TIMMERfflANSAFFAIRE C. LENSING, n dis ie did I! HUMT TE KOOP EEN INBOEDEL, 50 PEKCEELEN DENNEN. Met genoegen vernemen wij (zie de advertentie 4e bladz. 3e kolom) dat de heer J. Bot Wz. Lithograat te Utrechtvanwege Z. M. den Koning een schrijven heeft onivangeowaarin wordt berigt, dat het door hem vervaardigde portret van Z. M. teer gelijkend is bevondente meer heeft dit waarde daar er zooveel portretten het licht hebben gezien, die weinig gelijken. Het komt ons voor dat dit portret een van de beste isdie lot nog toe zijn verschenen ferm behandeld en goed uitgevoerddoet het den vervaardiger alle eer aan. De Heer Bot heeft gemeend daarvan in diverse plaatsen van ons land exemplaren verkrijgbaar te stellen op roijal formaat /i,50; tevens heeft hij gemeend exempL te vervaardigen op katoen tot den prijs van 48 ets. per exempt. om te hechten aan de vlag. 's Konings portretaan beide zijden der vlag gehecht, zal een brillant en opwekkend aanzigt geven, vooral indien dit huis aan huis geschiedt. Aan ons bureau ligt, gedurende de 5 eerste werkdagen der weekvan des morgens 9 tot des namiddags 2 uren het portret ter beiigtiging voor eeniedermet gelegenheid om gemakkelijk en zonder de minste extra-kosten Exemplaren te kunnen bekomen. De opperrabbijn van België Astruc heeft in de Revue de Belgiqueeen tijdschrift dat hier zeer populair wordteen artikel geschreven betreffende de befaamde kwestie van den wal- visch van Jonas. De heer Astruc stelt de twee clericale academieledendie tich veront waardigd gevoelden omdat een hunner medeleden het verblijf van den profeet in de visch als een fabel aanmerkte, in het ongelijk. Volgens den opperrabbijn heeft men hier slechts te denken aan eene zinnebeeldige voorstelling, welke niet naar de letter opgenomen moet worden. Voor een rabbijn is het vrij kras te ontkennen wal nog aan meer dan zes millioen Israëlieten op den Groolen Verzoendag als waarheid wordt ten gehoore gebragt. Maar dit ter zijner verantwoording bltj- vende zoo zegge hij lettende ook op het alibials Jonas niet in de walvisch waswaar was hij dan Naar men verneemt, zal er dit jaar waar schijnlijk geen zendingsfeest gehouden worden, daar men nog geen plaats voor de samenkomst heeft kunnen vinden. In den Haag heeft zich een dames-comité ge vormd, om bijdragen in ontvangst te nemen voor een bewijs van hulde op 12 Mei aan H. M. de Koningin aan te bieden. Het grootste Pantechnieon te Londeneen bewaarplaats voor rijtuigenmeubelen, pianos, kostbaarhedenschilderijen sieraden enz. enz. en waarvan de gebouwen in Motcombstreet Bel- grave Square, twee acres beslaan I is Vrijdag verbrand. De brand begon ten half vijf en eindigde, toen er niets meer te verbrandan overbleeften half twee ure in den ochleud- stond. De waarde die verloren ging is vooreerst niet te berekenenwijl er tegen dat het parle ment wordt geopend en de zoogenaamde Season of het tijdvak der beau monde te Londen begint, een groote hoeveelheid huisraad, kunstwerken, edelgesteenten en wal meer is bewaard worden zoodat de gebouwen of pakhuizen, die het Pantechnieon uitmaken zonder twijfel opgevuld waren. Drie groote schilderijenverzamelingen zijn ver loren gegaan. Voor de eene van sir Seymour Filigerald was vroeger te vergeefs f 2400000 gebodende tweede van den heer Winn Ellit wordt geschal op 3 millioen gulden en eindelijk is eene van de verzamelingen van Richard Wal lace op f 1.800.000 geschat, verbrand. Men hoopt echter nog, dat zijne onovertreffelijke verzameling van Hollandsche meesters niet in 'l gebouw aanwezig was. Er zijn ongeveer 20 stoombrandspuiten met 206 gasten werkzaam geweest, en eene afdeeling der garde verleende bijstand om zooveel mogelijk te redden, zoodat een menigte rijtuigen alsmede een honderdtal paarden uit de belendende stallen gered werden. Verscheidenene huizen in Mot combstreet en Lowndesstreet werden zwaar beschadigd. Er zijnvoor zoo ver men weet geene ernstige ongelukken te betreuren. Eene menigte huisgezinnenwaarvan velen denkelijk buitenlands zijn, worden alzoo beroofd van hun huisraad enz. De gebouwen waren verzekerd in the Royal Bxhange, doch overigens weet men niets van de voorwerpen die bewaard werden. Het gerucht looptdat de brand daar ver oorzaakt zou zijn geworden doordien twee dames naar eenige koffers zoekendelucifers hadden laten vallendoch is er niets met zekerheid van te zeggen. Men verwondert zich dal de vlammen zich zoo spoedig van het gebouw meester maakten daar de vloeren met ijzer belegd en de zolders van ijzeren voegen voorzien warenterwijl elke kamer met een ijzeren deur van de andere was afgesloten. Er beitaat hoop, dat de groote hoeveelheid tafelzilverdie in de brandkast met andere kostbaarheden be waard werd, behouden bleef. Er was geen gas in het gebouw aangelegd en was het verboden licht om te dragen. De Afd. Amersfoort van Het Metalen Kruit heeft hedenochtend per telegram Z. M. den Koning in gevoelvolle bewoordingen gefeliciteerd met HD. verjaardag en ontving daarop de Voorzitter der Afd. de Heer G. Hubert Di, een telegram van Z. M. adjudant-generaal G. Toltmabehelzeode Z. Mi welgemeenden dank aan de gezamenlyke leden der Afdeeling. Men leest in een aantal bladen het volgende: «De trein van de Geniraalspootwegmaatschappij die 10 dezer 'a morgens te 7,45, *sn Zwolle naar Elburg en Epe vertrok stopte eensklaps. Toen de passagiers die met een angstigen blik elkander vroegenwat kan dat beteekenen de hooiden naar buiten stakenzagen zij dat de trein stilstond io de onmiddelijke nabijheid van de IJselbrug, die geheel open stond en, volgens zeggen vau den conducteur wegens de vorst niet dicht gedaan kon worden gelukkig was het weèr niet mistig Na oponthoud van een goed kwartier gelukte het den brugwachter de brug te sluiten, zoodat de reizigers zonder letsel verder kwamen." W ij laten hierop volgendat deze mededeeling weder bewijst hoe geringe spocrwegstoornissen als fameuse feiten worden gepubliceerd door een aantal bladen en daardoor hel publiek soms angstig wordt gemaakt tot reizen op lijnen van Maatschappijen die alle mogelijke veiligheids maatregelen in toepassing brengen. De zaak heeft zich aldus toegedragen Deo 10 dezer had het sterk gevroren waardoor het draagbare gedeelte des voormelde brug voor de scheepvaart geopend geweestgeklemd was en niet behoorlijk slooL De zeer attente brugwachter, die geen trein laat voortgaan voor dat hij de brug heeft geïnspecteerd, begaf zich onmiddellijk naar zijne woning en herstelde het gebrek met eenig heet water. De Machinist van deq in aantogt zijnde trein bemerkte onmiddellijk, doordien tignalen op onveilig stondendat hi) de brug niet over kon en kort nadat hij .-den trein tot stilstand had gebragt werd geméld sein door den brug wachter overgehaald en'de trein ging toen over de brug, zonder dat voor trein of reizigers zelfs het geringste gevaar wa£ ontstaan. Hoogstwaarschijnlijk men reeds op het tpoor van hem die de onrustbarende spoorwegonwaar heid het aanzijn gafen denkelijk wel meer dan eene berisping daarvoor zal ontvangen terwijl bladen die het berigt hebben geplaatstthans door ons in de gelegenheid worden gesteld ook onze rectificatie te publiceren. Red. Amertf Cl. Kennis^eviug. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Gelet op het verzoek van den provincialen Inspecteur der directe belastingen in- en uit gaande rechten en accijnsen voor Noord-Holland en Utrechtgedaan bij beden ontvangen brief van den 14. Februari 11., n#. 24 H.waarin wordt medegedeeld dat de werkzaamheden be trekkelijk de herziening van de belastbare op brengst der gebouwde eigendommen, bevolen bij de wet van 22 Juli 1873 (Staatsblad n°. 116), op Maandag den 16. Februari 1874 zullen aanvangen. Brengt dit ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, met herinnering dat de leden der Commissie voor de bedoelde herziening volgens art. 15 der aangehaalde wet dagelijks (de zon en algemeen erkende christelijke feestdagen uitge zonderd), van 's voormiddags 8 uur tot zons ondergang tol de gebouwde eigendommen toegang hebben. Amersfoort t den 17. Februari 1874. De Burgemeester A. G. WIJERS. Burgerlijke Sland van Amersfoort. BEVALLEN 12 Febr. Cornelia Gatharina Johanna Schimmelgeb. Stoové z. Cornelia van Eedeugeb. Morrenx. Johanna Bies- haargeb. van den Hengel z. 13 Febr. Jo hanna Leenardsgeb. Materman r. Geertrui Maas, geb. Bulselaar d. Johanna Snijders, geb. van Daalz. Jannetje van den Bedem, geb. Berg, r. 14 Febr. Adrians Elisabeth Meijer, geb. Memper, z. 15 Febr. Sophia Johanna Dettmeijergeb. Dettmeijer, z. 16 Febr. Leentje Wijnands, geb Kroes, d. 17 Febr. Hendriks van den Óudenaldergeb. Musman z. OVERLEDEN: ttvFehr. Judoka van den Berge, 85 j., wed Autontus Josephus La Ueij. - 15 Febr. Arnoud Willem Herman van Gelder, 5 w. 14 Febr. Simon Schönfeld54 j. ongehuwd. 15 Febr. Calharina Helena Eli zabeth CoIIard, 26 j. ongehuwd. - 16 Febr. Hendrik de Goede82 j.wedr. van Heintje van Gefder. Alijda Hoi, 6 j. en 9 m. Dina Vlug87 j.wed. Johan Adam Lein- weber. Antje Gerritsen59 j gehuwd met Rijk van der Veen. LENDEPIJ N. A A MBORSTIGHEID. Vele penonen lijden uo lendepljn en aamborstigheiddete kwalen komen dikwijl» voort uit groote Terraoeijenissenvan werken boven lijn krachten van twaktevan koudewaaraan men i» blootgesteld geweest. Indien deie personen een goeden raad willen volgen, tullen 3 er tich goed bij bevinden. Stort een weinig Eas d'Anven (Royale) double in de hand en wrijft daarmede het pijndoende gedeelte in dit herhaalt men 3 of 4 malen telken» nadat bet vocht door do porifn vu de hoid gedrongen ia Men bedekt dan het gekwetste deel met een (tok flanelen men gevoelt tich na eenige oogenblikken veel beter, men doet dat twee- of driemaal per dag en men tal tien dat de kwalen na eenige dagen of opgebonden of veel verminderd tullen lijnniet» versterkt meer de wrijvingen met het Ean d'Anven van Aug. de Marhnix, niets herstelt beter dan bloedsomloop Duitende per sonen tij" het leven verschuldigd aan het Ean d'Anven van Ang. de Marbaii gestookt op Aromatische planten. A D VER TEN TIE N. OfIDERTROÜWD B. A. VAN RUIJVEN M. E. DE HAAN. Amersfoort, 19 Febr. 1874. Voor de vele blijken van deelneming, ondervonden bij het overlijden van onzen twee den Zoon IWAN, betuigen wij onzen dank. Amersfoort, 16 February 1874. MANUEL WOLFF Mzi». C. WOLFF—IsRAëLS. De ondergeteekende geeft zich de RMfc* eer zijne geachte Stadgenooten te berigten dat hij alhier eene heelt aangevangen, tich zullende ben veren zyne geachte begunstigers soliedevlug en billijk te bedienen en alzoo hopende velet gunst en ver trouwen te zullen genieten. Bloemendaalnabij de poort te Amersfoort. bestaande uil twee behangen Kamenvoor zien van 6 kasten, 3 slaap- en 2 stook plaatsen, keuken, zolder, kelder, ro- gen- en pompwater, benevens open plaats met 1°. Mei a. s. te aanvaarden. Ter informatie en bezigtiging Kerkstraat P. 37L een KIPPENHOK. Aanbiedingen met opgave van giootteen prijsworden ingewacht, franco brieven onder lelt. Z. Z. Bureau Amora- foortsche Courant De Notaris A. EL DRIJFHOUT VAN HOOPF, te Amersfoort, zal op Donderdag den 26 Fe- bruarij 1874, des voormiddags ten 9 ure ten woonhuize van H. P. SCHICKENDANTZ in de Kromme6lraat te Amersfoort, in het openbaar om OOntant geld Yerltoopeni bestaande in tafelsstoelen, kasten, lin nenkast, spiegels, kagchel, bedden met toebehoorensecretaire een gazoimament met twee glazen klokken, kleeden, gordijnen, porcelein- glas- en aardewerk, koper tin- en blikwerkeen voorraad dranken en likeuren, eenige gouden en zilveren voorwerpenwaaronder twee gouden ho- rologiën, een gouden ketting, gouden broche, zilveren armband, drie zilveren lepeltjes en wat verdei ter verkoop zal worden aangeboden. Zijnde alles daags te voren te bezigtigen. De notaris COLENBRANDER zal op Zaterdagden 28 Februari 1874, des voor middags om ïouut, ten huize van den kastelein HUURDEMAN te Hoeve laken, in 't openbaar verkoopen. uitgebaakl liggende op het erf MIDDELAAR te Stoutenburg en geschikt voor heimasten, spannen, balk ©slieten, zaag bollen en brandhout

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 3