Te Bordeaux heelt zich een merkwaardig geval van somnambulisme vertoond. Eene dienstmeid van 18 jaar werd voor eenige da gen om middernacht op hel dak van 'l huis gezienwaar zij in alle bedaardheid rond wandelde. Aan den rand van het dak keerde zij zich om en een schoorsteendie haar den weg stond, ontweek zij gelukkig. Daarop verdween zy door een dakvenster in hare ka mer waar hare meesteres haar vond op den rand van 'l bed zittendeonbewust van voorgevallene. Hoe gevaarlijk de beet VRn een rat kan zijn, is dezer dagen bewezen aan zekeren heer Samuel Roweeen Engelschman, die op zijn boerderij het toezigt hield over het vervoeren van een voorraad hooi uit een scheH. Op het oogen- blik namelijk dat zich tusschen het hooi een rat vei toonde, deed de heer R. een poging om haar te grijpen waarbij het dier hem vrij gevoelig in de hand beet. De daardoor veroorzaakte wonde werd spoedig door het koudvuur aangetast en weinige uren later was de onvoorzigtige man een lijk. Dingsdag 11. zijn in Engeland niet minder dan vier doodvonnissen voltrokkendrie te Durham en een te Liverpool. |De tcregtgestel- den hadden, de eeu zijn moeder, twee ande ren hunne vrouwende vierde eindelijk een man vermoord. Politieke Revue. Vervolg van de ie bladzijde De Keizer van Rusland wil absoluut de vrede van Europa gehandhaafd zien en daarom voert hij de verpligle krijgsdienst in. Als dit stelsel wordt toegepast op 80 millioen menschen, kan men berekenen welk eene ontzet tende racgt de Czaar in 'tveld zal kunnen brengen. Bij zijne kavalerie heelt hij 250,000 kozakken en hij beschikt over de 2 millioen paardeu. Ot onder die opgave ook wat overdrevens loopt, weten wij niet. 't Was intusschen te wenschen dat er een ander middel werd gevonden, 't welk ons de zegeningen van den vrede waarborgde. De Mecklenburgsche Regeering die nog zeer landsvaderlijk ja zóó landsvaderlijk is, dat de bewoners van dat Landje bij ganscbe troepen naar N. Amerika deserteerenwil nu ook eene constitutie aan hare beminde onderdanen geven. De hoold-inhoud van die constitutie zal zijn dat ieder zijn gevoelen mag zeggen, maar de Grool-Herlog doel wat hij wil. 't Is zoo op de Egyptische manier. De Onderkoning aldaar heelt eok eene soort van Volksvertegenwoordiging, die hij hoorl en als hij haar gehoord heeltzegt hij zoo is mijn wil.' De «beschreven vaderen" zijn daarmede zeer goed content, want het tractement is ruim en de moeite niet groot. Volgens de jongste berigten uit Madrid is bijkans ieder er zeer tevreden met den coup de main van Generaal Pa via en wordt de Castelar hoogelijk geprezen. Deze had maar één gebrek en dit wasmen gehoorzaamde hem niet." Maarschalk Serrano meent dat hij orde kan brengen in dat Babel en daarmede zal hij on middellijk beginnen. Wat verder te doen is, moet blijken. Daarom bukt hij voorshands zijn hoofd niet, trouwens hij weel zeer goeddat Spagnolen nooit tevreden zijn met hetgeen zij hebben. Dat bij een hard medicijnmeester is voor politieke zieken en voor het woelig ras der tinnegieters is bekend en zoo iemand is er noodig. De Keizer van Duitschland schijnt inderdaad aan de beterhand te zijnalthans Z. M. deed al een rijtoer, 't Kerkelijk Hoog Geregtshoi riep tegen lie. k. Bisschop Lodochowski voor zijne vierschaar. Als de zittingen publiek zijnzal het niet aan toehoorders ontbreken. Frankrijk heelt eene Minister-crisis. De Broglie wil meester zijn over de burge meesters, en de linkerzijde niet alleen, maar ook leden van het cectrum en enkelen van de reg- terzijdevinden die magl wel wat gevaarlijk. Van daar, dat de behandeling van het wets ontwerp op de benoeming en het ontslag der burgemeesters door de vergadering werd ver daagd en dit nam de Broglie c. a. zóó kwalijk dat zij onmiddellijk ontslag vroegen. Zij deden dit te eerder, wijl Mac-Mahon de neiging verklapt om in zijn regeerings-systeem wat meer links aantehouden. Hoe 't zij Mac-Mahon kwam de vraag tame lijk ongelegen en hij antwoordde «Ik zal mij eens bedenken en regeert onderwijl maar voorll" Men wil zelfs weten dat hij over bedoeld wets ontwerp eene tweede stemming wil uitlokken. De nacht brengt bezinning aan denkt hij en Brcdero plagt te zeggen s't kan verkeeren." AMERSFOORT, 12 Januarij 1874. Reuier lelegram. PenangZaterdag. Een berigt uit goede brop ontleend meldt, dat de Nederlanders de missigit (moskee) ge nomen hebben. Het bombardement van den kraton is aangevangen met 12 kanonnen van zwaar kaliber en 4 houwitsers, Men verwacht de spoedige overgave der hoofdstad. De gezondheidssloestand der troepen is ver beterd. Heden, Maandag avond, heelt in Amiciiia alhier eene tooneelvoorstelling plaatswel ver dienende te worden bijgewoond door een talrijk publiekdat eenen hoogst aangenamen avond wenscht doortebrengen. Titus Vuurtorenof lotgevallen van een weggeloopen barbiersknechtnieuwe vrolijke vaudeville in zps tafereelen met nieuwe chansonnettes en cou pletten naar den geest des tijdsheelt overal waar dit stuk werd opgevoerd, groot genoegen verschaftook zoowel door den afwisselenden inhoud van 'tsluk, als door het groot getal van zeventien tooneelisten, die daarin de verschillende rollen vervullen, waarbij onderscheidene der boeijendste Dames en Heeren tooneelisten van den Salon des Variétés van Amsterdam der Direc teuren BoasJudels Louis Bouwmeester. In de laatste jaren is te Amersloort geen zoo gevarieerd en amusant stuk opgevoerd. Bladen aan het Onderwijs, en meer bepaal delijk aan het Lager Onderwijs gewijdrijzen als paddestoelen uit den grond. Wij hebben De Wekker, Hel SchoolbladOns OnderwijsVooruit en wplligt nog meer. Dikwerl blijkt het echter dat de schrijvers in deze Bladen niet heel «eigen" zijn in de Lagere Schooldie over het algemeene eene eenvoudige taak heeft. Lezen.Schrijven en Rekenen de Nederlandsche Taal moet hoofdzaak blijven voor de kinderen en die dat, 12 jaar gewordengoed kentheelt eene goede school gehad. Deze hoofdzaak, gepaard met •ontwikkeling^ wordt vereischt en geen «volpomperijdie later zeer onrijpe vruchten oplevert. De pen van den praclischen onderwijzer wordt in bedoelde Bladen te veel ge mis L GisterenZondagin het begin van den avondis een zware brand 'n de Jodenhout- tuinen, achter de Jodenbreestraat, te Amsterdam uitgebroken in een hout en turfpakhuiswaarvan de voorgevel is ingestort en dat uitgebrand is, terwijl de belendende gebouwen zwaar beschadigd zijn. De brandmeester Asdonk is daarbij omge komen en vermoedelijk nog 3 personen. Ook zijn er gekwetsten. In vele plaatsen van ons Land zijn organi- seerende koppen in groote besogne ten einde uitlevinden hoe men het zilveren krooningsleest van onzen Koning op gepaste en vrolijke manier zal herdenken. Stedendie eene merkwaardige geschiedenis hebben, zijn het minst verlegen indien er althans gecostumeerde optogten in den smaak vallen en er eensgezindheid genoeg is, om elkander de behulpzamen hand te bieden. Maar wie kan daaraan twijfelen op een dag, die zijn groote belcekenis op het schitterends doet uitkomenals het volk in zijne vreugde één toont te zijn. Z. M. is op 12 Mei te Amsterdam verzocht en hoogstwaarschijnlijk heeft het planom den Koning daar het geschenk aanlebieden 'twelk nationaal mag worden genoemddaartoe anleiding gegeven, terwijl ook hel geschenk der kinderendan door Z. M. in de hoofdstad zou worden ontvangen. Intusschen 't zijn nog maar plannendie door den loop van zaken wijziging kunnen on dergaan. De justitie te Breda heelt te Znnderl een geregtelijk onderzoek ingesteld over eene aldaar gepleegde moedwillige brandstichting in de schuur, van H. v. II.waardoor deze met de daarin aanwezige landbouwgereedschappen en winterprovisie benevens drie koenen en eene geit zijn verbrand. Men berekent de schade op r1000, terwijl niets was verzekerd. Twee tinderen J. v. A.ond 9 jaaren C. R.oud 8 jaren hebben bekend aan deze brandstichting schuldig te zijn. Ten hunnen laste is nog ge bleken dat zij den avond vóór de brand stichting op den openbaren weg een 8jarig meisje gewelddadig hebben aangerand en berooid van al de eetwaren welke dit kind bij een bakker bad gekochtook hieraan hebben zij hunne schuld bekend. Wegens andere baldadigheden zijn deze jeugdige misdadigers nog bovendien onderscheide malen in het kachot van het ge meentehuis opgesloten geweest. Op last van den regter-commissaris zijn zij in hechtenis genomen en naar het huis van arrest te Breda oveigebragtterwijl het geregte- lijk onderzoek verder tegen hen wordt voortgezet. Te Rotterdam zijn door de politie aangehou den twee voor de openbare veiligheid gevaarlijke personen, die verdacht worden schuldig of mede- pligtig te zijn aan een aantal diefstallen welke in den laatsten tijcf vooral bij insluiping uit winkels daar zijn gepleegd en die nu zijn betrapt op het stelen van een vaatje met jenever van de kade aan den Boerensleiger. Zij zijn ter beschikking der justitie naar het cellulaire huis van bewaring aldaar overgebragt. Het was aan een der daders bijna gelukt om te ontsnappendoor de tegen werking welke de beauible van politie die de aanhouding deed, van het publiek ondervond. Had het toeval niet gewild dat twee agenten van politie, die in den omtrek surveilleerende waren waren toegeschotendan zou die persoon stellig ontsnapt zijn. Wanneer zal men toch eens gaan begrijpen dat men door de politie in de uitoefening harer funcliên tegen te werkensoms onbereken baar nadeel aan de openbare orde en veiligheid kan toebrengengezwegen nog van het gevaar dat men loopt van eene strafregterlijke vervol ging die zoedanige tegenwerking kan na zich sle pen. Indien men eens bedacht hoeveel moeite en .inspanning hel der politie menigmaal kost om gevaarlijke en geslepene misdadigers te betrappen of van misdrijf te overtuigen, zou men waarlijk wel tot andere gedacheen komen en in plaats van tegen te werken, zijne medewerking verleenen. In Castletown Engeland, is in een der Kerst dagen terwijl de geheele familie naar de kerk wasbij den predikant Kendal ingebroken. Ter wijl de dienstbode bezig was het «Christmas diner" gereed te maken hoorde zij in de eet kamer beweging; bij onderzoek bleek haardat een gemaskerde man bezig was het zilver id te pakken. Toen hij de dienstbode zag, liet hij net zilver vallen en voegde haar toe «onge lukkige wat brengt u hier?" «Dat zal ik u ver tellen," zeide zij, terwijl zij den pook uit het haardstel nam, uiaar vóór zij er gebruik van kon maken gaf hij haar een duwwaardoor zij over den kolenbak struikelde. Spoedig was de heldhaftige dienstmaagd weder op de been om den eigendom van baar meester te bescher- onen. Haastig greep zij een kostbaren zilveren inktkoker en een aantal zilveren lepels en vorken, die de dief had laten vallen; daarmede nam zij de vlagt en wilde hulp roepen maar 't gelukte den dief haar te grijpen en op den grond te werpen. Hij plaatste zijn knie op haar borst, stopte een aniimacasser in haar mond om haar 't schreeuwen te beletten en sloeg haar op 't hoofd en in de zijden. Het blaffen van den huishond schijnt den indringer verschrikt te hebben althans hij liet zijn prooi varen en verwijderde zich haastig. Toen de familie te huis kwam vond men het meisje geheel bewusteloos op den grond liggen, terwijl zij in de eene band een inktkoker, in de andere het tafelzilver krampachtig had vast geklemd. Men haastte ziclj haar mond van den antimacassar te bevrijden en weder bij te brengen en toen vernam men bet gebeurde. In drie kamers was alles in wanordedoch ten slotte bleekdat slechts eenig geld en een paar zout- lepehjes vermist werden. Het moedig gedrag van de dienstmaagd heeft in de geheele stad sympathie verwekt en zij is de heldin van den aag. MARKTPRIJZEN te AMERSFOORT. AMERSFOORT Vrijdag 9 Januarij 1874. Tarwe f 12,— k f 15.00 Rogge I 9.10 k I 9,60 Boekweit f 7,40 k f 8,60. Boter f 1,20 a 11,30 ner N. 8. Eijeren 6 cent het stuk. kaasvk per 50 Ned. 8. Aardap pelen f 2.20 k f 2.30. nederlandsche centuaal-spoorweü. Opbrengst over de madnd December 1873. Reizigers ,/30,634,37' Bagage Bestelgoederen 3,877.33 Koopmansgoed er. 9,021.53 VeePaard.Rijt. 3,031.25 Diversen 7,174.04 1871. f 27,845 80 790 93 3,750.42 4,131.99 2,797 .-95 102.15 f 54,891.34' f 39,419,24 Opbr. van p#. Jan. tot uit», Dec. 1873 636,970.76* 1872 «558,097.90 Meerdere opbrengst over 1873 f 78.872.JB6* Per dag en per kilometer in Dcc. 1873 f 17,44 1872 «12,59 Van 1°. Januari tot 31 Dec. 1873 «17,28 1#. 31 1872 15*.i

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2