.j«en de kerkelijke trouw vaak een moegelijk twistpunt is 4*. dat de Kerk de echtscheiding veroordeelt ©l niet erkent en dus hertrouw voor wettelijke geschcidenen schier altijd onmogelijk is; en 6°. dat in de Calholieke Kerk de Bisschoppen zich tegen de kerkelijk-politieke wetten blijven verzetten. Oe Minister van Justitie in Denemarken heek aan de Landsthing een wetsontwerp aangeboden, waarbij van 1 Januarij 1875 at aldaar geen phosphorlucifers mogen gefabriceerd ol in den oandel zullen mogen gebragl worden. De Minister meent dat deze lucifers te gevaarlijk zijn niet alleen uit hel oogpunt van brandgevaar en wat de gezondheid bij de fabricatie betrek maar ook dal de vergiftige bestanddeelen herhaaldelijk aanleiding geven tol moordaanslagen. In de laatste 15 jaren zijn onder de 32 pogingen lot vergiftiging, die ter kennis van de justitie kwamen, bij 18 phosphor!uciters en bij 5 phosphorpillen gebruikt. Daarbij berekent men dat 6 percent van de branden die plaats hadden door phosporluciters verooizaakt worden. De Minister meent dat er geen andere luciters behooren toegelaten te worden dan die alleen op één bijzonder aangebragt vlak ontbranden. In de Vergadering van den Baad der gemeente Amersloort op Dingsdag den 23 December 1873, gepresideerd door den Heer Burgemeester Mr. A. G. Wijerswaren 14 leden tegenwoordig. De Voorzitter deelt mede dat de Heer C. Schel tut heelt keunis gegeven wegens ongesteldheid ver hinderd te zijn de vergadering bijtewonen. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Untwerp-contract met de Holl. IJz.-Spoorwegm. aangaande de aanlegplaats buiten de kleine kop pelpoort benevens de adviezen der Commissie van fabricage en kamer van koophandel, en de rapporten der raadsatdeelingen. Aan Burg. en Wetb. is de opdragl gedaan «ene berekening van kosten te doeu maken en met de Holl. IJz.-Spoorwegm. te onderhandelen over de door haar te geven schadevergoeding, waaruit door de gemeente dc kosten te vinden zijn voor uit- tevoeren werken, welke het leggen van eene vaste brug over de rivier dc Eem noodzakelijk maakt. Tegen het afslaan van een onteigend klein gedeelte van den Lagenweg, hoewel onder eenige voorwaarden, heelt de gemeenteraad geen be zwaren. Voorstel tot wijziging der jaarwedde van Amb tenaren ter Secretarie. Met algemeene stem men aangenomen. Ontwerp-besluit tol verkoop van heidevelden bosschen en bouwland gelegen aan den Amers- toorlschen berg. Met algemeene stemmen aangencmen. Idem van 43 boomen. Dc Heer van Saue van Yueltwordt met het lot tegen den Heer rat Pertijn benoemd tot Curator van de iatijnsche scholen. Rapport van Dr. Memlda van Schouwenburg over bet door hem bewerkstelligd onderzoek van water uit dc stadspompen. Besloten de stuk ken op de Secretarie te deponeren ter inzage voor de leden. De Voorzitter deelt mede dat van Heeren Ge deputeerde Stalen goedgekeurd zijn terug ont vangen 1. het suppletoor kohier van de hon denbelasting dienst 1873; 2. het gewijzigd reglement van het veer lusschen Amersfoort en Amsterdam 3. het raadsbesluit tot verkoop van den grond in gebruik voor begraafplaats bij de Israëlietische gemeente. Aangenomen voor notificatie. Tweëerlei plannen voor hel bouwen van een ziekenhuis ingekomen van den gemeente-archi tect Gesteld iu handen der Commissie vau fabricage. Voorstel van den Heer Croockewit om aan het Dagelijksch bestuur de macht te verstrekken tot het doen in orde brengen van schilderijen, eigendom der gemeentedie hij allen in één locaal wensebt te plaatsen. Te behandelen in eepe volgende vergadering. Uithoofde geeae aanvraag van tabaksplanters is ingekomen om gewigtcn van de stad onder shands te koopen, maakt de Voorzitter zijn voor nemen bekend den verkoop aan de orde te stellen in de volgende raadsvergadering. Allerlei. Te Frankfort aan de Main heelt een tweede vrouwenvergadering plaats gehad die door meer dan 500 dames werd bijgewoond. Men besloot een vrouwenbond op te riglen en een comité tc benoemen, dat der. marktprijs moet vaststellen. Icler lid moet zirh aan den prijs houden, die door het comité voor de aanslaande markt wordt bepaald. Zoo werd b. v. voor een pond boter 30 kr. en voor een ei 2 kr. bepaald (3 kr. gelijk 5 cis.). Ieder lid moet maandelijks een kleine bijdrage geven ter bestrijding der kosten. In een courant, die te Bombay uitkomt, de Satnacharkomt een ingezonden stuk voor, waarin eene tnoeijclijke vraag aan de Brilsche regering gedaan wordt. De inzender zegt: «Ik zal dankbaar zijnzoo eenig kind der aarde antwoord geelt op mijn vraag.Ik ben 19 jaar oud. Mijn ziel zegt mij, dat er behoefte is aan eene nieuwe godsdiensten ik ben eenigszins bezield geworden om die te prediken. Ik zal wanneer ik dertig jaar ben mijn leer bekend maken. Doch ik wensch eerst te wetenof hel volgeus de Britscbe wetten veroorloofd is of niet een nieuwe godsdienst te prediken. Zoo het onwettig is, welk volk veroorlooft het dan wel? Ik ben Kaikhoshre Manekjeeaannemer." De Pall Mali antwoordt den Hindoedat er geen enkele parlementsacte iswelke aan cenigen persoon of limited company" verbiedt een nieuwe godsdienst te prediken. De Britsche grondwet zal hem dus niet beletten volgens zijn overtui ging te haadelen. Naar men meldt, heelt het een fiksch rijksveld wachter ia Friesland mogen gelukken een lid der prov. stalen te calaugeren op een anders jagtveldzonder permissie van den eigenaar te hebben evenals voor 2 jaar twee zoons van denzeltden zijn aangehouden bij het zetten van hazenslrikken. De onlangs in België gedane uitvinding eener nieuwe brandstol (een emmer steenkolen en twee emmers aarde nat gemaakt vermengd met j kilo sodazoul) geelt aan de belgische bladen nog dagelijks stof lot beschouwingen. Thans heelt men te Verviers een nieuwe lichtstof uitgevonden die, naar men beweert, de petroleum met vrucht vervangen kan. Die stof of dit vocht iszamen- gesteld uit 30 gr. fijngewreven ol gestampte soda, opgelost in een halve kan regenwater en ver mengd met zeven droppelen naphta. Volgens de opgave van een dagblad van Verviers, is de bovengenoemde hoeveelbeid voldoende geweest om een winkellamp (quinquet) van 's namiddags hall vijl tot middernacht te doen branden met een vlam niet minder helder en wit dan die van ontstoken aardolie. In het maatschappelijk leven zijn in de laatste jaren gebreken ontslaanop welker verbetering niet te voel kan worden aangedrongen. De zucht naar uitwendige praalhet scheppen van meer genoegen buiten dan binnen den huise- lijken kring, het zijn alle teekenen des tijds, die eene treurige toekomst beloven. Want om aan al die eischen der behaagzucht en mode te voldoen is geld, zeer veel geld noo- dig, en de lust tol werken verflauwende naar male ligchaara en geest zich meer en meer aan het verruaak overgeven, kan het niet anders of de neiging wordt geboren, om op de meest gemak kelijke wijze te verkrijgen, wat de grootste ge nietingen kan verschaffen. Zoolang dat verkrijgen dan nog onbelemmerd geschiedt en geen valsche schaamte terughoudt van het doen inkrimpen der genoegens, zal dit, ofschoon verkeerd, niet tol de ondeugd voeren, m«ar als men hooggeplaatst tot nu toe in groolen stand geleefd hebbende de uitgaven ziet vermeerderen ter-vijl de inkomsten verminderen, dan behoort cr zedelijke moed toe tot de zelfbe kentenis te komen dat het op deze wijze verkeerd zat gaan. Bezit men dezen niet, dan is het duidelijk, dal weldra slechts twee wegen vóór den hoog- hartigen open staan, zelfmoord of misdaad. Men zegt wel eensdat ook voor het eerste moed vereischt wordtzoo dat waar isdan zoude het te verklaren zijn, waarom men in de meeste gevallen lot dc misdaad zijn toevlugt neemt. Wij zullen niet uit ons eigen land feiten aanhalendie nog versrh in het geheugen liggenen die te misdadiger zijnnaarmate de Dersonen die ze bedreven door rang en stand des te gemakkclijkei anderen konden bedriegen, maar alleen een dergelijk feit uit het Buitenland vermelden dal in de hoogere kringen der Maat schappij een verpletterenden indruk gemaakt heeft. Te Weenen toch is gearresslccrd de heer von Olenheim, directeur-generaal van den Lemherg- Czcrnowitzer Spoorweg. Onder de aanzienlijksten geteld, was hij de man, wiens huis het centrum vormde van al wat schitterde door adel of r.jkdom Wie van al die- voornante bezoekers zou gedacht hebben dal dic.zalc-n vol schitterende lichten, niet getuigen moesten van 's mans gastvrijheid cn goeden sier, maar slechts dienden als middel om de oogen van Itcn, in wier vertrouwen hij den steun vond voor 2ijne zwendclarijen, tc verblinden. Nog eenige andere aanzienlijke lieden zijn iu hechtenis genomen, die hem in zijne oneerlijke operatien de hand hebben geboden. De partic. corrcsp. der Amsl. Ct behelst: Van mevrouw Bazainc gesproken, men moet zich ergeren over de onkieschheid vau de Illu stration die in haar laatste nommor mevrouw Bazainc voorstelt biddende voor haren man. En in welk toilet Men moet soms vragen of de Fransehen dan van alle begrip vat» welvoe- gelijkheid verstokeu zijn. Daar heeft men een maarschalk van Frankrijk beschuldigd van hoog verraad van pligtverzuim ja van wat niet al. liet openbaar ministerie beeft den kogel voor hem gcëischten op bel oogenblik dat het vonnis zal worden uitgesprokenzondert de jonge vrouw van den maarschalk zich af in den gebede. En wal doet nu een geïllustreerd blad f Het neemt dc eene of andere lorctte steekt die in een kleed met een dozijn opnaai- seiseen cindeloozen sleep en een geduchte queue de Parislegt die jufier met de eene knie op een bidstoeltje, geeft haar de meest theatrale en kokette houding en zet er onder mevrouw Bazaine «biddende voor haren man". Als dat niet afschuwelijk isweet ik niet wat men dan als zoodanig moet betitelen. Indien Bazaine vrij waszou hij van den directeur der Illustration voldoening vra en voor de beleediging hein in zijne vrouw aangedaan. Maar wie kan zeggen of hij en zijne vrouw liet niet wel aardig vinden. De lust tot komediespelen zelfs in de ernstigste aangelegenheden cn de heiligste mo menten zit den Franschen zoo in het bloed. Inmiddels is het portret van den maarschalk uil dc zaal der maarschalken van Frankrijk in het museum van Versailles verwijderd en zijn tuin in de rue de Jéna (waarom niet rue de Mctz te koop aangeslagen. De Holl. Illustratie behelst het volgende Onder den titel van «De ware vtouw" zegt een Engelsch schrijver den naam «De ware vrouw moet gezocht worden. Zij stelt zich niet te kijk als uitgestalde goederen. Zij is nietwat men noemtnaar de mode. Over het algemeen is zij niet rijk, maar als gij haar lietde wint, zijn uw twee of driedui zend gulden een millioen waarJ. Zij zal u niet om een rijtuig vragen noch ook om een groot huis. Zij draagt eenvoudige kleederen cn keert ze als het noodig is. Zij houdt alles zindelijk en net in huis en maakt het u zoo prettig als gij te huis komtdat gij uw tehuis hoogcr stelt dan welk ander huis ook. Zij zal goede vrienden, niet weinig, uitmuntend onthalen en u verbazen met de nieuwe gedachten hoe weinig het geluk afhankelijk is van geld. Zeg dus niet meer dat gij het niet kunt bekostigen om te trouwen. Ga zoek de ware vrouw en gij kunt het wel degelijk bekostigen. Werpt die sigaar weg, verbrand dat flaneerslokje en onlvlugt het jongeheeren-levcu dat iedereen legen de borst begint te stuiten eer hel te laat is, om het vaarwel ie zeggen." Deze Engelschman heeft het goed voor, met te zeggen zoodanige «ware vrouw" te zoeken maar hij zegt niet waar zij te vinden is. Zelfs de wijsgeer l Hoge nes die vaak met zijn lantaarn menschen zocht, heeft zoodanige vrouw, naar gezegd wordtniet gevonden. Zoodanige vrouw kon teregl in Illustratie geplaatst worden. Ingezonden. Het doet mij en velen in den Lande genoegen dat de achtenswaardige Ds. Nonhebei (predikant van orthodoxe rigting) moed heeft zich openbaar te verklaren tegen hel drijven van de Standaard in zake het kindergeschenk aan Z. M. den Koning. En wie zou niet het gemoedelijk streven naar, cn prediken van vrede en eensgezindheid in den Staat op waren prijs willen schatten en er zijn genoegen openbaar over uitspreken? Dat dit hartelijk woord worde begrepen en gevolgd. Doch nu nemen we toch de vrijheid den genoemden geachtcn kampioen onder dc aandacht te brengen, dat er in zijne beschouwing eene niet juiste opvatting ligt cn de teregtwijzing ten deze zal Hem zeker welkom zijn. De Heer Nonhebei spreekt in zijn stuk (zie llaarl. Ct. van 22 December.) bij herhaling van een geschenk, dat van wege de Openbare School Z. M. den Koning zal worde aangeboden. Dit voorzeker zou eene partij-onderscheiding zijn, waarbij men geen aansluiting van de zijde der bijzondere scholen zou kunnen verwachten. De zaak gaat uit van de Nederlandsche Scholen cn dan nog slechts »dc" school genomen als voertuig en geenzins als uitgangspunt, vermits ook kinderen bedoeld worden, die geen scholen bezoe ken. De school wordt nis voertuig gebezigd, omdat aldaar toch het grootst aantal kinderen gevonden worden cn daarom ligt te naderen zijn. Wie met de zamcnstelling van hel Cenlraal- Comilé bekend is, weet dat dit bestaat uil bijzon dere zoowel als openbare onderwijzers en daareu-

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2