prins Hendrik der Neder landen het heerlijk jagtregt T Betreflende punt 1 achtte de E. A. Heer Subst.- Officier het wettelijk bewijs voldoende geleverd door de processen-verbaal, bekentenis en verkla ring van den getuige. Omtrent punt 2, de schorsing, oordeelde Z. E. A. dat eene kwestie over heerlijk jagtregt geen geschilpunt van burgerlijk regt, doch van staatsregt uitmaakte, mogende door den regter de schorsing worden uitgesproken alleen in het eerste geval. Wat punt 3, het jagtregt vanZ. K. H. den Prins betrelt, zoo was door Z. E. A. zeer naauwkeurig de geheele geschiedenis van dit regt nagegaan, hoe de Staten van Utrecht, daartoe bevoogd als Souvereine Staten eerst aan den stadhouder Willem III, bij resolutie van 20 September f674, en later aan den stadhouder Willem IV, bij resolutiën van 16 Julij 1740 en van 27 Augustus 1750 het jagtregt in de heerlijkheden van Soest, Baarn terEem, de beide Eetnnessen en in de Leusdcnsche Bosschen eeuwig en er felijk hebben gedefereerdhoe bij de omwen teling van 1795 de goederen van den stadhouder onder scquesiralie zijn gesteld, en bij tractaat met de Franse he republiek van datzelfde jaar aan den Staat zijn opgedragenhoe bij de staats regeling van 1708 alle heerlijke region zijn op geheven, doch bij besluiten van den Souvereinen Vorst van 1814 zijn hersteld en hoe hij do- Wel van 8 Jnlij 1815 het jagtslot Soestdijk, met alle ab- en dependentiënaan den Kroon prins (later Koning Willem II) voor hem en zijne nakomelingen in vollen en vrijen eigen dom is afgestaan. Z. E. A. requireerde, naai het aangevoerde, schuldigverklaring, o-n veroordeeling der be klaagden tot geldboete. Door den verdediger Jhr. Mr. de Brauw werd daarop, wederleggende het aangevoerde, de schor sing der zaak gevraagd, trachtende daarbij aan- teloonen zoowel op grond der rcgtsgeschicdenis in ons vaderland als van de verklaiing der verschillende door hem aangehaalde schrijvers, dat het heerlijk jagtregt geheel verschillend van het heerlijk regt van hooge en lage jurisdictie en andere region van zuiver privaat regter- lijken aard is. Vervolgens werd beweerd dat we bij de besluiten van den Souvereinen Vorst de eigenaars van heerlijkbeden in hunne regten zijn hersteld, doch dat geen heerlijk jagtregt, niet aan de heerlijkheid verbonden, is terug gegeven. Opziglcns meer bepaaldelijk het jagtregt van den Prins vrerd de wettigheid daarvan op dc volgende gronden betwist f. omdat blijkens besluit der Staten van Utrecht van 27 Augustus 1750, het heerlijk regt in de beiue Eemneseen in banden van een particulier was en de Staten aldus nau Prins Willem IV enkel dc hooge jurisdictie en het jagtregt aldaar hebben kunnen gevenvolgende daaruit dat dc Prinsen van Oranje nimmer zijn geweest eigenaren dier heerlijkheden; 2. omdat bij de aangehaalde besluiten van 1814 de heer lijkheden wel aan particulieren zijn teruggegeven, maar niet aan den Staatdie eigenaar der kwestieuse heerlijkheden was geworden door hel tractaat van 1705 en 3. omdat aan het lustslot Soestdijk nimmer heerlijkheden zijn verbonden geweest en de schenking van dat slot aan Ko ning Willem II, met alle ab- en dependentiën, derhalve ook geen heerlijk jagtregt incdcbragt. "Daarna had nog korte re cn dupliek plaats. De Reglbank heeft heden hij gemotiveerd von nis aangenomen dat de verdediging vau dcu ver schenen beklaagde een geschilpunt van burgerlijk regt betreft, van welks beslissing de wanrdeering der te laste gelegde feiten afhangten mitsdien de schorsing van het geding bevolen, totdat, door den burgerlijken regter, omtrent hel jagt regt van Z. K. II Prins Hendrik der Nederlanden zal zijn uitspraak gedaan. Maandagavond e. k. heeft, blijkens onder staande advertentie, eene voorstelling in Amicilia plaats van het tooneclgczelschap uit Amsterdam onder directie de Heeren BoasJadels en Louis Bouwmeesterzullende alsdan worden opgevoerd het beroemde Drama De Blinde en zijn Arts waarin door den Heer Louis Bouwmeester en Mevr. Fr enkel-Bouwmeester hoofdrollen worden vervuld, evenals in de lieve vaudeville Een Notaris in de Klem. Men mag de hoop koesteren dat een talrijk publick de voorstelling zal bijwonen omdat het alleszins in beide stukken en de gemelde tooneelisten aanleiding vindt zekei te kunnen zijn eenen hoogst genoegel ij ken looneelavond le -zullen doorbrengen. Blijkens onderstaande advertentie wordt eenieder uitgenoodigd tol het houden eener vergadering op morgenavond, ten einde een en ander te besptekeu enz. voor eene feestviering te Amers foort bij de 25jarigO regering van onzen veolbomindon Koning. Het verheugt ons dat alzoo reeds openlijk geost en leven omtrent de viering vau dat verblijdend nationaal feest zich te Amers foort beginnen te kenschetsen en tevens met genoegen wordt de courant beschikbaar gesteld oin tot alles medetcwcrkcn wat, onder alle standen en gezindten, eondragtig en in liefde tot betamelijke feestvreugde, en hetgeen daar mede in verband staat, doelmatig mogelijk zal kunnen leiden. Voor Oranje, en Vaderland, en mot Oranjezij aller leus I Onder deze leus zij alles wat van voorheen minder harmonieusc heriuucringen naliet ver geven en vergeten. Onder deze leus moeten vijanden van vroeger elkander broederlijk de hand reiken en vriondon worden teneinde gemeenschappelijk tot een luis terrijk nationaal leest medetewerken. Dochnu eerste slappen voor het feest ge schieden wachle men zich voor overijling, want er is nog eene tijdruimte van nagenoeg zeven maanden, zoodat thans voldoende zal zijn eene onderlinge bespreking der zaak, teneinde in eene of andere latere vergadering tot het kiezen van bestuur of commissie enz. overlegaan, waar voor thans nog geen haast isook omdat morgen de Vrijdagavonddaarvoor een minder geschikte avond is en mede de verdenking moet worden vermeden dat die benoeming tot bestuurslid uit eerzucht of andere beweegredenen bij over rompeling geschiedt. Men boude ons deze opmerking ten goede, als spruitende uit belangstelling tot het goed organiseren der zaakdie bij haastige grondslagen en te spoedige bestuursbenoemïng gevaar zou loopen minder doelmatig te worden georganiseerd. Dc geheele uilslag van het jongste najaars examen voor acten van bekwaamheid tot het geven van lager onderwijs, van 1—8 Oc tober voor de provincio Utrecht te Utrecht gehoudenwas als volgt Aangemeld Aan "t examen ToegcL Afcew. deelgenomen. 1« 11 6 t 2 3 18 11 7 0 0 3 2 2 1 1 O 4-0 80 öl 29 Evenals ten vorigen jare zal tol opstalling van wegens longziekte verdacht vee geen ver gunning worden verleend tenzij eene verklaring van den geëxamineerden veearts worde over- gelegd, constaterende dat zoowel het verdachte als hel niet verdachte vee van den koppel is ingeënt. De aanbesteding van het onderhoud der groote wegen le al. in de provincie Utrechtgedurende dc jaren 1874—1876, zal te Utrecht in 't Gou vernementsgebouw op Zulurdag 22 November e. k. plaats hebben. Te Soest is op nieuw een geval vau Iong- ziokto voorgekomen in een koppel van 16 stuks vee vau den veehouder IV. van Logtenslcin. Het Hoofdonderwijzers17 Hoofdonderwijzeressen 5 Hulponderwijzers 19 Hulponderwijzeressen. 9 m (iymnnstiek2 Wiskunde2 Teekencn (Onderwijzer) 1 j Onderwijzoresa. 10 Lngelsrli J Onderwijzer 1 Vrouwelijko Handwerken. 5 Totaal90

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2