slander Disraëli en hij deed liet met groot talent. Maar hij heelt te kampen niet eene partij die tegen hem aanvoert een Staal en een Kerk die -vcreenigd willen blijven en eene School die godsdienstonderwijs eisclit. De strijd dat is zeker zal hevig zijn. Allerlei. Sylvanus Sweet, een man die te Plymouth zijne echtgenoot in een dolzinnige vlaag van woede vermoorde is voorloopig ondervraagd doch hij zweeg den geheelen tijd. Volgens getui genis van het dienstmeisje zouden beide cchlge- nooien zich naar een avondgezelschap begeven en hoorde zij den man zeggen dal hij eenige pomade begeerde, waarop zijne vrouw hem antwoordde, »dat hij zulk slinkend goed niet hebben zou, ol anders op een afstand moest blijven"zonder dat zij echter eenige kwade luim loonde. Hij hervatte: o, ik heb maar een weinig noodig, alléén als ik uitga'. De vrouw zeide, dat hij zijne haarolie kon bezigen. Heide begaven zich naar het kleedvertrekde man kwam kort daarop beneden, gelastende het meisje (zactit sprekende) de pomade te halea en op de lalef in de zij&amer te plaatsenwaar hij ze vinden zou Hel meisje ging de deur uit en had geen twisten gehoord. Terwijl zij hel huis verlaten hadgeschiedde de moord. Zij getuigde verder, dat zij teruggekomen en naar boven gaande, de vrouw van Sweet met een geweldige snede schuins over het gezigt in haar bloed wentelende op den grond liggen zag. De man had zich reeds naar de politie begeven het meisje verklaarde dat zij nooit eenig krakeel tusschen de eclitgenoo'.en had bemerkt en dat deze steeds gelukkig zaraen schenen te leven. Het zwaardmes had zij nooit te voren gezien; zij had nimmer iets vreemds in het gedrag ot voorkomen van den heer Sweet ontdekt. De vrouw leefde nog 20 minuten, doch gaf slechts teckenen van leven door zwaai te zuchten één oog open te slaan en eene hand op te lig- ten. Het andere oog en de andere hand waren zwaar gewond. In de kamer stond alles opzijn plaats en waren er geene teekenen van worste ling. De moordenaar kwam in een cabriolet aan het polilie-bureau en verzocht om bescher ming, daar zijne vrouw en zijn schoonvader hem naar een krankzinnigen-geslicht wilden senden. Toen hel berigt van den moord aankwam klaagde hij over pijn in het hoofd, der ingewan den en over eene brandende tong. Tegen den avond werd hij stil en redelijk doch hij ont kende den moord. Volgens de Badische Beobachler zou Bismarck het ook nog te kwaad krijgen met den groot hertog van Hessen. Het blad wijst nl. op de onlangs verschenen derde druk van een in 1866 door den groot hertog van Hessen uitgevaardigd memorandum, weaiuit blijkt, dal Bismarck den 21 Junij 1866 tot den gezant -van Hessen gezegd heeft, liever den linker Rijnoever at te slaan dan de Oosten rijkers te I-ten overwinnen. De bedoelde gezant van Schacht maakte nl. de opmerking «maar zijt gij dan zoo zeker van de overwining waarop von Bismarck antwoordeWel neen maar meent gij dan dat ik Benedeck te Bet lijn zou laten komen? Als Benedeck overwinnaar is, zal ik Napoleon den Rijn aanbieden." De bezorger van den «derden druk" zegt uitdrukkelijk door den groothertog gemagtigd te zijn om deze passage letterlijk op te nemen. Geheel zuioer is de zaak niet. In de Rijnstreek is men bezig maatregelen te nemen tot het indienen van een verzoek schrift aan den Rijksdag tegen de wijnmakerij" in dc Palts. Er is vooruilzigt dat de wijnbou wers der Rijnlanden als één man hunne stem zullen verhellen. Reglsgeleerden worden geraad pleegd over de beteekenis van het bedrog bij den verkoop van vervalschten wijn, en welen- schappelijke mannen omtrent de doeltreffendste middelen tot het ontdekken der vcrvalschingen. Te Mülberg aan de Elbe is onlangs een ge heel huisgezin aangetast door de tiichinenziekle, tengevolge van het eten van varkensvleesch waarin deze gevaarlijke wormen aanwezig waren. Eerst drie weken na het gebruik van het vleesch riep men geneeskundige hulp in. Voor het hoofd des gezins en zijne echtgenoote kwam de hulp te laat; beide stierven kort ns elkander onder de smartelijkste pijnen. Toen bet lijk der vrouw geopend werd bleek hel inwendig als bezaaid met trichinen dc onderhuidde ribben de spieren alles was er door aangetast, zoo snel hadden dc insecten zicli in het ligchaam voort geplant. Drie kinderen van 13, 11 en 9 jaar lijden nog aan de vrecselijke ziekte en hoewel hun toestand zeer gevaarlijk is hoopt men toch hen in 't leven te behouden. Dc ongelukkigen leveren een treurig schouwspel op. De Neae Freie Presse meldt, dat de Aarts hertog Albrecht van Oostenrijk den hoogslen prijs dei Oostenrijksen credietloten (leening 1858) ten bijdrage van 200,000 II.bij de jongste trekking gwonnen heeft. De Aartshertog bezat de gehcele serie, waarin het winnende nummer voorkwam en trok dientengevolge ook enkele kleinere prijzen. Nationaal Potpourri. 't Getal dilettanten ter beoefening der krijgs wetenschap is sedert het begin der Alchin-expe- ditie betreurenswaardig gerezen. In gezelschappen sociëteiten clubsop de wandeling, ja reeds bij allerhande téte-a-tëtes wordt, met de Alchin-kaart in de hand, de krijgskunde gedoceerd eo bestudeerd. Zelfs de dames discuteren over Missigil en Moekim. Zelfs wordt er des nachts van den Kraton gedroomd. Waar zooveel krijgskundige professoren zijn mag het wel geoorloofd worden geacht eenige krijgswapen te doen. Hoe is het op Atchin Die vraag wordt eiken dag duizendc keeren gedaan en door velen beantwoord, maar hoe? Had de kraton, toen onze expeditie die steikte had berend, dat is ingesloten, eene behoorlijke bezetting Of bad deze, eer de insluiting volkomen was, de sterkte vei laten Zoo ja bleef dat aan de overwinnaars ten eenenmale onbekend Zoo neenis ze dan tijdens het beleg ontsnapt zonder dat onze legermagt dit bespeurde, of liet generaal van Swieten een weg open, waarlangs de vijand kon ontkomen en vermoedde hij dat ze zou ontvlieden, 't zij uit vrees voor onze troe pen, 'l zij uit angst voor een hongersnood Hoeveel Alchineezen waren er in den kraton, toen deze in onze handen viel Waren de Sultan en zijne Rijks-grooten nog in de sterkte toen onze krijgsmagt landde Is men van de bevolking der omliggende plaat sen niet gewaar gewordenwelke magt in den kraton lag Ziedaar vragen die men hoort en hoeveel hoort men niet bovendien 't Publiek is onbevredigd en wenscht met klim mend ongeduld antwoord op die vragen. 't Heeft er ook regt op De Tweede Kamer zal in deze maand hare w rktaamheden hervatten. Of de Minister van Binnenlandsche Zaken haar ook zal verrassen met een voorstel betrekkelijk de tractementen van het onderwijzend personeel en het gebrek aan hulponderwijzers, is nog niet bekend. Zijn departement zou worden gesplitstmaar of dat denkbeeld reeds zóó rijp is, als sommige couranten willen weten moet nog blijken. Eene splitsing heeft talrijke voorstanders, maar er rijn ook velen, voor wie zij eene zeer bedenkelijke zijde heeft. Men wil b. v. een Ministerie van Onderwijs en van kunst en die aan 'l boofd daarvan werd geplaatst zou eene gewiglige taak hebben maar een Minister te vindendie de verschillende partijen geiegtigheid zou doeu wedervaren kan moeijelijk vallen. Eene specialiteit in het vak van onderwijs moest hij wezen en juist daarin schuilt het gevaar. Die dat is heeft eene opinie welke hem elke afwijking ter linker ot regterzijde verbiedt en dat zal ergernis geven. Mogt men Openbare Werken afzonderen dan zal men een Ministerie scheppen dat de schrik wordt van de schatkist, 't zal hoogstwaarschijn lijk een Ingenieur zijn en de knapste van het corps, maar een Minister van Openbare werken wil werken en daar heelt hij gelijk aan, ook al wordt de schatkist er ook door geplunderd. Daarom zijn er velen die 't Ministerie van Binnenl. Zaken willen laten zoo als het is, ia dc hoop dal dc Chefs der verschillende afdee- lingen steeds mannen zullen zijn met een helder hoold en vol van verstandigen ijver. Welke vestingen zeilen met eene ontwanteling worden vereerd Er zijn twee die zich gaarne voor die operatic zullen leenen namelijk Groningen en Deventer en zij hebben gelijk. Men laat zich over 't algemeen niet gaarne iets ontnemen, maar zulk eene militaire man- tille, door de genie met kunst omgehangen, drukt het ligchaam en belemmert elke vrije beweging. Als evengenoemdc vestingentot gewone dat is opene plaatsen worJen gepromoveerdzal er, als door een tooverslag, een nieuw leven ont slaan en binaen weinige jaren eene uitbrei dingeene herschepping worden aanschouwd, die verwondering baart. Menigeen, die een speculatieven geest bezit, zoekt reeds naar punteu, die bij het verdwijnen van wallen en grachten, eene geschikte gelegen heid zouden aanbieden tot het drijven eener fabriek of tot het uitoefenen van eenigen anderen lak van handel ot nijverheid. 't Wetsontwerp dat het jagtregtzooals dat nu bestaat, opbelt, blijft de belangstelling levendig houden. En geen wonder I T Getal jagers is legio cn 't getal van hen die zich met wellust te goed doen aan een lekker gebraden baas, patrijs, enz. is nog grooter. De eerste zijn verklaarde tegenstanders van hel wetsontwerp de anderen scharen zich aan hunne zijde of voeren een zwaren strijd tusschen regt en smaak. Allerwege stelt men adressen tegen het be doelde wetsontwerp of voor de afschaffing en zoo belooft dc strijd levendig te worden. De Heeren Gratama c. s. zullen hun ontwerp in zoo verre, wijzigen, dat zij het slroopen met gevangenis willen straflen en dat is ook hoog noodig, want wilde men er slechts geldboete op zetten dan zou niemand dit handwerk laten varenomdat de strooper gewoonlijk met den Apostel moet zeggen: «goud of zilver heb ik niet I" Zal 'l Ontwerp tot wet worden Een goede vraag voor een Engelsche wedding schap. De een voorspelt jade andere neen en die twijfelt voegt achteraan: maar de Eerste Kamer verwerpt het toch zeker. Ondertusschen de Eerste Kamer deed wel eens meer iets dat men niet verwachtte. Zij is ook niet geheel wars van veirassingen. AMERSFOORT, 5 February 1874. In ons vorig nummer maakten wij melding dat Maandag jl. een feest zoude plaats hebben in bet St. Pielers- en Uloklands-Gasthuis te Amersfoort, als zijnde hel op dien dag 25 jaren dal de moeder en de le dienstbode aldaar bunne betrekkingen hadden vervuld. Thans kunnen wij meldendal hel feest tol aller genoegen is gevierd. De belangstelling was zeer groot. Dames Regentessen cn Heeren Regenten hebben daartoe ruimschoots medegewerkt. De Vader en Moeder tracteerden de gaslelingen op chocolade en kren tenbrood en de gastelingen gaven op verschil lende wijzen blijken hunner dankbaarheid, terwijl opgeruimdheid bij allen ziglbaar was wordende door velen hunner verklaarddat zij zich op dien dag als het ware tien jaren verjongd gevoelden. Den 23 Jan. jl. had aan de Anna Paulowna Bewaarschool te ALmorsfoort wederom hei feest der halfjaarlijksche uildeeling van klceding- stukken plaats aan een aanzienlijk getal kleinen uit den behoef:igen stand, welke aan die school hunne eerste opleiding genieten en door getrouwe opkomst en goed gedrag gedurende de laatste zes maanden reden tot tevredenheid gegeven hadden. De Damesvereeniging die zich meest welwil lend met de zoo moeijelijke taak belast om voor een goed deel in de kleeding dier kleinen le voorzienen tijd noch zorgen spaart om tol haar edel doel te gerakenreikte bij die gele genheid aan 183 kinderen Alleszins doelmatige kleedingsslukken uiten wel 15 baaijen rokken 46 jurken, 44 kielen, 7 broeken, 12 boezelaars 16 hemden, 14 paar kousen en 8 paar klompen terwijl aar. een achttiental kinderendie geen behoefte hadden aan kleedingstukken tot aan- moediging een bouffante, een shawltje, een paar mofjes of een zakdoekje werd geschonken. Vijf en dertig kinderen ontvingen geen klee dingstukken deels omdat zij te dikwerf de school hadden verruimd, deelsomdal zij nog eerst zeer onlangs tot de school waren toegelatendoch kregen niettemin, even als al de overige, eene versnapering in koek. Eere en dank hebbe de Damesvereeniging voor hare goede zorgen voor zoovele kleinendie zonder hare bemoeijingen vaak van de noodigste kleedingstukken zouden verstoken zijn. Eere en dank ook Aniersfoort'a ingezetenen, die door hunne milde bijdragen de Damesver eeniging mede hebben willen in staat stellen een zoo edel werk tot stand te brengen en zoo velen tot zegen te zijn. Deze dank wordt hut» allen voorzeker in dc eerste plaats toegebragl door de vele beweldadigden en hunne oudersdie naar wij vertrouwen hei zullen weten te waar- decren wat in het belang hunner kinderen wordt gedaan, gelijk ook bet Bestuur der school hel werk der Damesvereeniging op hoogen prijs stelt en gaarne erkent, dat het door Haar krachtig wordt gesteund in zijn poging om velen te doen deelen in den tegen van het eerste ondcrrigl

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2