Dingsdag1 10 Maart 1874. M 2180. Winterdienst aangevang 1 Nov. 1873. Nkderlandsche Centraal-Spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 9.45, 11.4, 2.17, 4.18, 8.12. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 9.1, 9.47, 1.34, 6.11, 8.56.—. comm. DlLtGENCB-nienstbw Van Amersfoort naar Maanbergen morgens 8 30op den eersten trein naar Amsterdam Rotterdam en Arnhem en namiddag 2.30 nar. Van Maanbergen naar Amersfoort 's morgens 10.16 en 's avonds 8.1G nor. Van Amersfoort naar Barneveld 6.30 avonds. Van Barneveld naar Amersfoort 7-A3 's morg. Diligence-dienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam iu. nam., van Soestdyk 2J u., van Baarn 3 u., Eemnes 3J., aank. te Amsterdam te 6 uren. Dit hlad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartasl/1—franco per post ƒ1.15. Prijs der Advertentién van 1 tot 6 regels 60 Cts; elke regel meerder 10 Ctslegale, officiéél en onteigen. Advertentién per regel 13 Cts. Reclames per regel 20 -asnti Aft. nummert 10 cents; Bestellingen bij den Uitg. A. H. van Cleeffte Amersfoort Bureau Amert/oorUcAe Courant. Stoovestraat bij de Langcstraat. Wijk B. No, 33en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. Advertentién voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentiebureau van nijgh en va» DlTltaBWijnstraatRotterdam. LIJST VAN BRIEVEN uan personen geadresseerd wier adres als onbekend is opgegevenverzonden onder hel postmerk Amersfoortover de 2e helft der maand January 1874. plaats tan namen der geadresseerden. bestemming. 1. G. M. BerkAmsterdam. 2. Mej. Sleglh 3. D. J. Swen 4. Beerenbroek's Gravenhage. 5. H. BuitenhuisHoevelaken. 6. G. B. Hoefsloot Rotterdam. 7. den OudenSloten. 8. J. de HoopUtrecht. Van de Hulpkantoren Baarn. 9. D. SoetAmsterdam. Maarsbergen. 10. R. M. BeukersAmsterdam. Regthebbenden vervoegen zich aan het post kantoor te Amersfoort. AMSTERDAM op 12 Mei 1874. Men voorspelt dat op 12 Mei e. k. eene ont zaggelijke menigte volks Amsterdamde Hoofd stad des Rijkszal bezoeken en dat alsdan Amsterdam zich bereidt tot eene grootsche manifestatieals hulde aan Z. M. den Koning hebbende Z. M. reeds toegezegddat H. D. den zilveren jubilé-dag zijner regering aldaar zal doorbrengen. 't Schijnt dat de Hoofdstad in den laatsten tijd er op bedacht is, om eene meer bedrijvige rol te spelen in zakenwaar het Volk handelend optreedt en de toeleg heeft om, gedachtig aan haar roemrijk verledenniet alleen de eerste onder de steden des Lands te heetenmaar ook door daden te toonen, dat zij het wezenlijk is. Als zij dit weet te doen, zonder billijken naijver op te wekken, dan is het goed, maar grijpt zij te veel en te ver in 'trond, dan heelt zij zich te herinneren dat de tijden ver anderd zijn en dat, de eerste te willen wezen in onze dagen, de aandacht niet alleen vestigt op reglenmaar ook op pligten. De intrekking van het Muntwet-ontwerp. Het muntwet-ontwerp is in de zitting der Tweede Kamer van de vorige week door den Minister van Financiën ingetrokken toen uit de verschillende stemmingen was gebleken de vij andige geest der meerderheid jegens het ontwerp en wal zeker bij de meeste leden meer woog de vijandige geest jegens den minister. De drijfveeren daartoe waren zeer gevarieeid en de meeste daarvan gemaskeerd of gemarkeerd. Echter bij den heer Kappeyne van de Coppelo den feilen en bloedigen vijand van het minis- terieele ontwerp, waren de drijfveeren vooral „eer gemarkeerd zoodat de Heer 's Jacob hem toe diende dal de Heer Kappeyne teleurstellingen in zijne politieke loopbaan had ondervonden en nog zou ondervinden. Gedachten zijn tolvrij dus welligt bedoelde de lieer 's Jacob daarmede des Heercn Kappeyne urinisterieele toekomst. Men late in het middenof het ontwerp goed, of niet goed was, tnaar dit is zeker dat de Minister gedwongen werd om het ontwerp intetrekkenniet omdat het niet deugde want dal was niet verklaard door de meerderheid der leden maar omdat zij geen persoonlijke neiging vonden het goed teachten voor aanneming. 's Lands belang staat bij lal van Volksvertegen woordigers niet geheel op den voorgrond en dèt te behartigen, boven persoonlijke consideralian, ligt niet alleen in hun mandaat opgesloten maar is de gansche bestaanreden van hun mandaat. Wederom is met de openlijke discussie enz. over hei ontwerp een schat van nationalen tijd verspild. Was het te doen om het Ministerie toi heengaan te nopen, welnu, waarom dit dan niet ruiterlijk en ridderlijk gezegdin de eene of andere motie of interpellatie in dien geest door de meerderheid der Kamer bij noord en stem ming te constateren Was het daarom ledoen, zoo rijst de natuur lijke vraagwelk Ministerie dan Een progressistisch, rood-liberaal-kabinet zal in de Vertegenwoordiging en bij de Natie feilen tegenstand vinden en het is ook niet denkbaar dat het geëerbiedigd Hoofd van den Slaat zich ooit naar der. geest van een kabinet Kappeyne van Houten zal neigen. Een anti-revolutionnair kabinet is nooit te vormen geweest, ook hoogstwaarschijnlijk nog niet vormbaar en zou optredendespoedig vallen, zoodra de theorie van zijn dogma plaats zou moeten maken voor de practijkoverge- bragt op staalkundig gebied. Een conservatief kabinet is zeer wel vormbaar, maar dan zou de Tweede Kamer moeten worden ontbonden, omdat zoodanig kabinet tbans daarin geen meerderheid zou kunnen erlangen en eene kamer-ontbinding zal tot wr:nig anders leiden als tot versterking der anti-liberale en anti- conservatieve partijen. Wordt het tegenwoordige Ministerie eerlang of te eenigen tijd tol altreden gedwongen dan zullen hoogstwaarschijnlijk geen titularissen on der zijne geestverwanten te vinden zijn om zijne nalatenschap te durven aanvaardenmaar welk Ministerie kan alsdan optreden f Alleen voor een conciHant kabinet van gema tigde liberale en conservatieve titularissen ge centraliseerd om eendragliggematigde rege ringsbeginselen in toepassing te brengen, is alsdan het regerenhet tot stand brengen van weiten en zaken mogelijk. Zoodanig Ministerie, als de tijd het roeptte helpen in het leven brengen en daarvoor al- lengskens precursieve stappen te schragen zij der oveiweging aanbevolen van allen, die het wèl met hel Vaderland meenen. Politieke Revue. De Europeesche nieuwsmarkt blijft schraal voorzien van belangrijk nieuws. Politieke bespiegelingen, profetiën enz. genoeg, maar feiten weinige, behalve op Spaanschen bodem. Mac-Mahon en deBroglie, vooral de laatste f regeeren steeds op anti-Republikeinsche wijze in de Frausche Republiek, maar ontvangen gedurig eene herinnering dat zij een gevraagd spel spelen. De stembus spreekt telkens eene ernstige waar schuwing en dezer dagen dreigend genoeg door de verkiezing van een paar zeer heethoofdige Republikeinen. üc reis van den keizer van Oostenrijk naar Rusland wordt nu als eene heuchelijke gebeur tenis len aanzien van den vrede van Europa rondgebazuind. Ook de handel zou er voordeel bij hebben. Wat is de hoofd-inhoud van de wet op het burgerlijk huwelijk in Pruissen Deze men huwt voor een bevoegd burgerlijk amb tenaar vooraf wordt eene huwelijks-aankondiging geeischt om die te doen afkondigen worden geviaagd: geboorte-acteneene .verklaring van de toe stemming van personen wiet bewilliging noodig is enz. de afkondiging wordt gedurende twee weken aan 'tgemeentehuis aangeplakt; 't huwelijk heeft plaats in tegenwoordigheid van twee getuigen nadat de verloofden verklaard hebben elkander als echtgenoot te begeeren de echtgenooten ontvangen dadelijk een bewijs van de huwelijksvoltrekking. Eugenie's zoon de toekomstige Pretendent naar Frankrijks troon begint ook te spreken. Hij wil heel gaarne keizer zijnmaar ter be kwamer tijd. Een billijke wensch. Eerst hoopt hij zijne studiën te voltooi/en. Leert men ooit genoeg Maar als de nood aan den man komt, dan zal hij Frankrijk redden. 't Voornemen is goed. Ik neem de kroon aan alleen danwanneer zij my door het volk wordt aangeboden zeide bij. Dat is ook de secuurste weg. Men merkt wel dat Z. E. de kans nog niet zoo heel gunstig vindt. Lord Gladstone zou van Koningin Victoria tot belooning voor de uitstekende diensten welke door hem aan Engeland zijn bewezen, den titel van «Baronet" hebben ontvangen maar hij weigerde die onderscheiding beleefdelijk. Evenzoo deden nog twee andere leden van het afgetreden Ministerie, aan wie de Koningin ook eene onderscheiding had toegedacht. 't Is inderdaad vermelding waardigin een tijd waar de poverste sterveling eene decoratie of een titel aanneemtmet eene voorname driestheidals of aan niemand op deze wereld, zoodanige eer beter was besteed. Dat Vorsten zoo dikwerf een mal Gguur maken met bet verleenen van eerbewijzen is echter meestal niet hunne schuld, maar die van hunne raadgevers. Een Madridsch b^rAier heelt de hulp der dagbladredacteurs ingeroepen teneinde van de geldaristocratie ongeveer 4 millioen Gulden te verkrijgen tot het wapenen van een corps vrij willigers, sterk 10.000 man. Dat zouden nu eens krijgslieden wezendie marcheeren en des noods schieten. Tot nu toe heelt men in Spanje alleen Republikeinsche soldaten gezien op het papier in de gedaante van cijfers. Teiwijl de Ministers van Oorlog die grou- peerden nu op deze dan op die manier, vochten de Carlisten in 't Noorden des Rijks heel dapper en werden zij goed betaald met Eugelsch geld. Te Madrid schijnt men eindelijk begrepen te hebbendat met raisonneeren geen Carlist wordt doodgeschoten ol verdreven. Men beloofde bet Bewind alle mogelijke hnlp en ei ontbreekt rfu niets meer aan dan een voudig te doenwal beloold werd. Dat moet echter nog blijken l

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 1