geldig beschouwen Moeijelijke kwestie voor de leeken Als alleen liet burgerlijk huwelijk regt geeft op den bijstand en de bescherming der wet in zake materiele veibindtenissen erfenissen enz. ent. dan is het den burger geladen om tich dien steun te vertekeren maar als de kerk hem nu verbiedt die formaliteiten te vervullen, dan tiet hij tich tusschen twee magiër» geplaatst, welke een dwang op hein uitoefenen, die lastig is. Zoo gaat het altijd: twist is de hoogte druk op ben die in dc laagte staan. De sneeuwbal die tich op den top eener berg voinit en, door een dartele hand geworpen, eerst huppelend naar beneden rolt, wordt allengs een sneeuwklompdie in bel dal de hutten der armen verwoest. In 'i üostenrijksche Huis van Afgevaardigden is een voorstel ingediend, 'twelk de verdrijving vraagt der Jezuiten en van de orden die aan hen verwant zijn. I)c Yethevene Porie zal eene Gnantiëele In stelling openenin welke eenige dwarskijkers hel toezigt houden niet alleen over het innen der belastingen, maar ook over het uitgeven van 's Lands penningen, en zij, die den grooten Heer weder 40 millioen h li pCt. voor 3 maanden leendenzullen die Instelling organiseren. Men zegt, dal de gansche 40 millioenen besteed zullen worden tot betaling der vervallen coupons. Dat geeft weder crediet, denkt de Turk, en hij denkt goed maai als hij aan dat herwonnen crediet, door zuinigheid, nog boogere waarde wist te geven zou het volk er wèl bij varen. De betaling der op 10 April vervallen Turk- sche coupons is aangekondigd. Dat is eene lijdingbekroond te worden met de verklaring van alle effecten houders de coupons ztjn betaald. AMERSFOORT, 2 Aprïri874. Namens de Onderlinge Drandwaarborgmaaltohappij te Arnhem directeuien de Heeren Andrè de la Porieis door hunnen Agent den Heer A. Herschel Din. alhier aan den Heer Burgemeester van Amers foort ter band gesteld eene premie van 50. om ie worden uitgereikt aan geregtigden die zich bij den brand van Zondag jl. door bet redden van een zeer groot gedeelte van den in boedel (mobilair) hebben verdienstelijk gemaakt. Namens den Heer H. van VeerenDireqyyir van Assurantie-Maatschappijen te Amsterdam, is door zijne agenten de Heeren T. C. van Gelder en J. C. Kleber alhier, aan den heer Burgemeester van Amersfoort ter hand gesteld eene som van vijftig guldenals gratificatie ten behoeve van de spuitgasten aldaar ter erkenning van hunnen ijver bjj hel blus^chen van den brand op Zondag jl. Door den heer G. Hubert Dzn. correspondent te Amersfoort en omstreken van de Brandwaar borgmaatschappij der Heeren de Jong Go. te Amsterdam zijn heden aan den Heer Burgemeester van Amersloort tei hand gesteld om aan gereg tigden te worden uitgereikt: 1o. eene premie van 10.wegens hel beveiligen der villa van den Heer W. A. Croockewiten 2o eene premie van ƒ50.wegens betoonden ijver; beidepremien betreffende den brand van Zondag jl. De Kiesvereeniging Amersfoort vergadert Zalnr- dagavond 4 April e. k. te 8 uren in Amicilia tot hel kiezen van een candidaat voor het lid maatschap van den gemeenteraadhebbende de Heer E. L. VisserZaturdagavond jl.bij her stemming met den Heer A. J. Bot gekozen zijnde, Zondag jl. verklaard de candidatuur niet aanienemen en tevens zal alsdan een candidatengros worden opgemaakt voor de pe riodieke aftreding van 4 leden der Provinciale Staten van Utrecht, zijnde aan de beurt van aftreding Mrs. A. G. WijersA. D. van Bel H. J. baron Taets van Amerongen van Renswoude en C. J. Kien Elliman voor bet kiesdistrict Amers foort. De Heer Mr. van Bel beeft verzocht daartoe niet weder in aanmerking te komen. Naar ons is medegedeeld luidde hel feestplan voor 12 Mei der voorloopige commissie te Amersfoort als volgt 12 Mei te 10 uren, pleglige opening van het feest in de Su ioriskerk; te 12 uren, onthaal der schoolkinderente 2 urenvolksvermake- IijkKeden op het kalfsveld 's avonds, concert en Fransch vuurwerk. Tevens werd bedoeld voor drie dagen te en gageren bet muziekcorps van het elfde regiment huzaren uit Dusseldorf. 13 Mei: optogt bij dag; en idem 'savonds bij fakkellicht; tevens illuminatie door de ingezetenen. f14 Mei. Matinee musicale; en 's avonds groot concertbals en bal champélre enz. 0e kosten daarvan werden geraamd op p: m. ƒ1600.te vinden url eene eventueele toe kenning van auloriteitswegc der /500door den gemeenteraad voor liet Kroningsfeest bestemd en wijders uit geldelijke bijdragen van stadgenooten en environsbewoners, onder welke laatste reeds belangrijke bijdragen en het leenen der paarden voor den optogt waren toegezegd. Dingsdag 31 Maart werd in de gemeente Wou denberg hel gonden bruiloftsfeest van Jonkheer en Vrouwe II. B. Hooft van Woudenberg en Geere- restein feestelijk door de gemeentenaren gevierd. •Uit gelden, door de ingezetenen bijeengebragt, was door eene commissie van vijftien personen waarvan de geachte burgemeester de Heer J. B. de Beaufort het hoofd wasaangekocht een Staten bijbel, keurig ingebonden met gouden sloten en dito medaillonalles zeer eenvoudig en toch keurigmet afzonderlijke opdragtversierd met verschillende wapens, prachtig geschilderd door een der ingezetenen. Dit cadeau werd te hal fel f aan de hooggeachte Jubilarissen door de commissie overhandigd, onmiddellijk gevolgd door een geschenk van Jongelings- en Meisjesvereenigingen te Wouden berg, bestaande in een ebbenhouten lezenaar voor den bijbel. Kerkeraad en Kerkvoogden bragten ook hunne hulden. Voor alles was het geacht echtpaar blijkbaar hoogst gevoelig. Het dorp en Geerestein waren rijkelijk versierd met groeneerepoorten en vlaggen en allen waren vol geestdriftterwijl menigvuldige toebereidselen voor feestelijkheden waren gemaakt, van de jubilarissen uitgaande. 's Morgens acht uren geschiedde van Hunnent wege eene zeer ruime uildeeling aan de behoef- tigen der gemeentevan spekbrood en verdere levensmiddelen. Te twaalf uren hadden op Geerestein volks spelen plaats, als: mastklimmen mastloopen tonstekenturfrapen zakloopen hardloopen enz. waarbij een groot getal pryzen werden uit gereikt. Verder werden te twee uren en te zeven uren voorstellingen in de goochelkunst door den Heer Bamberg gegeven. Te hall zes was in de zaal op Klein-Geereslein receptie van alle paren, die langer dan vijf en twintig jaren gehuwd waren en de pachters met hunne vrouwen; hieronder was zelfs een paar dat zestig jaar getrouwd was. Verder marionnelten-vertooning enz., réunie en or.tbaal van commissarissen; alles opgeluisterd door muziek. Een eerewacht te paard vergezelde te halt drie den Jubilaris, die de versieringen, door de ingezetenen aangebraglmet groot genoegen in oogenschouw nam. Zijn echtgenoot was door zwakken gezondheidstoestand verhinderd hem te vergezellen. Jammer dat het weder zeer ongunstig was evenwei bleek de vrolijkheid algemeen alles liep zeer ordelijk af en regt hartelijk werd het feest gevierd. Na afloop van het openbaar examen van de leerlingen der Burger-Avondschooldal den 26 en 27»1* Maart werd afgenomen, bad de volgende bevordering plaats Van de 15 leerlingen der 1ste klasse werden er 7 bevorderd lot de 2de klasse: L. van Ach terberg, J. de Jeger, J. Knoppers, G. J. van Bergen, L. van Manen, A. de Wijs, en J. Augustinus; aan drie leerlingen werd verlof gegeven het volgende jaar de lessen in dezelfde klasse nog eenmaal te volgen, terwijl aan drie andere, welke reeds twee jaar in de laatste klasse hadden gezeten zonder voldoende vor deringen te hebben gemaaktovereenkomstig het Reglement den verderen toegang tot de school werd ontzegd. Van de 8 leerlingen der 2de klasse, welke aan bet examen deelnamenwerden er vier bevorderd lol de hoogste klassen. I. W. Kooreman, W. van Lankeren J. Schinnij en H. Bolland, terwijl de 4 overigen de lessen in de 2de klasse het volgende jaar weder mogen bijwonen. Van de 8 leerlingen der 3de klasse konden er drie nog niet voldoen aan de gestelde eiicben. Aan twee daarvan werd toegestaan het onderwijs in die klasse nog eenmaal bij te wonenten einde hen in de gelegenheid te stellen meteen diploom van goed volbragt eindexamen van de school ontslagen te worden. Zulke diplomata werden dit jaar uitgereikt: mei den eersten graad aan de leerlingen 11. J. van DaalP. Boks en A. Schimmel met den tweeden graadaan c, W. de Grcef; en met den derden graad aan D. Wolbei s. Na de Paaschvacantie wordt de cursus in het Hand- en Rechtlijnig teekenen voorgezet waarvoor zich bijna alle leerlingen hebben aan gemeld. Verschillende teekeningen van dc leer lingen der Burger-Avondschool te Amersfoort zullen worden opgezonden naar het concours van teekeningen der leerlingen van Burger- Dag- en Avondscholendat dezen zomer te Rotterdam zal worden gehouden. Men meldt uit Groningen aan de N. Rolt. Cl. Naar wij vernemen, heeft, zich alhier eene Commissie gevormddie het plan heeft eerlang eene meéting te deze stede te houdenten einde over de belangen van onze hoogeschool van gedachten te wisselennaar aanleiding van het ontwerp van wel tot reorganisatie van het hooger onderwijs, thans bij de Tweede Kamer aanbangig. Onder de medische studenten, die te Gro ningen jl. Zaturdag met het gewenschte gevolg het eerste gedeelte van hetcandidaatsexamen in de geneeskunde, nl. de anatonische demonstratie hebben afgelegd, bevindt zich Mejutvrouw Aletta Henrxëlle Jacobs, van Sapper meer. In den nacht van 24 lot 25 Maart is de gevangenis van Turnhout het tooneel geweest van eene buitengewoon stoute daad Twee ver oordeelden Gustaaf van Audenaerde en J. B Frederichebben den directeur en de gevan. genbewaarders in hunne plaats opgesloten en zijn vervolgens gevlugl. Ziehier eenige inlichtingen, welke wij nopens dit feit hebben ingewonnen de bewaarder be last met den nachtdienst, deed zijne gewone ronde; in de slaapkamer gekomen, waar zich de twee veroordeelden bevonden werd hij door deze eensklaps vastgegrepen, en tol in 't midden der kamer voortgesleurd. De deugnieten namen hem de sleutels af en sloten hem in hunne plaats op. Op bet hulp geschreeuw van het slachtoffer kwamen de directeur en de bewakermajoor toegesneld doch deze ondergingen het zelfde lot; zij werden insgelijks door de twee boosdoeners opgesloten, en wel in eene plaats welke met een ijzeren deur sluit. Nu was er voor de twee voordeelden niets meer te vreezenals hel tegenwoordig zijnde personeel zat achter sloten zij lachten hartelijk met het hulpgeschreeuw hunner slachtoffers. Van Audenaerde en Frederic zijn vervolgens in de woning van den directeur gegaan, hebben diens kieerkas geplunderdte weten vier jassen, twee sjerpen twee paar handschoenen, verschei dene zakdoekenenz. De deugnieten hebben de kleederen aangetrok ken en zijn, als twee gentlemen" heengegaan tevens de sleutels van de buitendeuren der gevangenis medenemende. De directeurs en de gevangenbewakers zijn den geheelen nacht opgesloten gebleven. Het signalement van van Audenarde en Fre deric is in alle steden meègedeeld, doch tot nu toe heelt men ze niet ontdekt. De Rerlijnsche Bórsen- en Handelsieiling schrijft het volgende: •Naar men verhaalt zal Prins von Bismarck als hij van zijne ziekte hersteld zal zijn, eene kleine verandering in zijn uitwendig voorkomen ondergaan waarover alle caricaluur-teekenaars ten diepste verslagen zullen zijn. Hij zal name lijkop raad zijner geneesheeren voortaan een pruik dragen. Zijne vijanden zeggen dat er reeds sinds lang geen goed haar aan hem was. Opmerkelijk is het, dat de prijs van het zilver op de Londensche markt, de voornaamste markt voor hel zilver, rijzende isterwijl Duilschland bezig is hel zilver te ontmunten, terwijl de Latijnscbe muntunie en Nederland de zilveraanmunling hebben beperkt en men daling van het zilver verwachtte, is bet rijzende. De Engelsche Economist van 21 Maart jl., bl. 357, meldt: >»Er is deze week een sterker vraag geweest naar zilverde prijs is verbeterd van 58J tot 59» en het is bevonden dat de prijs is 2°/o booger dan in den laatsten tijd het zilver rijst nog in waarde en er zijn zaken gedaan op 59J per ounc standard en wij noteer den dien prijs op bet naast." Als Nederland het verbod van aanmunting opheit, zal dit de markt nog meer verbeteren. Waardevermeerdering kan men toch geene depreciatie noemen I Waarde-schommeling (zoo als dc term gewor den is) geeft toch ook prijzen boven de munl- verhouding. Het bericht van den moordgepleegd op den ex-president van Cuba, Cespedcs, door een lid van het batailjon San Quinlin wordt door de New-York Timet bevestigd. Den 27 Febr. zoo meldt bet bladnamen de troepen een neger gevangendien zij op bevel van den

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2