JI2 2147. Y r ij d a g* 14 ïiï§J November 1873. MB5F00RKCHÏ Winlerdientl 18«- A MM DlLlotma-ntimTW NEDERLANDSCHE CENTHAAL-SPOORWEG. M V. Amorfoon .w, Abo.b.nmi Vertrek van Amersfoort naar Utrecht li I II M II 111 |T| Ï2JL't* ZSL 9.45,11.4,2.17,4.18,8.12. I a I I II K 11 111 I T" Vertrek van Amersfoort naar Zwolle II II II li. f| 111 I lode-.«odA, e.ie 9.1, 9.47, 1.34, 8.11, 8*56*W lil liligence-dienst J. Floob, van Amersfoort naar Amsterdam 1 u. nam., van Soestdijk 2J u., van Baarn 3 u., Eemnes 3J., aank. te Amsterdam te 6 uren. Dit blad verscbijnt Maandag eo Donderdagavond. AbonneinenUprij» per kwartaal f 1franco per poit 1.15. Prijs der Advertentien van 1 tot 6 regel» 60 Cls^elke regel meerder 10 CU; legale, officiëele en onteigen. Adverlentiën per regel I5CU. Reclames per regel 20ccnl» 4/*. marnoten lOcent» Bestellingen bij den üitg. A. H. ran Cteeffte Amersfoort Bureau Amert/oorlteke Couranl. Sloovestraat bij de l.angestraat, Wijk B, N*. 33, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Bijk. Brieoen franco. Advertenlien foor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Adeertentiebaraeu Tan Niica en ts* OirasaWijnstraat, Rotterdam Politieke Revue. Op pailementair gebied heeft zich in Frankrijk een even gewigtig als onverdacht incident voor gedaan. Vrijdag moesten de vijftien bureaux], waarin de kamer verdeeld isevenveel leden kiezen voor de commissie van het door Chan- garnier ingediende voorstel tot verlenging van de magt van Mac-Mahon. De leden van de regterzijde en 't regiercentrum twijfelden geen oogenblik aan hunne overwinning, te tuinder daar de bureaux den vorigen dag conservatieve presi denten hadden benoemd. Zij gingen dus naar de bureaux minder om eene nieuwe overwinning te bevechten dan om er eene te constateren. Het schijnt, dat men van plan was in eens door commissarissen te kiezen, een rapport op te maken en dat aan de nationale vergadering aan te bieden. »Men moet het ijzer smeden terwijl het heet is." is de lijfspreuk der zedelijke orde. Men begrijpt, dat de tienjarige dictatuur van Mac Mahon slechts kan gered worden door ver rassende vlugheid van beweging, door onweder- slaanbaar élan der strijders. Thiers dieweldra weder op den voorgrond zal kunnen treden, laat de natie niet onbekend niet zijir oordeel over Frankrijk» toestand op dezen oogenblik. In zijn orgaan, den Uien public, verklaart bij dat het thans geldt de bevestiging van de orde niet alleen, matr ook van de republiek, en dat de kern der vcrlengings- kwestie een «orleanistische combinatie" is. «Be hertog van Magenta moge voor tien jaren of voor drie jaren hoofd van den Staat worden, dit is voor de tegenstanders der democratie vrij onverschillig; de hoofdzaak is: dat hij een bijna onbeperkt gezag krijgt om de lastige op- posilicstemmen te smoren," zegt genoemd blad. De slaat van beleg van veertig departemen ten", dus leest men verder, «is nog niet vol doende; geen drukpersvrijheid, geen vergade ringen geen nieuwe verkiezingen meerwaar door de natie hare meening zal kunnen te ken nen geven door het ministerie benoemde maires en een kieswet, welke de stemming van het volk besnoeit; zwijgen en geweld: zie, dat is het uitzigt ons geopend." De Univers is natuurlijk ook alles behalve tevreden, en zegt o. a. «Wij zien nu bevestigd de juistheid van ons reeds den eersten dag geuit vermoeden dat de royalis tische afgevaardigdenna geweigerd te hebben de monarchie te herstellen, voor de republiek of voor het keizerrijk arbeiden." Met een dictatuur is ook bel Journal des Dèbats niet ingeno men het blad verraadt door zijne taal bekomme ring en de Liberie is ternèergeslagen beide willen wel een krachtig, maar niet een brutaal be wind dat met dictatoriale daden van geweld zijn leven rekt. John Lemoinne betuigt in eerst genoemd blad r.ijn leedwezen over bel stellen van een tienjarig tijdvak voor Mac Mahons consulaat of dictatorschapelke wijziging in het voorslel-Changarniernl, wat het tijdvak betreftzou kunnen aangemerkt worden als een gebrek van vertrouwen in den maarschalk. Voorts wijst hij op hel gevaarlijke en het nuttelooze van het weder opwerpen van een dier voor on overkomelijk gehouden slagboomenwelke als zij den loop van den tijd van de gebeurtenissen en van de gemoederen belemmeren onvermij delijk de tusschenkomst van een revolutionnaire handeling, hetzij omhoog, hetzij omlaag, noodig maken. Hij vreest dat men zich weder heeft laten medeslepen door de ongeneeslijke ziektewelke de Franschcn zoo zeer van alle volkcu onder scheidt en welke men zou kunnen noemen de monomanie constituante. In diverse Duilsche staten is de wetgevende arbeid reeds in volle werking. In de Beijersche tweede kamer is door twee liberale afgevaardigden de heeren Vólk en Hert., het voorstel gedaan om de geheele burgerlijke wetgeving in overeenstemming te brengen met die van het Duilsche rijk. 'l Voorstel dat reeds vroeger van alle kanten was bezien lokte slechts weinig discussie uit en is daarna met de geringe meerderheid van 77 tegen 74 stemmen aange nomen. In VVurtemberg heeft de kamer van afgevaar digden met 56 tegen 27 stemmen besloten de regering te verzoeken bij den Duiischen bonds raad aan te dringen op het verleenen van reis- en verblijfkosten aan de leden van den rijksdag. Het Uostenrijksche Huis van Afgevaardigden heeft het ontwerp-rcglement op de werkzaamhe den hetwelk in de vorige zitting niet was vast gesteld, aangenomen. De beer Rechlhauer is met 205 van de 286 stemmen gekozen. In zijn rede waarmede hij zijn Dresidentschap aanvaardde, beloofde hij, in meest uitgebreiden zin de vrijheid van spreken te zullen bandhaven. Wijzende op de belangrijke onderwerpendie aan de orde zullen komen als voorstellen met betrekking tot de ünantieele omstandigheden en de ontwerpen tot regeling der betrekkingen tusschen Kerk en Staat gaf hij te kennen dat bij de behandeling der laatst genoemde ontwerpen de Slaats-souvereiniteit tea volle behoort te worden gewaarborgd. Hij had gegronde hoop, dat hetgeen in de troonrede was gezegd aangaande de vereeniging der Ooslenrijksche landen lot een krachtigen staatverwezenlijkt zal worden. De Heer Pil- lersdorf is tot vice-president benoemd. Up voor stel van dr. Herbst is besloten de troonrede te beantwoorden. De Duilsche Staats-Anieïger maakt een be sluit des koning bekend, waarbij generaal von Roon ontheven wordt van zijn betrekking als voorzitter van het Ministerie en Prins von Bis marck op nieuw als zoodanig wordt benoemd. Voorts is bij dat besluit de heer Camphausen tot vice-president van liet ministerie benoemd. Eene waarschuwing tegen gewaagde speculation. Dezer dagen kwam in eenige bladen het tele gram uil New-York voor dat tien spoorwegmaat schappijen den November-coupon niet hadden betaald doch later las men in een ander telegram, dat de niet-betaling van den coupon zich bepaalt tot de nieuw aangelegde spootwegen. Het liandbldeze telegrammen besprekende, meeutdat ze slechts de bestaande onrust kunnen vergrooten en dat het der moeite waard ware geweest te vernemen hoe die maatschap pijen genaamd zijn ea of het de zoodanige zijn, wier fonds op Europesche markten voorkomt. Overigens waarschuwt dat blad belanghebben den om voor dergelijke onrustbarende tijdingen op hunne hoede te zijn. De dagbladen kunnen niet anders dan ze plaatsen, gelijk zij ze ont vangen maar 'l is een feitdat vooral in dagen van onrust en spanning vaak allarmerende tijdingen, en niet altijd met de lofFelijkste bedoelingen worden verspreid. Ook de Londensche Times bespreekt dit on derwerp en houdt voorts eene boetpredikatie tegen de kleine kapitalisten, die zich voorstellen, dat ze straffeloos met vuur kutineu spelen en hun bespaard geld in gewaagde ondernemingen steken. Het blad zegt o. a. «De groote ontwikkeling der nijverheid en het zeer aangegroeide kapitaal dat voortdurend omgezet moet wordenhebben er veel toe bijgedragen om nieuwe vormen van geldbelegging populair te maken. Het oude gezegde hooge rente beteekent slechten waarborg", vindt ver van algemeen geloof. En volstrekt genomen, is het dan ook zeker onwaar. Er zijn tal van zeer soliede ondernemingenwelke hooge rente af werpen, doch steeds blijft de praclische moeije- lijkheid beslaanhoe men ze kan onderscheiden van de andere. Voor de meeste lieden echter, die niet veel vrijen lijd hebben en niet door de eene of andere bijzondere gelegenheid op de hoogte kunnen zijnis zonder twijfel een lage rente al wat zij verwachten kunnen en voor hen zou hel de ontzaggelijkste onvoorzigligheid zijn hun kapitaal te wagen, teneinde hun inkomen te vergrooten «Hooge interestmen mag het gerust herhalen, beteekent onvoldoenden waarborg in 99 van de 100 gevallen wanneer de interest een zekere hoogte te boven gaat, of het fonds niet van vertrouwenswaardige zijde is aanbevolen. Dat wij hooger rente van ons geld maken dan onze vaders, is een der vele zaken waar hel tegen woordig geslacht zich op verheit. Wij hebben zeker betere gelegenhedeneen ruimer en ver leidelijker keuze voor geldbelegging, doch het is zeer te betwijfelen, of, niettegenstaande de ontzaggelijke fortuinen welke op zeer regtmatige wijze op de efFectenbeurs gemaakt zijn niet een bijna even groote som verspild is geworden door onwetenbeidverloren door bedrog of voor altijd verzonken in ondernemingen, welke van het oogenblik van baar ontslaan af niet de minste kans hadden te slagen." De woorden van de Times verdienen alle aan dacht vooral wanneer men in bet oog houdt dat de Engelschen lang zoo groote spelers niet zijn als vele andere volken en oneindig beter tegen hun verlies kunnen hetgeen in een speler steeds een goede eigenschap is. Allerlei. In het canton Gedinne der Belgische provincie Namen heelt een troep wilde zwijnen een inval gedaan en groote verwoestingen onder de te velde slaande aardappelen aangerigl. Door de boeren is daarop een klopjagl op de beesten gehouden, waardoor menig zwijn zijn rooflust met den dood moest bekoopen doch omgekeerd hebben de ge vaarlijke dieren zich ook niet onbetuigd gelaten. Een boer o. a. werd door ecu zwijn de buik opengereten. Sedert den laalsten tijd zijn in dezen omtrek zoo schrijft men uit Deventer verscheidene personendie naar Pruisseu waren vertrokken, van daar teruggekeerd, wijl er de inkomsten, hoewel grooter dan in Overijssel, de uitgaven niet evenaarden. Maandag jl. werd het boOjarig beslaan van het hoogheemraadschap van den Lekdijk bovendams, herdacht, met een feestmaaltijd in het dijkhuis te Schalkwijk. Het hoogheemraadschap werd ingesteld door Bisschop Jan van Diestdes Üingsdags voor St. Maartendag 1323, vernieuwd bij besluit van Keizer Karei V den 28n dag van Mei 4537.

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 1