•de republiekeincn of aan de constitutionnecl- tnonarclialcndoelt zij kwamen nieten ten gevolge hiervan heelt de regterzijdo o. i. veel terrein verloren. Aanstaanden Woensdag zal de strijd te Versailles beginnen gelijk wij reeds deden opmerken ral al dadelijk de benoeming via don voorzitter der nationale vergadering -aanleiding geven tot het voorspellen bijna met zekerheid aan welken kant de overwinning zal wezen Grévy voorzitter beteekent de republiek; Uuffet voorzitter beteekent het legitieme konin grijk de priesterregering. Als ware bel bij wijze van dobbelspel het misschien zeer geringe aantal stemmen, waarvan de beslissingalhangt, vergeleken bij de oogen van dobbelstecnen, moet uitgemaakt worden welke staatsregeling Ftankrijk hebben zal. Hoe de uitslag ook wezen moge, 's lands toestand blijft onzuiver; doch genoodzaakt van twee kwaden hel minste te kiezen, behooren de vertegenwoordigers der voorzeker niet repnbliekeinschgezinde en waar schijnlijk voor een groot deel onverschillige natiewillen zij van ware vaderlandsliefde blijken gevende voorkeur te geven aan de 'behoudende republiek, zij het dan ook in schijn, zoo als het geval is, in afwachting van.... niet van de monarchie met Bourbon maar misschien van het keizerrijk inet Napoleon IV. Mogt do monarchie met Bourbon werkelijk hersteld wor den mogt de reaclionnairc partij zegevieren welk oordeel is dan uit te spreken over de zonen en kleinzonen van Lodewijk Fiiips, den consti- tutionneelen koning, den roi bourgeoisdie, door hunne onderwerping aan den Icgiliemen preten dentdoor het verloochenen van de beginselen van hun geslacht, tot die zege der legitimisten en ultramontanen de hand hebben geleend. En mogt Eugenia de Montyo, gravin van Teba eens in Parijs als keizerin-moeder naast haren zoon zich vertoonen moet ook zij dan niet daakbaar zijn aan den graal van Parijs, den hertog van Nemours enz. Ook in Saksen is het waar le roi est mort vive le roidaar koning Johan is overleden. De overleden vorst werd geboren den 12 'December 1801. Zijn vader was Maxirniliaan Maria Joseph, geb. 1750, overleden 1838. Deze had in 1830 door het overlijden van zijn broe- •der, koning Anton Clement Thcodoius, aan spraak op den Saksischen troondoch deed daarvan afstand, en r.a beklom zijn oudste Zoon, •F reder ik August de II den Saksischen troon en regeerde tot 1854, toen hij door den thans overleden vorst werd opgevolgd. De tegenwoor dige troonopvolger, prins Frederik August Albert, werd geboren 23 April 1828, huwde 18 Juni 1853 met prinses Carolinedochter van Gustaaf, vorst van Wasa. Allerlei. Tegen middernacht is Dingsdag le Parijs brand in dc opera in de rue Pcllelier ontstaan, naar het schijnt in de bewaarplaats der costumes. Tegen een uur stond bet gebouw aan den kant van de rue Rossini geheel in brand die zich ia weerwil dal de brandweer onmiddellijk bij dc hand was, snel uitbreidde. In dc aangrenzende stralen was het bijna niet uil te houden van den rook, en de vlammen wierpen een rooden gloed op den boulevard des Italiens terwijl een regen tir vonken viel. Er was dien avond geen voorstelling geweest- De opera dateerde van 1820 toen het vroegere gebouw moest worden afgebroken om vervangen te worden dcor eene chapelle expiatoire voor den moord op den hertog van Berry gepleegd. Men vreestdat de rijstoogst in Bengalen ge- keel mislukt zal zijn en hongersnood hel digst bevolkte en vruchtbaarste gewest van Hindustan zal teisterenals de regering geene spoedige en afdoende maatregelen neemt. In de verschillende republieken van Zuid- Amerika is hel tegenwoordig treurig gesteld. Panama is ten gevolge van eene uilgebtokene revolutie in groote beroering; na lang weigeren heelt de president der republiek het aanbod van de Vereenigde Staten aangenomen om langs den spoorweg de vreemdelingen te beschermen. In Guatamala is een beslissende slag geleverd. Solaret versloeg de rebellen onder Miranda en nam dezen gevangen. Twee andere hoofden van den opstaod don Castro Alvarado en don A. Munoz lijn dood. Palacio is door Solaret en Slreber omsingeld. Ia Bolivia heerschi burgeroorlog.— Van San Domingo wordt gemeld, dat generaal Carcia, die zich onlangs bij president Bit aangesloten had, weder tot de rebellen is over- geloopen en veel voorraad en ammunitie mede genomen heeft. Voor een paar dagen werd gemeld dal ein delijk tc Ncw-York een luchtballon was opge stegen met bestemming naar Europa. De badon heelt echter tur het schijnt geen luchtstroom van hot Westen naar het Oosten, die men be weerde dat op zekere hoogte moest gevonden worden getroffen. De ballon raakte in een mist verzeild waar door hij aanzienlijk in zwaarte toenamen kwam ten slotte in Staat Connecticut teregt. De diie reizigers sprongen er op eene nog al aanzienlijke hoogte uit en bekwamen eenige kneuzingen. De ondernemers van de zaak, de eigenaren van het tijdschrift de Graphichebben intus- schen viij wat entreegelden gebeurd en denken dan ook spoedig een nieuwen tocht in de lucht te laten doen om den luchtstroom van het Westen naar het Oosten te zoeken. De weten schap dat deze proefneming hun geen wind- eijeren legthebben ze. Men meldt uit Stecnderen, van 51 Oct. Op den jongslen zitdag van den waarncmcnden ontvanger der directe belastingen was dc toeloop der belastingschuldigen zoo groot en de lust om te betalen zoo bijzonder, dat de zitting elke vijf minuten geschorst moest worden en het zeer mocijclijk viel de noodige orde en stilte te handhaven. De deurwaarder had dan ook niet minder dan 400 sommatiön voor den betaaldag rondgezonden: eene nieuwigheid ten onzent, waarover de meeste lieden niet zeer geslicht waren en over welke zij luide hunne ontevre denheid te kennen gaven. Het provinciaal geregtshof in Noord-Holland heeft Vrijdag jl. uitspraak gedaan in de zaak van Adrianus en Cornells Sengers eu Jan Komen, allen van Heiloobeschuldigd de eerste en tweede van bedriegelijke bankbreuk en de derde van valschheid in geschrifte. Het hof heeft hen schuldig verklaard aan de hun ten laste gelegde feiten en hen veroordeeldden eersten beschul digde tot negenden tweeden tot drie en den derden tot twaalf maanden cellulaire gevange nisstraf. De regtbank van eersten aanleg in het dep. der Seine zal eerlang eene belangrijke zaak te on derzoeken hebben. Een weduwe, die van vaders- en moederszijde tot den voornaamsten adel van Frankrijk behoort, had een eenigen zoon, die van zijn vroege jeugd al in de hoogste Parijsche kringen verkeerde. Na een ontzaggelijk aantal schulden te hebben gemaakt, nam hij in 1870 als vrijwilliger diëtist, doch zonder zijn moeder daaivan iets te zeggen die hem reeds lang «lood waande. In 1872 ontving de arme vrouw een brief uit Duitschland waarin haar werd berigt, dat haar zoon zwaar gekwetst en half zinneloos door dc Pruissen gevangen was genomen en naar Duilsouland overgebragt. De weduwe was overge lukkig, dat zij ten minste eenig berigt omtrent haar zoon kreegmaar toen hij na eenigen lijd terugkwam, herkende zij hem niet meer, zoodanig was zijn gelaat met de lidleekens van sabelhouwen overdekt. Hij waseenoogig, de neus was letterlijk afgehakt geworden, de lippen geheel afgekapt, het gchccle ligchaam gekromd door de uitgestane pijnen. Hij had geheel alleen een vaandel tegen meer dan 20 uhlanen gedurende een uur ver dedigd en toen eindelijk zijn kameraden hem kwamen ontzetten en het vaandel overnamen viel hij uitgeput neder en bleef daar voor dood liggen. Toen hij langzamerhand tot zich zclven was gekomen, weid hij opgenomen en naar Duitschland als krijgsgevangene vervoerd. Hij was waanzinnig geworden. Teruggekeerd in zijn land was dc verstandsverbijstering nog niet ge weken en, ondanks de papieren, welke hij ver toonde, herkende de moeder haar kind niet. De neven der weduwe na den zoon de eenige erfgenamen, vingen gezamenlijk met haar een regtsgeding aan tegen den «bedrieger". Intus- sclien werd de ongelukkige in een gesticht ver pleegd, waar hij langzamerhand genas. De weduwe bezocht den «bedrieger" daar en uit verscheiden gesprekken bleek langzamerhaud, dat hij werkelijk haar zoon was. Natuurlijk was bij haar nu van vervolging geen sprake meerdoch daarmede waren «Ie neefjes niet tevreden en zoo zal het regtsgeding zijn loop hebben. Eene «huisvrouw moeder en staatburgcres," protesteert in de Asser Cl. tegen hel plan der Asser hoeren om het Grondwetfecst tc vieren zonder dames. Ingezonden. Blijkens achterstaande advertentie is door liet bestuur der Vereeniging tot bestrijding van epi demische ziekten" eene algemecne vergadering van ledendonateurs en begunstigers uitge schrevenwelke op dinsdag 4 Nov. e. k. des avonds te 7} uur in de Sociëteit Amicitia zal worden gehouden. Het bestuur verheugt zich aanvankelijk in den steun van zeer vele ingezetenendie het doel der Vereeniging door geldelijke bijdragen willen helpen bevorderen. Maar er moet niet slechts gegevoner moet ook en vooral ge- WOrkt worden. Met hel oog hierop is de Ver gadering van aanstaanden Dinsdag van het hoogste gewicht. De werkzaamheden der Vercenigin» zullen dan besprokengeregeld en verdeeld moeten worden. Hiertoe zullen in de eerste plaats de voorzitters der wijkcommissiün moeten worden benoemd die als leden van het hoofd bestuur met de leiding der Vereeniging zijn belast. Er zullen mogelijk hier en daar stemmen op gaan, die deze voorbereidende werkzaamheden van minder belang achten en mecncndat het altijd nog tijdig genoeg is de handen aan het werk te slaanwanneer de gevreesde ziekte in ons midden verschijnt. Zouden dan werkelijk de ondervinding en ervaring der vcrloopen jaren geheel onvruchtbaar zijn geweest Is het inte gendeel niet overtuigend geblekendnt eene gepaste en verstandige toepassing van voorbe hoedmiddelen dikwijls den eersten aanval van den vijand gebroken somtijds zelfs verijdeld heeft? Daarenboven, men heeft hier te doen met eene ziekte, die verschijnt als een dief in den nacht; ook dan zelfs, als men inet helpen op die verschijning wilde wachten, zouden ge meenschappelijk overleg, regeling en voorberei ding noodig zijn om de benoodigde hulp da delijk te kunnen verleenen. Moge eene talrijke opkomst van leden do nateurs en beguusligers bewijzen dat men de ingezetenen onzer gemeente ten onrechte zou beschuldigen ran zorgeloosheid en onverschillig heid waar het de behartiging geldt van diep ingrijpende, algemecne belangen I Het Bestuur der Vereeniging tot bestrijding van Epidemische Ziekten Ds. W. J. MANSSEN. Dr. E. D. PIJZEL. Jüils. HEUSER. PAUL A. HUET. Dr. J. NIEUWENUUIJZEN KRUSEMAN. Telegram. Parijs 2 November. In de conservatieve kringen is men het eens om de VOlmagt van Mac- Mahon te verlengen. De Prins van Joinvillc verklaart dit voor 't oogenblik als de beste oplossing te beschouwen. Men verzekert dat Mac-Mahon zijne adhaesie daaraan wil schenken, mits de termijn der ver lenging voldoende is om de belangen «Ier Natie te kunnen bevredigen en hein de noodige con- stitutionnccle waarborgen worden verleend om mr-t kracht te kunnen handelen. Men gelooft dal cr eene boodschap in dien zin aan de Nationale Vergadering zal worden gedaan. Tot nog toe heeft geen der Ministers ontslag gevraagd. Het linkercentrum heeft gisteren ..ene bijeen komst gehouden. Naar hetgeen daar is verhan deld schijnt het in de bedoeling te liggen voorstellen te doen tot organisatie «lor Republiek en aanvulling der Nationale Vergadering door complémentaire verkiezingen. AMERSFOORT, 3 November 1873. NEERLAlfDS CONSTITUTIE JUBILÉ. Heden is het 25 jaren geleden dat de plcgtigc afkondiging der tegenwoordige Giondwet door ganscli het land geschiedde en alzoo 1848 voor Nederland een jaar van vredelievende ontkieming onzer tegenwoordige, zegenrijke constiluiionnele instellingen is geworden terwijl voor vele andere landen 1848 een oorlogsjaar, een plunder-, bloed- en moordjaar was. Een klein Volk, maar groot aangeschreven vooral door zijn roemrijk verleden en zijn onaf. hankelijkheidszin, door gansch de werel«J, mogt zich in 1848 verheugen, met zijnen geliefden en dapperen Koning, eensgezind en rustig een her nieuwd Vrijheids- tegelijk Wetspalladium te erlangen dat dc onderlinge band van Vorst en Volk des tc hechter strikte, juist omdat deze door onderlinge liefde werd gestrengeld. Was de Grondwet, toen afgekondigd, gansch niet "olmaaktzooals alle wereldsche zaken toch heelt het 25jarig tijdvak van hare werking bewezen, «Jat zij aan redelijke cischcn kan vol doen en is dit bezegeld door een zoo lang tijd perk van binncnlandschc rustterwijl door Hooger zegen ons land welvaart genoot. Dit wordt heden dankbaar herdacht, naar dc inspraak des gemoedsdoor staatsburgers, die de genoten zegeningen waarderen. Mogen Vorst en Volk voortdurend deze zege ningen blijven genieten is zeker «le wensch van allen, «lie heden het zilveren jubilé der Grond- wctsalkondiging het denken Ook door het gemeentebestuur en vele inge zetenen van Amersfoort en van een aantal andere plaatsen wordt het jubilé mol het uitsteken der

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2