V r ij d a g 26 December 1873. Ai 2159. MERSFOUg Winterdieiul aangevang 1 No?. 1873. Nederlandsche Centraal-Spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 9.45, 11.4, 2.17, 4.18, 8.12. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 9.1, 9.47, 1.34, 6.11, 8.56. Diligence-dienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam IJ u. nam., van Soestdijk 2J u., van Baarn 3 u., Eemnes3j., aank. te Amsterdam te 6 uren. Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal f I.franco per post 1.15. l'rijs der Adverlentien van 1 tol 6 regels 60 Cis; elke regel meerder 10 Cts; legale, officieels en onteigen. Advertentiën per regel !5Cts. Reclames pe.- regel 20 cents Afz. nummert 10 cents Bestellingen bij den Uitg. A. II. van Ctecffte Amersfoort Bureau Amertfoortsclte Courant. Stoovestraat bij de Langestraat, Wijk B, N9. 33, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren io het Rijk. Brieven franco. Advertentiën voer dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentieburaeu van Nuu en v*s Oirns, Wijnstraat, Rotterdam. comit Diligence-Dienste* Van Amersfoort naar Maanbergen 's morgens 0.30, op den eersten trein naar Amsterdam, Rotterdam en Arnhem en namiddag 2.30 our. Van Maanbergen naar Amersfoort 's morgens 10.16 en avonds 8.10 uur. Van Amersfoort naar Baraeveld 6.30 avonds. Van Baraeveld naar Amersfoort 7.46 1 morg BER1GT. Wegens het KERSTFEEST is dit cou rantnummer Woensdagnacht gedrukt en D onderdagociitend uitgegevenbe houdende echter regelmatigheidshalve den datum van Vrijdag 26 December. Wie zich thans op de AMERSFOORT - SCHE COURANT abonneertingaande 1 Januarij 1874ontvangt de verschij nende December-nummers gratis. Beleefdelijk wordt verzochtter wille van regelmaat en spoed, steeds brie ven biljetten en advertentiënin dui delijk mogelijk schriftte doen glijden in de BRIEVENBUS van ons bureau, Stoovestraat bij de Langestraatomdat bezorging aan het woonhuis des uitge vers veeltijds ondoelmatig is en opont houd veroorzaakt Kenni8goviugen. HULDEBLIJK AAN Z M DEN KONING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORTzich gedragende aan den inhoud der circulaire van de Commissie, welke door de Hoofdcommissie voor het aanbieden van een Provinciaal Huldeblijk aan Z. M. den Koning Willem III, bij gelegenheid van het 25jarig Koningschapme» de uitvoering is be last voorkomende in de Amersfoortsche Courant van den 16. en het Weekblad voor Amersfoort van den 20. dezer maand, Brengen ter kennis van de ingezetenen dat om eenieder in de gelegenheid te stellen tot bovengemeld doel bijtedragen, van hunnent wege op MaandagDinsdag en Woensdag aan staande aan de huizen zal worden rondgegaan met lijsten ter inteekening, en tevens met ge sloten' bussen ter inzameling der bijdragen van hen die geen gebruik van de inteekenlijst wenschen te maken. ,0_Q Amersfoort, den 22. December 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, De Secretaris, A. G. WIJERS. W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op het raadsbesluit van beden tot ver koop van gemeente-heidegronden Krengen ter kennis van de belanghebbenden dat te" rekenen van den 1. Januari 1874 geene vergunningen meer door hen worden afgegeven om schapen te weiden he.de te maaien en plaggen of zoden te steken. P Amersfoort, den 23. December 1873. Pumemeester en Wethouders voornoemd, S De Burgemeester, De Secretaris, A. ti. WIJERS. W. L. SCHELTUS. TuST*V4N BRIEVEN aan pernncn geaireuuri i t. onbekend is opgegevenverzonden te maand «om* 1873. puJT8 VA„ .'Sa Lnn dc Beek 3. J. Buzerie's Gravenhage. 4. A. Wery.Harderwijk. Van de Hulpkantoren Baarn. 6. W. Grootveld Haarlem. Eemnes. 6. Mej. ScholtheisAmsterdam. Laren. 7. Louise van Gelder Amsterdam. Maarsbergen. 8. Mej. H. van Selten 's Gravenhage. Briefkaart van het Hulpkantoor te Soest. 1. Wed. Muijskes Verbeek. Amsterdam. Regthebbenden vervoegen zich aan het post kantoor te Amersfoort. Politieke Revue. Bij de verschoning van dit courant-nummer is het Kerstfeest ingetreden. Moge het door velen in zijnen hoogen ernst worden opgevat, bij velen het besef aanbrengen, of verlevendigen dat 's menschen leven niet enkel mag gewijd worden aan de behartiging van sloffe- lijke zaken. Weldra wordt de politieke balans door tal van priesters van de Koningin der Aarde opgemaakt, door sommigen bij de Nederlandsche el in debet en credit. Wat ons betreft, om reeds bij voorbaat ietwat lakoniek te zijn het verheugt ons dat ook dit jaar in de oude en nieuwe wereld minder oorlogen zijn gevoerd dan in tal van andere jaren. Het nieuwe Fransche perswetvoorstel is inge trokken. Het werd algemeen begrepen dat de nieusve pers- wel zou voornamelijk gerigt zijn tegen de dag bladen a vn sou. De afgevaardigden der regter- zijde begrijpendat die dagbladperswelke voornamelijk door de werkliedenlandbouwers eu kleine burgerij wordt geraadpleegdeen grooten invloed uitoefent op de verkiezingen en zij schrijven grootendeels aan hare artikelen, bijna in alle kleine bladen in rcpubliekeinschen geest, den uitslag der verkiezingen toe. Van daar dat een aantal leden der nationale ver gadering gesteund door de directeuren der groote bladen wier debiet aanzienlijk is verminderd, sedert per dag meer dan een half milliocn exemplaren van kleine bladen over Frankrijk worden verspreidden dood heeft gezworen aan bet Petit Journalde Petite Presseden Petit Moniteur en dergelijke balve-stuivers-blaadjes, die onder Napoleon 111 allen geduld werden als letterkundige, niet-politieke bladen, aan welke zelfs het bespreken van economische onderwer pen verboden was. Daarom waren zij echter ook vrij van het zegeldat voor politieke bladen 6 centimes bedroeg; daarom ook mogien zij per post 2 centimes per nommer of per pak bij het gewigt met de posttreinen worden verzonden. Het onderscheid tusscben letterkundige en politieke pers was eerst door de mannen vin 4 Sept. afgeschaft, gelijk ook het dagbladzegel maar opdat de schatkist bij die afschaffing geen al te groot verlies zou lijdenwerd lusschen den Staat en de persvertegenwoordigers eene schikking getroffen, die de belasting op het papier lot gevolg had en nu betaalt hel papier dat voor de dagbladen wordt gebruikt, 10 pet. als het uit de fabrieken komt en nog eens 20 pet. als hel op de pers is gebragt. De grondstof werd dus met 30 pet. bezwaarden met andere lastenwelke op de dagbladpers gelegd zijn wordt een zoo groote som vertegenwoordigd, dat b. v. het Petit Journal alleen per jaar een half millioen francs aan den fiscus uitkeert. Dat half millioen plus hel halve millioen hetwelk nog door de kleine bladen wordt op- gebragt, willen die afgevaardigden nu opofferen uit politiek belang en zonder terug te keeren tot de zegelbelaslingeen onfeilbaar middel in voeren om de kleine dagbladpers te dooden door eenvoudig te bepalendat zij aan het droit de potte onderhevig is, zoodat voor ieder exemplaar dat naar buiten verzonden wordt voortaan 4 centimes port zou moeten wordea betaald. Zoo zou men van den sou negen centimes maken, en wel wetende, dat de werkliedenen landlieden zoo veel niet over hebben voor een dagbladhet debiet der kleine pers vermin deren welke verminderingdaar zij het van de massa hebben moet, natuurlijk haar dood zou zijn. Naar aanleiding van de klagt over den zwakken toestand van de Marine in Italië, is ook daar de vraag vernomen «moet men zijne kracht zoeken in eene kust-verdediging oi in eene meer offensive Marine De Engelsche Times wijdt aan die vraag ook een uitvoerig artikel en pleit voor kustverdediging, teneinde desnoods met voldoende middelen een aanval het hoofd te kunnen bieden. Genoemd Dagblad redeneert aldus «Een gepantserd schip, geschikt om zee te bouwen is zoo kostbaar van aanbouw en ver- eischt zóó veel tijd voor dat bet gereed is, <lat Italië naauwlijks in staal zou zijn er in één jaar tijds één aan ie bouwenal moesten alle andere werkzaamheden op de marinewerven daarvoor stilstaanmaar een zoo groot schip vereischt eene talrijke bemanning en krachtige bewapening en het in dienst houden vau een gepantserd escader op zee, tol oefming, zou een al te groot bedrag van de begrooting. van Marine verslinden. «Welk nut trekt het Land, met zijne uitge strekte kusten, uit hel bezit van een beperkt getal schepen met 20 tot 30 voeten diepgang welke niet dan in de groote zeehavens den wal kunnen naderen. «Hier te Lande hebben wij in dc laatste jaren onze ijzeren oorlogsvloot versterkt door een groot getal kanoneer booten met óón stuk voor zien en welke niet meer dan f 1,200,000 kosten. Vijftig van deze soort van vaartuigen kunnen gebouwd worden voor dezelfde som welk een enkel gepantserd oorlogschip van den eersten rang kost, en de bemanning van een enkel zoodanig oorlogschip kan voor al die vijftig kauoneerboolcn dienen." 't Pruissische Huis van Afgevaardigden heeft het wetsontwerp, 'twelk hel burgerlijk hrwelijk verpligtend mankt, met eenige weinig beicc- kenende wijzigingenaangenomen. Als motieven voor de noodzakelijkheidom het burgerlijk huwelijk verpligtend te maken, gaf de Regering de volgende op: 1*. de inoeijelijklieid voor bruidsparen van welke de éóne paitij binnendenndeie buiten de Kerk staal; 2°. dat Mennonieten Baptisten enz. thans genoodzaakt zijn zich te laten huwen door geestelijken builen bunne confessie 3°. dal, bij 'tsluiten van gemengde huwe-

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 1