M 2178. Dingsdag 3 Maart 1874. Diligence-Diensten 4°. Hebben Karei X en zijne opvolgers de Arabieren geraadpleegdtoen zij Algérie zich toeeigenden imsïooMscii GOTBATT. Winterdienst >n»gcTai>g^I Nov. 1873. Nederlandschb Centra al-Spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 9.45, 11.4, 2.17, 4.18, 8.12. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 9.1, 9.47, 1.34, 6.11, ö.56.— Van Amersfoort naar Maanbetgen morgens 30 op den eersten trein naar Amsterdam Rotterdam en Arnhem en namiddag 2.30 nv. Van Maanbergen naar Amersfoort -a morgens 10.13 en 's avonds 8.13 uur. Van Amersfoort naar Barneveld 8 30 1 avonds. Vu Barneveld naar Amersfoort 7-46 's morg. Diligence-dienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam J u. nam., van Soestdijk 2{ u., van Baarn 3 Eemnes 3}., aank. te Amsterdam te 6 aren Dit hlad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal 1franco per post ƒ1.15. Prijs der Advertentifn van 1 tot 3 regels 80 Cts elke regel meerder 10 Ctslegale, oBciéel en onteigen. Advertentie per regel 15 Cts. Roclames per regel 20 cents Aft. nummert 10 cents; Bestellingen bij den Uitg. A. H. van Cleeffte Amersfoort Bureau AuertfoorUcke Courant. Stoovestraat bij de Langcstraat. Wijk B. No, 33en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. Advertentie voor dit blad uit Botterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentiebureau van Nuob en vax Dl tm asWijnstraatRotterdam. Kennisgeving. Nationale Militie. De BURGEMEESTER, en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gelet op de artt. 87 88 en 150 der wet betrekkelijk de nationale militie van den 19. Augustus 1861 (Staatsblad No. 72) e i ie artt. 25 en 26 van het koninklijk besluit van den 8 Mei 1862 (Staatsblad N°. 46); Gezien de kennisgeving van den heer Luite nant-Kolonel Militie-Commissaris in de pro vincie Utrecht, van den 24. Februari 1874, circulaire No. 4 Doen te welen, dat de eerste sitting van den Militieraad voor deze gemeente op Vrijdag, den 13. Maart aanstaarde des voormiddags te 10 uren, in hel openbaar wordt gehouden in eene der zalen van het Raadhuis te Utrecht, ingaande op het Oud-kerkhofen bestemd is lol het doen van uitspraak; omtrent de verschenen vrijwilli gers voor de militie, de lotelingen die redenen van vrijstelling hebben ingediend de lotelingen die van den dienst uitgesloten ot daarbij voor- loopig niet toegelaten wordenen alle overige lotelingen behcorende tot de lichting van het jaar 1874. Voorts dal de tweede zitting van den Militie raad, bestemd tot het doen van uitspraak omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken en ten opzichte van hen die als plaats vervanger of nummerverwisselaar verlangen op telreden ter voormelde plaatse in hel openbaar gehouden wordt op Dinsdag, den 14. April 1874, des voor middags te 10 uren. En brengen levens ter kennis van de belang hebbenden, dat de tijd en plaats dier zittingen aan eiken loteling zal worden bekend gemaakt door middel van een aan zijne woning of aan die van zijnen vader of voogd te bezorgen biljet alhoewel het met-ontvangen van zoodanig biljet niet ontheft van de verplichting tot het ver schijnen voor den Militieraadof tot het indienen van de tot staving der redenen van vrijstelling gevorderde bewijsstukkenzullende dc lote lingdie vrijstelling verlangt wegens ziekelijke gesteldheidgebreken of gemis van de gevor- de lengte, en de plaatsvervanger of nummer verwisselaar in persoon voor deu militieraad moeten verschijnen, ieder op het voor hem hier boven vermeld tijdstip. De lotelingen die verlangen bij de ZEE MILITIE te dienen, worden uitgenoodigd daartoe vóór den 1. April aanstaande ter Secretarie zich aantemelden. Amersfoortden 2. Maart 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester De Secretaris, A. G. WTJERS. W. L. SCHELTUS. Politieke Revue. Twee Napoleons hebben aan Frankrijk cn aan bijna alle landen van Europa en eenige van Azië en Afrika onmetelijke stroomen blocds en tranen gekost. Zij traden toen op bet staatstooneel in man- nelijken leeftijd. Thans wordt weder gewoeld om een derde Napoleon, den zoon van den overleden keizer, op bet staatstooneel te brengen, want eene ma nifestatie wordt voorbereid op 16 Maart, zijnde hij on dien dag meerderjarig en dus zooals de Napoleontische aanhangers zeggen geregtigd als Kroonpretendent optelreden. 'lis te hopen, maar niet waarschijnlijk, dat Frankrijk ten minste het vastgestelde zevenjarig beheer van Mac-Mahon rustig mag genieten. Wij zeggen: niet waarschijnlijkwant de legi timisten, orleani&len, borrapartisten en republi keinen zullen geen zevenjarigen ouderlingen vrede kunnen houden. De Franschen zullen de binnenlandsche rust waarschijnlijk zóó lang niet kunnen handhaven en op hen is van toepassing hetgeen keizer Na poleon I van de Bourbons heeft gezegdzij hebben niets vergelenmaar zij hebben tevens niets geleerd! De candidatuur van Ledru-Rollin houdt de gemoederen in Frankrijk bezig en die voorzeker de linkerzijde nog meer schrik aanjaagt dan de regterzijdc. Men ziet in dien voormaligen mi nister op wiens verleden vrij wat is aan te merken een compromilleerend bondgenoot en men wendt dus alle pogingen aan om de kiezers in Vaucluse te bewegen hun stem niet op hem uil te brengen. Zooals gewoonlijk bij gevallenwaarin hel be ruchte personen geldt, bleveu ook thans de historische curiositeiten niet achteraan het leven van.Ledru-Rollin verbonden. Oader velen leest men bijv. in de Gaulois bet volgende In 1848 richtte de minister van Binnenland sche Zaken aan de prefecten de onderstaande circulaire: «Laat niets onbeproefd om te doeu in hechtenis nemen burger Louis Napoleon Bona parte, zoo hij zich in uwe departementen ver toont. (gel.) Ledru-Rollin. En een jaar later ging echter van hetzelfde ministerie een circulaire uit van dezen inhoud: «Laat niet onbeproefd om te doen in hechte nis nemen burger Ledru-Rollin zoo hij zich in uw departement vertoont. (Get.) Dufaure." Tusschen de legitimistische eu de orleanislische dagbladen in Frankrijk wordt thans polemiek gevoerd over de vraagaan welke partij het mislukken van de pogingen tot het herstel der monarchie moet geweten worden. Nadat door de legitimisten op bedekte wijze geklaagd was over de dubbelzinnige houding der prinsen van Orleans lieten zij ten gevolge van de verloogen der orleanislische bladen dit verwijt varen; doch later beweerden zij dat aan de orleanislische partij de schuld der mislukking laudaar van die zijdede moeijelijkbeden tegen de verheffing van den graal van Chambcrd gekomen waren. Ook deze bewering wordt in het Journal de Paris met klem tegengesproken. Dit blad zegt dat de orleanislische partij niet in gebreke is gebleven de verpligtingen na te leven door de prinsen op zich genomen en stelt de volgende vragen: Hebben de prinsen beloofd dat butine vrienden de diiekleurige vlag zouden prijs geven Neen. Hadden zij zich verhouden den graaf van Cbaui- bord op den troon te plaatsen zonder eenige voorwaarde, zonder te vragen naar den geest der natie of naar Chambords eigen wil Neen. Zij hadden alleen te kennen gegeven dat zij wanneer men lot het herstel der monarchie zou willen overgaanniet als mededingers van den graaf van CUambord zouden optreden. Wie is aan deze verbintenis ontrouw geweest? Niemand; de prinsen van Orleans niethunne vrienden niet. Toen er sprake was van het herstel der monarchie heelt niemand den graaf van Parijs tegenover den graaf van Chambord gesteld. Welke verbintenissen heboen de prinsen van Orleans dan op zich genomen, die door hunne vrienden miskend zijn?" Het geruchtmakend voorstel van de afgevaar digden van Elzas-Lotharingen dat de Duitsche Rijksdag de Rcgeriug uitnoodige de bevolking van genoemd Rijkstand te doen raadsplegen over de inlijving, heeft aan een lief hebber vsn .vergelijkingen de volgende vijf vragen in de pen gegevenwelke de Echo de Bruxelles op zijn verzoek ter algeene kennis brengt 1°. Heeft Loiewijk XIV de bevolking geraad pleegd toen hij Elzas en Lotharingentwee Duitsche provinciën, wegnam? 2°. Heeft de Republiek één en ondeelbaar de Belgen geraadpleegd toen zij aan Dumouriez in last gal hel Land te plunderenin brand te steken en te vernielen om hel aan Frankrijk over te leveren 3°. Heeft Napoleon I de Duitsche Volken ge raadpleegd, vóór dat hij hun Vaderland ver woestte en hun een groot aantal provinciën ontnam 5°. Heeft Napoleon IIIot liever Frankrijk, in 1870 de bevolking geraadpleegd, toen »hij naar Berlijn optrokmet het doel de natuurlijke grenzen Belgie er onder begrepen, te hernemen? De steller dezer vragen welke zich «een Belgisch patriot" noemtverzoekt de afgevaar digden van Elzas-Lotharingen qn de Franschen, hunne voormalige landgenooten, de geschiedenis van Frankrijk te bestuderen. Zij hebben niet vroeger dan van het jaar 1660 te beginnen. Om te annexeeren kan altijd worden aange voerd dal magt boven regt gaat. Allerlei. In de kringen der demi-monde te Parijs heerscht groote onrust. Men is nl. te weten ge komen dal de groot-zegelbewaarder strenge orders heelt gegeven om onmiddellijk vervolgin gen in te stellen tegen alle he hertoginnen, markiezinnen, gravinnen, vicomtessen en baro nessen. Welk een ongeluk voor die edele dames voor de gravin de Nevers, de kieziu d Azincort de barones de Créleilj de vicomtesse de Latour de Neslesom geen meerdere namen te noemen, want er zijn er stellig meer dan honderddie allien zeer bekend ziju. De heer Depeyre wil niet dat historische namen zoo maar kunnen worden aangenomen door de eerste de beste dame der demi-mondedie zulks verkiest. En wie kan heer Depeyre in deze ongelijk geven Naar alle waarschijnlijkheid zal dus binnen kort een reeks van zonderlinge processen voor de correctionele Regtbank beginnen. Vrijdag (20 Februarij) zong Adelina Patti ie St.-Pelersburg de Traviala als hare benefice- voorslelling. Bij deze gelegenheid steeg de geest drift van hel publiek lot waanzin. Ongeveer tweeduizend kransen en ruikers werdeo op het tooneel geworpenen de zangeres kreeg een armband met brillanten, ter waarde van zesdui zend roebels, ten geschenke. Na afloop der "oorslelling begeleidde een optogl met fakkellicht de diva huiswaarts, en digt bij het hótel genaderd droegen hare opgetogen bewonderaars haar op hunne handen naar en in hare woning. Het feitd#t te Parijs veel valsche bankbil jetten in omloop zijn, heeft thans een individu op het idee gebragl om een jongen bediende in een mode-magazijn op te ligien. Dit jonge mensoh had 20,000 tr. aan goud ingewisseld legeu bank biljetten en was op zijnen terugweg naar huis, toen hij. werd aangesproken door een vrij deftig hem onbekend heerdie zich geheim politie-

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 1