Dingsdag- 11 November 1873. AS 2146. imSFOOBTSCHE comm. Winterdienil »ange»ang I Nov. 1873. Nbderlandsche Centraal-Spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 9.45) 11.4, 2.17, 4.18, 8.12. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 9.1, 9.47, 1.34, 6.11, 8.56. Diligence-dienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam 1u. nam., van Soestdijk 2} u., van Baarn 3 u., Eemnes 3 j., aank. te Amsterdam te 6 uren. Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal f I.franco per post 1.13. Prijs der Advertentien van I tot 6 regels 60 Ctselke regel meerder 10 Ctslegale, ofliciëele en onteigen. Advertentien per regel 15 Cu. Reclames per regel 20 cents Aft. nummert 10 cents Bestellingen bij den Ui tg. A. H. van Cteeffte Amersfoort Bureau Amerifoortiohe Courant. Stoovcstraat bij de Langestraat, Wijk B, N°. 33, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren io het Bijk. Brieven franeo. Advertentien voor dit blad uit Botterdam worden aangenomen door bet Algemeen Advertentieburaen van Nuea en via Dtraia, Wijnstraat, Rotterdam. Drur.ENCE-niKNSTKIV Van Amersfoort nnar Maanberften morgens 0.30, op den eersten trein naar Amsterdam Rotterdam en Arnhem en namiddag 3.30 uur. Van Maanbergen naar Amersfoort morgens 10.10 en 's avonds 8.10 nnr. Van Amenfoort naar BarnnveM 0,80 f avonds. Van Barneveld naar Amersfoort 7.+6 's morg. LIJST VAN BRIEVEN aan personen geadresseerd wier adres als onbekend is opgegevenverzonden onder het postmerk Amersfoort. plaats van namen der geadresseerden. bestemming. Verzonden geweest naar: Duitschland. 1. Mej. H. van Breugel te Cleve. 2. R. SpannenburgBerlin. Van het Hulpkantoor Baarn. 3. Berkhof! Aken. Engeland. Van de Hulpkantoren Baarn. 1. Willie RockleeS Huil. Eemnes-Bniten. 2. Miss. F. Colson Bedfordshire. Frankrijk. 1. Quailv Victor Nancy. 2. Mej, J. C. Becker 3. Dignolle Parijs. Italië. 1. Finlay Fraser Rome. Van het Hulpkantoor Woudenberg. 2. Mad. de Beaufort- van Eeghen s Napels. Regthebbenden vervoegen zich aan het post kantoor te Amersfoort. Politieke Revue. De gansch niet florissante bOUTSborigten stellen tells het meest interessaqte politieke nieuws op den achtergrond. En toch is er geen reden van ontmoediging voor wie solide in beurszaken gewerkt heelt en werkt. Met geduld komt al wat en wie solide is weder in florissanten toestand. De beurs laboreerde aan overladen maag en eene periode van vasten brengt weder finan- tieêele- en fondsengezondheid aan. Op Frankrijk is, in politieken zin, thans het sterkst de attentie gevestigd. Nu Chambord zichdoor zijn middeleeuwschen briel, onmogelijk maakte als Koning, is thans het eenige palliatief voor Frankrijk de magts- verlenging van Mac-Mahon. Men zegt «als Frankrijk's definitieve Regerings vorm de Republikeinsche wordttreedt Mac- Mahon af en Thiers op." Maar men moet, wat Frankrijk betreftgeen profetie laten hooren op lang termijn. Daartoe is het volk te kwikzilverachtig en te verzot op verrassende tooneelen. 't Journal des Dèbatsdat steeds laveertzegt nu op ernstigcn toon: de regterzijde, wetende i dat zij Frankrijk geen Koning kan geven, heeft nog wel de magt om het een Republikeinsch Bewind te verschaften in constitutionnelen vorm. «'t Is ons onverschillig zegt Veuillot die een Koning wilof Mac-Mahon dictator wordt voor 5 of voor 10 jaren, voor eeuwig of voor één dag, want waarborgen zijn er noch voor •i het een, noch voor het ander. De eenige zeker heid isdat op den glans van een schoonen naam een jammerlijke schaduw zal geworpen worden. «Men weet zelfs niet welken titel men aan i het hoofd van den nieuwen Regeringsvorm moet f;even luitenant ol stadhouder-generaal voor- oopertusschcnkoning dictator 't is «He» .even bedenkelijk. President van de Republiek dan? Welnu, men noeme hem vooiloopig «President" van het onbekende. Mettertijd zal de definitieve naam zijn Gambetta Louis Veuillot vergelijkt dan ook, gemoedelijk scherp Frankrijk bij een stervende. Hij zeide «De eenige medicijnmeester, die Frankrijk kon redden is verdrongen door kwakzalvers t die zijn geneesmiddelen te sterk vonden en daarom den lijder eerst wilden versterken uit de Repu blikeinsche apotheek I Al dadelijk bieden zij den lijder een paar krukken aan, zeggende dat zijn beener,. Daar die kwakzalvers bescheiden zijn, stellen ia een termijn van 10 jaren tot «kruk- oefening voor. Zij weten wel, dat de kranke met die krukken niets kan uitvoeren maar dat is minder, want voor hen zullen die instrumenten wel nuttig zijn. Zij steken inmiddels de trac- tementen in den zakwaarvan zijwas die andere doctor gekomen, verstoken zouden zijn geweest. Hun eenige doel wasde ziekte te doen voortdurenopdat ook zijde kwakzalversin functie konden blijven. «Arme zieke gij zalt sterven zelfs tonder genoeg na te laten voor eene eerlijke begrafenis. En als gij sterft, zult gij nog uitgefloten worden, omdat gij u toevertrouwdet aan kwak zalvers." De Prins van Jonville zoutoen men hem het luitenant-generaalschap onder de Monarchie aanbood, gezegd hebben: «thans ben ik Mac~ JÜoAomiaan", terwijl hij er bij dacht; «mits de voorloopige toestand niet overga tot de defini tieve Republiek." Mac-Mahon antwoordde op dezelfde propositie de titel van luitenant-generaal des Koningrijks kan alleen gegeven worden door een Koning en daar er geen Koning is, zou zijn stadhouder geen regt hebben van bestaan." Uit St.-Thomas wordt aan den Courrier des Etats-Unis gemeld, dat te St.-Doraingo den 17 October ernstige ongereldheden voorvielen. Pre sident Baez had generaal Luperon die 23 Aug. kolonel Rivas had gedood niet voor den regter gedaagd. Het gevolg hiervan was dal het rege- xnent, waarover de vermoorde het bevel voerde, aan het muiten sloeg. Andere regementen volg den hel voorbeeld. Den 18den kondigde de president den slaat van beleg af. Alle troepen werden geconsigneerd. De opstandelingen aan gevoerd door een Franschman Garnier d'Abain, waren 3000 man sterk. Dienzcltden dag kwam het tot een botsing; het bloed stroomde door de. straten de generaals PalancoLuperon en Carcerès sneuvelden. Na een hevig gevecht dat vijftig uren aanhield bleef de overwinning aan de zijde der opstandelingen generaal Ganier d'Abain deed wonderen van dapperheid Baez zijne ministers en voornaamste aanhangers wer den den 20sten gevangen genomen terwijl de troepen zich onderwierpen. Aan beide zijden zijn de verliezen zeer groot. Üienzelfden dag werd Ganier d'Abaing met eenparige stemmen voor zijn leven tot president der republiek St.-Uomingo verkozen. Zijne eerste daad was het afkondigen eener algemeene amnestiemet uitsondering van de gewezen bewindsmannen, die naar de Vcreenigde Stalen zullen gebragt worden. De nieuwe presidentdie ligt gekwetst is, heeft de vertegenwoordigers der buitenland- sche mogendheden ontvangen. Des avonds was de gchcele stad geïllumineerdde kreetLeve Cranier d'Abain I hoorde men allerwege. De rust was geheel hersteld. Proces Bazaine. Het proces Bazaine doet dagelijks zoovele (outen en tekortkomingen van het keizerlijk bewind ontdekkendat alleen daardoor het keizerrijk in eiken anderen staal reeds zou ver oordeeld zijn. Hel valt moeijelijk zich een denk beeld te maken van de heillooze verwarring in eiken tak der administratievan de luchthar tigheid om niets ergers te zeggenvan de ambtenaren, militaire en civiele, aan welke Napoleon het lot van Frankrijk had toevertrouwd Tegen kolonel Stoffelf door zijne schrijverij over den oorlog wel bekendzijn zulke zware ver moedens gerezendat de hertog van Aumale zijne arrestatie heeft bevolen. Kolonel Stoffel was belast met het bestuur der telegrafische verbindingen bij 't leger van Mac-Mahon. Alle depêches gingen dus door zijne handen. En nu is het geblekendal zeer gewig- tige depêches, die de nederlaag van Mac-Mahon bij Sédan hadden kunnen beletten zijn achter* gehouden. Den 19den Augustus n.l. telegrafeerde Bazaine uit Metz aan Mac-Mahondie dat berigt den 22sten ontving, dat hij op Monlmédy zou aan trekken den 22slen echter zond hij een nieuw telegramwaarin hij zeidedat hij Mac-Mahon zou waarschuwen als hij zich op weg begaf eu eene derde dépêche moest melden «Wij zijn ingeslotenmaar niet geheel wij kunnen uil- vallen als wij willen wij wachten u." Maarschalk Mac Mahon heeft getuigd dat hij alleen de eerste dépêche heeft ontvangen en geene anderemet name niet de tweededie zijne gevaarlijke beweging naar 't oosten zou hebben belet. Wat is er met die tweede dépêche gebeurd De kolonel Sloffel had twee agenten van politie tot zijne beschikking, die de com municatie met Bazaine aanhielden Rabassi en Mies. Aan deze was het gewigtige document van den maarschalk te Metz toevertrouwd. Daar van Longwy af de telegrafische verbinding met Parijs en 'l leger van Mac Mahon niet was afgebroken telegrafeerden zij over Parijs wat vreemd is, daar zij onmiddellijk aan Mac Mahon konden telegraferen en van Parijs zond men'het berigt weer aan Sloffelonder wiens handen het telegram spoorloos is verdwenen. De agenten kwamen met het oorspronkelijke stuk den 26e te Rethel aan in 'l hoofdkwartier van Mac Mahon. Bij hun eerste verhoor hebben zij getuigd, dat zij het hadden ter hand gesteld aan kolonel Sloffel, en later echter vertelden zij eenstemmig, dal zij 't gegeven hadden aan kolonel JAbiacy adjudant van Mac Mahonen dat die het do cument moest hebben gegeven aan Stoffel. Ko lonel d'Abiac echter ontkende zeer stelligdat hem eene dépêche was gegeven en de tegen strijdige verklaringen der agenten wekten reeds hel vermoedendat hier eene manoeuvre van de Uonapartislen ten voordeele van Sloffel in 'tspcl was. Nu werd daarover kolonel Sloffel verhoord. Hij erkende, dat hij den 26slen te Rethel papieren had ontvangen van de politieagenten; maar «hij had ze ter zijde gelegd om ie later te lezen en toen de stukken niet teruggevon den." De president vond die handelwijze nog al vreemden Stoffel weet daarop niets anders te antwoorden dan dal hij zich de zaken niet juist meer ncrinnerde. Verder verzocht hij de lasteringen" te mogen weerleggen, die tegen hem waren in omloop gebragt en toen Aumale dit weigerde, maakte liy zijne zaak nog erger door de betuiging, dat hij slechts minachting

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 1