dig&eden behoorlijken prijs vastgesteld (naar de laagste prijzen elders, met bijberekening der kosten van vervoer naar Kassei)terwijl allen zich verbonden hebben geen penning meer dan dien prijs te betalen. Door standvastig en een- diagtig zóó tc handelen, gelooven zij aan de buitensporige eischen der verkoopers paal en perk te zullen stellen. Wanneer de vcikoopers hunne hooge prijzen hardnekkig volhoudendan moet er gebruik worden gemankt van goedkooper aanbiedingen uit den vreemde. Dit is in sommige gevallen reeds met goed gevolg gedaan. •Oischoon de Vereeniging eerst eenige weken bestaatlux ft zij toch reeds verblijdende resul taten verkregen en telt zij reeds een aanzienlijk aantal leden. «Nog veel grootcre gevolgen zou echter de zaak hebben, wanneer zulke Vereenigingen ook iu andere groote steden werden opgerigt en met de onze zanienwerkten. «Daarom noodigen wij alle huisvrouwen in die sleden uilons voorbeeld tc volgen en zich niet te laten afschrikken wanneer de zaak in den beginne niet dadelijk gelukt, maar moedig inet ons te blijven strijdenom een einde te maken aan eene ongelegenheiddie ons allen gelijkelijk aangaat en de huiselijke rust dreigt te storen. Het volk zal er ons dankbaar voor zijn. «November 1873. De Vrouwbh tb Kasszl." Woensdag avond omstreeks 10 are had te Bosch in de Tolbrug-kazerne een voorval plaats dat zeer ernstige gevolgen had kunnen •Lebben. Naauwelijks was de soldaat D.vrijwilliger van de 4e comp., 4e bat. 5e rog. int., die in beschonken toestand thuis was gekomenop de chambreeof eenige soldaten kwamen naar beneden stormen en verteldendat genoemde D. ander soldalen en vooral zijn besten vriend, die hij door de kaïner sleurdemishandelde. De commandant der politiewacht begaf zich daarna naar boven - doch keerde spoedig terug om assistentie te halen. Middelerwijl voorzag D. zich van een geweer en een pakje scherpe pa tronen die hij op de andere soldaten afvuurde. De officier, die juist in de kazerne was tot het houden van avond-appèlrequireerde eenige manschappenmet bevel genoemden D. zoo mogelijk te arresteren en indien dit volstrekt onmogelijk was, liem onschadelijk te maken. Na veel moeite en na op hem gevuurd te hebben gelukte het den officier en een koporaal hem in hunne magl te krijgen, waarop hij geboeid in arrest werd gebragtwaar hem op bevel van den inmiddels geroepen officier van gezondheid het dwangbuis werd aangedaan. Eerst laat in den nacht kwam hij tot bedaren. Hij was lijdende aan delirium tremens. Te verwonderen is hetdat hij met de acht scholendie door hem gelost zijngelukkig niemand heeft getroffen. Naar men nit Gennep schrijft, zou er te Goch in den trein een beschonken man zich hebben uitgelatendat hij wel meer wist van den moord op mevrouw van der Kouwe.ibo vendien moet hij een ring aan den vinger hebben, dien hij zcide van de vermoorde dame afkomstig te zijn. l)e man is voorloopig in de wachtkamer 3e klasse opgehoudenterw ijl de politie werd gewaarschuwd. Te Aalsmeer is een paardenmarkt geweest zonder paarden. Eene week vroeger waren er vele paarden aangevoerd maar toen was er geen markt. De schuld ligt aan den almanak, die de paardenmarkt te Aalsmeer eene week te vroeg heelt gesteld. Te Aalsmeer kon men dus wel zeggen, die niet past op zijn tijd, raakt zijn paard niet kwijt. Te Zwolle is een verwersknecht wegens 't in- gooijen der glazen van de gymnasliekschool ver oordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf In de nabijheid van Dergen (Noorwegen) staat een kerk, geheel van papier gemaaktdie 1000 menschcn kan bevatten. Van buiten is zij rond en van binnen achtkant. Zoowel de zuilen als de zoldering en het dak zijn van zoogenaamd papier machèhetwelk door middel van een mengsel van vitriool eiwit enz. ijzerhard en ondoordringbaar voor vocht gemaakt is. Uit Soerabaya meldt men van den 27sten Scptembfi jl. Donderdagavond en nacht had onze goede stad weder veel overlast van een beschonken matrooslater van een soldaat, die in denzelfden zaligen toestand verkeerde. In hel kamp vierde een Chinees feest, onbeschaamd ging de dronken man binnenbragt alles in opschudding, greep een flcsch wijn van de tafel en toonde die met de noodige brutaliteit aan het wachtvolk; zelfs greep hij een dergardce» aan ontnam hem den vork en pleegde daarmede geweld natuurlijk liep de gardoe weg en zocht heil in de vlugt. Daardoor overmoedig geworden randde hij op zijn uronkemanstogt wederom gardoe's aan op sommige stations vlugtten de wakers, doch door anderen werd hij aangehouden en in arrest gebragt. Doch dat hielp niet, want eenige oogenblikken later zwierde onze feest vierder weder over den wegdie naauwelijks breed genoeg was voor de ruimtedie hij noodig had. En zoo duurde dat spelletje van gevangen nemen en weer loslaten van des avonds acht tot 's nachts twee urengedurende al dien tijd werden dames, die de buitenlucht genoten, «een doodelijke schrik op 'llijf gejaagd" en het gardoe-volk een angstige nacht bezorgd. Den volgenden morgen werd al het wachtvolk op het politie bureau geroepen en daar stond het zeer verbaasd te moeten vernemendat de adsistent-resident voor de politie de dronken matroos was geweesl en ook als beschonken soldaat al die bravoures had verrigt. Zoodra hij gearresteerd werd, was toevallig steeds een schout in de buurt, die den gevangene overnam; van daar het verschijnsel dat op een ander punt dezelfde komedie vertoond kon worden. De nalatige gardoe's werden gestraftde ijverigen en moedigen per hoofd met /2.50 beloond. Algemeen keurt men dezen dienslijver goed en roemt men de meesterlijke wijzewaarop onze adsistent-resident voor de politie de karakters van beschonken matroos en soldaat weergaf. Een Japansche regls-kwestie. Een dief werd te Omi gevangen genomen veroordeeld en gehangen. Drie dagen later ver toonden zich de bloedverwanten met een doodkist, hel lijk werd hun overhandigddochterwijl men het in de kist leggen wildekwam er beweging in. Groote ontsteltenis onder de familie, die zich natuurlijk ijlings met den herlevende wilde wegpakken. Maar hierin werden zij ver hinderd door de aanwezige politieagenten, die zich van den doodgewaanden man meester maak ten en hem op nieuw voor de regtbank bragten. Een moeijelijk geval voor de Japansche juristen! Zij hielden dan ook eene beraadslaging van verscheidene urendie gelukkig ten slotte toch gunstig uitviel. De uitspraak luidde, dat het regt zijn eisch en zijn loop had gehad en de man in vrijheid moest gesteld worden. om toch vooral meer kennis van de zending te verkrijgen. De heer J. Schlittafgevaardigde van het Jongelingsverbond in Nederlandsprak op boeijende aangrijpende wijze, met zijne wel luidende stem over de weldaad der Jongeling*- vereéhigingen. Hij ontwikkelde de gedachte: «Der jongelingen sieraad is hun kracht." Hij schetste den jongeling verzwaktverwoestverouderd door de zonde tegenover den jongelinguit muntende door physieke en geesteskracht. Hij bond de vereeniging op het hart, dat in Gods Woord haar kracht gelegen is. Eindelijk vergastte ons de heer J. van Lummel door eene geestige improvisatie over de geschiedenis van den Amersfoorlschen toren hel sieraad van onze stad. De beperktheid van een verslag gedoogt niet, dat wij in dólails treden, hoe gaarne wij dit ook zouden doen. Luim en ernst waren hier op zeer gelukkige wijze ver- eenigd. Hij verstaat meesterlijk de kunst van wat de Latijnen noemen Ridendo dicere verum, d. i. iemand lagchend de waarheid te zeggen. De voorzitter sprak woorden van dank uit aan den Kerkeraad der Remonstranlsch-Gere- formeerde gemeente, en aan Heeren Diakenen der Hervormden alhier, die het lokaal der Dia - konieschool voortdurend afslaan ten gebruike van de zamenkomsten der vereeniging. Hij deelde eene bijzonderheid mede uit de jeugd van Abra ham des Amorie van der Hoeven Jr. de geleerde man met zijn kinderlijk vrome zieldie in dit kerkgebouw menigmalen de woorden des levens op welsprekende wijze verkondigd had. Hij ein digde met den wensch dat er meerderen uit den burgerstand tol de Vereeniging mochten loetreden om hun geest te ontwikkelen en te beschavenen te leerendat het christendom den ernst des levens met de opgeruimdheid vereenigt. Telkens werden de sprekers met het zingen van de leden der Vereeniging afgewisseld. Dal gezang is uitmuntend geslaagd. Vooral het laatste stuk werd zeer goed uitgevoerd. De heer Schweinsberg verdient allen lof voor de vele moeitedie hij aan zijne niet gemakkelijke taak besteed heeft. Zoo eindigde dit opgewekt feest. Met dank gebed werd de bijeenkomst gesloten en Gez. 50 1,4 gezongen terwijl zij met eene korte bede en het zingen van Ps. 119: 5 geopend was geworden. H. C. V. Ingezonden. Het Jaarfeest der christelijke Jongelings-Vereeniging te Amersfoort. Op Vrijdag den 21»tca November had het vierde jaarfeest der Jongelings-Vereeniging alhier plaats in het kerkgebouw der Remonstrantsch- Gereformeerde gemeentedaartoe door den ker keraad welwillend afgestaan. De opkomst was buitengewoon talrijk. Ds. Voorhoeve, die de leiding der vergadering op zich genomen had las een gedeelte uit de H. Schrift voor, Pred. II: 712: 17 en knoopte daaraan eenige opmerkingen vast over de wenschelijkheid en noodzakelijkheid der vroege godsvrucht. De secretaris Boks las het verslag voor. Daaruit bleek, dal het getal leden van 12 tot 26 was geklommen dat der begunstigers echter gedaald was van 42-lot 29. Het getal lezers van «Hel Penningsken", een goed geschreven zending blaadje waarvan het lidmaatschap één cent per week is, was van 94 tot 137 gestegen. De Heeren Mühring en Mondriaan gaven ook dit jaar hunne lessen over Natuurkunde en Vaderlandsche Geschiedenis. Aan beide Hoofd- Onderwijzeis heeft de Vereeniging groote ver plichting. De vice-penningmeester deelde eenige bijzon derheden mede waaruit bleek dal de k*>s in een ongunstigen locstand verkeerde. Als spreker trad eerst op de Heer den Burgergodsdienstonderwijzer alhier. Naar aan leiding van Luc. 13: 24a «Strijdt om integaan door de enge poort" /ermaande hij op stichte lijke, gepaste wijze om zich niet intelaten met quaestiesdie niet van onze competentie zijn en die wij niet beslissen kunnen maar liever voor ons zeiven toetezien en te strijden tegen den vijand van buiten en van binnen. Daarop stelde de heer A. VoorhoeveTheol. Cand. op kalmen toon en overtuigende wijze de verplich ting des Christens tot de zending in hel licht. Hij toonde uit de leiten der geschiedenis aan dat de beschaving zonder het christendom een onding is weerlegde het gevoelen van Renan en anderen, dat eerst de beschaving en dan het christendom aan de heidenen moet gebracht wordenen bestreed de onwareen onbarm hartige meening dat sommige volksstammen on vatbaar voor het christendom zijn en eenvoudig moeten uitgeroeid worden. Hij ontwikkelde de stelling dal chiistendom en beschaving hand aan hand gaanen eindigde met de opwekking AMERSFOORT, 24 November 1873 Wij vernemen dat de Heer H. C. Voorhoeve predikant alhierberoep naar Aarlanderveen ontvangen en in ernstig beraad genomen heeft. Ds. F. C. Wiederpredikant te Bunschoten, heeft het beroep naar Mijnsheerenland aange nomen. De Heer Brom is, in plaats van wijlen zijnen vader den Heer C. Brombenoemd lot lid der Commissie van Spijsuitdeeling aan be- hoeftigen te Amersfoort. «Sedert eenige dagen is het nester front van den Onze Lieve Vrouwe toren te Amersfoort ontdaan van de stellingen, die tol nog toe den arbeid van twee jaren voor de oogen van hel publiek verborgen. Het voltooide werk mag inderdaad een sieraad van onze stad genoemd worden. De buitenmuur van het westerfront die bouwvallig en beschadigd wasis geheel nieuw opgetrokkenterwijl zich daarin een venster of vensternis vertoontuitvoerig bewerkt in den Gothischen stijl der derde periode (flarn- boyant-stijl) waarin ook het overige geaeelte van het gebouw is opgetrokken. De traceringen en kleine kapiteelen, die evenals de beide zijde- lingsche pinakels uit gehouwen steen zijn zaatn- gesteldmunten uit door eenvoudigedoch smaakvolle vormen. Het geheel pleit eve- teer voor de kunde van onzen gemeente-architect den heer Kam, als voor den kunstzin van ons gemeentebestuurdat in een tijd, waarin zich practische utilileils-begrippcn wel wat al tc veel doen geldende met zulk een goed ge volg bekroonde restauratie van dit schoone mo nument van middeleeuwsche bouwkunst heeft ondernomen en ten einde gebragt." Het bovenstaande uit de N. Bolt. Ct. overne mende kan door ons daarbij worden gevoegd dat de bouw van den toren kort na hel jaar 1444 moet zijn aangevangen. Sierlijk en hoog opge bouwd heeft hij 3 omgangen en daarop een fraaije spits, eene hoogte uitmakende, van den grond at, van 354 voeten en 5 duimen, tellende van beneden tot den derden omgang 348 trappen. Tot den tweeden omgang werd hij gemetseld van gebakken steendoorwrogt met hardsteencn doch van den tweeden tot den derden omgang enkel van gehouwen steen. Kort vóór het ter pers gaan van dit nummer ontvingen wij van betrouwbare zijde de vol gende mcdedeeling «Ten einde hulde te kunnen brengen aan dc

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2