om vrolijken tooi te geven aan het beeld der toekomst! Als wij zoo het vhigtend jaar nastaren, zien "wij dat het de brandstoffen voor twist, voor oorlog, en wat het ergst is, voor godsdienst oorlog achterliet Europa staat en waarom dit te verbloe men? op een vulkaan, en roekeloozcn zijn -er genoeg, die met opzet of in onwetendheid, het oogenblik eener uitbarsting zoeken te ver haasten. Hoe weinig begrijpen zij de mogelijke gevol gen van hun overmoed of hunner dwaasheid! In Frankrijk peinzen de stoutmoedigsten op een coup (Tétat, de minder eerzuchtigen op een coup de main in Spanje wil men iets anders, zonder regt te weten wat en zonder te berekenen wat het kost in Oostenrijk doen zich ver schijnselen voor die den vrede tusschen Kerk en Staat dreigen te verstoren in Beijeren fixeeren die magtige factoren elkander met vijandig oog en in Duitschland wordt de gevangenis geopend voor Kerkvorsten! Zelfs Albion, het magtige Albion, voelt zich aange grepen door den Tijdgeest en de pilaren der Staats-kerk beven er voor die kracht l versterkte groote kampong veroverd en staan de troepen voor den kratonlegen welke zware batterijen worden opgerigtwaarmede men spoedig hoopte gereed te komec. In den kraton was versterking gebragl door den radja van Pedir, die voor die hulp, den sultan verleend, door de vloot gekastijd zou worden. De kraton was dus niet omsingeldgelijk een vroeger bericht van Reuter had doen vermoeden. Wat echter van veel gewicht mag geacht worden, -is de mededeeling, dat terwijl de XXVI Moekim» verslagen isde XXII Moekims ontmoedigd werd en de XXV Moekims zich onzijdig hield. De Moekims zijn afdeelingen van vereenigde dorpen. Dit berigtin verband met 't vorig regeeringstelegramdat de benden van den vijand verliepen en dat er gebrek aan voedsel heerschtedoet ziendat de eerste voordeelendoor ons behaaldreeds effect hebben gemaakt. Het hoofd der XXII Moekims, Simpang-Olimheeft zijn verb|ijf, meer zuid waarts en hooger gelegenzeer versterktals echter onder zijne onderhoorigen zich nu reeds mismoedigheid vertoontterwijl de XXV Moe kims zich onzijdig houdenwordt de magt des Sultans geringer. Die magt is echter ook reeds gebroken, naar 't schijnt; het volk heeft zich van 't gezag meester maint te verkrijgen zijn. Wij maken daarom van de aangeboden gelegenheid gebruik om onzen lezers het programma medetedeelen. Het is als volgtkwartet in E molOp 4-i IS 2 Mendelnohn Ein Tranm Uaydn Cornamusa Haydnkwartet in A dur, Op: 18 N°. B, van Beethoven. Over eene gepleegde kwaadwilligheid op den Rijnspoorweg, bij hel station Zeist-Driebergen meldt men nader «Niet dwars over de rails, zooals eerst weid medegedeeldmaar hoogst waarschijnlijk ter zijde op de linker rail, was eene raillang Ij- meter gelegddie door de lokomotiel werd ge vat en met zulk eene hevigheid schuins tegen de regter-rail schijnt geduwd te zijn, dat zij regt omhoog vloog en een gat in den tender sloeg, waarin zij eenige oogenblikken bleef zit ten en werd medegesleeptalthans eenige dwars- leggerswaartegen aan zij zeker is geslagen zijn beschadigd. Eindelijk uit geuoemd gat los geraakt, is zij op zijde, tusschen de wielen der lokomotiel doorin eene sloot geslingerd. De machinist en stoker hebben geene bijzondere schokkeu gevoeld en het voorval eerst bemerkt toen zij geen water meer uit den tender in den ketel kregen en de machine ophield te werken. Deskundigen beweren, dat, indien de rail op 'gszios andere wijze gelegd was, de trein Ier twijfel in volle vaart zou zijn gederail- eerd. Direct viel het vermoeden op een vreem deling, die omstreeks het uur dat de trein moest passeren onrustig in de wachtkamer heen en weder had geloopen ea, toen de trein zon der groot ongeluk voorbij was zich had verwij derd. Men vermoedt, dat hij van deoogenblik- kelijke sensatie gebruik had willen maken, om de stalionkas of passagiers te bestelen. «Vervolgens overnachte die vreemdeling in den hooiberg van een bij het station staande hofstede; zijne daar gevonden voetslappen, als mede die, welke langs hel spoor gevonden zijn, ln®en geheel in eroote en breedte overeen.

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2