De oonourrent van den toren van Babel. Zooals men weet, zal de republiek der Vei- eenigde Staten in 1876 haar honderdjarige onal- hankelijkheid herdenken en hij die gelegenheid een wereldtentoonstelling houden. Maar men wil ook een blijvend herinneringsleeken bezitten, en ter eere van het ontstaan der maglige repu bliek zal als monument een toren verrijzen die hooger dan eenig menschenwerk, tal wedijveren met dien van Dabeiwaarvan het bijbelverhaal spreekt. Men wil nl. te Philadelphia een toren bouwen ter hoogte van 1000 Engelsche voet (l voet 0,3()48 m.) Eer dergelijk gevaarte is wel is waar niet meer dan een dwerg, vergeleken bij de hoogste toppen der Cordilleras en der Himalaya maar elk menschenwerk zal er door overtroffen worden. De Dom te Keulen heeft eene hoogte van 500 voetde groole piramide van Cbeops is 480 voetde koepel der St. Pieterskerk te Rome 473 voet; de Dom te Straatsburg 438 voet; de toren der St. Pauluskerk te Londen 375 voet. De hoogte van de koepel der rotonde op de Weener tentoonstelling bedroeg 348 voet. Het plan van den reuzentoren is ontworpen door de ingenieurs Clarke en Reeves. Deze mannen slaan zoo ter goeder naam en faam bekend dat de Amerikanen vast vertrouwen op het slagen der onderneming, nu de namen dezer "ingenieurs er mee verhouden zijn. Als bouwma terieel zal Noord-Amerikaansch smeedijzer gebe zigd worden, dat men tot platen bewerkt, welke door middel van dwar«e stijlen in horizontale verbindingsbalken aaneengehechl zullen worden. De toren is rond. In doorsnede is hij volgens het ontwerp aan den voet 150 voet en aan de spits 130 voet in diameter. Van den grond tot den top loopt een holle buis, die 30 voet in doorsnede bedraagt. In die buis is een toestel aangebragtdie op- en neder kan bewogen worden en waarmede in den tijd van een uur 500 menschen naar boven kunnen worden gebragt. Drie minuien zijn voldoende om den top te bereiken en vijf minuten zijn noodig om weèr beneden te komen. Zij, die bevreesd zijn voor een dergelijken logt, kunnen gebruik maken van den wenteltrap, die zich builen aan de verti cale buis bevindt. Van den top der buis tot aan den omtrek van het grondvlak, dal, zooals wij zeiden150 voet in doorsnede is, loopt in alle rigtingen stevig ijzeren draadwerk, hetwelk mede beves tigd is aan een drietal galerijendie zich respec tievelijk op 250. 500 en 750 voel van den grond om de buis bevinden. Daardoor is de to -li zoo flink bevestigd, als ware hij van-steen gebouwden door het geringe oppervlak van hei ijzeren traliewerk om het zoo te noemen bied» hij weinig vat aan de iracht van den wind. Men heeft alles zóó berekend, dat bij den grootsten druk, uitgeoefend door eene zijde- lingsche windlaag van 50 pond op den vierk. voet, de spanning in de onderste zuilenrij van hei grondvlak niet meer dan 500 pond per vierk. duim bedraagt. De galerijen zullen overdekt worden en tevens omgeven door traliewerkzoodat ougelukken onmogelijk kunnen plaats grijpen. De kosten van het werk schal min op een millioen dollars en men hoopt het in den tijd van één jaar te kannen voliooijeu. De plaats waar hel gevaarte zal verrijzenis nog niet met juistheid bepaald, maar het zal in elk geval digt bij het tentoonstellingsgebouw zijnhetwelk dan op schitterende wijze door electrisch licht kan worden verhelderd. Is de tentoonstelling eenmaal afgeioopen dan blijft de republiek in liet bezit van een reuzen- toren wiens wederga in de wereld niet gevonden wordt. Misschien bezigt men hem later voor een of ander nuttig doel. Als observatorium zal hij misschien dienst kunnen doen. Allerlei. In de vorige week heeft te Parijs in het Palais Royal een groote schaakwedstrijd plaats gehad, waarbij meer dan 300 personen tegenwoordig waren. De bekende beer RosenthaldeFransche kampvechter bij alle internationale wedstrijden en de ontwerper van deze kolossale partijzou den strijd aanvaarden tegen een maximum va dertig der beste Parijsche schaakspelers te gelijk die zich met hem wilden meten. Bovendien was vooraf bepaald, dat de heer Rosenthal niet langer dan één minuut voor eiken zet zou mogen nadenken- Er waren zeven en twintig schaakborden, welke bespeeld werden door de beroemdste Fransche specialiteiten op dit gebied. Vijf en dertig zetten werden door den heer hosrnth-:'. op elk bord gespeeld, zoodat hij globaal bijna duizend zetten gedaan heeft, ia den tijd van negen uur 's avonds tot twee uur 's ochtends. Dc uitslag was, dat de groote man drie eu twintig spellen gewonnen en slechts een verlo ren heeftdrie werden van ooiwaarde verklaard. Men verwacht hu® te Lande uit Z. Amerika een gezelschup van twee honderd papagaaijen die stukken uit opera's uitvoeren. Bij de eerste voorstelling te Lima was de geestdrift ouder het publitk zoo groot ei» oogstten de gevederde tooneelisten zooveel toe juichingdat alle zangers en koristen van het too nee 1 vlogen en verschrikt een goed heen komen zochten. De directeur tracleerde hen op brood in wijn gedoopt en zoo verschenen ze weer op de planken. Menig tooneelist en spreker is hier niet in denoodzakelijkheid om voor handgeklap en bravo's op de vlugt te gaan. De Rappel berigtdat een te Parij' zeer bekend persoon vermaagschapt aan de aanzien lijke familiën van Engeland en met name aan den hertog de B.te Londen gearresteerd is, wegens diefstal aan de speeltafel. Men beweert dat de prins van Wallis eener zijner voornaamste slagtoifers moet zijn. Tc Berlijn bestaat eene school van letterzel- sters, welke dertig leerlingen telt en zich in een -aer goeden naam verheugt. De aanvragen van meisjes uit den beschaafden sland zijn zóó talrijk, dat een aantal tot na Paschen zal moe ten wachten eer ze kunnen worden toegelaten. De zaak gaat uit van hel LeUervereinen de op genoemde school gevormde zetsters vinden buitenaf meer aftrek dan de vereeuiging in lang zal kunnen voldoen. In de Champs Elysées staat een kastanjeboom, die reeds gebeel in hel groen is terw ijl alle om hem heen staande boomen nog zoo kaal zijn als midden in den winter. Dat fenomeen verbaast alle botanisten en naluurvorschers. Den 10 Maart e. k.dus juist drie jaren na den moorddoor het graauw der commune gepleegd op de generaals Thomas en Locomte, zal het monument ter eere van die twee mannen op de plaats van den moord worden ingewijd. Bij de Cortes van Portugal is van regerings wege ingediend een wetsontwerp tol onmiddel lijke vrijverklaring van alle slaven in 's lands koloniën. De vrijverklaarden zullen echter gedu rende een korten lijd, twee of drie jaren, onder staatstoezigl gesteld en verpligt zijn werkover- eenkomsten met huuue voormalige meesters of met andere personen aan te gaanalles onder toezigt der overheid. Een telegram uit New-York van den 2den dezer meldt een schrikkelijk ongeluk op den Grooten Westerspoorweg voorgevallen. Een wagen van een der treinen geraakte namelijk in brand en voord .t men er in geslaagd was den trein te doen stilstaan, waren acht personen omgeko men en veertien gewonJ. Te Blackburn hebben bij 't springen van een stoomketel tusschen de tien en vijftien perso nen hel leven verloren. Naar men mededeelt, vleil men er zich in het leger mede, dal bij gt'.egenhcid van het krooningsfeest op 12 Mei a. s., door Z. M. dea Koning een nitgebreiie kwijtschelding van straf register en royering van vonnissen zal verleend worden aan militairen beneden den rang van officier, die door later goed gedrag aanspraak op rehabilitatie verworven hebben. Hierdoor zon voorzeker aan velen die haar verdiend I ebbeneen groote weldaad bewezen worden en hun dankbaarheid den Vorst mildelijk loo- nerr voor zulk een edelmoedige daad. In de buitenlaudsche bladen wordt met veel ingenomenheid een daling in de koffie-prijzen vermeld. Volgens berigten u:t Brazilië is de koffieoogst zoo gunstig uitgevallen als in jaren 't geval niet was. In Louden was dientengevolge de koffiemarkt gedaald. Hier te lande zullen zelfs de huismoeders die over dure koffie klagen, dit berigt met niet weinig ingenomenheid vernemen. AtcMn-telegram. Telegram van Generaal von Swietend. d. 28 Februari Dc politieke toestand is nog onveranderd. De omtrek van de legerplaats en den Kraton is rustig. De van het westen van Alchin gekomen hulptroepen zijn naar hunne woonplaatsen te ruggekeerd. Alleen is een klein getal van Pedir en Merdoe (oostelijk van Alchin) gebleven. Wal ze uitvoeren is onbekend. Op den Passer bij het kamp vermeerderde de aanvoer van koop waren. Aan de versterkingen van den Kraton wordt ijverig voorlgewerkt. 18 Februari zijn drie oorlogschepen naar Staatjes op de west-, noord- en noordoostkust gezonden met proclamation en stukken tot voorbereiding van de regeling hunner toekom stige verhouding tot Nederland." AMERSFOORT9 Maan 1874. De huishoudelijke vergadering van hel Depar tement Amersfoort der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen op Donderdagavond 12 Maart bepaald zal alsdan niet doorgaanmaar is tol nader te bepalen datum uitgesteld. De le luitenant Frögervan den staf der artillerielid der permanente commissie van proefnemingdie te Amersfoort bij de commissie van proefneming met het nieuw model achter- laadkauon was gedetacheerdis Zalurdag jl. weder naar 's Gravenhage teruggekeerd. Heden avond heeft ia Amicilia te Amersfoort het concert plaats te geven door den Heer C. Coenen vdn Utrecht, met medewerking der Heeren Alex. Pohle, Ruijgrok en Gaillarddie alhier in het concert van Jauuarij jl. voor hunne uitstekende voordiagten den lot van alle muziekkenners moglen inoogslen. Ter vergadering van het kiescollegie der hervormde gemeente te Amcisfoojt, alwaar 54 leden tegenwoordig warenis tot voorziening in de predikants-vacatureontstaande door het btroep van Ds. C. van Roggen naar elders Vrijdag jl. een zestal gemaakt. Daarop zijn bij eerste stemming geplaatst de hh. J. Brummel- kamp te Veenendaal met 32 H. C. van Lindonk te Oosterbeek met 31 E. A. G. v. Hoogenhuyze te Steenwijk ea J. J. A. Ploos v. Amstel te Hilversum ieder met 29 J. v. Heerden te Oudewater en G. R.ngnalda te Doornspijk, e!k met 28 ste.nmen. De volstrekte meerderheid bedroeg 28. Men leest in de Amst. Ct. Dooi sommige bladen en ook door ons is medegedeeld dat de Oosterspoorweg niet voor primo Julij e. k. zal geopend worden. Wij zijn echter in s'aal mede te deelen dat de toestand van de werken tusschen Weesp en Amsterdam zoodanig is dat met geen mogelijkheid nu reeds een bepaalde openingsdag kan worden vastge steld. Naar wij vernemen, zal Donderdag 19 Maarte, k. te Baarn een assaut op alle wapenen worden gegeven door de leden der Weerbaarheidsver- eeniging Prins Hendrik der Nederlandenopgeluis terd door een gedeelte van het muziekcorps der rijdende artillerie. De commissie daarvoor beslaat uit kolonel de Nrrtnandie s Jacob, buitengewoon adjudant des Konings, belast met het opzigt W. Collar dpresident, M. Pleijtekapitein-kom- mandanl, belast met hel toezigt op de oefeningen, D. Robemondle luitenant, P. C. N. van de Poll, secretaris en P. Daniels sergeant-majoormeester der oefeningen. Donderdag, Vrijdag en Zalurdag jl. is door de Arr.-Regtbank te Haarlem behandeld de zaak van G. H. L. Smit, beschuldigd van opligting, als hebbende onder de firma Henry Smit Co. van een aantal personen stortingen weten niagtig te wordenwaarvoor zij van hen: eene aanstel ling als hoefd van een huur-en verhuurkantoor in diverse steden verkregen enz. enz. doch vol deed hij niet aan zijne verpligtingen tol betaling der salarissen huren enz. In verschillende bladen zijn de stortingen dier persouen opgegeven lot /300.maar ter tcreglzilting is gebleken dat er zelis stortingen van 600.in zijne handen zijn geschied. Er waren een 60tal getuigen a chargewaaronder een uit Amersfoort. Het getuigenverhoor is af geioopen cii zal thans hel O. M. conclusie nemen. Te Nijkerk is voor het geschenk 483,50 en voor de krooningsfeeslen /700.bijeengebragl waarbij le gemeenteraad een subsidie van /600 heelt gevoegd. Daarvoor zullen op 13 Mei, dag waarop dc krooning aldaar wordt herdachtde 1200 schoolkinderen van alle scholen feestvieren een geschiedkundige oplogl gehouden en het marktplein geïllumineerd worden. Naar men verneemtbedraagt het nog be staande tekort voor de stichting van het semi narium bij Batavia de som van p. m. 1 ton gouds; ruim 3 ton is bcnoodigd het overige is reeds ingeschreven. Er worden thans alom pogingen aangewend, om het tekort te dekken, door de opwekking aan p. m. 100 gemeenten in ons vaderland >ra ieder onderling voor /1000 in te schrijven. Op de te Londen gehouden algemeenc verga dering van obligatiehouders van Spaan«chc Bui- lenlandsche Schuld is aangenomen het voorstel van den Spaanschcn Minister tot bdtaling van de twee achterstallige coupons der bui-

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2