Dingsdag- 18 November 1873. JSi 9148. Zs&F 1ÏEÏSF00BTSCIE Winterdiensl aangevang I Nov. 1873. Nederlandsche Centra al-Spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 9.45, 11.4, 2.17, 4.18, 8.12. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 9.1, 9.47, 1.34, 6.11, 8.56 comm. DlUGENCI-nfENSTgN Van Amersfoort naar Maanbergen morgen* «30, op den eenten trein naar Amsterdam, Rotterdam en Arnhem en namiddag 2.30 uur. Van Maanbergen naar Amenfoort 's morgen* 10.10 en 's avonds 8.10 uur. Van Amersfoort naar Barneveld 0.30 avond*. Van Barneveld naar Amersfoort 7.46 morg. Diligence-dieust J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam 1} u. nam., van Soestdijk 2J u., van Baarn 3 u., Eemnes 3\., aank. te Amsterdam te 6 i Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal /Ifranco per post 1.15. Prij. der Advertentien van 1 tot 6 regels 60 Cts; elke regel meerder 10 Cta; legale, ofliciëele en onteigen. Advertentien per regel 15 Ct». Reclame, per regel 20 cents dfx. nimmer» lOcenta Bestellingen bij den Uitg. A. H. van Cteeffte Amersfoort Bureau AmersfoorUcke Courant. Sloo-estraat bij de Lange*traat, Wijk 11, N". 33, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in bet Rijk. Brieven franco. Advertentien voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door bet Algemeen Adverlentieburaeu van Nus. en v*. Dit.»a Wijnstraat, Rotterdam. Het jubilé der 25jarige regering van Z. M. DEN KONING. Woensdagavond jl. hielden de Heeren wo nende in de gemeente Utrechtgeconstitueerd als Commissie voor de feestelijke herdenking van de 25jarige regeering van Z. M. Willem UI aldaar eene vergadering. Die Commissie bestaat thans uit de volgende heeren E. C. U. van Doorn, Commissaris des Konings, eerevoorzitter, mr. N. P. J. Kieneerelidmr. L. W. A. Besier, president, mr» C. R. Merkus, vice-pre sident, J. C. v. Eelde, le secretarismr. F. A. R. A. bar. van Itlersum, 2e. secretaris, J. C Clolterbooke Patijn van Kloetinge, penning meester dr. J. W. Schubart en J. H. Wies- man leden van 't bureelen verder de hh. jhr. mr. P. de Beaufort, S. L. de Beer, mr. L. E. Bosch, mr. J. W. Brondgeest, J. E. Cor- nelissen, J. S. v. Deventer, W. v. Doorn, J. P. Doressen T. J. v. Everdingen, F. v. Exter, mr. B. J. bar. Linlclo de Geermr. J. N. v. Hall, mr. C. G. Berger Hengst, S. Gille He ringaR. Hol, W. Jenken. F. W. Klokke, L de Leurmr. L. v. LierJ. P. Menger, R. Mijsberg, dr. J. J. v. Oosterzee, P. Takken, mr. J. H. Telders, C. Vermeijs en F. W. van Vloten. De commissie was bijeengeroepenom kennis te nemen van de slappen, die het bureel tot dusverre had gedaan tot verwezenlijking van het denkbeeld eener (eestviering die zou beant woorden aan den dag, die men den 12. Mei hoopt te herdenken. De voorzitter Mr. Besier, herinnerde kortelijk aan 't gewigt der feestviering, en gal te kennendat het bureel van meening is, dal, als men het 25jarig bestaan der grondwet den 3. Nov. met blijdschap had ge vierd zeer zeker de dag waarop de 25jarige regeering van den Koning zal herdacht wor den onder wien de natie een trjdjpk van welvaart, van bloei en van vooruitgang had doorleefdalgemeene instemming zou vinden. Iniusschen moest volgens de meening van 't bureel die dag niet alleen tot een feestvie ring leiden, maar was het wenschelijk-. dat tevens een duurzaam blijk van liefde, van gehechtheid, van hulde aan Z. M. door de natie werd aangeboden. Het bureel had te dien opzigte te Amsterdam, Rotterdam en 's Hage zich geïnformeerd en was daardoor tol de zeker heid gekomendat haar denkbeeld niet overal werd gedeeld. Te 's Hage scheen men een hul deblijk van wegc de residentie aan Z. M. te willen aanbieden; elders wilde men op 12 Mei alleen eene feestviering houden. Het bureel bleef echter aan het geopperde denkbeeld hechten en kon mededeelendat in de provincie dat denkbeeld instemming scheen te vinden. Het stelde daarom voor als beginsel aan te nemen dat Utrechtzoo mogelijk in vereeniging met het gewest, aan Z. M. den Koning op 12 Mei een huldeblijk zou aanbieden, en dat tevens, zooveel doenlijk, in verband met de feestelijkheid door het dag. bestuur vast te stelleneene feestviering aldaar zon plaats hebben. Dit werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Na eenige discussie werd vervolgens aange nomen dat de gelegenheid zou worden aange boden om in te schrijven voor eene soui ter beschikking van de commissie, die een deel voor 'l huldeblijk en een deel voor de feestviering, zou kunnen bestemmen of wel bepaald^ voor *t huldeblijk of voor de feestviering. Op die wijs had ieder de volle en juiste beschikking van zijne inschrijving. Bovendien zal men algemeen giften bijeenzamelen, die natuurlijk geheel lot de eerste rubriek zullen behooren. Nog werden enkele huishoudelijke bepalingen gemaakt. Uit bovenstaand verslag blijkt dat Z. M. DE KONING bij de viering op 12 Mei van H. D. 25jarige regering tal van ''rovincialb en gemeentelijke geschenken zal ontvangen doch naar onze bescheidene meeningreeds onlangs door ons in N*. 2133 van 7 Oct. jl. te kennen ge geven zou hel eerder wenschelijk zijn en meer met het karakter van het jubilé strooken dat de Nederlandsche Natiewier leus is Eendragt maakt MagtZ. M. zou aanbieden één gescheuk, waartoe alle Nederlandenin en buiten het Rijk vooral ook in de Nederl. Indien, zouden worden uitgenoodigd bijtcdragen door «zoowel de halve centen van den minvermo gende als de bankbiljetten van den r ij k e." Daarvoor zou door eenige gerenommeerde landgenooten het initiatief daar toe genomen wor dendeeen hoofdcommissie zich kunnen vor men met sub-commissiën in diverse plaatsen. Misschien zou als geschenk bijval vinden een prachtige Kroon, waarin het jaartal 1874 in edelgesteentennaar gelang van de som der bijdragen en in die Kroon aangebragt het zin nebeeld der Hoopwijzende naar het jaartal 1899daardoor uitdrukkendehoe vurig de Nederlandsche Natie wenscht«dat GOD, die Oranje en Nederland steeds bsschermdeZ. M. den Koning in gezondheid levensgeluk en tot vreugde zijner getrouwe onderdanen ook het gouden jubilé van H. D. regering doe beleven." Welligt kan een ander geschikt ge schenk door eene als hierboven bedoelde hoofdcommissie worden geprojecteerd. Het aanbieden van één geschenk door het gansche Nederlandsche Volk is ook nu nog uilvoerbaar, bijaldien thans nog krachtig vooral door de pers de algemeene aandacht daarop wordt gevestigd. Politieke Revue. Zoowel de beurs als de politiek werd in de laatste dagen florissanter en ^aarvan wij dezer dagen de verwachting te kennen geven. Ook in Frankrijk wordt de politieke toestand beter. In het Parijsche Memorial Diplomatique wordt het volgende gelezen «Wij kunnen thans zeggen hetgeen de beta melijkheid ons tot dusver gebood te verzwijgen, namelijkdat de Kabinetten van Londen St. Petersburg en Berlijn en zelfs het Kabinet van Weenen geen vertrouwen stelden in het herstel der wettige Monarchie. Men geloofde niet aan de mogelijkheid en meende dat deze restauratie ook al mogt zij voor een korten lijd geslaagd zijn, weldra aanleiding zou hebben gegeven tot eene omwenteling gelijk die van 1830 of nog erger. De rapporten van onze gezanten en de uit die hoofdsteden ontvangen bijzondere be- riglen moeten op dit punt onze Regering hebben ingelicht. «Naar het oordeel der genoemde Kabinetten is de thans feitelijk beslaande Republiek in staat de rust in den Lande te handhaven en een krachtig en bestendig Gouvernement te vestigen, mits de hoogere klassen in opregtheid haren steun aan dien Regeringsvorm verleenen. Ge schiedt dit niet, dan zou Frankrijk gevaar loopen van niet meer onder de groote Mogendheden gerekend te worden en aan onophoudelijke schokken blootgesteld zijn." Het Dagblad van Thiers pleit thans voor een beroep op het volk. «Een beroep op het volk zegt het is in den tegenwoordigen toestand volstrekt geen gevaarlijk hulpmiddel, dat men aan de Bonapar- listen moet overlaten gelijk dezer dagen gezegd is. Wij erkennen, dal de uitspraken van hel volk bij plebiscit volstrekt niet in onzen smaak vallen maar wij houden het er voor dat de revolutionaire toestand dien wij aan het regterccnirum te danken hebbengeen andere keus laat. Er moet een middel gevonden worden om ons te redden. Al het ondergeschikte, alle kwesliën van vorm moet men ter zijde stellen. De Republikeinen die angstvallig aan vormen vasthoudenmoeten hunne bezwaren ditmaal verloochenen. En wie heelt de kwestie van 's Lands behoud ter sprake gebragt P Wij niet, maar het Kabinetdatzich verschuilende achter de Boodschapzijne dictatoriale magt dacht te vestigen. Het Land heeft dit begrepen. De voortdurende zamenspanning tegen de regten der natie en het algemeen slcmregt heeft eene onwederslaanbare beweging uitgelokt, die nood zakelijk moet leiden tot een beroep op het volk. De Monarchalea mogen zeggen wat ze willen. Zij kunnen niet loochenen, dat in de natie zelve de bron ligt van alle magt en gezag. Zij zullen niet kunnen beletten dat het Land van hunne kuiperijen walgende en dorstende naar regteene verjongingskuur verlangt, door middel van die bron." De hongersnood, die in eenige deden van Indie te wachten staat, wekt in Engeland de levendigste belangstelling en met spanning ver wacht men de maatregelen die de onderkoning Lord Northbrook en Sir George Campbell gouverneur van Bengalenzullen nemen. Sir l'artie Fiére heeft dezer dagen een brief openbaar gemaakt, aan zijn adres geschreven door Sir G. Balfourwaarin deze bekwame schrijver zijne raadgevingen openbaart. De middelen die men gewoonlijk in dergelijke gevallen aan wendt nl. het organiseeren van nood-arbeid om de hongerige menigte bezigheid te verschaffen en dergelijke, keurt dc heer Balfour die zijn ondervinding heeft opgedaan ten tijde van den hongersnood le Madias in 1832, geheel af, daar het van den eenen kant onmogelijk is een millioen ongeoefende arbeiders aan het werk te zetten, en daar het van den andeien kant te kostbaar en in lijden van hongersnood te moeijelijk zou zijn, zooveel voeding aan le voeren als voldoende is om lieden die zwaar werken te onderhouden. Terwijl een weinig rijstensoep voldoende is om een Indiërdie niet werkt in de vreeselijkste maanden in het leven te houden,, zou wel de tiendubbele hoe veelheid noodig zijn voor hen die zwaar moeten werken. Het tezamen brengen der dorpelingen in groote steden is eveneens onpractisch wijl dan geen geregelde organisatie mogelijk is. Men moest de zemindaien, de rijken en de braminncn met de uildeeling belasten en de dorpel'ngen in hunne dorpen laten blijven. Verder geelt sir Balfour nog dc voorkeur voor hel transport aan de talrijke kanalen die dooi' Bengalen loopen, boven de lastdieren. Volgens de laatste berichten uit Calcutta zal de onderkoning den uitvoer van rijst slechts in

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 1