D ing-sda g 17 Maart 1874. M 2189. AXIESFOORISGIE C0K1II. Winterdiemt aangevang 1 Nov. 1873. Nederlandsche Centraal-Spoorweg. Vertrek ran Amersfoort naar Utrecht 9.45, 11.4, 2.17, 4.18, 8.12. Vertrek ran Amersfoort naar Zwolle 9.1, 9.47, 1.34, 6.11, 8.56.—. Diligence-dienst J. Floob, yan Amersfoort naar Amsterdam IJ u. nam., van Soest tl ijk 2J u., van Baarn 3 q-, Eemnes 3 Jaank. te Amsterdam te 6 aren. Dit hlsd verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal ƒ1—. franco per po«t 1.1 A Prija der Advertenties van 1 tot 6 regelt 00 Cu elke regel meerder 10 Cta legale officieel en onteigen. Advertentién per regel 16 Cta. Reclame# per regel 20 cents Aft. nummert 10 cenUBestellingen bij den Uitg. A. II. van Cleef, te Amersfoort Bureau Amertfoorieeke CoaranL Stooveetrsat bij de Langestraat. Wijk B. No, 33en bij alle Boekhandelaren en Poatdirecteuren in het Rijk. Brieven franeo. Adyertentifn voor dit blad nit Rotterdcm worden aangenomen door het Algemeen Advertentiebureau van Nuob en vaa DlTWA*WijnstraatRotterdam. DlUGENCB-ntESSTEN Van Amersfoort naar Maanbergen ••morgens 0 30, op den eersten trein nasr Amsterdam Rotterdam en Arnhem en namiddag 2.30 nar. Van Maanbergen naar Amersfoort 'a morgens 10.10 en 'ssvonda 8.10 sar. Van Amersfoort naar Beneveld 0.30 'a avond». Van Barneveld naar Amersfoort 7-46 'a morg LIJST VAN BRIEVEN uan personen geadresseerd wier adres als onbekend is opgegevenverzonden onder het postmerk Amersfoortover de le helft aer maand February 1874. plaats van namen der geadresseerden. bestemming. 1. J. U. Br i nek man Amsterdam. 2. J. Steenmeijer 3. W. Visser 4. Smeets 8. Mej. T. de Haan t 6. G. LagerweijWoudenberg. Van de Hulpkantoren Baarn. 7. Mej. M. de Vrede Rotterdam. Barneveld. 8. Wed. Thijsgeb. van Blom- mensteinNieuwe-Diep. 9. Netscher en Oudshoorn Amsterdam. Soest. 10. T. Roest.Amsterdam. t Woudenberg. 11. Grossine Didam. 12. Mej. M. van Ziel Amsterdam. Reglhebbenden vervoegen tich aan het post kan loor te Amersfoort. Politieke Revue. De Tnrksche Groole Heerbij eene ledige Turksche scha!kist zittende, weet geen raad, maar men geeft hem dien. a Regeer uw volk goed leer het werken en rich zelven helpenzorg dat de belastingen worden betaald en zij door uwe beambten goed worden besteed doe uitgaven die rente geven voor uw volk en laat de wet geëerbiedigd wor den zoowel door ambtenaren als door de bur gerij.I dan kunt gij geld krijgen." Alzoo de Europeesche bankiers willen Turkije helpen als de schatkist geplaatst wordt onder Europeesche controleurs. D6 Groote Heer bedenkt zich. Inmiddels snakte hij naar een appeltje voor den dorst, namelijk 1J millioen gulden tegen 50 pCt. I 'l Was een heel goed vriend van Abdul Azis voor dal sommetje zorgende. Zou er ook nadorst van komen De vaccine-wel is in Pruissen aangenomen maar niet zonder ernstigen tegenstand. Men beweerde dal hel voorbehoedmiddel nog niet als probalum werd erkend en vroeg «als recept tegen de cholera, schrijft men voor; ge- londheidsgordels van flanelgedragen op de hoogte van de maag. Moet dan de Regering niet de creteren ieder landskind voorzie zich van zulk een gordel 1 en zou zij hare beambten niet be- hooren v'óórteschrtjven visiteer, als 't U lust, den burger dien gij ontmoet en overtuigt U of hij al dan niet gegordeld is 1" Een ander riep: «wil men van een Land, waar zoo veel gelegenheid bestaal om gegrendeld te wordenook nog achter 't slot zetten die in de vaccine geen heil zien Ook was er in den Duitschen Rijksdag sprake van het openen van koslelooze volksbadinrig- tingen. Die zaak behoort bij de Rijks-Gezondheids-Com missie, zei een der leden. «Is de laak dier Commissie het Rijk gezond te maken antwoordde Reichensperger dan juich ik het oprigten van badinrigtingen zeer toe, want het Rijk heeft reiniging wel noodig." 'tis waar merkte de Heer Lasker aan want als men de zwarten schoon wascht, wordt het Rijk zeker gezond.'' Deze pikanterie tusschen vrienden en vijanden der Regering gaf aanleiding tot groot gelagch maar of het vruchten opleverde voor' 'l volk mag betwijfeld worden. In Pruissen wordt de kerkelijke twist heviger. Twee Bisschoppen zitten nu gevangen en cr zullen gewis meer denzclfden weg volgen. De beide Maglen zijn van oordeel dal loe- gevea is afstand doen van magt en daarom worden de zaken in 't uiterste gedreven. 'lis een treurige toestand en eene minnelijke schikking van den strijd, is nog niet in 't gezigt. De keizer van Oostenrijk dezer dagen te Peslh aangekomen, werd er gecomplimenteerd door de Ministers. Aan 'l einde der pligtplegingen vroegen zij eerbiedig ontslag uit de dienst. Z. M zou het in beraad nemen en wilde eerst spreken met dezen en genen. In het Oostenrijksche Huis van Afgevaardigden is de deur opengezet voor kerkelijke twisten en de Minister van Eeredienst heeft daarbij eene taal laten hooien als gesneden uit het hart van von Bismarck. Dat er gezegd wordt de beide Heeren spelen onder één hoedje, is ligt te begrijpen. Maar, laat ons hooren wat de Minister zeide: «de Regering wil niet over de kerk heerscben, maar zal niet dulden dat de bedienaars der godsdienst optreden met bet mandaat eener oppositie, die den Slaat vijandig is. «de Regering zoekt geen strijd met de kerk maar verlangt regeling der reglsbctrekkingen tusschen Kerk en Slaat. «de Regering wil dat de kerk hare heilige roeping volgen en geen inbreuk maken zal op het onaantastbaar Slaatsregt. «de Regering zal de wet doen eèrbiedigen tegenover de bedreigingen der oppositie." Die verklaringen zegt de telegraafwerden stormachtig toegejuicht en de kerkelijke wet goedgekeurd met 224 legen 7t stemmen. De groote vraag zal straks zijn «waar liggen tusschen Staat en Kerk, de grenslijnen en wat behoort al of niet, tol de heilige roeping der godsdienst-leeraars Serrano zal nu spoedig moeten bewijzen of hij tegen de Cailislische bevelhebbers is opge wassen. Generaal Moriones, de Spaansche Opperbe velhebber, is ontslagen. Tegelijk met het gelukkeerden hem de Spanjaarden maar vooral zijne vrienden den rug toe. - Dat ge beurt meer in de wereld I Een half loodje gelukdoet dikwijls meer effectdan een mil lioen verstand I Een gedeelte van Spanje is zóó van troepen ontbloot, dat het bandictenspel een aanvang neemt. Die beroofd werd en klaagtkrijgt ten ant woord «heb maar geduld als de Carlisten verslagen zijnmoet gij maar eens komen met een lijsije van de U afhandig gemaakte voor werpen. Gij hebt ook no» niet bijzonder veel reden van klagen want gij leeft immers nog I" Don Carlos heeft Bilbao nog niet en Serrano heelt er moed op dal de stad niet zal vallen in der Carlisten magt. De coupon-houders wenschen vurig eene con tante beslissingen wie alsdan betaalt is hun tamelijk onverschillig. Frankrijk geeft thans weinig nieuws. De Legitimisten houden zich stil. De Orlcanistcn zijn bedaard en ook in lijde lijke houding. De Republikeinen spreken stout, maar ver trouwen hun eigen krachten niet. De Borcapartisten loopen met hooge borst, omdat Eugéiiies zoon mondig is. Alle Franschen, die weldaden vaa keieer Napo leon ontvingen, mogen op dien dag Chislebnrst een bezoek brengen. Maar wie zal controleeren ot allen dankbaar sjn en of ze redenen hadden om hel te wezen. Er kunnen zijn die dankbaar willen worden. Dezer dagen is aan Eugenie's zoon bij gelegen heid zijner meerderjarigheid, door ettelijke Bo- napartisten een groolen prachtigen ruiker aange boden. Die bouquet was drie voeten hoog. Had men voor een 18jarigen knaap die eens eene kroon hoopt te dra-en geen geschenk kinnen kiezen van ernstiger beleekenis De keizer van Rusland wil eene visite maken aan koningin Victoria en aan zijne kinderen 't Is belangstellend van den Czaar en zeer be leefd tevensmaar Alexander II is eenvoudig en huiseiijk. Hij zond ook eene huwelijks-communicatie naar den Turkschen Groolen Heer die in den Harem op groolen prijs werd gesteld. De dames vonden ook den Engelschen Prins en de Groot-Vorstin een aardig paar. Het Wetsontwerp op het Hooger-Onderwijs. De heer A. J. Vitringa bespreekt in den Tijd spiegel van deze maand het wetsontwerp op het hooger onderwijs van den heer Geerltema. Hij rekent het den ontwerper lot eer en zijn wetsontwerp tot aanbeveling toe 1) dat hij rekening hondl met de openbare meening in zake van hooger onderwijs, overal waar die meening bepaald en overtuigd is uitgesproken; 2) dat hij zich niet heeft laten meeslepen door 't leidende beginsel van de wel op 't middelbaar onderwijs een beginsel dat daar welligt op zijne regte plaats was, misschien nog niet kan gemist worden dat hij op den voorgrond stelt vrijheid en zelfstandigheid van universitei ten en gemeente-inrigtingendat hij aan den Slaat zoo min mogelijk vergunt zich te mengen in zaken van wetenschap. Daarop het ontwerp in zijne afzonderlijke deelen beschouwende verklaart de heer Vitringa zijne ingenomenheid er mede dat de minister voor de gymnasia den zevenjarigen cursus heeft durven voorstellen, waardoor de bereiking van een uitstekend doel mogelijk wordt gemaakt.' 't gymnasium zal niet meer dienen als voorbe reidingsschool voor aanslaande juristen litera toren philosofenmedici en theologen het zal veelzijdig en degelijk ontwikkelde menschen aan de hoogeachool en aan de maatschappij leveren. Onder de leemten van het wetsontwerp rang schikt de beer V. de bepaling, dat aan de gymnasia hel regt lol toelating aan de hooge- scholen ontnomen wordten dal een admissie- examen wordt ingesteld, afgenomen door piofes- soren van de rijksuniversiteiten. Wil men uitdrukkelijk een zoogenaamd slaats-examen laat hel dan afgenomen worden door school mannen door comtnissiën benoemd nit de leeraaren der gymnasia. Maar billijkst en eenvou digst aou zijn aan de volledige gymnasia het jus promovendi te laten en eenmaal 'sjaars eene commissiedoch uil leeraren van gymnasia

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 1