gouvernement, de regterzijde, kregen het te kwaad. Men zag de heeren der regceringspaitij <le leden der linkerzijde bijna smeeken om voor deze enkele maal eens niet te opponeren. De president linffet aarzelde lang eer bij deed wat hel reglement hem gebood, nl. het doen plaats hebben van eene stemming bij brieljes. Ten laatste moest bij er wel toe overgaan en men vond eene meerderheid van veertig stemmen tegen de regering. De nationale vergadering te Versailles, die Donderdag met een meerderheid van 42 stem men weigerde aan een verlangen van de Broglie c. s. te voldoen, heeft maandag met eene meer derheid van 58 stemmen verklaard in de Brog lie c. s. vertrouwen te stellen, en diensvolgens blijven de hertog en zjjne ambtgenooten mi nisters. Be niet-aftreding van het. kabinet is voor velen een teleurstelling; o. a. meende liet Jour nal det Débats den val van het bewind te kun nen voorspellen. Vóör hel besluit dat de mi nisters er toe bragt hunne portefeuilles te behouden uitte het blad de verwachting, dat, zelfs ai komen de ministers zegevierend uit den strijdvroeg of Iaat een ander incident hen lol heengaan zal nopen. «Inderdaad wat beleekeni een ministerie waarin de Broglie naast de Larcy en Depeyre naast Magne zit vraagt het J. d. B«Dit ministerie vertegen woordigt de verdeeldheid der nationale verga dering zelve, de coalitie welke 24 Mei de over winning behaalde, de kreupele en kwalijk ge grondveste verbindtenis van de bonapartisten met de royalisten van alle schakeringen. Zulk een ministerie, ook na de geringe wijziging welke bel 2den G November ondergaan heeftis tot magleloosheid gedoemd. Het is geboren met een gebrekdat in zijne natuur zit en niet weggenomen kan worden." AtcMn-Berigten. «Bij bet Departement van Koloniën is ont vangen een telegram van Luitenant-generaal van Jiwielenaangeboden tePenang des voormiddags ten 11.55 ure waaruil het volgende blijkt «Den 6den Januari was de Missigit geno men na evenals de Kraton gedurende eenige uren door kanonnen van 12 en mortieren van 20 centimeter te zijn gebombardeerd. Het effect was gering, omdat de vijand de verdediging in lichte veldwerken had overge bracht die zorgvuldig geblindeerd zijn en door infanterie moeten bestormd worden. «Verloren waren aan dooden 17 minderen, gewond 197, meest licht, waaronder 11 officieren. «Het volk was in booge mate tegen ons opgezet, en, geloof slaande aan de ongerijmd- ste geruchten aangaande onze bedoelingen en wijze van bestuur, vocht het uit wanhoop, ondanks de reeds zooveel geleden verliezen omdat de dood boven afhankelijkheid verkozen werd. «Waren onze verliezen groot, het verkregen voordeel was dit evenzeer. Ue onzen zouden nu uit de Missigit met sappen (I) den Kraton naderen en een bresbalterij maken. Met geduld zou ook dit laatste bolwerk ons in handen vallen. Officieren en soldaten legdenzonder aanzien van landaard, uitnemende dapperheid en de beste gezindheid aan den dag. «Om het geleden verlies te dekken was een halve brigade van Padang ontboden. «Uil een, kort na het vorenbedoelde, van den Gouverneur-Generaal ontvangen telegram gister namiddag ten 12.30 ure te Buitenzorg aangeboden, blijkt (naar aanleiding van een telegrafisch verzoek om opheldering), dat bij de tuchtiging van Pedir niet negentig, maar negen schepelingen gewond werden. «Aan een telegram van wege den Luitenant- Generaal van Swieten te Singkel aangeboden, ontleent de Gouverneur-Generaal de mededeel ing, waaruil alsmede van het nemen der Missigit, op den 6 dezer blijkt en volgens welke twee sloomers naar Padang waren vertrokken met gekwetsten aan boord en bestemd om hel tweede bataillon naar Atchin over te brengen. Tevens blijkt daaruit, dat de gezondheidstoestand beter is." Na bovenstaand bericht seinde Reuler't Office het volgend telegram PENANG, 12 Januari. De Nederlanders zijn, alvorens de Missigit te hebben genomen, twee maal teruggeslagen. Llun verlies bedraagt 240 zuan aan dooden en gekwetsten, waaronder 12 officieren. De Atchineezen vechten als duivels. De Staalt Courant van heden 13 Jan. meldt: Blijkens een gisteren in den laten avond bij bet departement van Koloniën ontvangen tele gram van den Luit.-Generaal van Swietenge- dagteckend 9 'lezer, gingen de expedilionnaire (1, Sappen zijn uitgraTjogen«ratriloor do artillerie sioh den ftg naar mstuigaa baant. troepen voort met zich in de moskee (missigit) te versterken en batterijen aanteleggen. Vermits de naaste familiebetrekkingen gewaar schuwd zijn kan thans worden bekend gemaakt dat in Atchin aan de cholera waren overleden de gedetacheerde kapitein ff. T. Mulder en dc officier van gezondheid Ennerint, Ter vergadering van den gemeenteraad van Amersfoort van Dingsdag 13 Januarij jl.ge presideerd door den Heer Burgemeester Mr. A. GWijertwaren aanwezig 13 leden, en alwezig met kennisgeving, de lleeren J. P. SchMter en J. F. Lagerweij. Aon do orde is het ingekomen bericht van den minister van oorlogwaarbij niet opgave van de heideveldenwolko tot ver-, grooting van het kampterrein bij Zeist in aanmerking komen 'L Et de voorwaarden vraagtwaaronder de gemeento genegen is dio velden bij onclerhandscheii vetkoep aan den Staat af te staan. B. en W. tot grondslag nemende eone kortelings door deskundigen gedane taxatie van do hiorbedoeldo onder Amersfoort en Soest gelegen gronden ter grootte van 168 hekt. stollen voor hen te inachtigon don min. te kennen te gevondat de gemeenteraad bereid is tot den afstand voor ƒ8000. Do lleeren Henriet en e. Penijn geven in overweging de koopsom in eeno vergadering mot gesloten deuren te bespreken waar.egon de voorz. met het oog op de bepalingen der gemeentewet zich verzet. Do heer o. BurgzleeJen vraagt inlichtingen nopens de betaling van overdrachtskosten waarop de voor:, antwoordt, dat voor den verkoop van goederen aan het rijk geen registratierecht geheven wordt. Hot voorstel van B. en W. aan do stemming ouderworpen, wordt met elgem. steramen aangenomen. Ontwcrp-besluit tot kosteloozen afstand voor den Oosterspoorweg, van een ter onteigening aangewezen gedeelte, groot 3J/c. A., vaa den Lagenwegop de voorwaarden in het bijgevoegd concept contract vermeld. Mot algom. stemmen wordt dit aangenomen, onder bcpatiug evenweldat de Lugenwog ter juist* lengte als vroeger door den raad is aang«gev«n en waarop do heer v. ff'.-i rlsnn de aandacht vestigtdoor dc maatschappij zal worden onderhouden. Ontwerp-beuait tot voortv-'liuring van het huis c. a.naast het raadhuis aan dr. II. i. Monalda van Schouwenburgvoor vijf jaren, tegen ƒ300 p. j. op de bestaande voorwaarden. Aangenomen met alg. st. nadat door den voor:, bevredigende inlichtingen aan den heer v. Penijn gegeven waren betrefTcndo het recht der gemeente zoo noodigde huur tusschentijds te doen eindigen. Voorste! van B. en W. tot wijziging der artt 3 en 3 van hot regL voor het burgerl. armbestuur, zooveel betreft de wijze van be noemen der bestuursleden en van den socr.-penoingm. alsmede de bezoldiging voor dezen laatste. De Deer L. Lagerweij verklaart ich tegen eene verandering van de wijze der benoeming van leden zooals die tot dusver regtstrceks door den gemeenteraad geschiedde. De Heer v. Burgiteeden wenscht meerdoro wijzigingen in het regl. te zien oangebragten dionsvolgens het regL aan eeno algemecne herziening te onderwerpenrede- waarom Spr. voorstelt d-ze zaak tot eene rolgende vergadering aantcho uien. De Heer Crooriewit ondersteunt dit voorstel, en wonlt dienovereenkomstig z. It o, besloten. Aan B. cu W. wordt crediet verleend voor het doen van kleine uit gaven vallende op het restanreeren van de in het raadhuis bijeen te verzamelen schilderijenenz. eigendom der gemeente. De Heeren Crooriewit, o. Burgiteeden en de Voorsitler hebben aan de be raadslagingen hierover deelgenomen. Voorstel van B. en W. tot openbaren verkoop van oude ijzeren ge wichten enz. De Voorzitter maakt melding van een daaromtrent heden bij hem iogekomen schrijven van den Heer J. F. Lagerweijwelk afwezig raadslid tegen den voorgenomen verkoop bezwaren inbrengt zoowel wegens den betwisten eigendom als om het belang der tabaks plantage. Tusschen de Heeren Henrhet, v.Beek, L. E. Lagerweij, VincrCrooriewit en den Voorzitter ontstaat te dezer zake eene wisseling van gedachten. Een daartoe betrekkelijk voorste! van den Heer v. Beeiom voorloopig nog geen beslut te nemen, wordt met 10 tegen 3 st. (de Heeren Henriet, e. Bed en Seieltui verworpen en daarna met gelijke stemmen hot voorstel van B. en W, aangenomen. De Voorzitter geeft te kennen, dat hot door den gem.-arelutect go- maakt plan voor de inrichting van een ziekenhuis in overleg met de commissie van fabricage eene verandering heeft ondergaanwaarvan eerst hedea ochtend inzage ter secretarie kon gonomon wurgen en ecna aanwijzing wordt gedaan. Door hem wordt voorgesteld de verdere uit voering van hot werk aan B. m W. optedragen. Den Hoeren r. tVatciren en v. Penijn die van ooideel zijn dat men zich vooraf zal dienen te vergewissen van de goedkeuring door de geneeskundige autoriteit geeft de Voorzitter als zijn gevoelen te kennen, dat B. en W. te dien aanzien wij de noodige maatregelen zullen nemen. Tot de voor stelde opdracht wordt daarop met alg. st. besloten. lugekomou zijn: dn goedkeuring vanfiedep. Staten op hot 2. aan- vullings-kohier van den hoofdei, omslag over 1873, en op het raads besluit tol verhooging der jaarwedde van de hulponderwijzers. Voor informatie. Verzoek van het «stuur der AH. Amersfoort van het genootschap voor landbouw en kruidje, te Utrecht, om *s raads ondersteuningen medewerking te willen verleenenbetreffende het houden van eene vee-tentoonstelling in Aug. a. a. Op voorstel des Voorzitten wordt L h. o. besloten hel verzoek oin consideration en advies to stellen in handen van eene commissiebestaande uit de Heeren Finer L E. Lagerweij en e. It.mum. Verzoek van Mej. II. M. Schermer, onderwijzeres in d» vrouwelijke handwerken aan do openbare armenschoolom tractements-verhooging voor zich en hare helpster. Verzonden aan de plaatseL schoolcom missie, om consideration en advies. Ton slotte zegt do voor:. dat dc uitslag van het ingesteld onder zoek naar de dengzsamheid van het pompwater is medegedeeld aan dc gezondsheids-comimMiewier rapport gister ia ingekomen, on B. en W. zich voorbehouden dienaangaande eea bepaald voorstel aan den gemeenteraad te doen. Voor informatie. AMERSFOORT, 15 Januarij 1874. Naar wij vernemen heeft de Hoogere Bur gerschool te Amersfoort een belangrijke verza meling monsters van koffijsuikerenz. ten geschenke ontvangen van de Nederlandsche Handel-Maalschappij. HedenDonderdagavondwordt in Amicitia te Amersloort liet 2e concert door den Heer C. Coenen met medewerking van de Heeren Alex. Pohle, Ruijgrok en Gaillard uit Utrecht gegeven en algemeen zijn zij bekend als uit muntende solisten terwijl het programma mede zeer aanlokkelijk is, redeuen waarom, gevoegd bij hoogst billijken entréeprijs, ook voor niet- intcekenarenwel mag worden verwacht dat een groot publiek aldaar zal tegenwoordig zijn. De Dclfltche Courant meldt «Een verdienstelijk artillerie-officier, de ka pitein F. C. Vittcherhoofd der keurings-com- missie aan 's rijks constructie magazijnen te Delft, werd eenige dagen geleden in de kracht zijns levens, tot diepe droefheid van zijne familie betrekkingen en vele vrienden door den dood weggenomen. Zaturdag werd zijn stoffelijk over schot, in s'illen eenvoud, op de begraafplaats Jaffaaan aen schoot der aarde toevertrouwd. Bij de geopende groeve werd door den directeur der coüstructic-uagazijnen, den luil.-kolonel Sesselereen kort maar hartelijk woord gespro ken gewijd aan de nagedachtenis van den oveiledene, in wien het leger een bekwaam officier en zijne wapenbroeders een trouw ka meraad verliezen. De plegtigheid werd bijge woond door de naaste betrekkingen van den ontslapene en door een groot aantal hoofd- en verdere officierendie daarmede eene laatste hulde bragten aan een krijgsmakker, in aller achting en vriendschap hoog aangeschreven." Bij de overneming daarvan mogen wij niet onvermeld laten dat de overledenetot hel regiment veld artillerie behoorende, vele jaren in garnizoen was te Amersfoortals lid van het bestuur der Sociëteit Amicitia het secretariaat met ijver en naauwgezetheid behartigde en tal van vrienden onder de officieren en onder de burgerij teldevooral door zijnen minzamen omgang en dienstvaardigheid. De nieuwe rijcursus aan de rijschool l« Venlo zal op 2 maart e. k. aanvangen terwijl het geheele personeel van den tegenwoordigen cursus, bij die rijschool gedetacheerdop 1 februari) e. k. naar zijn respectieve corpsen terugkeert, zijnde verder de aankomst te Venlo van het personeel voor den aanstaanden cursus bepaald: wat de onder-officieren en manschappen betreft, mede op 1 februari]en voor de officieren met hunne paarden en oppassers op 28 lebruarij e. k. Een vrouw met twee hoofden. Een Amerikaan Lenteen waardig volgeling van Barnumis te Parijs aangekomen met een vrouw met twee hoofden. Hst phenomenon is door de doctoren Tardieu en ltobin op ver zoek der politie onderzocht en deugdelijk be vonden. Mevrouw Christina Millie heeft Maauuag een dejeuner aan de vertegenwoordigers der pers in het Grand-ffötel aangeboden en bij die ge legenheid alleen een duo gezongen uit de En- gelsche opera Surdine van Wallace. De zang moet vrij goed geweest zijn. Die dame k»n al zoo dubbel zingen en praten. Wat moet hij een gelukkig echtgenoot zijn, die in ééne vrouv» zulk een dubbel voorregl gcnL-l I De berolking van Nederland bedroeg op 31 December 1873, 3,674.402 inw., als 1,814,641 van hel maan. en 1,859,761 van het vr. geslagt. Een twist tusschen twee zeelieden heeft de politie, naar men verneemt, op het spoor ge- bragt van een moord, voor eenige jaren te Wildervank op een jeugdig zeeman gepleegd. Ruim een jaar geleden deserteerde dc opper wachtmeester, dienstdoende kwartiermeester bij de maréchaussee van Noord-Brabant en Zeeland, Postumus, naar België. Later hier te lande terug gekeerd werd hij aangehouden, om Voor den krijgsraad te 's Hertogenbosch teregt te staan, wegens desertie, enz. Postumus beweert echter dzt hij niet is gedeserteerd, maar eenvoudig is heengegaan aangezien bij zijn vertrek zijn enga- gewentslijd reeds jaar en dag geëindigd was, zon der dal hij zich op nieuw had geëngageerd. Hij heelt dus ook gedurende een jaar onwettig gead ministreerd en soldij getrokken. Te Eindhoven is in arrest gebragt de secre taris van zes gehuchten, J. van der Linden, beschuldigd van in den avond van 0 Januarij 1.1. den brouwersknecht L. Verhagen verradelijk een messteek in de zijde te hebben loegebragt. Le Gaulois levert de beschrijving van een de' costumesbesteld voor Grootvorstin Maria van Rusland, bruid van den hertog vanEdinhurg: Dit kleedeen toonbeeld van élégance rijkdom en eenvoudigheid tegelijk, zegt le Gouloitis vervaardigd van hemelsblaauw velourt épingté daarover een tuniek van mouttehne det In,in in antieken stijl opgemaakt. Deze stof is zoo fijn dun en zacht, dat de geheele tuniek, in den letterrijken zin des woordedoor een gewonen vingering kan gehaald worden. De plooijen van het lijf worden door haakjes van k'eine paarlen vastgebonden en de rand is gegarneerd met een franje van soortgelijke paarlen. Dit costuum kost 26.000 irancs. Men schrijft uit het Aardaldat op eenejagt, eenige dagen geleden bij Hönningcn gehouden niet minder dan 23 stuks zwijnen zijn afgemaakt, waaronder 2 baggen met 21 voldragen «frisch- linge." Hieruit blijkt hoeveel zwartwild in die streek aanwezig en hoe noodig het is om de landlieden van deze plaag te verlossen. Men meldt uit Sittard, dd. II Januarij: Door den wachtmeester der maréchaussee alhier werden eergister aangebonden drie «vrou wen" van buitengewone lengte, die als haarknip- sters i land bereisden. Bij onderzoek bleek het al-dadelijk, dat de wachtmeester niet had misge-

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2