De Pafijzenaars hebben zich dezer dagen ver drongen ter tcregtzilting van het hof van assises van de Seineeen welbekende veteraan der l'arijsche democratie, de oude zonderling doctor Raspail t stond teregt met zijn zoon en met den drukker ven den bekenden door hen uitgegeven Meterologischen almanak en kalender, beschul digd van een drukpers-delicthierin bestaande, dat zij in hun almanak feiten hebben verdedigd, die door het strafwetboek worden geqalificeerd als misdaad. De ÖOjarige Raspail verklaardedat hij, zijne «igen verdediging zon voerenhij herinnerde dat hij dit wel meer had gedaandat hij na Blanaui, de man was, die de meeste politieke .processen had gevoerd en dat hij er meer dan één tegen het openbaar ministerie had gewonnen. Hel openbaar ministerie grondde de klagt op de zoogenaamde Ephéméridcs van den almanak, die eene geregelde lijdensgeschiedenis der revo lutionairen van Parijs bevatten, en met name op die, waarbij de bevolking van Parijs wordt voorgesteld als verontwaardigd over het ver raad van Trochutoen zij op den 22sten Jan. 1871 het stadhuis binnendrongde generaals Thomas en Lecomlt worden vooorgesteld als gereed om een aanval op Monlmartre te bevelen toen zij werden gefusilleerd de inlogt der 'Versaillanen werd voorgesteld als het begin van •den «moord der onschnldigen"; Delesduze wordt genoemd «een man van onbesproken gedrag en een man van lijden," enz. Hel open baar ministerie stelde Raspail voor als een man, •die stelselmatig elk gezag had bestreden. De oude doctor beroemde er zich opdat reeds Napoleon de Eerste had gezegd «pas opdien man, hij zal ver gaan;" dat hij reeds in 1813 werd ter dood veroordeeld; dal Lodewjk Philips zijne afhankelijkheid had willen koopen met een leerstoel aan het Collége de France en grootkruis van het Legioen van Eer die hij had geweigerd; dat hij toen door den burgerkoning was betrokken in allerlei oproerljes, die deze zelf door zijne mouchards liet op touw zetten dat hij het was, die den 24slen Februarij 1848 de republiek had uitgeroepen die later te Bourges was gevangen gezet, maar zoozeer in den smaak viel van zijn bewakersdat de keizer hem aan de deur had moeten zetten dat hij te Biussel de genees kundige praktijk had uitgeoefend alleen nit menschenmin en zonder ooit belooning te vragen, dat hij koning Leopolddie hem een consult kwam vragenalleen te woord wilde staan onder voorwaardedat deze hem «burger" zou noemen. De president viel hem in de rede en verzocht hem zich te bepalen lol zijne verdediging Raspail liet dit over aan zijn advocaat, die de jurdiscbe zijde van bet proces hierop behandelde. De jury verklaarde den drukker niet-schuldig, den ouden Raspail schuldig met verzwarende omstandighedee en den jongen Raspail zonder verzwarende omstandigheden. Eerstgenoemde werd vrijgesprokende tweede tot twee jaren gevangenisstraf en 1000 frabcs boete, laatstge noemde tol zes maanden en 500 francs boete veroordeeld. Ingezonden In de Landbouw Courant van het algcloopen jaar werd medegedeelddat te Amersfoort toen onder den naam van Friesche kippen mest, verscheidene scheepsladingen verkocht waren, van een mengsel van allerlei slof, kaf, enz. dat geenerlei mestwaarde bezat, en de landbouwers uit dien omtrek, hoewel reeds van vroeger tot hunne schade met dat tuig bekend geworden hel nogmaals kochten. Dit berigt deed mij hel besluit nemen de aandacht der landbouwers dier streken te ves tigen op het gebruik van chemische meststoffen volgens het systeem van Professor S. Ville, waarvan de gunstige resultaten op allerlei ge wassen en gronden door vele proefnemingen in 4873 bier te lande zijn gebleken. De inbond dier meststoffen toch bestaat uit de vier hoofdvoeding-elementeo der landbouw gewassen stikstofpbosphorzuurpotasch en kalk, naar elk gewas gewijzigd en daarvoor in- gerigt en zamengesteld. Dat zijn dezelfde voedingstoffen die door de dierlijke mest in hoofdzaak worden toegevoerd aan de gewassen die men teeltin eenen an deren vorm vervat, welke haar gemakkelijk te behandelen maakt, en zij geen kosten van ver voer bij stalmest zoo lastig en zwaarver- eischeo. Hare voedende kracht is 20 maal grooter dan van het gelijk gewigt aan stalmest en hare vorm poedWachtig als zeer fijn zout. Te Ameroogen in 1873 beproefd door den Heer A. J. Vfrsteegh aldaar bij den teelt van Tabak, Aardappelen en Boekweit/hebben die meststoffen dsar de schoonste resultaten opge- Ifycvd. Tabak op oadhoerig' laud daarmede geteeld, was even goed als die met de zwaarste gewone bemesting van schapen- cn nadere mesl, verkregen. Op nieuw expresselijk daarvoor ont gonnen zandgrond, overtrol de Tabak, met chemische meststoffen geteeld, dien welke op deuzelfden grond op gewone bemesting was ver kregen. De kosien der Chemische bemesting voor den teelt van Tabak bedragen iets meet dan de helft van die van schapen- en andere mest. Voor den teelt van fijne Tabak zijn 1000 kilo's per Bunder noodig, kostende 180voor grove Tabak 1200 kilo's kostende /"212; terwijl de kosten van bemesting met schapen- oi andere mest /420 bedragen. De in 1873 aldaar verkregen Tabak is te Wageningen door de Heeren De Voogt en Koch gebroeid en bleek schooner van kleur te zijn dan die der gewone bemesting, terwijl hij dien ook in goede brandbaarheid overtrof. De kosten van Chemische bemesting voor Boekweit bedroeg bet .J gedeelte van die der gewone. De opbrengst van de eerste was 33} vim per bunder die der laatste 22 vim. De aardappelen op chemische bemesting ge teeld gaven 245 mud en die op.gewone bemesting 189 mud per bunder. Daar de gronden rondom Amersfoort evenals die te Amerongen zandgronden zijn mag men, bij goed gebruik en aanwending aldaar, van de bemesting met chemische meststoffen, even goede uitkomsten verwachten, als te Amerongen ver kregen zijn. Daar heelt men voor Boekweit 600 kilo's /95 en voor Aardappelen 1000 kilo's 175 per kosiende Bunder dier meststoffen gebruikt. De raededeeling van bovenstaande meende ik niet ondienstig inhet belang der landbouwers en Tabakleelders uwer omstreken. Tibl, Februarij 1874. Mr. N. T. J. VAN EVERDINGEN Secretaris van de Afdeeling Tiel der Geldersche M. van Landbouw. AMERSFOORT, 19 Februarij 1874. Gisteren zijn de Heeren Mr. A. G. Wijers hurgemeesterJhr. Mr.' J. L. van Sasse van Ysselt en W. A. Croochewil, wethouders der gemeente Amersfoort, door Z.Exc. den Minister van Binnenlandsche Zaken in bijzondere audiën tie ontvangenom bij; Z.Exc. als zijnde Zij commissoriaal daartoe door den gemeenteraad van Amersfoort gemandateerd, de belangen van handelscheepvaart, enx. der gemeente bepleiten in zake de geprojecteerde verhOOging van de spoorwegbrug over de Eem aan de Koppel. De Minister met belangstelling zijne aandacht aan de uiteenzetting dp zaak, en de in het onderhoud opvolgende inlichtingen en toelich tingen schenkende, heeft verklaard de zaak nogmaals in overweging te zullen nemen. De Commissie had daarna over deze aangele genheid nog eene conferentie met Jhr. Klerck chef der afdeeling Spoofwegen. De verjaardag van Z. M. onzen geliefde Koning wordt heden te Amersfoort gevierd met het uitsteken der nationale vlaggen met oranje wimpels aan de gemeentelijke gebouwen en de woningen der ingezetenencarillonnement en is op het kalfsveld eene groole parade gehouden van het regiment rijdende artillerie en de dd. schutterijgecommandeerd door den majoor F. F. Steenberghf. van gemeld regiment. De parade werd geïnspecteerd door den luitenant-kolonel, regiments- en garnizoenskonffmandant VV. de Villeneuve, waarna het deGleren voor gemelden Kommandanl en den majoor-kommandant der dd schutterij Jhr. G. K. van den Sanlheuvel ge schiedde. Kort voor bel drukken van dit nummer ving een groot assaul van het regiment rijdende artillerie (schermen espadonneren, batonneren, enz.) aanwaarbij prjjzen en brevets worden uitgereikt aan hendie bij deze gelegenheid meestei of prévót op verschillende wapens wor den, alsmede geldelijke belooningen aan hen, die zich in een of ander vak van militair onderwijs op de regiments-school verdienstelijk maakten terwijl bij het middageten de onder officieren op wijn en de manschappen op bier, enz. worden onthaald. Hedenavond hebben diverse feestelijke bijeen komsten plaats van de onder-officieren enz. van het regiment rijdeode artillerie en der dd. schutterij. Z. M. heeft benoemd tot kapitein 2e klasse bij hel regiment rijdende artillerie de le luite nant W. H. Biermanvan gemeld corps. Gisteren is nit Utrecht te Amersfoort aange komen het aöhterlaadkanonnieuw mo del, en zullen de proeven daarmede, bij bet regiment rijdende artillerie, weldra op de groote vlasakkers aanvangen, onder leidingeenercom missie, beslaande uil majoor F. F. Sieenberghe als Voorzitterkapitein Jhr. V. A. de Pesters beiden van het corps; kapitein A. M. Verschoor van het reg. veld-artillerie; en de le luitenant 31. J. E. Viruly van Pouderojenvan de rijd. artillerie (van zijne detachering teruggekomen); terwijl de fe luitenant Fröger, lid der vaste commissie van proelneming, aan deze commissie is toegevoegd, tot het geven van inlichtingen, zijnde evenwel aan den Voorzitter overgelaten, oi deze officier wel of niet de proeven zal bij wonen. Ter zake van de eventueele invoering van dit kanon bij de INederlandsche artillerie is reeds in 1871 eene commissie van offitieren naar Zwitserland en Duitschlaod geweest. De wensch heeft zich allerwege in bet land geopenbaard, dat de dag, waarop bet zilveren leest van 's Konings regering zal invallen, pleglig gevierd worde. Daar die dag, Dingsdag de 12de Mei e. k. dit jaar zamenttefl met den dag, door art. 5 der prov. wet voor de gewone verkiezing der prov. stalen aangewezenheeft de minister van binnenl. zaken bij een daartoe strekkend wets ontwerp voorgesteld, voor 1874 die verkiezing op Donderdag den 7den Mei te doen plaat* hebben. In het hooidkiesdistrict Amersfoort zal alzoo op .7 Mei de verkiezing geschieden van vier ledep voor de Provinciale Staten van Utrecht, zijnde op 7 Julij e. k. aan de beurt van aftreding de Heeren Mrs. A. G. Wijers A. R. van BelM. J.L. baron Taets van Amerongen van Renswoude en C. J. Kien Eltiman. Mede zal op 7 Mei in onze provincie de verkiezing plaats hebben als zijnde de onder staande heeren aan de beurt van aftreding in het hooidkiesdistrict UtrechtMrs. P. A. BroersW. R. Boerli. Roi/aards van Scherpen' zeelS. J. van GeunsU. G. Römer en C. Th. baron van den Boetzelaar. in het hoofdkiesdistrict Amerongen D. C. J. HarnuenJhr. Mr. W. N. de Pesters en G. Vat Visser. in het hoofdkiesdistrict IJsselstein Jhr. Mr. J. P. Strick van Linschoten van VlooswijkMr. B. G- A. PabstA. de Joncheere van Harmeien en P. H. C. van den Broeke. in bet hoofdkiesdistrict Breukelen Mr. W. R. baron van Tugll van Serooskerken van ZuijlenJhr. D. J. A. A. van Lawick van Pabst lot Nyevelt en Jhr. Mr. J. B. Strick van Linschoten. Een edele geest is uil dit aardscli bestaan tot hoogere levensorde opgeroepm. Na een korte ongesteldheid van luttele"dagen ontsliep in den nacht van Vrijdag op Zaterdag, onverwacht Zondagmorgen zou hij voor Ds. Gunning ts 's Hage zyn opgetreden te Groningen, waar hij sedert 1872 bel ambt van hoogleeraar in de godgeleerdheid vervulde, 0r. Daniël Chantepie de la Saussaye. De Hervormde Kerk verliest in den overledene een harer uitmuntendsle woordvoerders en voor- irs en de theologie een beoefenaar, die veelomvattende geleerdheid en diepte van opvatting zich onderscheidde. Geboren in het jaar 1818, bereikte de la Saussaye mitsdien den ouderdom van ruim 55 'laren van welke bij er 32 aan den dienst der K.erk mogt wijden. Als godgeleerde werd hij aanvankelijk tot de confessioneelen gerekenddoch al spoedig nam hij een zelfstandig standpunt in, dat door vele strengreglzinnigen werd Betwist en gewraakt. Hg was het hoofd der elhisch-ireniscbe rigting in ons Vaderland, een rigting, welke de ethische zgde der godsdienstige waarheid op den voorgrond plaatst en, daarbij verzoenend tegenover andere rigtingen optreedt. Zoo stond hij ook niet aan de zijde van hen die de uit zetting der modernen uit de Hervormde Kerk verlangen; hij meende dat die rigting, welke hij met talent en volharding bestreed alleen door de zedelijke kracht der waarheid zelve moest overwonnenworden. Geheel zijn streven loste zich op in het trachten naar een verzoening tusschen het ge loof en de wetenschap bij zoch voor de oude waarheid hel kleed van onzen tijd. De waarlijk humane geleerdewiens naar den mensch gesproken al te vroegtijdig af sterven door zoo velen wordt betreurd, had zich de warmste sympathie van geestverwant en te genstander verworven; allen braglen gelijkelijk hulde aau den ernst van zgn gemoedaan het gehalte zijner kennis, aan de eerlijkheid van zijn strijdbovenal aan zjjn liefdevol en echt religieus hart. Het Algemeen Politieblad signaleert een 100 tal personendie niet aan de oproeping ter afle vering voor de lichting der nationale militie van 1873 hebben voldaao.

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2