JW 3472. Ding-sdag 10 February 1874. UuRSIOOMSCII coumm. Winterdien»! aangcvang 1 Nov. 1873. Nkderlandsche Centraal-Spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 9.45, 11.4, 2.17, 4.18, 8.12. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 9.1, 9.47, 1.34, 0.11, 8.56.—. DlLIGENCS-nrENSTER Van Amerrt'oort naar Maanbergen morgen» 6.30, op den eercten trein naar Amiterdam Botterdam en Arnhem en namiddag 2 30 nur. Van Maanbergen naar Acierifoort morgens 10.16 en avonds 8.16 nor. Van Amersfoort naar Barneveld 6.30 avonds. Van Barneveld naar Amersfoort 7.45 morg Diligence-dienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam IJ u. nam., van Soesidijk 2J u., van Baarn 3 u., Eemnes3J., aank. te Amsterdam te 6 uren- Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal f 1.franco per post 1.15. Prijs der Advertentien van I lot 6 regels 60 Cts; elke regel meerder 10 Cts; legale, officieele en onteigen. Advertentien per regel 15Cis. Reclames per regel 20cents Afs. nummert 10cents Bestellingen bij den Uitg. A. van Cteeffle Amersfoort Bureau Amerifoortiohe Courant. Stoovestraat bij de Ungestraat, Wijk B, N<*. 33, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteareo in bet Rijk. Brieven franco. Advertentien voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentiebureau van Nusa en vss Ditiab, Wijnstraat, Rotterdam. Politieke Revue. Von Bismarck heeft weder uitvoerig geant woord op de beschuldiginggij maakt U tot Europeesch politie-commissaris en hij deed dit op zijne gewone wijze op deftigen maar tevens zeer crnstigen toon. Hij zegt in dien politieken zendbrief, mede gedeeld door zijn Dagblad de No-Ideulsche Al- Qemeine Zeitung«de Duitscher wil niet worden het gedwee werktuig van een geestelijk despoot en Duitschland's belang is het dat onze naburen niet geraken onder dezelfde voogdij. Frankrijk is daaraan blootgesteld en België nog meer en zulk een staal van zaken zoa onvermijdelijk tot noodlottige gevolgen kunnen leiden. Hij zal een nationalen haat doen geboren wordendie ten verderve leidt." Die verklaring maaktezooals ligt te denken is sensatie en werd beantwoord met den kreet sziedaar den toeleg van von Dismaick om de clericale kabinetten van Parijs en Brussel te doen vallen. Vergeten wij onze kleine twisten en scharen wij ons om onze Regering Hoe dan ook, von BismarckV diplomatisch inge- kleede bedreigingen zullen bronnen openen van levendige gedachlenwisselingzoowel in üe po litieke salons van de Hoven, als in de kolommen der Dagbladen. De Aartsbisschop van PosenMgr. Lodochowski is in den morgen van 5 Feb. jl. door den Directeur van politie in hechtenis genomen en per spoor trein naar de gevangenis te Frankfort gevoerd. Zooals men weet, is het kerkelijk Parijsch Blad rUnivert voor twee maanden geschorst. Onderscheidene abonné's wilden den Hoofd redacteur het abonnementsgeld evenwel beta len maar dit werd geweigerd. Veuillot antwoordde, ik heb op nieuw gezien dat onregtvaardigheidbedrog en geweld geen wonden aanbrengendie pijn doen." De Fransche Regering heeft, bij twee beslui ten 190 burgemeesters afgezet endoor nieuwe doen vervangen. Dat geschiedt, zooals men voorwendt, ten gunste van de «morele orde." Het stille Fransche stadje Caen in Normandie was dezer dagen in rep en roer. De prefect had nl. de opvoering verboden van een stuk, omdat een acteurdie er de koningsrol in ver vulde en wien de kroon vau het hoofd was gevallen, zich uit ziju ecnigszins belagchelijken toestand had pogen te redden door den uitroep: Décidémentlet cour onnes ne liennent pas sur la téle des roisl De prefect zag hierin eene beleediging van Franktijks toekomstigen" vorst en verzette zich tegen de verdere opvoering. Onder de vreed zame bevolking van Caen die natuurlijk vóór en tegen partij kcosis 't reeds herhaaldelijk tot vechtpartijen gekomeu wegens de vermeende al of niet beleediging van den toekomst-koning. Als het Land onverwacht in gevaar komt heeft de Koning van Zweden over zekere som le beschikken ïot verzekering van de veiligheid des Lands. die sotn gebruikte Z. M. in 1870, maar de parlementaire inspecteurs en die zijn overal - beweeren nu dat het Land in genoemd jaar niet in gevaar was. Zij willen dus, om in 't vervolg kibbelarij te voorkomende bewuste som geplaatst hebben onder de controle van ben, die alle Lands fondsen adicinistreeren. 't Zou kunnen gebeuren dat die propositie aanleiding gal tol kibbelarij. De Deensche Regering nam het besluit om de Internationale opteheffen. Dat doet men niet bij besluit. In de Internationale leelt een denkbeeld en dat wordt niet gedooddoor eene publicatie van wie ook. De vereeniging zal geene openbare vergaderingen meer houden maar zooveel te meer geheime en in die geheime zal heviger taal worden gevoerd, dan toen de deuren open stonden. Wat verboden wordt is zoet en die ergens niet wezen wil, gaat er heen, als men hem gebiedt er niet komen. De menschelijke natuur zit altijd dwars in den wagen en de rol van Adam en Eva wordt door eiken sterveling vervuld. «Op naar 't Noorden om het Carlistisch op roer te fnuiken 1" riep Serrano. En al aanstonds had de loting van dienst- pligligen plaats. Een vierde gedeelte van de jonge Republi keinen kocht zich even spoedig vrij van diëtist om de Carlisten bang le maken 1 In Brazilië is een vraagstuk aan de rol. De kroonprinses is in Frankrijk en verkeert in belangwekkende positie. Ze wil gaarne naar huis, zooals wel te denken is, maar de doctor zegt. «ik verbied U onder zeil te gaan't zou kwade gevolgen hebben." 't Is een voorbeeldig doctor maar de Brazi- liaansche wet schrijft voor: de Troonopvolger moei geboren zijn op Braziliaanschen grond. De accoucheur wist tegen dit artikel geen raad. Men raadpleegde een diplomaat en deze wist aanstonds den gevaarlijken dans te ontkomen. Logeer zeide hij tegen de Prinses in 't Braziliaansch gezantschapshotel en gij bevalt ^p Braziliaanschen grond, ten overvloede gedekt door onze vlag." Zoo zal het geschieden tot innige vreugde van het gansche dienstbare Gezantschaps-personeel. Men weet eene kraamkamer maakt bet gansche huis lekker en dat geelt dan de Braziliaansche fooijen I ONDERWIJSBLADEN. 't Getal Bladenuitsluitend gewijd aan het onderwijs neemt toe en de dood van het half officiële Maandschrift Nieuwe Bijdragen ter bevor- dering van hel onderwijsenz. heeft dit getal ver meerderd met eene Courant van dien naam. De onverwachte dood van evengenoemd Tijd schrift heeft velen onaangenaam verrast en die het heeft doen stervenmogt wel een weinig meer regards voor het eerbiedwaardig leven van dien reeds bejaarden tolk der school hebben gehad. De Nieuwe Bijdragenals Couranthebben geleerde redacteurs, maar of dat Blad de lagere schooL vergoeden zal wat zij in het Tijdschrift verloor, is niet waarschijnlijk. Intusschen de overige School-Bladen kunnen geven wat noodig isals ze geschreven worden voor de schooluit de school en niet altijd of 't meest uit het studeervertrek. Buurtspoorwegen. 't Artikel locaal- ot buurtspoorwegen is op dit oogenblik niet willig. 'ttiaal gewoonlijk zoo. VlcI drukte vóór de concessie is verleend en dan weer stille. Als de geld-kweslie op het tapijt komtis er soms weinig gevens-gezindheid cn luaakt dc geestdrift plaats voor berekeningen in plat proza. Cijfers zijn gewoonlijk ook niet praclisch en dat is goed, want, waren zij het, dan kwam menigeen bedrogen uit. Pieter Both en Paulus van Caerden te Atchin. EEN OUD REISVERHAAL op kieuw hbdegedep'.d boor A A A R S N. Vervolg van No. 2160 van 30 December 1873. Aan Melcbior Vogelaar en Philippus Meijer werd de volbrenging van dit bevel opgedragen. Zij brachten een geheelen dag bij den vorst door en 't was reeds laat toen zij aan boord terugkeerden. Met brandend ongeduld verbeidde men er hunne komst, want de nieuwsgierigheid naar hun wedervaren was groot. De ontmoeting evenwel was tamelijk bevredigend uitgevallen en ten bewijze van 's Koninge goede luim loonde elk van hen bij voorbaat een prachtig Indisch kleed hem door Zijne Majesteit geschonken. Toen zetten ze zich tot 't geven vaa een verslag om trent de samenkost. 't Kwam ongeveer hierop neder. Nadat zij den Koning met ronde woorden hadden te kennen gegeven met geene andere bedoe lingen zijn rijk te bezoeken dan lot 't drijven van een eerlijken koop of ruilhandel, toonden zij eenige stalen van de zich aan boord bevindende goede ren. Terwijl deze onder den vorst en de hovelin gen rondgingen, traden Vogelaar en Meijer in gesprek met Hans Dekker. Leze was mede bij 'l onderhoud tegenwoordig, 't Was een Neder lander een der gevangenen van de reeds ter spraak gebragte Zeeuwsche schepen. Zij vraagden hem naar de oorzaak en den duur zijner gevan genschap even belangstellend als naar de be handeling die bij ondervond. Die gemeenzaamheid der Hollanders onderling was den Spjanschen gezant, een Portugeesch priester, in groot aan zien bij 't Hof van Atchin, een doorn in het oog. Meer dan eens trachtte hij 't gesprek te storen en toen dit niet baten mogtzeide hij tot Dekker dat hij wel bad toe te zien wat hij zeide en wat hij deed, opdat door zijn toedoen deze mannen met hunne schepen niet van daar trokken zooals aan andere maar al te wel gelukt was. Kort te voren namelijkin 't laatst van Junij waren op de kust van Atchin aangekomen de vier schepen, die gelijktijdig met onze reizi gers de reede van Texel verlaten hadden. Door brieven en waarschuwingen tan Dekker van 't hoogst gevaarlijke van hun oponthoud ouder- rigthadden ze weder spoedig zee gekozenen dat was 't dat den priester niet aanstond, en waarop hij in zijn zeggen doelde. Die goede raad was den gevangene reeds duur te staan gekomen. Dat wilden allen, na 'tgeen zij van Vogelaar en Meijer gehoord haddengaarne getooven en men voelde zich dan ook lang niet op zijn gemak. Den aard der Indische volken bij onder vinding kennende, begon men en niet zonder redenliet ergste ts vreezen. De looze priester kon wel eens een heimelijken aanslag tegen hor» in zin hebben, en boe Jan?... In 'teerst werd besloten in alle stilte le vertrekken. Doch men kwam van dit voornemen al even spoedig tetug. De uitkomst af le wachten, zoo noodig een kans te wagen, werd 'tbest geoordeeld. Boven eene laaghartige vlucht was die handel wijze meer in overeenstemming met dr taak bun voorgeschreven met de verplichtingen die cij

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 1