liet uiterste geval verbieden. De gemeentebesturen en de Birmans zijn belast om met behulp van de kooplieden, meelstoffen aan te koopende arbeiders in voedingsmidde len te betalen en aan de gemeenten geld te leenen tot den aankoop van zaden. De tollen tgn overal opgeheven, maatregelen zijn genomen lot verligting van den arbeid en lot schade loosstelling van de importeurs, die goedkoop voedingsmiddelen verkoopen. Sir William Muir heeft zijn vrees te kennen gegevendat ook Venares weldra het lot van Bengalen zal deelen. AMERSFOORT, 17 INovember 1873 Voor het Arrondissement Amersfoort heeft zich een comité gevormd belast met het innen van gelden der kinderen van alle scholen, om 'L. M- den Koningbij 11. D. zilveren krooningsfeest op 12 Mei 1874, daarvoor een geschenk aantebieden, waardoor «de natie der toekomst" een openbaar bewijs zal gevendat zij den Koning en het Vaderland leert liefhebben. Het gevormde Comité beslaat uit de navolgende Onderwijzers: de Ifeeren H. Versloot, J. Verweg, IV. GroenhuizenE. de Jong jen J.R. Hamers. Met nog een enkel woord herinneren wij aan het concert van het Symphonie-orchest ondei directie van den Heer C. Coenen van Utrecht hetwelk hedenmaandagavondin Amicitia te Amersfoort plaats heeft, lokkende ook vooral het programma dat thans is verschenentot bijwoning uil, zijnde daarop vermeld geaccredi teerde composiliën van van Beethovenhleijerbeer Reissiger enz., terwijl als solisten daarop voor komen de Heeren C. Coenen G. Veerman, Adelbcrg L Veerman, Gaillard en Bouwman. Alzoo mag wel qael grond worden verwacht dat een talrijk phbKek bij dit uitmuntend concert zal aan wezig zijn. Donderdag 20 November e. k. zal eene Ver gadering me! Dames van de Af deeling Amersfoort der Maatschappij Tot Nut r«a 't Algemeen worden gehouden in Amicitia, waarin als spreker zal optreden de Heer Prins de Jong van Zaandam. Alsdan geschiedt ook de plegtige uitreiking eener zilveren medaille aan W. Termaten te Leusden, wegens langdurige trouwe dienst. Vrijdag 21 November e. k. zal, volgens on derstaande advertentie, in het kerkgebouw van de Remonstrantsche Gereformeerde gemeente te Amersfoorthet Jaarfeest der Christelijke Jon- gelingirereeniging in eene openbare vergadering worden gevierd, zullende als sprekers optreden de Heeren J. den BurgerA. Voorhoeve theol. cand., J. ran Lummel, T. M. Looman en Schlitt, afgewisseld door voor deze gelegenheid toepas selijke gezangen. Door de Arronlissemeots-Regibank te Amers foort zijn voor*de opengevallen betrekking van kantonrechter ten henen op de aanbevelings lijst geplaatst de Heeren Mr. C. F. A. Engff, substituut-griffier bij de arr.-regtbank te Amers foort; Mr. G. J. D. Hondiutgriffier bij het kan tongerecht te Maarsen en Mr. F. l'ylenboogaart, griffier bij het kantongerecht te Zalt-Bommel. Naar ons is medegedeeld is aan de Commissie, uit het Bestuur van de hier gevestigde. A/deeling van het Schoolverbond, aan welke de re geling van het aanstaande kinderfeest, eene Tombola enz. op 6 December e. k. is opge dragen van verschillende zijden toezegging tot medewerking gedaan en bij haar reeds in de vorige week eene gift van /12.— voor de Tom bola ingekomen. Wij hopen zeer dal het Bestuur der Afdeeling door veler medewerking moge worden in staal gesteld het voorgenomen feestals ten vorigen jsrete doen plaats hebben en gelooven allen die het wel meenen met de jengd hare ont wikkeling, veredeling en beschaving te mogen opwekken van hunne instemming"met de be doelingen van het bestuur te doen blijken door de inzending van eenige geldelijke bijdrage of voorwerp voor de Tombola geschiktwaartoe wij herinneren dal blijkens de annonce van wege hei Bestuurde gelegenheid tot 3 Deoember aanstaande is opengesteld bij Heeren Commissarissen voor hel feest A. J. Bos, Mr. J. W Sluiter en J. Kzuzza. De longziekte blijft zich in dt provincie Utrecht bg voortduring lot enkele gevallen bepalen. In de week van 5 tot 9 November werden in de gemeente Jutphaas 3 runderen in Lopik 4 stuks en in Mijdrecht één rund wegens die ziekte onteigend en atgemaakt. In het algemeen kan men zeggendat deze ziekte, in vergelijking van vorige jaren toen er van Regeringswege niet* tegen werd gedaan belan grijk in dit gewest is verminderd. De prijzen van het vee zijn steeds dalende en in bijna alle plaatsen hebben de vlceschhou- wers het beste Vleesch van 10 tot 20 cents hel kilo algeslagen, zooals door nagenoeg alle couranten bijna dagelijks in het publiek be lang wordt vermeld. In Maastricht, alwaar het beste vleesch tot nu toe f 1.— het kilo was en de slagers het daarop wilden houdenis het thans verminderd op 85 centsterwijl in som mige plaatsen zelfs voor 70 cents per kilo hel beste vleesch wordt verkocht. In Belgie is de prijs van het vleesch vermin derd door aanvoer van vee uit Duilschland Gallicie en Hongarije. Daar is te weinig hooi gewonnen en zijn vele landlieden verpligl zich van vee te ontdoen. Eene geheimzinnige gebeurtenis beeft verleden Donderdagmorgen eene opschudding onder de talrijke vreemdelingen veroorzaakt, in hel hótel de Belle-Vue te Brussel. Omtrent 10 uur 's mor gens veiliet een vreemdeling, welke eerst sedert den dag te voten was aangekomen zijne kamer en bega! zich in eene met glas overdekte gaan derij, waar een dame wandelde, die zich insgelijks eerst eenige dagen te Brussel bevond. Zonder een wooid te spreken, trok de vreemdeling een revolver uil den zak legde op de vrouw aan en schoot. In allerhaast maakte men zich van hem meester, terwijl anderen de dame omring den doch gelukkig was zij niet gewond. De politie werd verwittigdde vreemdeling werd aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. De dame verklaarde hem echter niet te kennen, evenmin als de oorzaak dezer moordpoging, doch het geregthetwelk een ernstig onderzoek heeft ingesteld, zal dit geheim wel welen op te helderen. De beweging tegen het Prnissischc geld iif~ Twenthe, welke eenigen tijd zoo flink aan den gang was, is atnemde. 't Schijnt dal het ontvangen en beulen met dat geld zóó digi op de grenzen ■iet te vermijden is. Men is in den laatsten tijd te Parijs weder een paar volledige georganiseerde benden jonge gaanwdieven op het spoor gekomen. Zij voerden de namen van «zwartenmessen-bende" en van varkenspooten-bende." De eerstgenoemde, van welke negen leden (waaronder de 17jarige aan voerder, Murlraire geheeten) in hechtenis zijn genomen legde er zich op toe om met hulp vau messen met zwarte heenten de op vracht karren of achter rijtuigen geladen koffers en andere goederen open te snijden en uit te plun deren. Ten huize van den aanvoerder, die zich bij zijne arresutie wanhopig te weer stelde, is een wel voorzien magazijn van op die wijze gestolen goederen in beslag genomen. De andere bende, van welke de justitie een zestiental leden maglig is gewordenstelde zich liet bestelen der spekslagerswinkels ten doel, niet voor eigen gebruikmaar om het gestolene te gelde te maken. Door het rondventen der geroofde waar hebben deze jonge boosdoeners de justitie op hun spoor gebragt. Het geregtelijk onderzoek in deze zaak heeftnaar het schijnt, bet bestaan van eene derde Parijsche dievenbende van gelijk gehalte aan het licht gebragt. Onder eene verzameling van vorstelijke brie ven van Richard von Meerheimb bevindt zich een interessante, tot nu toe ongedrukte brief van Blucher. Dal de oude ijzervreter met de spelling niet geheel bekend was, weet men reeds lang, maar dat het zoo erg was, is toch opmerkens waardig. Overigens is de brief ook van histo rische waarde. Hij luidt: «Meiu Freind die schensle schlagt ist ge- schlagender hcrrlichste Sig ist er fochten. Dass Delaille wird no(cb) vollgeiï ich deoke die Bonaparlsche geschichte ist uun wohl ziemlig wieder zu ende. la Bellatliance den 19 frühe. ich kan nicht mehr schreiben den ich zittere an alle glider, die Anstreogung war zu gross. Blücbkr." In Hongarije verlieten 37 volksonderwijzers hun post om baanwachters te wordenin één comilaal staan 24 plaatsen openomdat er geen solliciunten zijnte Deakibij Freiburg, ward de betrekking van onderwijzer aan een dorpsnouris, een "Ójarigen grijsaard, gegeven, die voor 10 florijnen in de maand zou school houden maar de man werd ziek en nu was men bereid den schoolscepter aan een wevers leerling op te dragen die daarvan echter vol strekt niet wilde hooren. De onderwijzer Schwab van Kautbeuren heeft zich als tenor aan bet Hoftheater te Muncbem verbondenwaar bij tbans zijnein het seminarium verkregen gron dige muiscale vorming.onder de leiding van Dr. Har lingerontwikkelt en zulke belangrijke vorderingen maakt, dal men spoedig zijn op treden kan verwachten. Te Jacobsborf in Pruissen moeten, bij gebrek van een onderwijzer, de veldwachters en andere ondergeschikte beamb. ten bij beurteonderwijs in lezenschrijven en rekenen geven ook in Mejxdorf kreeg de veldwachter van het schooltoezigt in last 4 dagen in de week in genoemde vakken te onder wijzen «omdat de molen niet geheel stil moet slaan." De verwachte en veelbesproken wijziging van het Pruissische ministerie heeft haar beslag gekregen. Bismarck vereenigt op nieuw in aijne handen de draden der Duilsche en der Pruis sische politiek en von Roon heelt niet alleen het Cresidentschap tan 't ministerie aan den rijks- anseliermaar ook zijn departement aan von Kameke afgestaan die tot nu toe een soort van oorlogsminister d la suite was. De Prov. Corr. zegt over de beteekenis der wijziging in het voorzitterschap van bet mini sterie Men heeft hier voornamelijk op het oog om den rijkskanselier de opperste leiding van het Pruissische bestuur mogelijk te maken, zonder dat de dagelijksche zorg en de verant woordelijkheid voor de menigvuldige bijzondere bemoeijingen van het ministerie van zijne krach ten te veel vergen. De minister-president zal ook verder hel Pruissische beheer in overeen stemming brengen met doel en strekking van de algemeene politiek. Den vice-president zal ia getuige overeenstemming met den president, de eervolle laak ten deel vallen om den gang van alle lakken van bestuur in volle harmonie te brengen met de behoeften der algemeene staatkunde. Voor den Hoogen Raad werd verleden week eene niet onbelangrijke en vroeger nog niet besliste vraag behandeld. De politieverordening van De Lier schrijft voor, datwanneer eigenaars van honden welker doo ding door B. en W. in het belang der openbare veiligheid noodig wordt geachtmogten nalaten de honden dadelijk te do)den, zij eene geld boete verbeuien van f 25. Op grond dal de eigenaar A. Disselkoen aau het bevel niet dadelijk bad voldaan werd hij tot die boete veroordeeld door bet kantongeregt te Naaldwijk, welk vonnis door de arrondisse- ments-regtbank te 's Gravenhage wetd bevestigd. Hel feit wasdat de veldwachter gezien had dal de bond van den landbouwer Disselkoen door een kwaadaardigen of veimoedelijk dollen hond werd gebeten dat B. en W. eerst acht en een halve week daarna dus na hel tijdstip waarop een gebeten hond dol wordt, den eige naar gelastten dien te dooden dat de eigenaar terstond den burgemeester ging spreken en daar hij meende dat er geen gevaar was, zijnen hond aan den ketting heeft gelegddat de burgemeester in de eerste dagen niet te spreken was dat Disselkoen daarop, na den burgemeester gesproken te hebben, onmiddellijk zijnen bond doodde, maar vervolgd is omdat hij dit niet dadelijk na de aanzegging bad gedaan. Mr. D. van Eek, advocaat van den req. in cassatie, betoogde nu dal bet gepleegde feil niet slralbaar kon worden geachtdaar toch het voor schrift der verordening niet anders was dan een bevel jj>l onteigeningwaartoe de gemeentever- oidening was onbevoegd krachtens art. 625 Bur gerlijk Wetboek en art. 147 der giondwet. Deze bepalingen, die de waarborgen voor algemeene veiligheid niet uil hel oog hadden verloren verzekerden tevens den zoo noodzakelijken eer bied voor het regt van eigendom en schreven voor dat niemand van zijnen eigendom mogt worden ontzetdan nadat de wet vooraf bad verklaard dat het algemeen nut de onteigening vorderde en tegen behoorlijke en voorafgaande schadeloosstelling. Die voorschriften had men hier geheel uit het oog verloren. De voorafgaande wet wasechter volgens art. 147 der grondwet niet noodig bij besmetting of andere dringende om- standigden. In die gevallen verkeerde requiranl echter nietwant de verordening spreekt daar van nietzij spreekt alleen van bel belang der openbare veiligheid. Maar al ware dat zoo niet, dan zijn ook in hel geval van besmetting van toepassing de bepalingen van de onteigenings wet, die voorwaarden voorschrijven, welke bij de verordening niet zijn nageleefd, terwijl boven dien ook bij besmetting, de grond- en onteige ningswet geene onteigening toelaten dan na voorafgaande schadeloosstellingen datzelfde beginsel is ook aangenomen in de wet van 20 Julij 1870 op de besmettelijke ziekten van het vee. Dat de bepalingen van de grondwet ook de onteigening van roerend goed betroffen, toonde pleiter uit de geschiedenis der grondwet aan. Er was wel eens beweerd, dat hij vernie tiging van een voorwerp aan onteigening niet was te denken wanneer de eigenaar in bet bezit der overblijfselen werd gelaten maar

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2